praljak

vlcsnap-error471-1-1280x720.jpg
ad min15:07 | 30/11/2017

Me dhjetëra banorë në Mostarkanë ndezur qirinj dhe janë lutur në Mostar në kujtim të kriminelit të luftës Sllobodan Praljak. ISh gjenerali kroat i Bosnje e Hercegovinës ndërroi jetë pasi piu helm në sallën e gjyqit në Hagë, menjëherë sapo u dënua me 20 vjet burg.

Qirinj të ndezur në Mostar, një nga simbolet më të forta të luftës ballkanike në kujtim të Slobodan Praljak, kriminelit kroat të luftës, i cili ndërroi jetë pasi piu helm ndërsa në gjykatën e Hagës lexohej vendimi që konfirmonte dënimin e tij me 20 vjet burg. Në kohën kur ishte gjeneral në Bosnje e Hercegovinë, në 1993-shin ai urdhëroi hedhjen në erë të Urës së Vjetër mbi lumin Neretva.

Tashmë e rindërtuar ura ndan akoma lagjen myslimane nga sektori kroat katolik. Ky i fundit ka realizuar dhe meshën e mbrëmjes së të mërkurës në nder të Praljak.

Në kishat katolike u mbajtën mesha për njeriun që në atdheun e tij konsiderohet viktimë dhe një hero i idesë për Kroacinë e Madhe.

Ndërkohë auoritetet holandeze kanë nisur hetimet për të zbuluar se si Praljak arrinti të kryente atë akt në sallën e gjyqit, dhe nëse ka pasur ndihmë nga jashtë për të marrë helmin me të cilin u vetëvra./abcnews.al

 

vlcsnap-error000-1-1280x720.jpg
ad min15:30 | 29/11/2017

Ka ndërruar jetë ish gjenerali kroat Slobodan Praljak i cili piu helm në sallën e gjyqit menjëherë pas dhënies së vendimit me 20 vjet burg nga gjykata e HAgës. Ai uu shpall fajtor për krime lufte në Bosnje e Hercegovinë

Slobodan Praljak, ish gjenerali kroat i dënuar me 20 vite burg për krime lufte në Bosnje e hercegovinë ka ndërruar jetë. Ai piu helm në sallën e gjyqit të Hagës menjëherë sapo iu shqiptua dënimi.

Slobodan Praljak, ish komandant kroat në Bosnjë në luftën e 1992-95 para se të pinte helmin nga një shishe e vogël bërtiti: Nuk jam një kriminel lufte.

Praljak u dënua me 20 vjet burg pasi u shpall fajtor se kishte urdhëruar shembjen e urës së Mostar, një urë legjendare e shekullit të 16, duke i shkaktuar dëme të pallogaritshme popullsisë civile muslimane. SImbol i shkatërrimit të Bosnjes nga lufta, ura e periudhës otomane është rindërtuar. Gjykatësit pranuan më pas apelin e Praljak duke thënë se struktura ishte objektiv ushtarak gjatë konfliktit.

është vetëm një urë e vjetër kishte thënë Praljak në 1993-shin pa treguar asnjë ndjesi për impaktin emotiv që do të kishte për boshnjakët e cdo etnie shkatërrimi i saj. Kroatët dhe muslimanët e Bosnjes ishin aleatë kundër serbëve por luftuan mes tyre për 11 muaj në periudhën 1993 – 1994. Praljak komandoi forcat kroate të Bosnjes nga korriku deri në nëntor 1993./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono