Poloni

duda.jpg
G. P.18:36 | 19/09/2018

Mund të quhet “Fort Trump” baza e përhershme ushtarake amerikane në Poloni, për të cilën Varshava është e gatshme të paguajë 2 miliardë dollarë. Lajmi është konfirmuar gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në Shtëpinë e Bardhë të presidentit amerikan Trump dhe homologut të tij polak Duda.

Varshava është e gatshme të paguajë të paktën dy miliardë dollarë për ngritjen e një baze ushtarake amerikane në vend. Lajmi është konfirmuar nga presidenti amerikan Donald Trump, i cili tha se po e mendonte seriozisht kërkesën për një prani ushtarake të përhershme në Poloni, një vend strategjik në Europë. Për t’u përballur me atë që kreu i Shtëpisë së Bardhë e cilësoi si një sjellje agressive të Moskës.

Trump shtoi se po e merrte në konsideratë nga këndvështrimi i mbrojtjes ushtarake për të dy vendet. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me homologun polak Duda në Shtëpinë e Bardhë, Tramp shtoi se po mendohej dhe për anën financiare. E meqënëse Varshava kërkon të paguajë aq shumë atëherë ia vlen të diskutohet.

Me anë të një deklarate për shtyp Shtëpia e Bardhë konfirmoi se Uashingtoni synon përforcimin e bashkëpunimit ushtarak me Varshavën, duke intensifikuar konsultimet.

Duda nga ana e tij bëri shaka duke thënë se kjo bazë ushtarake mund të quhet “Fort Trump”, në nder të kreut të Shtëpisë së Bardhë. Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Xhejms Matis, lavdëroi Poloninë sepse kishte shtuar shpenzimet ushtarake, por u tregua më i matur për sa i përket pranisë ushtarake amerikane në vend, duke thënë se nuk ishte vendosur akoma asgjë./abcnews.al

vogelushi.jpg
G. P.10:25 | 29/06/2018

Një tre-vjeçar ka humbur jetën në mënyrë tragjike pasi po luante me të motrën kukafshehti.

Vogëlushi, i quajtur Marcel, gjatë lojës është munduar të fshihet brenda në lavatriçe, ku kishte arritur nga brenda që të mbyllte edhe derën.

Ngjarja ka ndodhur më 18 Qershor në Slupsk të Polonisë. Prindërit e tij filluan të kërkonin për të, kur nuk e dëgjuan më të luante.

Babai i tij, emri të cilit nuk është bërë publik, e gjeti Marceli të mbyllur brenda lavatriçes në banjo dhe lajmëruan menjëherë ambulancën.

Kur mjekët arritën, gjendja e tre-vjeçarit ishte kritike. Falë përpjekjeve të tyre, Marceli arriti të dërgohej në spitalin më të afërt, por vdiq 6 orë më vonë.

Nga autopsia u zbulua se ai kishte vdekur nga asfiksia, për shkak të mungesës së oksigjenit në lavatriçe.

Ndërkohë, sipas mediave është ngritur një hetim mbi këtë rast dhe prindërit e tij mund të akuzohen për vrasje padashje./abcnews.al

poland-1280x799.jpg
G. P.19:34 | 19/06/2018

Senegali ka rikonfirmuar forcën e futbollit afrikan, duke gjunjëzuar 2-1 Poloninë në ndeshjen e grupit H, të luajtur në Moskë. Ndërkohë, Lewandowski me shokë kanë zhgënjyer tifozërinë polake.

Senegali i ka kthyer krenarinë Afrikës duke fituar 2-1 ndeshjen me Poloninë, e vlefshme për grupin H. Ka qenë një lojë superiore ajo e senegalezëve, që e kanë gjetur golin në minutën e ’36, të ndihmuar edhe nga mbrojtësi polak Çionek, që ka devijuar topin drejt rrjetës së tij.

Por pjesa e dytë nuk ka lënë vend për dyshime në forcën e afrikanëve. Në minutën e ’60, Niang ka ndjekur me vendosmëri një top të hedhur para nga shokët e skuadrës dhe ka gjunjëzuar si mbrojtësin, ashtu edhe portierin polak që janë munduar ta ndalojnë.

Polonia ka shpresuar tek lojtarët e saj ofensivë si Lewandowski, Milik apo Zielinski, por ata janë bllokuar nga mbrojtja dhe mesfusha shumë e fortë e Senegalit. Më shumë se të tjerët ka zhgënjyer Lewandowski, por sulmuesi i Bayern-it e ka patur të vështirë për shkak se nuk është shërbyer si duhet nga shokët e skuadrës.

Sidoqoftë, polakët nuk janë larguar pa shënuar golin e nderit në këtë ndeshje. Në minutën e ’86, Kriçoviak ka goditur saktë me kokë një top të ardhur nga një goditje dënimi, duke zbutur statistikat e dizavantazhit. Vlen të theksohet se në këtë Kupë Bote, deri tani nuk ka pasur asnjë ndeshje pa gola, ndonëse mjaft prej tyre janë mbyllur me rezultatin 1-0./abcnews.al

poloni-izrael.jpg
G. P.22:12 | 12/04/2018

Presidentët e Polonisë dhe Izraelit kanë ulur tensionet diplomatike mes dy vendeve, të krijuara nga ligji kontradiktor i polakëve për Holokaustin. Ata kanë marshuar së bashku në kampin e Aushvicit, në ditën që përkujton përndjekjen e hebrenjve.

Presidentët e Polonisë dhe Izraelit kanë lënë mënjanë polemikat dhe kanë marshuar së bashku në kampin e përqendrimit të Aushvicit. Palët kishin parë marrëdhëniet të ftoheshin pas miratimit të një ligji nga qeveria polake, që e cilësonte krim sugjerimin se polakët kishin qenë bashkëpunëtorë në përndjekjen e hebrenjve.

Andrzej Duda dhe Rojven Rivlin u bashkuan me rreth 15 mijë persona, shumica e të cilëve hebrenj të ardhur nga vende të ndryshme të botës, dhe përshkuan 3 kilometra rrugë, që nga hyrja e kampit që mban parullën famëkeqe “Puna të bën të lirë”.

Uniteti i treguar me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit mund të ndihmojë në uljen e tensioneve diplomatike të krijuara nga ligji kontradiktor. Në konferencën e përbashkët për shtyp, Rivlin tha se Izraeli i respekton ato që i quajti “kërkimet shpirtërore” të palës polake.

“Por për disa gjëra nuk biem dakord. Ne kërkojmë që Polonia të bëjë një kërkim të plotë sa i takon Holokaustit”, tha Presidenti izraelit.

Nga ana tjetër, homologu Duda tha se nuk ishte qëllimi i shtetit të tij të kufizonte rëndësinë e Holokaustit.

“Përkundrazi, ne dëshirojmë ta mbrojmë të vërtetën historike, përfshirë ato pjesë që për polakët nuk janë të pranueshme. Në qëndrimin tonë nuk ka patur kurrë një qëndrim armiqësor ndaj hebrenjve”, tha Presidenti polak./abcnews.al

pranga.jpg
G. P.18:09 | 13/03/2018

Policia e Sarandës në bashkëpunim me Interpol Tirana ka arrestuar një shtetas polak për llogari të shërbimeve të drejtësisë polake.

Przemyslaw Pasternak, 38 vjeç, lindur në Poloni u kap këtë të martë dhe pritet të ekstradohet drejt Polonisë.

Gjykata Rajonale Poznan në Poloni e ka dënuar në 2013-n Pasternak me 4 vjet e 6 muaj, (mbetur për të vuajtur 3 vjet, 6 muaj dhe 22 ditë burgim), për veprat penale, “Mashtrim dhe Falsifikim”, parashikuar nga nenet 286/1 dhe 294, 297 të Kodit Penal polak, pasi prej vitit 2004 deri në vitin 2006 nëpërmjet mashtrimit ka paraqitur dokumentacion të falsifikuar lidhur me punësimin e disa personave me aftësi të kufizuar duke i shkaktuar një kompanie një dëm në shumën e parave 2 943 991 ( polake ).

Interpol Tirana, në bashkëpunim me Prokurorinë e Përgjithshme, Ministrinë e Drejtësisë dhe Interpol WarsaW po kryejnë të gjitha veprimet procedurale për ekstradimin e këtij të kërkuari drejt Polonisë./abcnews.al

h_54100266-714x496.jpg
ent ela09:58 | 13/02/2018

Është deportuan në Poloni nga autoritetet ukrainase ish presidenti gjeorgjian Mikail Saakashvil, sipas informacioneve të konfirmuara nga autoritetet kufitare të Kievit. Politikani sipas mediave ukraianse qëndronte në mënyrë të paligjshme në vend dhe është dërguar në vendin nga I cili ishte nisur. Ish presidenti gjeorgjian është marrë nga agjentët e policisë teksa ndodhej në një restorant pranë selisë së partisë së tij. Një javë më parë ishte bërë public vendimi I gjykatës së apelit sipas të cilit refuzohej kërkesa e tij për tu mbrojtur në rast se do të jepej urdhër për deportimin e tij. Saakashvil kishte nënshtetësinë ukrainase, e cila i ishte hequr nga presidenti ukrainas Petro Poroshenko, një ish aleat I tij, që I kishte dhënë dhe postin e guvernatorit në Odesa. Në shtator ish presidenti gjeorgjian ishte kthyer në vend duke kaluar nga kufiri polak dhe në dhjetor u ndalua nga policia me akuzën për prishje të rendit public. Një mënyrë për të thënë se tashmë ishte një shqetësim për autoritetet ukrainase të cilat ai i akuzonte për korrupsion./abcnews.al

vlcsnap-error443-1280x720.jpg
G. P.17:19 | 09/02/2018

Klubi spanjoll i Levantes e pagoi shtrenjtë transferimin e Armando Sadikut. Mediat polake japin shifrën e vërtetë të largimit të sulmuesit të kombëtares nga Legia e Varshavës.

U tha se kartoni i tij kushtoi 1 milionë euro.

Nga Polonia këshillojnë se kjo shifër për Armando Sadikun është e vogël dhe duhet rritur ca.

Mediat polake raportojnë se Levante pagoi 50 për qind më shumë sesa u tha më parë, plot 1.5 milionë euro për të pasur shërbimet e sulmuesit të kombëtares shqiptare.

Një transferim i niveleve të larta, kur bëhet fjalë për ligën polake të futbollit dhe për një klub modest spanjoll si Levante.

Jo vetëm kaq, por Legia e Varshavës, ish-klubi i tij, doli me fitim, pasi verën e kaluar shpenzoi 750 mijë euro për ta marrë nga Zvicra.

Sadiku nuk arriti të përshtatej siç duhet tek Legia, ku shënoi gjithsej 7 gola në të gjitha kompeticionet, dhe shërbeu 4 asiste, ndërsa shpreson që tek Levante të kthejë karrierën për mbarë.

Historia e tij është një histori suksesi, pasi 26-vjeçari i kombëtares shqiptare ka arritur të lerë gjurmë në të gjitha skuadrat ku ka luajtur.

Që nga Turbina e Cërrikut në Shqipëri, për të kaluar tek Elbasani, pastaj në Zvicër me Lokarnon, Luganon, Zyrihun apo Vaducin, ai ka arritur të shënojë vazhdimisht gola.

Me ekipin përfaqësues të Shqipërisë, Sadiku ka shënuar deri tani 11 gola në 32 ndeshje, dhe i ka të gjitha shanset që të bëhet rekordmen i rrjetave./abcnews.al

vlcsnap-error869-1-1280x720.jpg
G. P.20:41 | 06/02/2018

Presidenti i Polonisë ka deklaruar se do ta firmosë ligjin për Holokaustin, i miratuar më herët nga Parlamenti, por i kundërshtuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli. Sipas kreut të shtetit, ky ligj do të shmangë paragjykimet për rolin e Polonisë gjatë Luftës II Botërore.

Presidenti i Polonisë ka deklaruar se do ta firmosë ligjin kontradiktor për Holokaustin, pavarësisht protestave të Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara. Andrzej Duda ka mbrojtur ligjin në fjalë, që konsideron ilegale çdo akuzë që mund të ngrihet ndaj Polonisë për bashkëpunim me kriminelët nazistë të luftës, gjatë pushtimit.

Qeveria polake ka thënë se përmes draftit synohet t’i jepet fund fajësimit që i bëhet vendit për masakrat e kryera. Nga ana e tij, Izraeli është i shqetësuar se ligji mund të deformojë të vërtetën mbi rolin e disa polakëve dhe ka shprehur shpresën se Polonia do ta amendojë atë.

Gjithashtu, shteti hebre druhet se në këtë mënyrë të mbijetuarit e Holokaustit mund të përballen me akuza penale për dhënien e dëshmive që inkriminojnë polakët. Por, në një fjalim të mbajtur këtë të martë, presidenti Duda ka deklaruar se ligji mbron interesat e Polonisë, dinjitetin e vendit dhe të vërtetën historike.

“Ai do të krijojë mundësinë që bota të na gjykojë drejt, që ndaj shtetit dhe popullit tonë të mos thuhen shpifje”, ka thënë Duda. Ai ka bërë me dije se, krimet kundër hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore u kryen në mënyrë individuale nga polakët dhe jo nga qeveria e atëhershme./abcnews.al

vlcsnap-error956-1280x720.jpg
ent ela12:35 | 01/02/2018

Në Poloni është miratuar ligji sipas të cilit asnjë kamp përqendrimi nuk do të cilësohet si polak, madje shteti polak dhe as qytetarët nuk do të lidhen me asnjë krim të nazistëve ndaj hebrenjve. Kryeministri izraelit Netaniau reagoi ashpër duke thënë se ky ligj mohon holokaustin

Senati polak miratoi ligjin për Holokaustin i cili synon të mbrojë imazhin e vendit por që kritikohet nga Izraeli, i cili pretendon se Varshava në këtë mënyrë do të rishkruajë historinë. Ligji parashikon deri në tre vjet burg apo gjobë për këdo që quan polake kampet e përqendrimit të ndërtuara nga nazistët në Poloni gjatë luftës së dytë botërore.

Ligji u miratua me 57 vota pro dhe 23 kundër e dy abstenime. Ligji tashmë duhet firmosur dhe nga presidenti i vendit Andrzej Duda. Për konservatorët polakë, përdorimi i termit kamp përqendrimi të çon të mendosh se Polonia ka pasur përgjegjësi në holokaustin nazist. Ndërsa Izraeli nga ana e tij kundështon përpjekjen për mohimin e pjesëmarrjes së disa polakëve në shfarosjen e hebrenjve si dhe heqja e mundësisë për disa të mbijetuar që do të duan të hedhin në gjyq përgjegjës apo pjesëmarrës në krime.

Pas aprovimit të ligjit të premten e kaluar nga dhoma e ulët e parlamantit polak, kryeministri izraelit Beniamin Netaniau deklaroi se nuk do të lejohe që të shtrembërohej e vërteta dhe të rishrkuhej historia. Dhe aq më të për të ohohej holokausti. Në reagim të kësaj parlamenti izraelit miratoi një ligj sipas të cilit do të dënohet me pesë vjet burg kushdo që redukton apo mohon rolin e atyre që ndihmuan nazistët në krimet ndaj hebrenjve.

Në Varshavë ndërkohë, rreth njëqind personalitete polake si artistë, gazetarë dhe politikanë, por dhe ish presidenti Aleksandër Kasniski kanë firmosur një apel ku kërkohet një amendament për eliminin dhe kriminalizimin e shprehjeve ofenduese për Poloninë. Një grup hebrenjsh polakë kanë publikuar një letër të hapur ligjit të ri i cili sipas tyre mund të penalizojë ata që thonë të vërettën për inormatorët polakë dhe qytetarët polajë që kanë vrarë fqinjët e tyre hebrenj.

Por pavarësisht kësaj senati polak miratoi ligjin pa asnjë ndryshim. Zëvendës ministri polak i drejtësisë deklaroi se reagimi i dhunshëm i Izraelit për këtë ligj në fakt ishte pasojë e problemeve të brendshme politike që mund të ketë vendi.

Dhe shtetet e bashkuara të Amerikës kanë shprehur shqetësim për pasojat e këtij ligji duke I bërë apel Varshavës që të marë sërish në konsideratë ndryshimin e tij duke paralajmëruar se mund të ketë pasoja në interest dhe marrëdhëniet startegjike të Polonisë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Izraelin.

Gjatë luftës së dytë botërore, humbën jetën gjashtë milionë polakë, ter million nga të cilët ishin hebrenj. Në Poloninë e pushtuar gjermanët vendosën se cdo ndihmë ndaj hebrenjve do të ndëshkohej me vdekje. Por shumë polakë ndihmuan hebrenjtë, në muzeun e Jad Vashem në Jeruzalem, dedikuar Kujtimeve të Holokaustit, janë emrat e 6700 polakëve që kanë ndihmuar hebrenjtë gjatë luftës./abcnews.al

vlcsnap-error506-1280x720.jpg
us er15:12 | 05/01/2018

Kryeministri polak Mateus Moraviecki dhe babai i tij deputet si dhe kryetar i dhomës së ulët të parlamentit në vend, janë përfshirë në debat për sa i përket cështjes së emigrantëve.
Një debat familjar mund të konsiderohet ai në Poloni për sa i përket pritjes së emigrantëve në vend. Kornel Moraviecki, deputet dhe kryetar i dhomës së ulët të parlamentit, si dhe babai i kryeministrit aktual Mateus Moraviecki, në intervista të ndryshme mbështeti idenë e pranimit nga ana e Polonisë të 7 mijë refugjatëve të cilët nuk kanë pse të përbëjnë një problem për vendin. Ai tha se djali i tij është bindur që të pranojë në Poloni një grup të vogël emigrantësh. Por kryeministri polak, nga ana e tij përgënjeshtroi babain e tij duke u shprehur se e njihte shumë mirë deputetin në fjalë. Ai shtoi se babai itij mund të kishte mendime interesante dhe radikale por ato nuk mund të ndryshonin qëndrimin e qeverisë që ai drejton. Kryeministri këmbënguli se motoja e ekzekutivit të tij është: të ndihmojmë vendin dhe të krishterët në radhë të parë pasi ata vuajnë më shumë.
I pyetur nëse ekzistonte ndonjë mundësi për refugjatët që synojnë të qëndrojnë në Poloni, kryeministri tha se nëse do të ndodhte ai do e lejonte vetëm me një kusht: që brenda pak kohësh të ktheheshin në vendet e origjinës.
Edhe zëdhënësja e qeverisë polake përgënjeshtroi deklaratat e babai të kryeministrit duke thënë se deputeti Kornel Moraviecki ka të drejtë si deputetët e tjerë të shprehë mendimin e tij. Por ky mendim nuk ndikon në qëndrimin e qartë të qeverisë ndaj çështjes së emigrantëve./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono