politika

macron.jpg
gra moz13:12 | 17/03/2018

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, kanë rënë dakord se Bashkimi Europian ka nevojë për një plan reformash, që sipas tyre duhet të jetë gati deri në muajin Qershor.

Gjatë një konference të përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane Merkel në Paris, presidenti francez, Emanuel Macron, u shpreh se situate në Bashkimin Europian është e tensionuar dhe se ka shumë punë për të bërë. Macron tha se BE-ja është e tronditur nga Brexit dhe rezultati i zgjedhjeve në Itali, ku ekstremistët janë bërë protagonistë. Sipas tij, kjo është pasojë e qasjes jo të duhur ndaj krizës ekonomike dhe asaj të emigrantëve.

Macron premtoi një plan të detajuar dhe ambicioz për reformat që duhen kryer në Bashkimin Europian, brenda muajit qershor. Të dy liderët ranë dakord se do të prezantohet një projekt për t’i dhënë një frymë të re BE-së, e cila ende po paguan pasojat e krizës ekonomike dhe emigracionit. Macron shtoi se është shumë e rëndësishme që Bashkimi Europian të gjejë një mënyrë për t’u përballur me një seri çështjesh dhe se kjo është një detyrë që duhet kryer brenda muajit Qershor.

Mes propozimeve të presidentit francez është dhe emërimi i një ministri Financash të përbashkëta si dhe të një bilanci unik të zonës euro, por kancelarja gjermane Merkel është treguar më e matur duke thënë se duhen marrë rezultate deri në Qershor dhe se Franca e Gjermania nuk kanë pasur të njëjtin këndvështrim për këto çështje që në fillim. Por kjo sipas saj, nuk do të thotë se nuk mund të gjendet një rrugë e përbashkët.

Por dhe nëse Merkel tashmë është dakord, planet e Macron mund të përballen me një rezistencë nga ana e vendeve më në veri të Europës, të cilët janë mosbesues ndaj idesë së reformave radikale./abcnews.al

bode1-1280x663.jpg
gra moz20:35 | 08/03/2018

Tek Basha mungon aksioni, kështu u shpreh ish-ministri i Financave, Ridvan Bode, në Mbrëmje në ABC News.

Sipas ish-deputetit ka një këmbënulje në Partinë Demokratike për të vazhduar me të njëjtën strategji që nuk përfaqëson interesat e demokratëve.

“Aksioni është ai që dallon politikanin me kredibilitet me atë falso. Tek Basha mungon aksioni. Njeri të pagabueshëm nuk ka. Çdo njeri është i gabueshëm, por këtu ka një këmbëngulje për të vazhduar në të njëjtën rrugë me të njëjtën strategji dhe me interesa që nuk përfaqsojnë demokratët”, u shpreh ai.

Prej disa kohësh, brenda PD-s është ngritur një lëvizje, e cila synon ringritjen e partisë.
Ridvan Bode, si një ndër pjesëtarët e kësaj lëvizjeje shprehet se qëllimi është për t’i dhënë shpresë demokratëve.

“Ne jemi për t’i dhënë shpresë demokratëve. Nuk kërkojmë poste as pozicione por një paketë rregullash të zbatueshme dhe i kërkojmë kryetari të heqë dorë nga personalizimet e çdo gjëje në PD”, tha Bode në ABC News./abcnews.al

grate.jpg
gra moz15:25 | 08/03/2018

Gratë dhe vajzat shqiptare janë uruar në ditën e 8 Marsit edhe nga drejtues të lartë të shtetit dhe përfaqësues të politikës.
Në rrjetet sociale, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, Kryeministri, Edi Rama dhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha kanë apeluar që gjinia femërore në Shqipëri të gëzojë të drejtat që i takojnë e të mos diskriminohen, por të punohet për fuqizimin e tyre social-ekonomik./abcnews.al

vlcsnap-error433-1-1280x720.jpg
ent ela15:43 | 28/02/2018

Sekuestrimi i 613 kilogramëve kokaine ka sjellë dhe reagime të shumta të politikës. Ministri i Brendshëm Xhafaj, kryeministri Rama dhe Presidenti Meta vlerësuan këtë operacion. Ndërsa për opozitën operacioni ishte një kronikë e paralajmëruar dhe e denoncuar prej saj.

“Goditje e fortë trafikut ndërkombëtar të drogës!Hetimivazhdon!Forca e Ligjit, forca e shtetit po vepron.”

Ka qenë ky reagimi i menjëhershëm i ministrit të brendshëm Fatmir Xhafaj pas sekuestrimit të sasisë record të kokainës.në rrejtn social tëiter ministri Xhafaj nuk ngurron ta quajë superaksion. Edhe në takimin që zhvilloimë pas  në Drejtorinë e përgjithshme të policisë së shtetit miistri vlerësoi ruajtjen e konfidencialitetit të operacionitnga Policia dhe Hetimi Doganor, si dhe kërkoi bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë për t’i shkuar deri në fund hetimit

Një operacion shembullor me domethënie të madhe e titulloi mesazhin e tij në rrjetet sociale kryeministri Edi Rama. Përgëzime të mëdha u dërgon të  gjithë pjesëmarrësve në këtë operacion vecanërisht për mesazhin e qartë që ky rezultat shembullor i luftës kundër krimit të organizuar u jep të gjithëve shkruan kreu i qeverisë.

Aksioni i fundit i Policisë së Shtetit për kapjen e 613 kg kokainë në Portin e Durrësit, është përshëndetur edhe nga Presidenti i Republikës Ilir Meta.

Kreu i shtetit ka theksuar se rreziku kryesor, që i vjen sigurisë kombëtare të vendit, nga fuqizimi i krimit të organizuar dhe trafikut të drogës, kërkon thellim të mëtejshëm dhe intensifikim të bashkëpunimit të agjencive ligjzbatuese me partnerët ndërkombëtarë.

Ndryshe e sheh kryetari i Partisë Demokratike pasi sipas kryetarit Lulzim Basha e kanë paralajmëruar 5 vite më parë. I fundit, tha kreu democrat, është kryeprokurori i antimafias De Raho, i cili deklaroi se mafia ka lidhje me politikën shqiptare dhe ka pushtuar policinë. Prandaj zgjidhja qëe ofron Lulzim Basha është krijimi i një qeverie antimafia, madje një emergjencë kombëtare sipas tij.

E keqardhur nga kjo deklaratë e pakuptimtë u shpreh Policia e Shtetit. Nëpërmjet një njoftimi për mediat ky institucion i kujton kryetarit të Partisë Demokratike se në këtë operacion rezulton sasia më e madhe e drogës, që është kapur ndonjëherë prandaj sipas policisë së shtetit një drejtues opozite nuk duhet të bëjë të tilla deklarata denigruese./abcnews.al

arjan-curri.jpg
gra moz21:06 | 13/02/2018

Publicisti Arjan Curi është shprehur në emisionin Provokacija të Mustafa Nanos në ABC News se elita greke është po aq nacionaliste sa ajo shqiptare.

Sipas tij, ka shumë shqiptarë që janë pjesë e elitave në Greqi.

“Mua elita greke më rezulton po aq nacionaliste sa elita shqiptare. Elita greke, ne i themi elita kishtare që është dhe elita politike. Sot që ne flasim kryepeshkopi është shqiptar, arvanitas. Në stafin e universtitetin, ku unë kam studiuar kishte edhe mbiemra Shpati, Shkurti që e pranoin që ishin arvanitas”, u shpreh Curi./abcnews.al

670x420_djvu_2587083_andrejm_lvi-Pahor.jpeg
ent ela11:28 | 13/02/2018

Presidenti i Sllovenisë Borut Pahot ndodhet për një vizitë zyrtare në Kosovë ku është takuar me homologun e tij Thaçi, kryeministrin Haradinaj dhe kryetarin e parlamentit Kadri Veseli. Në fjalëne tij në parlamentin e vendit ai u bëri apel politikanëve që të zgjidhnn të gjitha mosmarrëveshjet sa më shpejt.

Presidenti slloven, Borut Pahor, i bëri apel politikës kosovare që të zgjidhë të gjitha mosamrrëveshjet përfshirë dhe atë për demarkacionin me Malin e Zi. I ndodhur në Kosovë për një vizitë zyrtare ai foli në parlamentin e vendit duke I premtuar deputetëve se Sllovenia do të mbështesë gjithmonë Kosovën.

Borut Pahor, President i Sllovenisë: “Erdha në Kosovë si shok, si president i një shteti që ka marrëdhënie të mira me shtetin tuaj. Unë erdha në prag të 10 vjetorit të pavarësisë që ne të përforcojmë marrëdhëniet e mira. Pranoni urimet e mia më të sinqerta për të ardhmen tuaj të ndritur. Sllovenët dhe kosovarët e kuptojnë sakrificën drejt pavarësisë.

Pahor foli dhe për të drejtat e minoriteteve, duke thënë se ajo është njëra ndër detyrat më të rëndësishme që duhet të përmbushet.

Borut Pahor, President i Sllovenisë: “Unë erdha në Kosovë si shok i kosovarëve, serbëve dhe gjithë minoriteteve që jetojnë këtu. Unë si mik ju inkurajoj që të vazhdoni bisedimet dhe të respektoni marrëveshjet pasi kjo është e rëndësishme për një stabilitet politik në të gjithë rajonin dhe në veçanti për Ballkanin perëndimor. Ju jeni të vetëdijshëm për përkrahjen e Sllovenisë dhe timen personale për të arritur paqe për të gjithë Ballkanin perëndimor dhe në veçanti Kosovën

Presidenti slloven shtoi se është e rëndësishme që vendi të zgjidhë të gjitha mosmarrëveshjet, edhe ato për demarkacionin me Malin e Zi.

Borut Pahor, President i Sllovenisë: “Unë i kuptoj vështirësitë e kësaj çështjeje dhe ju rekomandoj që të mos hezitoni të miratoni marrëveshjen. E di se sa është e vështirë për ju, për parlamentin, por nuk ka mënyrë tjetër, nëse ne duam që të arrijmë stabilitet në rajon

Pas fjalës së presidentit slloven parlamenti i Kosovës ka vijuar seancën sipas pikave në rend të ditës./abcnews.al

vlcsnap-error920-1-1280x720.jpg
ent ela10:59 | 13/02/2018

Zhvillimet politike në vend, vetingu, reforma në drejtësi, çelja e negociatave dhe zhvillimet në Partinë Demokratike kanë qenë në fokus të bisedës së Astrit Patozit në “Mbrëmje në ABC News”.

Sipas tij ky është një fillim i zymtë i një viti politik, ndërsa lamë pas një vit depresiv. E vetmja gjë pozitive- u shpreh Patozi,  është fakti që Shqipëria mund të çelë negociatat me BE. Ka një dakordësi mazhorancë-opozitë.

Përsa i takon Vetingut ai tha se goditjet e para i përkasin opozitës dhe kjo është një drejtësi selektive./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono