politika

PROTESTA-E-STUDENTEVE-DITA-E-5.mpg_snapshot_02.54-1280x720.jpg
G. P.20:43 | 09/12/2018

Pavarësisht se është fundjavë studentët kanë dalë sërish në protestë para Ministrisë së Arsimit. Në ditën e 5, studentët kanë deklaruar se nuk do të ketë tërheqje deri në plotësimin e kërkesave të tyre dhe se kjo protestë nuk ka asnjë lidhje me politikën.

Nuk është ditë pushimi për studentët protestues. Ata i treguan Ministrisë së Arsimit se edhe në ditën e pestë të protestës nuk tërhiqen nga kërkesat e tyre. Studentë nga Universitetet e Tiranës, Shkodrës dhe Vlorës protestuan për të listën me tetë pika. Ata kishin mirëkuptimin e shumë qytetarëve dhe drejtues automjetesh, ndërsa trafiku u ndal për disa momente. “Negociata nuk ka” -shprehen studentët.

Studenti 1: “Ne jemi studentë. Unë nuk di të bëj politikë. Unë për veten time jam thjesht studente dhe nuk e di se çfarë duhet të kërkoj apo si duhet ta kërkoj. Nga sot njerëzit që janë intelektualë apo ata që janë kompententë për të bërë politika duhet të çohen, të bashkëpunojnë ata me qeverinë. Ne nëse nuk marrim arsim cilësor nuk lëvizim nga këtu. Kjo që po bëjmë është shumë e drejtë.”

Minstria e Arsimit duhet të vetëm realizojë kërkesat, pasi ata i tremben një kompromentimi të mundshëm nga segmente të caktuara politike.

Studenti 2: “Ne jemi këtu në mënyrë paqësore. Kemi 5 ditë që vijmë këtu pa politik. Nuk i lejmomë ata që të vijë dhe ta politizojnë situatën. Politika të dali dhe ti bëjë protestat në vete.”

Studenti 3: “Studentët janë përçarëm janë futur partitë politke në mes.”

Asnjë tërheqje nga kërkesat dhe nëse nuk ralizohen deri të martën në ornë 14, atëherë e vetmja rrugë, theksojnë të rinjtë është bojkoti dhe greva e urisë.

Studenti 4: “Do të vazhdojmë një grevë urie pas kësaj, por nuk e dimë akoma se çfarë është vendosur.”

Frika më e madhe e protestuesve ishte se mos shfrytëzohej politikisht tubimi. Madje kishte edhe dyshime për raste konkrete. Kishte edhe shenja krenarie, ku u këndua himini kombëtar edhe shplasosën flamujt kuqezi. Gjendja e vështirë ekonomike ka detyruar shumë prindër ti bashkohen protestës, pasi e kanë të pamundur të finacojnë tarifat e larta të arsimimit për fëmijët e tyre, siç është edhe rasti i Violetës.

Violeta: “Ne që jemi me një mesatare shumë të ulët është shumë e vështirë. Mezi i ndjekim në shkollë, sakrificë e madhe.”

Ndryshe nga ditët e mëparshme, studentët artikuluan një kërkesë politike. Ata bëjnë thirrje për revolucion e përmbysje të klasës politike në vend.

Studenti 5: “Kjo është një thirrje që vjen nga turma. Nuk do të thotë se ka një grup të caktuar studentësh që e kërkojnë këtë. Por me sa duket turma po e mbështet këtë vendim të studentëvepjesëmarrës.”

Në orën 17:00 protesta u mbyll paqësisht duke u bërë thirrje studentëve të tjerë të bëjnë të njëjtën gjë edhe ditën e hënë./abcnews.al

sander-lleshaj.jpg
G. P.17:06 | 06/12/2018

Minstri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, urdhëron vartësit e tij që të gjejnë një zgjidhje për të përcaktuar saktë adresat e banimit për shtetasit shqiptarë, për zgjedhjet vendore të 30 Qershorit 2019. Takimi zgjati rreth një orë ndërsa brenda takimit ka pasur edhe kundërshtime.

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj zhvilloi një takim me 12 drejtorët e policive vendore me Prefektët, Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit Ardi Veliu si dhe përgjegjësit e Zyrave të Gjendjes Civile në të gjithë vendin, në lidhje me ecurinë e punës për Regjistrin Kombëtar të Gjendjes Civile.

Një e nga një drejtorët e qarqeve mbërritën në Ministrinë e Brendshme.

Edhe pse takimi ishte me dyer të mbyllura, zyrtarët dhanë shpjegimet e tyre se përse nuk po gjen ende zgjidhje përcaktimi i saktë i adresave për shtetasit shqiptarë dhe i banesave të tyre.

Burime nga brenda takimit konfirmuan për Abc Neës se, shqetësim që ishte ngritur ishte edhe ndryshimi i shpeshtë i emërtimeve të rrugëve nga vendimet e Këshillave Bashkiak, duke krijuar edhe mbivendosje emrash me institucionet e tjera.

Më herët ministria njoftoi nisjen punës për listën e zgjedhësve për vendoret e 30 Qershorit të vitit të ardhshëm. Të drejtën e votës e kanë 3 milionë e 549 mijë e 909 shtetas. Po sipas listës së gjeneruar nga Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile, 50.5% e zgjedhësve janë meshkuj e 49.4% janë femra.

Sipas Ministrisë së Brendshme, procesi do vijojë në mënyrë periodike për të patur një listë sa më të plotë zgjedhore, duke shmangur në maksimum problematikate  e verifikuara në të kaluarën. Sipas ligjit, kjo listë, nga e cila janë hequr të burgosurit e ata mbi 100 vjeç, do verifikohet nga zyrat vendore të gjendjeve civile, të cilat sipas brenda 4 Dhjetorit kanë detyrimin të publikojnë listat e para të zgjedhësve./abcnews.al

PROVOKACIJA-NERITAN-SEJAMINI-PJ-3.mpg_snapshot_11.26-1280x720.jpg
G. P.22:09 | 04/12/2018

I ftuari i tretë i emisionit Provokacija i gazetarit Mustafa Nano ishte Neritan Sejamini, botues ne Exit.al. Një diskutim mbi realitetin politik në SHBA dhe qëndrimet e tij mbi çështje të ndryshme lidhur realitetin politik të vendit tonë.

Filimisht Sejamini tregoi mendimin e tij për të qenurit konservator në sistemin e sotëm dhe se sa ai ishte dakord me ide të ndryshme të politikave amerikane, siç është ajo e armëmbajtjes.

“Tema e armëmbajtjes është temë tipike amerikane, është shumë e vështirë ta nxjerrësh jashtë kontekstit amerikan. Kjo temë është konservatore për një arsye të thjeshtë, në Kushtetutën amerikane janë lejuar armët dhe kjo temë ka ngelur që atëherë. Çdo gjë që ndodh sot është të ndryshosh këtë gjë dhe kjo e bën konservatore atë që është pro mbajtjes së armëve. Por si temë në kuptimin ideologjik nuk ka ndonjë vlerë.”

Sejamini bëri një paralelizëm ndërmjet thelbit të demokracisë dhe shëmbëlltyrën e saj në Shqipëri.

“Shqiptarët në vitin 1990 zgjodhën diçka që nuk e dinin mirë se çfarë ishte. Zgjodhën lirinë, zgjodhën demokracinë, pa e ditur mirë se çfarë është demokracia. Edhe sot nëse shikon debatin publik shqiptar, ti shikon që edhe elita shqiptare nuk ka konceptin se çfarë është demokracia. Thelbi i demokracisë moderne është që të gjitheë mekanizmat që e pengojnë shumicën që të kthehet në Tiranë e të vendosin çfarë të dojë dhe duke ruajtur lirinë e individit. Vetëdija jonë demokratike ishte ne vitin ’90 pothuajse 0 dhe është akoma sot primitive.”

Gjithashtu ai tregoi dhe mendimin e tij për politikanët shqiptare dhe se, sipas tij, ata nuk janë më të ndryshëm se sa elita e vendit.

“Ne duhet të kuptojmë se kemi udhëheqës normalë. Nuk janë më të këqinj dhe nuk janë më të mirë se sa elita e vendit. Politikanët shqiptarë sot nuk janë më të këqinj se sa gazetarët, biznesmenët, drejtuesit e televizioneve shqiptare. Pavarësisht se politikanët janë një shënjestër më e kollajshme se sa gazetarët. Ata kanë rolin e tyre, por përgjegjësia është e të gjithë shoqërisë. Shumica e problemeve tona kanë burim politik.”

Në përfundim Sejamini foli dhe për ikjen e shqiptarëve përtej kufijve dhe arsyet e migrimit masiv në ditët e sotme.

“Ka ikur gjysma e Shqipërisë. Një pjesë e kësaj ikje ishte e natyrshme, ndodhi pas vitit ’90. Shqiptarët atëhere nuk pritën të ndryshonin vendin, ikën sepse ishte thirrja e lirisë. Është një ndër gjërat më fantastike migrimi, pavarësisht se ne jemi viktima të migrimit. Por migrimi është një nga elementët më të fuqishëm të shoqërisë njerëzore. Njerëzit kanë qenë shtegtarë prandaj kanë mbijetuar. Ajo që po ndodh në Shqipëri sot është migrimi masiv dhe arsyet e migrimit masiv nuk janë se çdo njeri po ikën për një jetë pak më të mirë. Sot arsyeja kryesore se përse njerëzit po ikin është mungesa e shpresës për të ardhmen. Më shumë se sa pamundësia ekonomike është pamudnësia për të ruajtur dinjitetin, pamundësia për një jetë të sigurtë për fëmijët në të ardhmen.”/abcnews.al

SPECIALE-INTERPOL-2-1280x829.jpg
ent ela11:03 | 24/11/2018

Nga Dorina Kurtaj – Nuk mungojnë akuzat sipas të cilave Interpol në shumë raste përdoret nga regjimet autoritare për të përndjekur disidentë apo kundërshtarë politikë të regjimit. Edhe pse sekretari i përgjithshëm mohon të ketë ndërhyrje politike. Por si funksionon në të vërtetë kjo organizatë?

Para pak ditësh në Dubai të Emirateve të Bashkuara Arabe, u mbajt asambleja e 87 e përgjithshme e Interpol, organizata ndërkombëtare e policisë kriminale. Në takim morën pjesë më shumë se një mijë delegatë që vinin nga 195 vende të ndryshme, mes të cilëve 40 ministra e 85 krerë policie. Çështja më e rëndësishme që u diskutua ishte zgjedhja e presidentit të ri, ai që zëvendësoi kinezin Meng Honguei, i arrestuar në shtator të këtij viti nga autoritetet kineze gjatë një udhëtimi nga Lion në Kinë. Meng u zhduk për disa ditë, deri sa në 7 tetor, nga Kina erdhi lajmi se ai u arrestua për korrupsion. Në të njëjtën ditë Interpol deklaroi se kishte pranuar dorëheqjen e tij nga posti, në mënyrë të menjëhershme.

Rrethanat që sollën dhe arrestimin e Meng, u cilësuan si të dyshimta që në fillim dhe shkaktuan polemika për mungesën e transaprencës në Interpol por dhe për rolin që regjimet autoritare kanë brenda organizatës.

Interpol që selinë e ka në Lion të Francës, u krijua në vitin 1923 me objektivin për të lejuar bashkëpunimin e policisë së shteteve të ndryshme anëtare për lokalizimin dhe arrestimin e kriminelëve, ose të atyre që dyshohen si të tillë, që ndodhen në vende të ndryshme të botës. Këtu duhet specifikuar se nuk është Interpol që lëshon mandate arresti ndërkombëtare por policitë e shteteve anëtare, e në disa raste, OKB apo një gjykatë ndërkombëtare, që i sinjalizojnë Interpol-it një individ të dënuar apo të dyshuar se ka bërë një krim. Mjeti më i njohur që përdoret nga INTERPOL është “alarmi I kuq”; kërkesa për të lokalizuar, arrestuar dhe ekstraduar një kriminel apo të dyshuar si të tillë, të cilit I shtohen dhe shtatë të tjerë, secili i shoqëruar me një kërkesë të veçantë. Përveç kësaj është dhe “Shpërndarja” më pak formale se “alarmi” por që kërkon gjithësesi arrestimin apo lokalizimin e një personi që është object hetimi nga policia.

Pikërisht alarmi i kuq dhe shpërndarja janë kthyer vitet e fundit, në mjetet më të përdorura nga regjimet autoritare për të përndjekur individë me qëllime politike. Për të dhënë një ide të përhapjes së fenomenit, mjafton të thuhet ka një dyfishim të numrit të personave për të cilët janë përdorur këto mjete. Jago Rassell, kreu i “Feir Trajëls Internashionël”, një grup me seli në Londër që merret me mbrojtjen e të drejtave të njeriut, shprehet se këto mjete kanë lejuar disa qeveri që të krijojnë një klimë frike, duke ia ndaluar disidentëve dhe aktivistëve politikë që të ndihen të sigurtë dhe jashtë vendeve të tyre.

Shqetësues sidomos është dhe sistemi i reklamimeve për të kundërshtuar alarmet. Me këtë merret komisioni për kontrollin e të dhënave. Një organ që duhet të jetë teorikisht i paanshëm, por, sipas Finansial Tajms, nuk është aspak i pavarur e aq më pak transparent. Në këtë komision bëjnë pjesë përfaqësuesit e vetëm pesë shteteve: Rusi, Angolë, Moldavi, Argjentinë dhe Finlandë. Këto reklamime mund të bëhen vetëm me anë të postës

Në muajin prill, asambleja parlamentare e këshillit të europës, organizatë e krijuar në viton 1949 e që nuk ka fare të bëjë me bashkimin europian, lavdëroi Interpol për disa nga reformat e bëra, por njëkohësisht dhe e akuzoi se përdoret nga disa shtete për të përndjekur objektiva politikë. Kritika të ngjashme janë bërë në Shtetet e Bahskuara të Amerikës, në mënyrë të vecantë drejtuar Rusisë, që ndër të tjera është dhe një nga vendet anëtare në komisionin për kontrollin e të dhënave. Luiz Shelli, pedagoge në Xhorxh Mezën Universiti, në Xhorxhia, dhe eksperte në fushën e të drejtës ndërkombëtare dhe krimit ndërkombëtar, u shpreh për Financial Tajms se personat që punojnë në Interpol e kuptojnë se ai po bëhet gjithnjë e më shumë një organizatë më e politizuar. Çdo gjë nisi me shtetet autoritare më të vogla, por tani janë përfshirë dhe disa nga shtetet më të fuqishme në botë që po abuzojnë gjithnjë e më shumë.

Një rast që tregon më së miri pushtetin e regjimeve autoritare, është ai i Bill Brouder, një financier i cili në Shtetet e Bashkuara të Amerikës drejtoi një fushatë shumë të ashpër kundër regjimti rus, puna e të cili bëri që në vitin 2012 kongresi amerikan të miratojë ligjin e quajjtur Magnitski Akt. Ky ligj i ndalon hyrjen në territorin amerikan shtetasve rusë të akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut, dhe publikimin e emrave të tyre.

Në maj të 2018-ës, ndërsa ndodhej në Spanjë, Brouder u mor nga dhoma e hotelit nga dy agjentë policie që po zbatonin një mandat arresti ndërkombëtar ndaj tij të lëshuar nga Rusia. Brouder akuzohej se kishte financuar fushatën elektorale të Hilari Klinton në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në 2016-ën. Një financim që sipas Moskës ai e kishte bërë me para të fituara në Rusi pa paguar taksa. Brouder u la i lirë pak orë më vonë, por nuk ishte hera e parë që Rusia përpiqej ta arrestonte duke përdorur Interpolin. Brouder i cili mendon se historia mund të përsëritet u shpreh se nëse ka një rast që tregon qartë se Interpol nuk funksionon, atëherë ai është rasti i tij. Kjo sepse Interpol nuk është në juridiksionin e askujt, dhe ka imunitet absolute ndaj cdo kundërshtimi.

Por ai i Brouder është një nga shumë rastet që vitet e fundit kanë vënë në dyshim paanshmërinë e Interpol. Para tij ishte radha e Dogan Akhanli, shkrimtar gjerman i lindur në Turqi i cili kishte kritikuar presidentin turk Erdoğan: Akhanli u arrestua në Spanjë pas një kërkesë të qeverisë turke në Interpol. Edhe Nikita Kulacenkov, i konsideruar shumë pranë Aleksei Navalni, kundërshtari më i njohur i presidentit rus Vladimir Putin, u arrestua në Qipro në vitin 2016 pasi kishte vjedhur një objekt që kushtonte 1 euro e 40 cent.

Sipas Jürgen Stock, sekretar i përgjithshëm i Interpol që nga viti 2014, organizata nuk ka asnjë problem me ndërhyrje politike dhe ka vepruar gjithnjë në besim të plotë dhe me rregulla të qarta. Stock këmbënguli se organizata po punon për të përmirësuar shërbimin e saj, duke premtuar për shembull se do të intensifikohet puna e komisionit për kontrollin e të dhënave me krijimin e një “task force”, me qëllimin për të kontrolluar nëse një kërkesë për arrestim vjen nga arsye politike. Por pavarësisht këtyre premtimeve, shqetësimet janë ende në fuqi.

Dhe pse vëmendja e ditëve të fundit u përqendrua shumë në zgjedhjen e presidentit të ri, posti i Presidentit është më shumë për garanci dhe kontroll se sa operativ. Ai që kujdeset për menaxhimin e përggjithshëm është sekretari i përgjithshëm.

Sipas Nju Jork Tajms disa qeveri përfitojnë nga dobësitë e organizatës ndërkombëtare të policisë kriminale.

Endrju Higins, gazetar i Nju jork Tajms, ekspert për Rusinë, tregon me anë të një reportazhi, gjëra jo shumë të njohur për funksionimin dhe shtrembërimin e INTERPOL. Higins tregon se si disa shtete, mes të cilave dhe Rusia, kanë filluar të përdorin Interpol-in për të përndjekur kundërshtarët politikë duke shfrytëzuar dobësitë strukturore të organizatës. Është një cështje që bëhet dhe më e dukshme vitet e fundit, sipas tij, duke shkaktuar pasoja që biennë kundërshtim me misonin e kësaj organizate. Për shembull Interpol ka lejuar disa qeveri që të arrestojnë persona që kishin përfituar azil politik në një vend tjetër nga ai i origjinës.

Në pjesën më të madhe të kohës Interpol funksionon ashtu si duhet dhe i lejon policive të shteteve të ndryshme që të shpërndajnë informacione për kriminelë të rrezikshëm si vrasës, narkotrafikantë dhe mafiozë.

Ndërkohë asambleja e përgjithshme e Interpol e mbledhur në Dubai, zgjodhi koreano jugorin Kim Jong Jang, si president të organizatës së policisë kriminale ndërkombëtare. Kim fitoi ndaj kandidatit rus Aleksandër Prokopcuk, i cili ditët e fundit shihej si favorit nga shumë vëzhgues. Dhe për këtë arsye kishte ngjallur dhe shumë shqetësime.

Në këtë process votimi morën pjesë me qindra delegatë nga 195 vende të ndryshme të botës përfshirë dhe 85 krerë të policisë dhe ministra. Presidenti i ri u zgjodh pak javë pas arrestimit në Kinë  të presidentit paraardhës të Interpol Meng Honguei, i zhdukur për disa ditë pasi u nis nga Franca për në Kinë. Ai u arrestua nga autoritetet kineze pasi akuzohet për korrupsion, dhe dorëheqja e tij u pranua menjëherë nga Interpol.

Çështja e Meng Honguei dhe mundësia se mund të zgjidhje një president rus, dhe shumë pranë presidentit Vladimir Putin, ngjallën kritika dhe shqetësime ndaj Interpol në përgjithësi sidomos për mungesën e transparencës në menaxhimin e organizatës. Vitet e fundit regjimet autoritare kanë marrë më shumë pushtet dhe kontroll brenda Interpol, duke komplikuar aktivitet e organizatë. Kim do të qëndrojë në këtë post për dy vjet, pra deri në fund  të mandatit që i takonte paraardhësit të tij

Rusia nga ana e saj denoncoi presione të paprecedenta në zgjedhjen e koreanojugorit Kim Jong Jang si president i Interpol. Zëdhënësi i Presidentit të Rusisë Putin, Dimitri Peskov, u shpreh se nëse rikujtohen dhe njëherë deklaratat e bëra së fundmi në kryeqytete të ndryshme, mund të thuhet se zgjedhjet u organizuan në një atmosferë presioni dhe ndërhyrjesh të paprecedenta. Kim fitoi ndaj kandidaturës së gjeneralit rus Prokopcuk, i cili konsiderohet shumë i afërt me Kremlinin. /abcnews.al

kur-ilir-meta.jpg
G. P.15:40 | 17/11/2018

Sandër Lleshaj është ministri i ri i Brendshëm. Përplasja kushtetuese mes Presidentit e Kryeministrit mori fund vetëm pasi gjeneral Lleshaj u lirua nga funksioni ushtarak. Dinamikat e këtij zhvillimi të javës politike që lamë pas dhe lëvizjet e aktorëve që u përfshinë, na i sjell Mimoza Kociu në Politika në ABC News.

Më në fund e ka ministrin e vet të brendshëm Sandër Lleshaj. Presidenti ia dekretoi 3 orë para përfundimit të afatit të dytë kushtetues, të premten e 16 Nëntorit. Ky zhvillim i javës politike që lamë pas, ishte epilogu i asaj që nuk ishte thjesht një përplasje mes presidentit e KM, por një ilustrim se si dy institucionet më të larta të vendit, i qasen ligjit e kushtetutës. Për herë të parë një president ktheu propozimin e Kryeministrit për dekretim ministri, e po për herë të pare, një kryeministër propozoi një ushtarak aktiv për ministër të Brendshëm. Institucioni më i lartë i pavarur në vend dhe ekzekutivi matën forcat publikisht, në një debat që u zhvillua në vetë të parë. Me nxjerrjen në lirim të gjeneral Sandër Lleshajt, e dekretimin e tij më pas si ministër i Brendshëm, Presidenti i dha një leksion kushtetues kryeministrit, që plot dy herë i propozoi për ministër një person në konflikt kushtetues.

Po cfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Pas refuzimit pa dekret të Sandër Lleshajt për ministër të brendshëm, Kryeministri ia dërgoi për herë të dytë të njëjtin emër, këtë herë me sqarime për figurën e personit, i emëruar zv ministër i Brendshëm e i komanduar ministër. Gatishmëria e shprehur nga Presidenca për rishqyrtimin e Sandër lleshajt, u përshëndet nga Kryeministri, ndërsa në këtë komunikim publik, Meta e Rama, përmes zëdhënësve, shigjetuan njëri-tjetrin, duke thënë se Presidenti nuk kishte marrë dot sqarime herën e parë pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme, ndërsa Kryeministri, se nuk i ishte kërkuar asnjë lloj sqarimi nga presidenti, as në takimin 90 minutësh, i iniciuar nga vetë shefi i qeverisë për sqarim. Qëndrimi duket nuk i pëlqeu Metës, që si përgjigje publikoi 14 pikëpyetjet për Sandër LLeshajn, drejtuar MM. Thelbi i dyshimit të presidentit ishte nëse Lleshaj ishte ushtarak aktiv, pasi fitoi gjyqin për shfuqizimin e dekretit të presidentit Nishani, që e kishte liruar nga detyra.

Referenca penguese është pikërisht kushtetuta, që ndalon një ushtarak aktiv të emërohet në funksione të tjera publike a politike. Dukshëm KM e ka marrë si sfidë personale, e u përgjigj para se ta bënte MM. Në stilin e Metës, Rama publikoi në tëitter atë që e konsideroi një zgjidhje shteruese. Shkruan se Lleshaj nuk është general aktiv, por në rast dyshimi të presidentit, i bashkangjit një kërkesë nga vetë Lleshaj, tashmë në detyrën e zv ministrit të brendshëm, që i kërkon dalje në lirim. Në fakt sipas ligjit, kërkesën për lirim të një ushtaraku e bën MM, por KM dukej I vendosur ta zgjidhte në nivel personal situatën.

Padyshim që me rezistencën për ministrin e Brendshëm, Ilir Meta i dha një tjetër dimension figurës së presidentit të republikës. Këmbëngulja atipike presidenciale, zbuloi konfliktin kushtetues në propozimin e Kryeministrit. Kërkesa e ministrisë së mbrojtjes për ta liruar nga detyra si general aktiv Sandër Lleshajn, e konfirmoi më tej. 7 orë pasi e nxori në lirim, mbrëmjen e të premtes, kreu i shtetit firmosi edhe dekretin miratues për Sandër Lleshajn si ministër i brendshëm. Konflikti formal institucional u kapërcye, por jo ai njerëzor. Nëse me Edi Ramën komunikon përmes sekretares, Ilir Meta po dëshmon publikisht se preferon një tjetër interlokutor, Gramoz Ruçin, një anashkalim që mund të mos i pëlqejë fort shefit të mazhorancës. Sidoqoftë e sigurt është se në lojën e preferuar të Kryeministrit, ai që bëri shah-mat këtë herë, ishte pikërisht kreu i shtetit./abcnews.al

PROVOKACIJA-DESADA-METAJ-PJ-3.mpg_snapshot_01.54-1280x720.jpg
G. P.21:53 | 13/11/2018

E ftuara e tretë e kësaj puntatë të emisionit “Provokacija” nga gazetari Mustafa Nano ishte kryeredaktorja e “Opinion” Desada Metaj.

Biseda nisi me tema për të cilat ajo nuk është shumë mikpritëse. Veshja e deputeteve shqiptare.

“Vishen mirë, vishen më mirë se para 10 viteve kur unë kam filluar të bëj këtë profesion. I kushtojnë shumë rëndësi. Ka një problem, ky është ndoshta një vëzhgim femëror, kopjojnë pak njëra-tjetrën, nuk janë origjinale. Ka një lloj konkurrencë dhe kjo i bën ti kushtojnë edhe më shumë rëndësi se ç’duhet veshjes, më shumë se sa mesazhet që duhet të përcjellin në parlament.”

Metaj diskutoi për arsyet e saj për ti qëndruar larg përkohësisht ekranit dhe rëndësinë që ka ai për të.

“Ekrani ka qenë shumë i rëndësishëm. Unë kam dalë në ekran kur kam qenë 23 vjeç. Unë jam spikerja e parë e televizioneve private në shqipëri. Shkëputja është cikël, mendoj që cikli i prezantimit të lajmeve për mua u mbyll. Erdhi momenti kur vetë lajmet e televizionit e humbën rëndësinë, për shkak të portaleve dhe informacioneve të shpërndara nga interneti. Për vetë faktet që lajmet e humbën potencialin dhe impaktin që kishin në publik. Gjithashtu dhe vetë përmbajtja e lajmeve ndryshoi. Kaseta e ardhur e lajmeve të gatshme nuk të jepnin më atë emocionin e dikurshëm, kur ti prezantoje një kokë lajmi dhe pastaj pritej një bombë apo një gjë që ndryshonte shumë.”

Gazetarja tregon dhe për prirjet e saj politike.

“Me klishetë “vota është e fshehtë” mua nuk më pëlqen të përgjigjem, por që unë jam e djathtë kjo është një gjë të cilën nuk e kam fshehur kurrë. Kjo gjë nuk më ka penguar asnjëherë që të jem korrektë dhe serioze në punën time dhe deri më sot nuk kam pasur asnjë problem dhe asnjë përballje në prokurori me lajmet që kam shkruar, me lajmet që kam përcjellë. Të qenurit e djathtë jo automatikisht më bën mua votuese të PD.”

Gjithashtu ajo dhe mendimin e saj dhe për ish-kryetarin e PD, Sali Berisha.

“Për mua është një eksperiencë shumë e mirë dhe shumë e vlerësueshme fakti që kam punuar afër me të për 7 vjet, është një shkollë. Të punosh afër me të absolutisht është një gjë me vlerë, sigurisht që kam shumë vrejtje të cilat edhe i kam shkruar, për mënyrën se si ka qeverisur mandatin e dytë. Por absolutisht mendoj se mandati i tij i parë është një nga modelet më të mira që ka pasur Shqipëria. Lulzim Basha dhe Sali Berisha nuk ngjajnë me njëri-tjetrin kështu që nuk ka arsye se përse Basha të kopjojë Berishën. Basha ka mëkatet e veta për drejtimin e PD, por nuk ka arsye pse të kopjojë Berishën.”

Gazetarja tregoi nëse në të ardhmën do të ishte pjesë e politikës shqiptare.

“Jo, asnjëherë, politika nuk është ambicia ime. Jo më. E kam përjashtuar 100%. Mund të kem pasur dhe ofertë për tu bërë, por nuk do të bëhem kurrë pjesë e valles. Mua më pëlqen që ta konsideroj politikën, përveç se ushqim të përditshëm edhe pak sport. Kjo më pëlqen më shumë se sa të jem pjesë e brendshme.”

Së fundmi, Metaj tregoi dhe opinionin e saj për kryetaren e LSI, Monika Kryemadhi.

“Për mua Monika ka një rritje të madhe, të paktën që në kohën kur ka marrë drejtimin e LSI-së. Është një nga njerëzit më aktivë, me aftësi të veçanta organizative dhe mendoj se është një nga shtyllat kryesore që ka bërë të mundur që ajo parti të funksionojë. Përtej makinacioneve të Ilir Metës si prej politikanëve nga më të fuqishmit në Shqipëri, mbështetja e tij kryesore në organizimin e një strukture që ka funksionuar gjithmonë në zgjedhje ka qenë Monika. Mendoj që është rritur politikisht edhe këto 6 muajt e fundit.”/abcnews.al

BYRO-BUJAR-NISHANI.mpg_snapshot_05.18-1280x720.jpg
G. P.21:22 | 31/10/2018

I ftuari i sotëm në emisionin “Byro Politike” të gazetares Juli Xhokaxhi ishte ish-presidenti Bujar Nishani. Diskutim dhe analizë për situatën politike në vend dhe ngajrjet kryesore në Shqipëri dhe Kosovë.


Në momentet e para kur nisën akuzat dhe përgjimet e video përgjimet, a mund të flasim për situatë politike apo klimë politike?

Nishani: “Për fat të keq është një model i një viroze që është përhapur me shpejtësi. Futja e modelit të bashkëjetesës së politikës dhe në rastin në fjalë të politikës qeveritare me krimin e organizuar, ku pastaj të gjitha elementet e tjerë si korrupsioni, janë pjesë përbërëse të këtij skenari.”

I pyetur nëse ky skenar është duke u fokusuar më shumë tek emrat e përveçëm se sa tek fenomenet, Nishani u përgjigj:

“Mendoj se duke e konkretizuar me emër fenomeni është përçues. Denoncuesi në këtë rast është opozita. Në këtë realitet kaq të hidhur të sistemit politik opozita ka vetëm fjalën dhe denoncimin. Bërja e denoncimeve mbi bazën e emrave japin një kolonë më të fortë tek publiku. Opozita duhet të qëndrojë tek parimet. Duke artikuluar denoncimin pavarësish se në një moment të caktuar mund të duket se nuk ka një përfitim të madh elektoral, mendoj unë që e ka akumuluar në vetëvete njërin aspekt, denoncimin dhe demontimin e fenomeneve. Demontimi i një mekanizmi të kalcifikuar, por goxha të organizuar nuk është e lehtë dhe nuk duhet pritur që të demontohet brenda një afati të caktuar. Unë besoj se rrugëtimi i opozitës ka arritur në krijimin e një bindje tek qytetarët që qeverisja aktuale ka përfituar nga krimi dhe duhet të ketë një ndryshim të këtij modeli.”

Gjithashtu Nishani rrëfeu dhe mendimin e tij në lidhje më qeverisjen e kryetarit të PD Lulzim Basha.

“Unë jam kundër të qenit opozitë me opozitën. Opozita është një faktor sa i pazëvendësueshëm aq edhe i nevojshëm në betejën me antikonformizmin. Opozita ka nevojë për më shumë dinamikë dhe nerv. Ka disa dosje konkrete që nuk janë produkte të opozitës që kanë ardhur përtej detit. P.sh. grupi Habilaj, Bajraj dhe Abdylajt. Opozita nuk mund të rrijë pa e jetësuar fenomenin me emrin në mënyrë që qytetarët të dijnë dëmin e madh që kanë bërë.”

A po gabon opozita që që nuk është shfaqur në parlament?

“Parimisht po, por jeta parlamentare 2 vitet e fundit ka degraduar totalisht. Nuk ka qenë kurrë kryeministri shpërndarës i një fjalori të atillë që kemi dëgjuar.”

Nishani dha mendimin e tij edhe për koalicionin PD-LSI.

“Nuk kemi rastin e një koalicioni klasik mbi bazën e një marrëveshje, kemi unifikim të zërit politik opozitar. Mendoj që ky është një hap i mirë dhe pozitiv drejt frontit të së keqes. Ne rrezikojmë, shpresoj të jem gabim, por Shqipëria po shkon në nivelet e një regjimi, i cili në kushtet e Shqipërisë dhe temperamentin ballkanik mund të kthehet në një përplasje civile.”

Si shihet paketa antishpifje e Ramës?

“Shejtan budalla. Sepse së pari është një logo e re e hedhur për tu fokusuar tek një gur që hidhet në lumë, sepse nuk ka asnjë mundësi për tu realizuar ligjërisht.”

A ka një përgjigje ndaj akuzave nga trajneri i kombëtares Panucci?

“Unë jam akuzuar për fyerje jo shpifje. Zotëria në fjalë është i fundit që mund të flasë për edukatën spese ka përcjellë në familjet shqiptare një fjalor të papërshtatshëm. Procesi është në rrugë e sipër. Menjëherë sapo e pashë në media që kishin adresën e gabuar unë ua kam çuar të nesërmen për shkak të lëvizjeve që kam bërë.”

Rama thotë që paratë e gjovae të shpifjeve do shkojnë në investime:

“Kryeministri ka për të dhënë llogari të madhe tek shqiptarët. Sot ishte në Kukës sepse sot ka qenë dita ku para një viti ka deklaruar që fillojnë fluturimet në aeroport. Sot duhet të thonte se pse ka gënjyer që sot fillojnë operimet në aeroportin e Kukësit.”

Gjithashtu u fol dhe për arsyet e verteta të largimit të Xhafajt dhe qëndrimin e tij ndaj ministrit të emëruar Sandër Lleshit.

“Për mua ishte një lëvizje e sforcuar. Lleshi nuk ka qenë i shkarkuar por i dalë në rezervë. Zotëria iu nënshtrua rregullit të ushtrisë, qëndroi në kohë për aq kohë që ia lejon grada.”

A po luan bllofin Basha kur kërkon zgjedhje të parakohshmë parlamentare?

“Sipas meje sistemi zgjedhor është shkatërruar. Reforma territoriale është një turp i të gjithë atyre që e shitën. Ka ndodhur një deformim i jashtëzkonshëm i demokracisë. Kryetarët e komunave quhen tashmë administratorë dhe emërohen nga kryetari i bashkisë dhe jo me votë. Reforma është e domosdoshme edhe për shkak të bllokimit që i ka bërë politika mekanizmint për të menazhar sistemin e drejtësisë.”

Si përfundim, Nishani shprehu mendimin e tij për punën e bërë nga pasardhësi Ilir Meta dhe për të ardhmen në politikë.

“Meta korrekt dhe institucional. Për të ardhmen jam aktiv në politikë, por jo në një projekt konkret në atashim në parti, jam pranë të djathtës në parimë dhe ide dhe do të qëndroj pranë PD deri në ditën që kjo parti të përçojë ato vlera që unë i mendoj si vlera të së djathtës”./abcnews.al

merkel.png
G. P.10:02 | 31/10/2018

“Pozicioni im në politikën ndërkombëtare nuk ka ndryshuar”. Kështu ka deklaruar të martën Angela Merkel, një ditë pasi njoftoi se do të tërhiqej nga kandidimi për kryetare të CDU-së. Kancelarja ka folur gjatë një takimi me presidentin egjiptian Al Sisi, kur është pyetur nga mediat nëse roli i saj në lidhje me krizat ndërkombëtare do të jetë më i dobët pas vendimit për t’u tërhequr. “Tani do të kem më shumë kohë për t’u fokusuar në punën time si kancelare”, ka thënë ajo. Të hënën, me një lëvizje surprizë Merkel njoftoi tërheqjen nga kandidimi për kryetare në kongresin e ardhshëm të CDU-së që mbahet më 7 dhjetor. Gjithashtu, Merkel tha se mandati aktual do të jetë i fundit për të si kancelare dhe më pas nuk do të pranojë më poste politike./abcnews.al

WEB-POLITIKA-NE-ABC-NEWS-SIKLETET-E-REJA-TE-EDI-RAMES-27.10.2018.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
G. P.19:00 | 27/10/2018

Qetësia e rifituar ditët e kaluara, duket se po merr fund për kryeministrin. Një tjetër bashkëpunëtor i ngushtë i tij, Vangjush Dako rezulton i lakuar në përgjimet e prokurorisë, në komunikim me persona me rekorde kriminale, ndërsa ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, u largua nga detyra. Kësaj panorame i shtohet edhe paralajmërimi për riaktivizim publik, i Saimir Tahirit, ish ministrit të Brendshëm nën hetim për trafik droge. Këto dritëhije të pushtetit të Edi Ramnës, në vitin e gjashtë si kryeministër, sjell këtë javë Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Nuk kanë të mbaruar sikletet për Edi Ramën. Emrat e njerëzve pranë tij, vijojnë të lakohen për lidhje me personazhe të krimit. Po e mban fort nën kontroll efektin publik edhe pse sikleti duket aq i madh, sa nuk kalon pa kosto. Këtë të shtunë u largua nga detyra ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, i njëjti ministër të cilin nuk e lëshoi edhe kur u rishfaq historia e vëllait të dënuar në Itali për trafik ndërkombëtar droge. Paraardhësi nën hetim i Xhafajt, Saimir Tahiri, duket se do rifillojë komunikimin me mediat. Në fakt prej dy javësh Kryeministri ia ka dalë të ulë interesin publik e mediatik për emrat e të vetëve, që përmenden në çështjet Babale e Xhisiela. Mbyllja e lojërave të fatit ishte lëvizja që prodhoi efekt publik në kulmin e atij debati, e me qetësimin e saj, i hapi rrugë me një shpejtësi olimpike, një synimi të hershëm, prishjes së Teatrit Kombëtar. Por dalja e emrit të një prej personave të tij të arfërt Vangjush Dako në përgjimet e dosjes që çoi në prerjen e 44 fletëarresteve dhe operacionit policor Volvo 4, e riaktivizimi i pritshëm publik i Saimir Tahirit, duket një sfidë e re për Kryeministrin në vitin e gjashtë në pushtet.

Përse vallë Kryeministri nuk e mbrojti vetë Dakon siç kishte bërë për të tjerët pranë tij, pas akuzave të Lulzim Bashës? Misteri u bë edhe më i fortë, kur të premten, disa portale njoftuan se ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri do kishte një komunikim me gazetarët të shtunën. Por disa orë më vonë atë mbrëmje, u tha se ai komunikim mediatik ishte anulluar. Çfarë mungoi t’i thuhej vallë publikut ditën e shtunë?

Në fakt e shtuna e pati një komunikim të papritur. Kryeministri Rama me një postim krejt lakonik në Tuiter, bënte të ditur se kishte pranuar dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, duke i bashkangjitur edhe propozimin zyrtar drejtuar presidentit për emrin e pasardhësit, këshilltarin e tij Sandër Lleshi. Edhe Fatmir Xhafaj e konfirmoi përmes Tuiterit largimin e tij, njëlloj si Kryeministri, pa dhënë arsyen. U paraqit në zyrë për t’u përshëndetur me vartësit, po duket nuk e pati mundësinë e komunikimit mediatik të atij largimi. E bëri përmes këtij njoftimi në faqen e ministrisë së Brendshme, duke nënvizuar se kishte marrë një mision të vështirë, e kishte shërbyer me pasion e modesti shtetit. Padyshim që largimi i papritur i Fatmir Xhafajt ngre shumë pikëpyetje, për shkak të zhvillimeve të dukshme e të padukshme të javëve të fundit. A lidhet vallë me komunikimin e njoftuar mediatik e më pas të anulluar të Saimir Tahirit?
Sa lidhet ky largim me dosjen e operacionit Volvo 4, ku lakohet një nga njerëzit më të afërt të Kryeministrit, kryebashkiaku i Durrësit? Në fakt, po të shtunën, një ndryshim 180 gradësh pati edhe nga organi i akuzës. Korrigjoi deklaratën e një dite më parë për kryebashkiakun Vangjush Dako.

Por emri i Dakos nuk është regjistruar si pjesë e hetimit dhe ky sqarim shtesë i prokurorisë, veçse i thellon pikëpyetjet mbi këtë dosje, që ka vënë në pranga tashmë dy ish deputetë socialistë, e ka riaktivizuar akuzat ndaj Kryeministrit për njerëzit që ka zgjedhur të ketë në krah e me të cilët erdhi në pushtet. Një gjë duket e qartë: akrobacitë e kryera në hije tashmë po nisin të shfaqen. Se sa do ndikojnë ato në konfigurimin aktual politik, kjo mbetet për t’u parë./abcnews.al

shampanje-e1526641948876.jpg
G. P.18:10 | 27/10/2018

Presidenti rus, Vladimir Putin, vazhdon të shënojë rënie në sondazhe, ndërsa nga ana tjetër kryeministri Medvedev po pëlqehet gjithnjë e më shumë nga rusët.

Mbështetja e rusëve për presidentin Vladimir Putin ka zbritur në 66 përqind, katër pikë më pak që nga muaji Gusht, dhe 16 pikë më pak që ngamuaji Prill i këtij viti. Ky është niveli më i ulët që nga vikti 2013, i cili në 2014-n arriti 87 përqind të mbështetjes pas aneksimit të Krimesë.

Të dhënat janë publikuar nga një sondazh i “Levada” që konfirmon tendencën për rënie të vazhdueshme  të mbështetjes ndaj liderit të Kremlinit. Një nga arsyet kryesore të pakënaqësisë ndaj tij është distancimi që ka bërë nga reformat në pensione. Përqindja e rusëve që kanë shprehur pakënaqësi për vendimet e Putin është dyfishuar nga muaji Prill duke kaluar nga 17 në 33 për qind.

Në një sondazh tjetër të publikuar nga instituti rus i pavarur  kërkimeve në fillim të këtij muaji, vetëm 39 përqind e rusëve zgjidhnin Putin si politikanin më të besueshëm. Por dhe pse reformave e pensioneve mbrohet pikërisht nga kryeministri Medvedev, ky i fundit vazhdon të ngjitet në sondazhe./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono