Policinë

policia-e-parisit-1280x592.jpg
nev ila21:56 | 04/10/2019

Masakra e ndodhur në Drejtorinë e Policisë së Parisit, ku një funksionar i uniformave blu vrau 4 kolegë, po hetohet nga autoritetet franceze si akt terrorizmi. Sipas mediave franceze, çështja e trajtuar fillimisht nga prokurori publik i ka kaluar Anti-terrorit pas mbledhjes së të dhënave paraprake.

Agjentët e Anti-terrorit në Francë kanë marrë në dorë hetimet mbi vrasjen e katër punonjësve të policisë së Parisit nga një kolegu i tyre ditën e enjte.

Agresori 45-vjeçar, specialist i elektronikës, vrau tre oficerë policie dhe një punonjës administrate gjatë sulmit me armë të ftohtë në Drejtorinë e Policisë së kryeqytetit francez.

Motivi i veprimit të tij është ende i paqartë, edhe pse fillimisht sindikata e policisë kishte sugjeruar se shkak ishte bërë një përplasje mes kolegësh.

Por tashmë hetuesit besojnë se të dhënat e reja të mbledhura e çojnë hetimin në pistën e terrorizmit.

Autori i sulmit, Mikael Harpon, i cili u qëllua për vdekje nga një oficer roje, rezulton se ishte konvertuar në mysliman 18 muaj më parë dhe së fundmi kishte rreshtur së foluri me koleget femra në zyrë.

Autoritetet deklaruan fillimisht se nuk kishte të dhëna se sulmi ishte një akt terrori, por kreu i policisë së Parisit tha më vonë për gazetarët se nuk përjashtonte asnjë pistë.

Paraprakisht çështja u menaxhua nga prokurori publik, por ditën e premte situata ndryshoi dhe u kaloi prokurorëve të anti-terrorit, pas të dhënave të mbledhura nga hetuesit e policisë kriminale.

Detajet mbi të dhënat e reja nuk janë publikuar ende, por agjencia “Reuters” thotë se vendimi u mor pas marrjes në pyetje të familjarëve dhe njerëzve të afërt të autorit, si dhe pas kontrollit të telefonit të tij celular./ABC News Albania 24/7

korce-juxhin-kulla-1280x722.jpg
nev ila14:05 | 31/08/2019

 

Juxhin Kulla në dëshminë e tij në policinë e Korçës ka mohuar të ketë konflikte pas të shtënave me armë drejt banesës së tij të premten në mbrëmje . Ndërsa po hetohet për të kaluarën e 34 vjeçarit pasi ai është  një person i njohur për policinë në fushën e narkotikëve.

34 vjeçari Juxhin Kulla, shtëpia e të cilit u qëllua me armë një natë më parë, ka mbyllur gojën para policisë, duke mohuar të jetë i përfshirë në konflikte.

Abc News ka mësuar se pas të shtënave me breshëri në banesën e tij, ka qenë vetë 34 vjeçari që ka njoftuar policinë për ngjarjen.

Kulla, një person i dënuar brenda dhe jashtë vendit për trafik narkotikësh, nuk i ka dhënë policisë asnjë informacion të vlefshëm, që do çonte drejt identifikimit të autorëve.

Grupi hetimor ka konstatuar disa gjurmë predhash në muret e banesës së Kullës, që dyshohet se janë qitur nga një automatik, ndërsa  po verifikohen pamjet e kamerave të sigurisë së shtëpisë.

Errësira ka ndihmuar autorët të largohen me mjetin e tyre. Policia e Korçës, i ka përqendruar hetimet në pistën e konflikteve të vjetra, ku dyshohet se është përfshirë Kulla vitet e fundit.

Juxhin Kulla është emër i njohur për policinë e Korçës, e cila e ka arrestuar dy herë për vepra penale në fushën e narkotikëve.

Tre vite më parë, gjatë një operacioni antidrogë Kulla akuzoi nen drejtorin e policisë dhe shefin e antidrogës për ushtrim dhune, çështje e cila u pushua nga Prokuroria e Korçës./ABC News Albania 24/7

190803231959-patrick-crusius-el-paso-shooting-exlarge-169.jpg
Sej rie13:45 | 08/08/2019

E ëma e autorit të sulmit në El Paso të Teksasit, që la 22 të vdekur, e kishte njoftuar policinë disa javë para ngjarjes. Sipas mediave amerikane, gruaja kishte shprehur shqetësimin për armatosjen e të birit, por forcat e rendit ishin përgjigjur se në bazë të moshës atij i lejohej mbajtja e armës.

E ëma e të dyshuarit si autor i masakrës në El Paso të Teksasit i telefonoi policisë disa javë më parë, për t’i shprehur shqetësimin për pajisjen e të birit me armë. Avokatët e familjes së Patrik Krusius thanë për mediat amerikane se gruaja ishte e shqetësuar për shkak të gjendjes së djalit, që u mori jetën 22 personave në një qendër tregtare Uollmart. Krusius, 21 vjeç, u dorëzua në vendin e ngjarjes pasi u rrethua nga agjentët e policisë dhe po hetohet për “vrasje në masë” dhe “krim me bazë urrejtjen”, me prokurorët që kanë kërkuar dënimin me vdekje.

Policia dyshon se ai udhëtoi për 10 orë nga shtëpia e tij në periferi të Dallasit për të kryer masakrën. I dyshuari mendohet të jetë gjithashtu autor i një teksti të postuar në internet pak momente përpara masakrës, ku thoshte se ajo ishte një përgjigje ndaj “pushtimit hispanik të Teksasit”. Sidoqoftë, e ëma e tij thuhet se kontaktoi policinë për shkak se kishte mbetur e shqetësuar nga pajisja me armë e të birit, por jo sepse ishte në dijeni të planeve të tij.

“Telefonata në polici ishte e natyrës informative dhe jo nga frika se Patrik mund t’u bënte keq të tjerëve”, ka sqaruar një avokat i familjes Krusius. Por për policinë amerikane, arma e përdorur në sulmin e së shtunës së kaluar ishte blerë në mënyrë ligjore dhe 21-vjeçari mund ta mbante atë edhe brenda qendrës tregtare për shkak të politikës së shtetit të Teksasit që e lejon një gjë të tillë./ABC News Albania 24/7

Sander-Lleshaj-1280x744.jpg
ent ela16:16 | 05/05/2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj në aktivitetin e realizuar në kuadër të “Ditës së Dëshmorëve” ka deklaruar ndryshime të Kodit Penal ku do t’i ashpërsojnë më tej dënimet ndaj atyre që tentojnë të cënojnë punonjësit e Policisë së Shtetit në krye të detyrës.

Me rastin e ditës së Dëshmorëve ‘5 Majit’, ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj së bashku me Drejtorin e Përgjithhëm të Policisë së Shtetit Ardi Veliu ishin të pranishëm në aktivitetin e organizuar në Akademinë e Sigurisë në Sauk për të kujtuar dhe vlerësuar Dëshmorët e Policisë. Të pranishëm ishin edhe familjarët e policëve dëshmorëve. Ministri i Brendshëm Lleshaj në fjalën e tij shprehu mirënjohjen për Dëshmorët e Policisë të rënë në krye të detyrës dhe gjithashtu u zotua se qeveria shqiptare do të vijojë thellimin e masave për mbrojtjen ligjore të punonjësve të Policisë së Shtetit.

Sandër Lleshaj: “Qeveria shqiptare do të vijojë thellimin e masave për mbrojtjen ligjore të punonjësve të Policisë së Shtetit. Ndryshimet e pritshme në Kodin Penal do t;i ashpërsojnë më tej  dënimet ndaj atyre që tentojnë të dëmtojnë punonjësit e Policisë së Shteti në krye të detyrës”.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, i cilësoi si krenari për të gjithë shoqërinë të gjithë kolegët që dhanë jetën në mbrojte të qytetarëve.

Ardi Veliu:Organizata e Policisë është vetmja organizatë që e ka paguar më shtrenjtë përballjen me krimin, përpjekjen për të vendosur rendin dhe sigurinë, sakrificën për të mbrojtur jetën me jetë.

Dita e sotme nuk është një ditë rutinë për të bërë detyrën dhe pasi të ndahemi nga këtu, të harrojmë për çka u mblodhëm. Por është një ditë e veçantë krenarie, obligimi, detyrimi e reflektimi”.

Pas mbylljes së falimeve Drejtori i Përgjithshëm i Policisë kërkoi që të mbahet një minutë heshtje në nderim të gjitha atyre policëve që kanë dhënë jetën duke luftuar krimin për të mbrojtur qytetarët dhe kanë reailzuar me dinjitet e krenari detyrën e tyre./ABC News Albania 24/7

pjerin-ndreu-ne-provokacija.jpg
nev ila22:13 | 23/04/2019

Pjerin Nderu, anëtar i Parlamentit të Shqipërisë dhe kandidat për Kryetar Bashkie në Lezhë, ka qenë i ftuari i sotëm në studion e “Provokacija” me gazetarin Mustafa Nano. Ndreu u shpreh se, është i bindur në fitoren e tij si kandidat për Kryetarin e Bashkisë Lezhë. I Pyetur nga Mustafa Nano se sa ishin gjasat që Z. Ndreu të fitojë si Kryetar Bashkie ai u përgjigj:

Unë mendoj se do të bëhem, kam arsye ta mendoj këtë. Jam në panik nëse opozita nuk merr pjesë, sepse më shtohet problemi i pjesëmarrjes pasi ne duhet të sigurojmë pjesëmarrjen. Lezha aktualisht është qyteti më problematik deri më sot, për sa i përket investimeve publike. Në vitin 2018 Lezha ka qenë bashkia e fundit me 4 % të buxhetit të investimeve. Menaxhimi i Bashkisë së Lezhës gjatë këtyre 3 mandateve të opozitës, është skandal. Mendoj se është koha e duhur, që ta marrim ne atë qytet dhe ta transformojmë, Bashkia e Lezhës nën drejtimin tim, do të jetë një bashki shërbimi dhe jo një godinë punësimi për interesa vetjake”, është shprehur Ndreu.

A e keni menduar mirë kandidimin për kryetar Bashkie në Lezhë? Ishte një tjetër pyetje provokuese nga Mustafa Nano, por përsëri Pjerin Ndreu e ka një përgjigje tepër të sinqertë:

Po e kam menduar. Stili im i të punuarit është një stil ndryshe, duke qenë ish oficer policie, hetues në disa rrethe, i shkoj më shumë variantit të terrenit, mendoj se jam menaxher më i mirë në terren. Në parlament nuk e kam gjetur veten mirë, më është dashur të sforcohem. Policia ka tjetër fizionomi, në parlament shpeshherë jemi të paragjykuar. Më mirë polic se politikan. Ma kanë thënë shpesh edhe drejtues aty, që kam ngelur polic, dhe përgjigja ime ka qenë kjo: më mirë polic se politikan. Jam i drejtpërdrejtë dhe shpeshherë kam mbajtur qëndrime që nuk janë pëlqyer. Jam në mbështetje të filozofisë së qeverisjes tonë, por ajo ka edhe defektet e veta, problemet e veta që duhen thënë. Ndoshta unë duhet të lëviz nga parlamenti, nuk jam njeriu i duhur për në parlament”.

Por Ish-kryepolici nuk ka lënë pa përmendur edhe dashurinë e tij të përjetshme, kohën kur ka shërbyer në forcat e rendit. Si specialist për çështjet e sigurisë ka komentuar ngjarjen e fundit në Rinas ku u grabitën miliona euro. Sipas tij faji i mbetet koncesionarit.

Është një ngjarje e rëndë por që bën me faj koncesionarin, juridiksioni i policisë së shtetit nuk hyn brenda perimetrit të sigurisë, që mbulohet nga koncesionari. Policia ka reaguar menjëherë”.

I pyetur nga Mustafa Nano se kjo ngjarje cënonte sigurinë kombëtare dhe nuk mund ti lihej në dorë koncesionarit, Zoti Ndreu thotë se:

Edhe selia e NATO në Bruksel ruhet me polici private. Policia e shtetit nuk mund të mbulojë gjithë pjesët e shërbimit të sigurisë në vend”, thekson ai.

Nëse do të rreshtonte tre gjëra që nuk shkonin me policinë e shtetit, ai mendon se:

Për sa kohë që nga ana psikologjike, politika, opinioni publik, luftën antikrim ja faturon policisë së shtetit, do të ketë gjëra që nuk shkojnë. Në asnjë vend tjetër të botës apo literaturë, nuk rezulton që të jetë policia e shtetit ajo që të garanton rendin dhe sigurinë. Policia e shtetit është një instrument shumë i fortë i sigurisë, por nuk përcakton ekuilibrat e kriminalitetit”.

Pyetjes provokuese të gazetarit Mustafa Nano se, a kishte patur tundime për një rikthim në polici, Ndreu është shprehur se tundohet dhe ëndërron gjithmonë për të.

1 herë në 3 muaj shoh në ëndërr që më emërojnë shef komisariati apo drejtor policie, është e vërtetë që më pëlqen shume. Policia është dashuria ime e përjetshme”.

Në një analizë të mëtejshme të situatës në të cilën ndodhet policia e shtetit, ai përmend edhe problemet thelbësore që cenojnë suksesin e saj.

Elita policore është në hije, kemi treguar që në radhët tona kemi elita, si brenda sistemit po ashtu edhe jashtë. Janë jashtë sistemit, për shkak të reformave të pakontrolluara, të cilat janë bërë sipas humorit të ministrave apo politikës, për pasojë e kanë bërë lëmsh elitën policore. Karriera ime politike u bë copë nga një ish-ministër trafikant vizash, një person me mesatare 5.2 në fakultetin juridik, i cili shkërmoqi komplet elitën policore, shkatërroi sistemin e arsimit policor, por që në fakt e ka marrë faturën sepse sot nuk e konsideron më as politika dhe as policia

Kryepolici është dakord edhe me vetingun në polici, ai mendon se kjo është e nevojshme dhe e domosdoshme, ashtu si reforma në drejtësi./abcnews.al

policia-3-1280x714.jpg
G. P.18:30 | 04/04/2019

Qeveria ka vendosur të krijojë policinë e re që do të mbrojë objektet dhe personat. Kjo strukturë është në varësi të të Ministrisë së Brendshme dhe është emërtuar “Illyrian Guard”. 

 

Policitë private kanë një konkurrent të fortë prej kësaj të enjteje. Është Këshilli i Ministrave që ka vendosur Krijimin e shoqërisë tregtare “Illyrian Guard”, sh.a., me kapital 100 (njëqind) % shtetëror, për ofrimin e shërbimeve ndaj personave fizikë e juridikë publikë dhe privatë.

Kapitali fillestar për krijimin e kësaj shoqërie në varësi të Ministrisë së Brendshme do të jetë 10 000 000 (dhjetë milionë) lekë që do të përballohen nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit.

Shërbimet me pagesë ofrohen kundrejt subjekteve të treta, publike apo private, në fushën e rendit e të sigurisë publike, teknologjisë së informacionit, si dhe çdo shërbim tjetër në përputhje me qëllimin e krijimit dhe statutin e saj.

Të gjitha institucionet dhe subjektet publike, të cilat kanë në administrim objekte shtetërore, ruajtja dhe sigurimi i të cilave duhet të realizohet nga shërbime të specializuara për këtë qëllim, i drejtohen, me kërkesë, kësaj shoqërie, për të përfituar shërbimin e ruajtjes dhe të sigurisë fizike. Për t’iu drejtuar policive private duket se Shansi i vetëm do të jetë nëse kjo shoqëri merr vendim për pamundësinë e ofrimit të shërbimit të kërkuar./abcnews.al

duka-933x445.jpg
ent ela16:07 | 05/03/2019

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, foli për dhunën në Kamzë, ndërsa u ndodh në një përurim të infrastrukturës në Elbasan. Duka akuzoi policinë dhe politikën se po veprojnë me dy standarde.

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, u ndodh në Elbasan, në krah të ish-kapitenit kuqezi Lorik Cana, për një festë futbolli, jo për të mbajtur zi.

Përurohej fusha e vogël e futbollit për fëmijët e kopshtit numër 9 në Elbasan, dhe Duka, ndonëse u përpoq të përqendrohej te kënaqësia e të vegjëlve, u vendos përpara pyetjeve për dhunën ndaj arbitrit në Kamzë.

Duka tregoi sesi i vlerëson ngjarje të tilla, ndërsa deklaroi se këto shmangen me masa, ndonëse komisionet e Federatës, shpesh e kanë shkelur rregulloren.

Presidenti i Federatës së Futbollit nuk e humbi mundësinë për të shigjetuar Policinë e Shtetit dhe politikën, duke bërë një paralelizëm.

Fusha në kopshtin numër 9 në Elbasan ishte investim me nismë të fondacionit të ish-kapitenit të kombëtares, Lorik Cana.

Ai tregoi se për çfarë synimi është krijuar fondacioni i tij.

Në ceremoninë e përurimit të fushës së vogël, përshëndetën edhe kryetari I Bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini, që gjithashtu ndihmoi në ndërtimin e saj, si dhe deputeti I PS-së për Elbasanin, Taulant Balla./abcnews.al

protesta-4-1280x691.jpg
ent ela21:24 | 16/02/2019

Edhe pse u angazhuan një numër ikonsiderueshëm efektivësh policie, përsëri nuk u bë e mundur ndalimi i protestuesve të dëmtonin dyert e kryministrisë. Për të shpërndarë tubuesit e dhunshëm, forcat e Gardës së Republikës hodhën gaz lotsjellës.

Ndërkohë të asfiksuar mbetën shumë persona. Kronika sjell detaje nga fillimi deri në mbyllje të protestës. Protesta e organuzuar nga opozita ishte njoftuar nga Policia e Shtetit se do të ishte e dhunshme dhe për këtë arsye në të gjitha pikat hyrëse të Tiranës kishte postoblloqe të uniforamve blu.

Garda e Republikës, ishte stacionuar në godinat e sigurisë së veçantë, ndërsa policia e Rendit, RENEA dhe Forcat e Ndërhyrjes së shpjetë, ishin në të katërta anët e kryeministrisë.

Fillimi i tubimit në duke ishte i qetë, madje kishte edhe nga protestues që i dhuronin policisë karafila. Por lulet shumë shpejtë u zëvendësuan nga gurë dhe shkopinj.

Protestuesit  nuk u tërhoqën dhe drejtimit tyre ishte kryeministria, ndërsa policia zgjodhi të mos reagonte. Duke parë që situata por agravonte, nga tarraca e kryeministrisë, u hodhën tymuese dhe gaz-lotësjellës.

Shumë tubues u asfiksuan. Më e rëndë gjendja ishte për këtë protestues që kishte mbetur në skelat e kriministrisë.

Sulmi i dytë frontal u organizuar në këtë mënyrë… teksa hedhja e gazit lotësjellës largonte tubuesit nga dera e Kryeministrisë. Pas 5 orësh përballje me uniformat blu, protestuesit u larguan në drejtim të selisë së Partisë Demokratike.

Në fund të tubimit Ardi Veliu kreu i policisë përshëndeti sakrificën e vartësve të tij. I gjithë sheshi përballa kryeminsitrisë u rrethua me shirita, i konsideruar si skenë krimi. Prokurorët Ekled Gjini dhe Kreshnik Ajazi, asituan oficerët e policisë gjyqësore në mbledhjen dhe dokumentimin e provave materiale./abcnews.al

gjonaj-1280x726.jpg
G. P.18:41 | 15/01/2019

Punësimet në Policinë e Burgjeve janë bërë sipas kritereve ligjore. Kështu është shprehur Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj në një deklaratë për mediat duke kundërshtuar investigimin e publikuar nga  “Zëri Amerikës” mbi këtë temë. Sipas ministres Gjonaj akuzat për punësimet politike në këtë sektorë nuk qëndrojnë.

“Hedhim poshtë të gjitha akuzat e bëra lidhur me emërimet partiake dhe jo ligjore në sistemin e burgjeve. Procesi i rekrutimit të punonjësve të Policisë së Burgjeve i aplikuar për herë të parë në vitin 2018 ka qenë dhe mbetet procesi më meritokratik i zvilluar ndonjëherë. Për herë të parë testimi dhe trajnimi i punonjësve të rinj të Policisë së Burgjeve nuk është kryer vetëm nga Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve por në bashkëpunim të ngushtë me Akademinë e Sigurisë, sipas rregullave dhe procedurave të akteve të brendshme.  Dhe pikërisht këtu është njoftimi që mund ta verifikoni në mënyrë shumë të shpejtë edhe në faqen e internetit të Ministrisë së Drejtësisë. Këtu është bërë publike thirrja për çdo qytetar i cili plotëson kriteret dhe kushtet e parashikuara nga ligji”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono