policia

ARRATISJA-E-SHQIPTARIT-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
G. P.12:43 | 18/12/2018

Një shtetas shqiptar është arratisur nga qelitë e paraburgimit, duke vënë në alarm gjithë policinë e Athinës. Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të së martës, në drejtorinë policore të Atikës Perëndimore. Shqiptari ka mundur të presë me limë hekurat e qelisë dhe pastaj të dalë e të zhduket në drejtim të paditur. 38 vjeçari ishte plagosur pas një shkëmbimi zjarri me policinë gjatë një grabitjeje me armë, më 27 nëntor, në afërsi të Athinës.

Pasi qe kuruar në spital i ruajtur nga policia, ai po mbahej në paraburgim, në pritje që të transferohej në një nga burgjet e sigurisë së lartë. Krahas operacionit për gjetjen dhe kapjen e tij, është urdhëruar dhe fillimi i hetimeve mbi rrethanat e arratisjes./abcnews.al

perplasja-ne-kryeministri-1280x708.jpg
G. P.16:55 | 17/12/2018

Në ditën e 14 të protestës ishin më të shumtë në numër. U mblodhën nëpër fakultetet përkatëse e në rrugëtimin drejt Kryeministrisë, bllokuan disa nga segmentet rrugore të kryeqytetit. Ora 11:30 i gjeti të grupuar para Kryeministrisë me qëndrimin e njohur se nuk do kishte dialog me Kryeministrin pa u përmbushur kërkesat e tyre.

“Dialogu në këtë moment nuk ka fare kuptim, nuk ka as sens, nuk ka për të ndodhur”, tha një studente.

“Nëse ai nuk plotëson këto 8 pika ne kemi për të shtuar të tjera që populli të vijë këtu me ne”, u shpeh një tjetër.

“Nëse nga fundi i javës ne sërish nuk marrim përgjigje, sigurisht do të organizohemi dhe do krijojmë një komision greve dhe padyshim studentët do të futen në grevë urie”, tha një student tjetër.

“Për çfarë duhet të bëhet dialog, kur ne kemi thjesht kërkesa të qarta. Ai duhet t’i pranojë ose jo”, theksoi një qytetar tjetër.

Por nuk ishin të vetëm. U ishin bashkuar edhe prindër e qytetarë të tjerë. Mes tyre edhe mbështetës të opozitës

“Kam gocat studente dhe normalisht dua t’i mbështes ato. Plus problemet e tjera që kemi”, u shpreh një qytetar.

“Jam këtu krah për krah me të gjithë studentët, me të gjithë ata njerëz që nuk kanë zë për të folur ose kanë frikë të flasin hapur dhe unë jam këtu prej tyre. Edhe për ata mësues që kanë frikë të dalin në protestë”, tha një tjetër.

“Jam mbesa e Martin Camajt. Kam këtu qysh ditën e parë dhe jam deri në ditën e fundit. Përkrah studentët, dhe jam me studentët”, tha një qytetare.

“Ndjek politikën bolshevike përça dhe sundo. E sheh me studentët se çfarë bën. Ne dy herë nga ka përça me shpërblimet e ndryshme dhe kemi mbetur një ajkë shumë e vogël e minatorëve. Kështu do ndodhë dhe me këta, ishalla jo”, u shpreh një minator.

Përbërja heterogjene solli edhe ndryshim në mënyrën e të protestuarit. Në fillim u lëshuan  tymuese drejt godinës së qeverisë, duke sjellë një reagim pakënaqësie nga studentët.

Nuk mungoi edhe përplasja me policinë e një grupi protestuesish të cilët tentuan t’i afrohen selisë së kryeministrisë. Por situata u normalizua në pak minuta dhe protesta vijoi e qetë deri në mbylljen e saj, siç ishte paralajmëruar në orën 14:30./abcnews.al

GRABITJA-DURRES-ABC-1280x720.jpg
ent ela10:08 | 15/12/2018

Një ditë pas grabitjes së parave të Drejtorisë së Transportit Rrugor në Durrës janë arrestuar dy policët privatë. Dy punonjësit e shoqërisë private të sigurimit ishin ngarkuar për të transportuar paratë tek një bankë e nivelit të dytë. Të ndaluarit deklaruan në polici se u kërcënuan me armë nga tre persona të maskuar dhe nuk mundën të reagojnë.

Pas grabitjes që ndodhi të premten në Shkozet dy policët që ishin ngarkuar për të dërguar paratë nga drejtoria e Transportit Rrugor tek një banke e nivelit të dytë u arrestuan nga policia.

Fejzi Sakaj dhe Astrit Gjata përkatësisht të moshave 46 dhe 55 vjeç akuzohen për shpërdorim detyre.

Sipas rregullores ata duhej të reagonin në momentin e grabitjes. Pavarësisht dëshmisë së tyre se gjithçka ndodhi në befasi duke u gjendur nën kërcënimin e armëve nga personat e maskuar ata nuk i shpëtuan prangave.

Policia ka kryer kontrolle të shumta dhe ka sekeustruar pamjet e kamerave të sigurisë, por ende nuk ka rënë në gjurmët e autorëve.

Ngjarja ndodhi pasditen e së premtes në lagjen numër 14 Shkozet.

Tre persona, nën kërcënimin e armës dhe të maskuar i kanë dalë përpara një mjeti që po trasportonte lekët e Ndërmarrjes së Drejtorisë Rajonale të Transportit Durrës tek një bankë të nivelit të dytë. Grabitësit arritën të merrnin një shumë prej 7.5 milion lekë. /abcnews.al

MBULIM-BOMBLA-E-GAZIT-TEK-STUDENTET-ABC-M-1-T-2-HD.mpg_snapshot_00.14-1280x720.jpg
G. P.22:55 | 14/12/2018

Policia nuk ka lejuar gjatë mbrëmjes së të premtes që studentët të marrin një ngrohëse me gaz para kryeministrisë. Ky vendim i policisë ka krijuar një lloji tensioni mes studentëve dhe polcisë para godinës së Kryeministrisë. Studentët thirrën në kor “turp-turp” gjatë kohës që policia ka sekuestruar bombulën e gazit. Pasi policia ka bllokuar ngrohëset prej gazi, studentët u shprehen se do vijojnë të qëndrojnë gjatë gjithë natës para Kryeministrisë, pavarësisht temperaturave të ulëta dhe reshjeve të shiut.

Punonjësit e policisë na penguan, këtu është bërë një shtetrrethim, te kjo rruga kam numëruar 10 policë, janë shtuar forcat e policisë kudo. Nuk plotësuan procervebal për ata që morën. Nuk tërhiqemi nga qëndresa jonë natën. Kryeministri mund të deklarojë çfarëdolloj gjëje në media, por ky është realiteti”- shprehen studentët të cilët janë në ditën e 10 të protestës së tyre./abcnews.al

 

DETAJET-E-FUNDIT-FRANCE-1280x720.jpg
G. P.21:49 | 12/12/2018

Autoritetet franceze kanë angazhuar 720 agjentë për kapjen e autorit të sulmit në tregun e Krishtlindjes në Strazburg. Gjithashtu i kanë bërë thirrje qytetarëve që të ndihmojnë policinë. Qeveria rriti nivelin e alarmit në atë maksimal.

Vijojnë aksionet për të kapur autorin e sulmit në tregun e Krishtindjes në Strazburg të Francës, i cili vrau 3 persona dhe plagosi 16 të tjerë, 2 prej të cilëve janë mes jetës dhe vdekjes. Autori, i plagosur gjatë një përleshjeje me armë zjarri me policinë, është 29-vjeçari Cherif Chekatt. 720 agjentë po ndjekin gjurmët e tij, ka bërë me dije ministria e brendshme franceze, që ka ngritur nivelin e alarmit në të gjithë vendin dhe ka shtuar kontrollet kufitare.

Por duket se i gjithë ky mobilizim nuk është i mjaftueshëm për autoritetet. Policia u ka bërë thirrje qytetarëve që të bashkëpunojnë. Më saktësisht kërkohet që kushdo që mund ta shohë 29-vjeçarin, të mos I afrohet atij pasi është shumë i rrezikshëm, por të informojë policinë në numrin 197.

Chekat ishte I njohur për autoritetet franceze si dikush që është radikalizuar në një formë ekstreme të Islamit ndërsa vuante dënimin në burg për krime të ndryshme. Prokurori i Parisit, Remy Heitz duke hedhur dritë mbi ngjarjen la të kuptohet se bëhet fjalë për një akt terrorist. Disa dëshmitarë kanë dëgjuar 29-vjeçarin të thërriste “Allahu Ekber” gjatë sulmit. Heitz konfirmoi se 4 persona të afërt me autorin janë ndaluar. Bëhet fjalë për dy prindërit dhe dy vëllezërit e vrasësit. Masa është marrë për të ndaluar çdo kontakt me të arratisurin. Ndër të tjera, prokurori i Parisit konfirmoi se 29-vjeçari është larguar nga vendngjarja me një taksi duke kërcënuar shoferin e automjetit me një armë dhe thikë.

Zëvendësministri i brendshëm thotë se ka dyshime që Chekatt të jetë larguar nga Franca. Mediat ndërkombëtare, duke cituar burime nga hetimet raportojnë se 29-vjeçari mund të jetë arratisur në Gjermani. Për këtë qeveria e Berlinit angazhoi forca të shumta policore në kufirin me Francën. /abcnews.al

OK-NDRYSHIMI-I-LIGJIT-PER-POLICINE.mpg_snapshot_00.24-1280x720.jpg
G. P.17:33 | 10/12/2018

Një ndryshim i propozuar nga ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj në ligjin për Policinë e Shtetit, parashikon ndërprerjen e punës për çdo efektiv policie që nuk pajiset me Certifikatën e Sigurisë. Ky dokument lëshohet nga DSIK, por shumë oficerë policie janë të shqetësuar se, ligji lë hapësirë për penalizime mbi baza subjektive.

Një nga ndryshimet e propozuara nga ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj në ligjin për Policinë e Shtetit, ka të bëjë me një pikë të shtuar në nenin 46 lidhur me ndërprerjen e Marrëdhënieve të Punës për Punonjësin e Policisë. Këto janë pikat në nenin 46 të ligjit aktual për Policinë e Shtetit që parashikojnë rastet kur një efektivi i ndërpritet marrëdhënia e punës. Sipas propozimit të ri nga ministri Lleshaj, shtohet gërma “f”, që parashikon se një punonjës policie mund të përjashtohet nga radhët e saj nëse, nuk është i pajisur me Certifikatën e Sigurisë. Ky dokument lëshohet nga Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, DSIK.

Sipas ligji aktual, askush nga efektivët nuk largohet nga radhët e policisë nëse nuk marr Certifikatën e Sigurisë. Kjo kategori e oficereve të policisë thjesht nuk ka mundesi të njihet me informacionet sekrete ose, mund të transferohen në detyra të tjera, me udhër të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit. Shumë punonjës të policisë, jashtë kamerave shprehen të pakënaqur nga propozimi i ministrit të Brendshëm për ndryshim të nenit 46, të ligjit për Policinë e Shtetit. Kjo sipas tyre, mund të përdoret me dashakeqësi për largime policësh nga puna; nga SHÇBA apo SHISH, që janë instrumentat që furnizojnë DSIK me informacion për dhënien e Certifikatës së Sigurisë.

Sindikata e policisë sjell si shembull vetingun në Drejtësi. Në këtë rast, Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar ka përpiluar shumë raporte për gjyqtarë e prokurorë, që i cilëson si të papërshtatshëm për sistemin e drejtësisë, pasi kanë kontakte me persona të inkriminuar. Por për këtë gjë ka hetuar Komsioni i Pavarur i Kualifikimit, i cili ka dhënë dhe fjalen e fundit lidhur me gjyqtarin apo propkurorin që vetohet.

Në rastin e policisë, vendimi i DSIK për dhenie ose jo të Certificatës së Sigurisë për një efektivi policie, përballet drejtepërdrejt tek Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit. Është pikërisht ky autoritet, që mbi bazën e ligjit përë, vendos ndërprerjen e punës për çdo oficer të policisë që nuk fiton Certifikatën e Sigurise. Vetë subjekti i dëmtuar në këtë rast ka mundësine e vetme për të ankimuar këtë vendim, përmes padisë në Gjykatën Administrative. Por edhe këtu nuk është e qartë kush e ka barrën e provës, pas arsyet e gjetura nga DSIK si motiv për mosdhënien e Certificatës së Sigurisë./abcnews.al

kruje.jpg
G. P.15:30 | 07/12/2018

Një grup që trafikonte lëndëplasëse dhe mina me telekomandë u godit nga Policia e Krujës.

Dy persona Artan Bruka, 38 vjeç dhe Halil Gjana, 26 vjeç, të dy nga Kukësi përfunduan në pranga ndërsa u sekuestruan tre kallëpë cilindrike të mbështjellë me letër kartopecetë dhe natriban transparent, ku ishin të vendosura tre kapsolla detonatore të lidhura me tel përcjellës të kapura me natriban, ku në anën tjetër ishin të bashkuara me dy aparate celularë të markës “Nokia”.

Dy kuksianët me çantat me eksploziv u kapën në Thumanë gjatë operacionit “Muzgu”.  Kallëpët ishin me peshë rreth 225, 240 dhe 469 gramë secili. Policia njoftoi se sipas informacioneve këto mina me telekomandim, mund të përdoreshin në kryerjen e  veprave të rënda kriminale./abcnews.al

POLICIA-E-VLORES-ZHDUKJET-1280x705.jpg
ent ela15:41 | 04/12/2018

Policia e Vlorës ka bërë publik sot emrat e 22 personave të zhdukur për të cilët ende nuk dihet se ku ndodhen. Bëhet fjalë për individë të humbur, apo që janë larguar gjatë periudhës 2015- 2018. Ndërkohë Prokuroria e Vlorës ka nisur hetime vetëm për katër çështje, për të cilat ka gjetur edhe elementë të veprës penale. Nga këto çështje asnjëra nuk ka lidhje me kanosjen apo me shantazhin. Nga 22 persona vetëm pesë rezultojnë të skeduar si të implikuar me trafikun e drogës. Kurse mes të shpallurve të larguar nga banesa është edhe Gestian Çollaku, por ky i fundit është aktualisht i shpallur në kërkim  plagosje ne Orikum. Policia e ka referuar rastin në Prokurori por dyshohet se humbja e kontakteve të riut me familjarët është për shkak të shmagies së dënimit. /abcnews.al

RINAS-POLICIA-1280x720.jpg
ent ela11:41 | 04/12/2018

Dhjetë persona janë arrestuar nga policia kufitare e Rinasit muajin e kaluar për përdorim dokumentesh të falsifikuara. Sipas burimeve zyrtare, në nëntor u është refuzuar dalja 207 shtetasve që nuk plotësonin kriteret për të lëvizur në hapësirën Shengen dhe janë proceduar 52 shtetas për kalim të paligjshëm të kufirit.

Blutë e Rinasit kanë ndaluar edhe 9 persona në kërkim që tentonin të kalonin përmes aeroportit të Tiranës.

Po sipas policisë në muajin Nëntor, kanë hyrë dhe dalë nëpërmjet aeroportit të Rinasit 203694 shtetas shqiptarë dhe të huaj.

Policia e Rinasit bën të ditur se në dhjetor do shtojë burimet njerëzore në traditën e rritjes së fluksit të lëvizjeve me rastin e festave. /abcnews.al

RASTET-E-TE-ZHDUKURVE-NE-VLORE_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.48-1280x728.jpg
G. P.15:24 | 01/12/2018

Policia në bashkëpunim me Prokurorinë e Vlorës po hetojnë për të gjitha rastet e personave të zhdukur në qytetin bregdetar gjatë viteve të fundit. Tre prej tyre, me të perfolurat në media dhe më misteriozet janë zhdukja e Mario Metushaj, Albano Xhaferrit dhe Ervis Troqes.

Në një deklaratë të përbashkët të policisë dhe Prokurorisë së Vlorës, rezulton se gjatë tre viteve të fundit janë zhdukur 23 persona nga ky qytet. ABC News ka mësuar se tre janë rastet më të bujshme për të cilat vijojnë hetimet, jane zhdukja e Mario Metushaj, Albano Xhaferrit dhe Ervis Troqes. Metushaj dyshohet se merrej me trafik lëndësh narkotike. Nga policia e Vlorës mësohet se Metushaj punonte si skafist për të transportuar drogë dhe nuk i ishte paguar një shumë prej 200 mijë eurosh. Ditën kur i ishin premtuar paratë ai u ka thënë familjarëve se po shkonte në Fier. Që prej atij momenti nuk dihet asgjë për Metushaj.

Albano Xhaferri rezulton i zhdukur prej datës 18 qershor të këtij viti. Një muaj më vonë zhduket edhe 24 vjeçari Ervis Troqe. Të dy sapo ishin kthyer nga Belgjika.
Nga policia u konfirmuar se dyshohet si i përfshirë në zhdukjen e Xhaferrit Edison Harizaj, i cili u vra në Durrës në një atentat së bashku me shokun e tij Genci Caca.
Në Vlorë janë zhdukur persona edhe në det.

Ksandro Ymeraj humbi kontaktet me familjen që nga 1 prilli i këtij viti. Ai ishte nisur drejt Italisë me një mjeti Tip Jet Sky. Mjeti lundrues u gjet disa ditë më vonë në Budva. Një vit më parë, familjarët e biznesmenit Adriano Jaho denoncuan zhdukjen e tij në polici. Jaho do të kthehej nga Italia me një skaf së bashku me 28 vjeçarin Ariseld Maze. Për këto raste nuk ka asnjë informacion për fatin e tyre./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono