policia

vrasaj-en-sharre.mp4_snapshot_00.05-1280x685.jpg
ent ela16:24 | 15/02/2019

Një ditë pas ekzekutimit të 49 vjeçares Liri Xhepa, e cila u gjet pajetë në zonën e liqenit të Sharrës, grupi hetimor po heton edhe një pistë të dytë për ekzekutimi e saj. Ngjarja dyshohet se mund të ketë si motiv dhe çështjet e pronësisë mbi një truall. Mes viktimës 49 vjecare dhe kunatit të saj Dashamir Xhepa mësohet se ka patur konflikte për një tokë që autori i dyshuar i ngjarjes pretendon se ia ka lënë vëllai para se të ndërronte jëtë nga kanceri. Viktima, Liri Xhepa, ka pasur edhe konflikte të mëparshme me kunatin, duke bërë edhe denoncime në polici për dhunë, por që më pas i ka tërhequr. Prej një kohe të gjatë, e ndjera Liri Xhepa dyshohet se ka patur dhe nje lidhje intime me Dashamir Xhepën. Në dijeni të lidhjes së tyrë kanë qenë edhe banorë të zonës. Pas krimit, uniformat blu nuk gjetën në shtëpi Dashamirin, i cili tashmë është shpallur në kërkim si autor i dyshuar i vrasjes së 49-vjeçares./abcnews.al

OK-MBULIM-MASAT-E-POLICISE.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela11:17 | 15/02/2019

Policia e Shtetit u ka bërë apel për distancim nga zërat që inkurajojnë dhunë, si dhe nga personat me rekorde të rënda kriminale. Në një deklaratë për emdiat policia paralajmëron se Policia e Shtetit ka administruar edhe informacione se persona të caktuar, me rekorde kriminale apo të dënuar më parë për vepra të rënda penale, janë përgatitur për të ushtruar dhunë në protestën e datës 16 shkurt 2019, të organizuar nga Partia Demokratike.

Deklarata e Policisë së Shtetit

Policia e Shtetit është e angazhuar tërësisht për marrjen e masave për mbarëvajtjen e protestës së njoftuar nga subjektet politike të opozitës, për datën 16 shkurt 2019, si një detyrim ligjor dhe i natyrshëm i saj, për mbështetjen e të drejtës së organizmit dhe protestave paqësore të qytetarëve.

Policia e Shtetit është përballur edhe me disa kërkesa të pamundura të Partisë Demokratike, ku njoftohet synimi për të bllokuar rrugë apo mjedise të caktuara, që janë me rëndësi të veçantë për funksionimin normal të jetës publike në kryeqytet, si dhe për veprimtarinë e pacënuar të disa misioneve të huaja diplomatike.

Garantimi i lirisë së veprimtarisë, të lëvizjes dhe të qasjes së papenguar në mjediset e misioneve diplomatike dhe në disa institucione të rëndësishme shtetërore, e bëjnë të pamundur lejimin e protestës së opozitës në rrugën “Ismail Qemali”. Por nga ana e Policisë së Shtetit dhe e autoriteteve vendore policore të Tiranës janë mundësuar mjedise të mjaftueshme si Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, i cili është shfrytëzuar historikisht për qëllime të tilla dhe që ofron hapësira të mjaftueshme edhe për pjesëmarrje masive.

Përveç deklaratave dhe retorikës së ndezur politike dhe thirrjeve për dhunë, të artikuluara nga disa përfaqësues të politikës dhe medias, Policia e Shtetit ka administruar edhe informacione se persona të caktuar, me rekorde kriminale apo të dënuar më parë për vepra të rënda penale, janë përgatitur për të ushtruar dhunë në protestën e datës 16 shkurt 2019, të organizuar nga Partia Demokratike.

Në interes të mbarëvajtjes së protestës dhe të sigurisë së pjesëmarrësve në të, dhe të qytetarëve të tjerë, Policia e Shtetit ri-përsërit thirrjen drejtuar organizatorëve, që të distancohen nga zërat që inkurajojnë dhunë, si dhe nga personat me rekorde të rënda kriminale.

Për qytetarët që nuk janë pjesë e protestës bëhet thirrje që të shmangin sa të jetë e mundur mjediset, ku ajo do të zhvillohet.

Policia e Shtetit kërkon mirëkuptimin dhe bashkëpunimin e qytetarëve përgjatë kontrolleve të shtuara, që ajo është e detyruar të zhvillojë në disa akse kryesore rrugore dhe në mjedise të tjera me rëndësi, në interes të sigurisë së qytetarëve dhe të vetë protestës.

 

BARDHI-1280x735.jpg
ent ela16:44 | 12/02/2019

Përmes një deklarate për mediat Policia e Shtetit ka ndarë shqetësimin e saj për përfshirjen në tubimin e 16 Shkurtit të individëve me precedent penalë apo të nxitur nga aktorë të tretë, të cilët synojnë krijimin e një klime destabiliteti në Shqipëri.

Njëkohësisht Policia i ka bërë thirrje qytetarëve që s’kanë lidhje me këtë tubim, të marrin masa për kufizimin e lëvizjes së tyre gjatë datës 16 Shkurt në mjediset ku do të zhvillohet protesta.

Përhapje paniku me urdhër të Edi Ramës  e konsideron Partia Demokratike këtë deklaratë të Policisë së Shtetit, në një reagim të menjëhershëm të sekretarit të përgjithshëm të kësaj force politike, Gazment Bardhi.

Protesta e 16 Shkurtit e thirrur nga opozita e bashhkuar është paralajmëruar të jetë paqësore dhe demokratike nga kryedemokrati Lulzim Basha./abcnews.al

sander-lleshaj.jpg
G. P.19:49 | 11/02/2019

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, reagoi në rrjetet sociale lidhur me abuzimin e një 15-vjeçareje nga një efektiv i policisë në Shkodër.

“Policët nuk janë të Lleshajt, por të Shqipërisë. Lleshaj identifikohet pa dyshim me policët që sot arrestuan një pervers, me policët që sakrifikojnë natë e ditë duke shërbyer.

Një pervers mund të shërbejë si flamur për politikanë perversë, por nuk mund të njollosë askënd përveç vetes së tij dhe atyre që i gëzohen ekzistencës së tij.Mbështetje për Policinë e Shtetit Shqiptar”, shkruan në Twitter Lleshaj.

Një punonjës i policisë në Shkodër u arrestua për ngacmim seksual të një vajze 15-vjeçare këtë të hënë. Denoncimi u bë në media përmes një videoje. Ka qenë nëna e vajzës, ajo që kërkoi ndihmën e mediave dhe denoncoi shefin e policisë së zonës Grumierë në Malësinë e Madhe, Berhan Bajrakurti.

Sipas të njëjti denoncim, punonjësi i policisë e ka marrë vajzën në makinë dhe e ka telefonuar madje ka kryer akte të turpshme në komunikimet virtuale. Ka qenë vetë vajza ajo që ka filmuar shefin e policisë, në momentet kur ai e ka ngacmuar dhe më pas i ka treguar nënës së saj. Të dyja bashkë i janë drejtuar Komisariatit të Policisë, ku dhe kanë treguar gjithçka ka ndodhur.

policia123.jpg
ent ela10:33 | 10/02/2019

Policia e Pukës ka ndaluar e dyshuar të vrasjes së 30-vjeçarit në Pukë, Petrit Biba. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e 8 Shkurtit, ndërsa në pranga ka rënë 25-vjeçari nga Tirana me iniciale E.D.

Ai ishte në kërkim nga autoritetet, ndërkohë që mësohet se ai është ndaluar mbrëmjen e së shtunës. Dyshohet se ngjarja mund të ketë ndodhur nga pakujdesia.

Viktima dhe autori kanë qenë duke luajtur me pistoletë dhe arma u shkrep duke lënë të vdekur 30-vjeçarin. Viktima mbeti fillimisht i plagosur, por ndërroi jetë në spital. /abcnews.al

policia-tirane-1.jpg
ent ela09:10 | 10/02/2019

Policia e Tiranës procedoi penalisht administratorin e klubit të futbollit Kastriot, Gazmend Vogli. Procedimi pas ndeshjes Partizani –Kastrioti, pasi gjatë zhvillimit të ndeshjes së superligës  është konstatuar se në fanellat e lojtarëve të ekipit që ky shtetas është administrator ka pasur logo reklamuese të një shoqërie bastesh sportive, në kundërshtim me ligjin.

Njoftimi i Policisë

Specialistët e Seksionit  për Krimin Ekonomik e Financiar në Sektorin për Krimin Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policise Tiranë  proceduan penalisht shtetasin G.V., 30 vjec, banues ne Krujë, administrator i një ekipi futbolli të Superligës.

Në datën 09.02.2019 në stadiumin “Selman Stermasi”, gjatë zhvillimit të ndeshjes së superligës  është konstatuar se në fanellat e lojtarëve të ekipit që ky shtetas është administrator ka pasur logo reklamuese të një shoqërie bastesh sportive, në kundërshtim me ligjin nr.75/2018.

Gjithashtu po kryhen verifikime për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës“ parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal edhe për vëzhguesin e Federatës Shqiptare të Fubollit prezent në këtë ndeshje i cili ka lejuar që futbollistët të futen dhe të luajnë ndeshjen duke pasur të reklamuar në fanella këtë logo të kompanisë së basteve.

Materialet i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqesor Tiranë për veprime të mëtejshme.

policia-3.jpg
G. P.10:17 | 09/02/2019

Në një njoftim për mediat, Ministria e Brendshme ka bërë publik emrat e përzgjedhur për anëtarët e Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit për Vettingun që do u bëhet punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës dhe SHÇBA-së.

Anëtarët e Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit do të jenë:

 1. Ana Kapaj
 2. Artur Baku
 3. Marjeta Gjelaj
 4. Sonila Kadareja
 5. Viktor Bërdo

Ndërkohë nga kandidaturat e përcjella nga Rektorati i Universitetit të Tiranës u përzgjodhën kandidatët:

 1. Ela Kërka
 2. Elda Kuka (Balili)
 3. Elida Liko
 4. Ledian Rusta
 5. Mirela Ujkani (Miti)

Anëtarë zëvendësues të anëtarëve të Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit u përzgjodhën kandidatët, sipas renditjes:

 1. Nertila Sadedini (Murati)
 2. Bledar Ilia
 3. Arta Lleshi
 4. Elton Muça

Anëtarë të Sekretariatit Teknik u përzgjodhën kandidatët:

 1. Amarildo Kurti
 2. Arta Lleshi
 3. Eralda Bajollari
 4. Erjena Bashari
 5. Erlisa Shkodrani
 6. Floris Muho
 7. Gent Pejo
 8. Gëzim Selmani
 9. Ilva Mitro
 10. Iva Guçe
 11. Klevi Hajdini
 12. Marjana Çela
 13. Marjeta Përlala
 14. Suela Pashaj
 15. Laert Elmazaj

Inspektoriati i lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave ka caktuar si anëtarë të Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit, punonjësit:

 1. Elvira Dabërdaku, inspektor
 2. Adriana Meko, inspektor
 3. Zamira Gjini, inspektor
 4. Alban Laska, inspektor
 5. Besnik Hodo, inspektor

Anëtarë zëvendësues janë:

 1. Dhimitrulla Spiro, inspektor
 2. Vjollca Koçollari, inspektor

Përzgjedhja e Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit dhe Sekretariatit Teknik i hap rrugë nisjes së procesit të Vettingut nga niveli i lartë drejtues për rreth 300 drejtues në Polici, Gardë e SHÇBA. Më tej, Vettingu do të përfshijë gjithë strukturat në çdo nivel.

Reforma dëshmon vullnetin e Qeverisë dhe Ministrisë së Brendshme për të ndërtuar institucione të forta me njerëz me integritet, duke i ngritur në standardet europiane”, shkruhet në njoftimin e Ministrisë së Brendshme./abcnews.al

image.jpeg
G. P.20:25 | 08/02/2019

Një fabrikë e madhe kanabis që përmban rreth 1,000 bimë është zbuluar nga policia e Corby, në Britani. Një shqiptar që kujdesej për lënden narkotike me të parë policinë ishte përpjekur të arratisej nga dritarja e ndërtesës ku rriteshin bimët. Por policia arriti ta ndalonte atë.

Brenda ndërtesës oficerët gjetën tre dhoma të mëdha me bimë kanabisi, në faza të ndryshme të rritjes. Lënda nartotike rritej në saj të një teknoligjie të larë ku kishte shumë ndriçim. Ndërsa banesa ishte shumë luksoze dhe personi që merrej me kujdesin për lëndën narkotike i kishte të gjitha kushtet. Kishte një shtrat, lavatriçe, furrë, frigorifer dhe një tharëse rrobash.

Peter Winterflood tha: “Është një fabrikë e madhe. Dikush ka bërë një investim të rëndësishëm këtu. Ka dhjetëra mijëra paundë pajisjeve dhe qiraja e banesën është e lartë. Ne jemi të kënaqur që kemi bërë një arrestim, pasi hetimi ynë tani mund të shkojë më tej. Shpesh në raste të tilla, nuk ka njeri në ambientetet kur policia bastis”./abcnews.al

policia-drenas.jpg
G. P.17:09 | 08/02/2019

Emocione të forta në protestën e zhvilluar në Drenas në mbështetje të vajzës 16-vjeçare, e cila u abuzua seksualisht nga një agjent policie për disa muaj. Protestuesit janë rreshtuar pro dhe kundër policisë.

Kanë qenë të shumtë protestuesit e mbledhur para shkollës “Gjergj Kastrioti- Skënderbeu” për të marshuar drejt stacionit policor në Drenas. Për të monitoruar situatën dhe mbarëvajtjen e protestës, pjesëtarët e policisë janë vendosur para protestuesve. Por, thirrjet kundër Policisë kanë prekur zyrtarët policor që ishin në detyrë, të cilët kanë nisur të qajnë.

Disa nga protestuesit kur kanë parë skenën kanë vendosur t’i përqafojnë dhe ti mbështesin duke brohoritur “Policia është e jona”. Protesta u organizua si reagim ndaj abuzimit të një 16-vjeçareje nxënëse në këtë shkollë, e cila është abuzuar nga një agjent policie për disa muaj./abcnews.al

 

kavaje-policia.jpg
G. P.16:29 | 07/02/2019

Policia e Shtetit ka reaguar nëpërmjet një deklaratë për shtyp, pas akuzave të opozitës lidhur me abuzimin seksual ndaj 14 vjeçares në Kavajë, nga një grup bashkëmoshatarësh të saj, pas shantazheve me foto dhe video intime. Policia thekson se denoncimi është bërë nga e ëma dhe e mitura në datën 29 janar rreth orës 11:45 minuta të paradites, pasi garancisë absolute për anonimatin e vajzës 14 vjeçare. Gjatë procedurës, të miturës iu sigurua prania e një avokati mbrojtës dhe një psikologe, në zbatim të Kodit të Drejtësisë Penale për të Mitur. E dëmtuara, thuhet ne njoftim se, u dërgua për ekspertim mjeko-ligjor pranë Mjekësisë Ligjore Tiranë, e shoqëruar nga shërbimi i Policisë.

Policia e Shtetit, nuk ka bërë njoftim mbi rrethanat e detajet e ngjarjes, por në raportin ditor ku pasqyrohen ngjarjet e datës 02.02.2019, ka pasqyruar shumë shkurt, pa të dhëna e detaje ekzekutimin e masave të sigurisë dhënë nga Gjykata. “Policia e Shtetit shpreh keqardhje për keqpërdorimin e rastit me synim keqinformimin e opinionit, e fajësim të Policisë se fshehu ngjarjen, por në të vërtetë reagimi i Policisë ka qenë profesional dhe në kohë”, thuhet në fund të deklaratës së policisë.

Njoftimi i plotë

Nisur nga keqinterpretimi dhe keqpërdorimi për përfitime të ndryshme, që ju bë dhe vijon ti bëhet ngjarjes së ndodhur në Kavajë, sqarojmë opinionin publik se:

Me date 29.01.2019, rreth orës 11.45 minuta është paraqitur ne Komisariatin e Policisë Kavajë një shtetase e mitur, e shoqëruar nga nena e saj. Pas marrjes së garancisë absolute nga ana Policisë se do t’i ruhej anonimati vajzës, e ëma së bashku me vajzën pranuan të bënin kallëzim në lidhje me çfarë kishte ndodhur. Për shkak të moshës së mitur u vu ne dijeni Prokurorja e gatshme e seksionit për te mitur, pranë Prokurorisë Durrës, e cila me marrjen dijeni për ketë fakt, ka mbërritur menjëherë në Komisariatin e Policisë Kavajë dhe ka asistuar ne te gjitha veprimet proceduriale te kryera. Gjithashtu, gjatë procedurës, të miturës ju sigurua mbështetja e një avokati mbrojtjes dhe e nje psikologeje, ne zbatim te Kodit te Drejtësisë Penale për te Mitur.

Pas marrjes së kallëzimit, nga ana e Prokurores së gatshme u lanë detyra me shkrim, lidhur me veprimet që do të kryheshin nga ana punonjesve te policise në vijimësi.

Në zbatim të detyrave të lëna dhe me qëllim dokumentimin ligjor të veprës penale, u janë marrë deklarime personave që mund të kishin dijeni për ngjarjen; mësueses kujdestare, psikologes së shkollës dhe drejtoreshës së shkollës, si dhe u kryen nje sërë veprimesh proceduriale të tjera.

U be identifikimi i te gjithë shtetasve te dyshuar për këtë ngjarje dhe më datë 30.01.2019, rreth orës 08.40, (për arsye se në bazë të paragrafit 3, të nenit 77, të Ligjit Nr. 37/2017 “Kodi i Drejtësisë Penale për të Mitur”, ndalohet marrja më pyetje e të miturit gjatë natës, nga ora 22.00 deri në 08.00) është bërë intervistimi i tyre, si persona nën hetim për veprën penale te “Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me te mitur”, parashikuar nga neni 100, i Kodit penal, duke u pyetur ne prani te prindit, psikologut dhe avokatit mbrojtës. Gjithashtu me shtetasit e shoqëruar u kryen dhe veprime me metoda speciale të hetimit ku materiali u dërgua për vlerësim pranë prokurorisë.

E dëmtuara u dërgua për ekspertim mjeko-ligjor pranë Mjekësisë Ligjore Tirane, e shoqëruar nga shërbimi i policisë.

Ne vijim te komunikimit me Prokuroren e çështjes, materialet e përpiluara u referuan pranë Prokurorisë Durrës, ne seksionin për te mitur, ne ngarkim te 8 të miturve si te dyshuar për veprën penale “Marrëdhënie seksuale apo homoseksuale me te mitur” parashikuar nga neni 100 i Kodit Penal .

Më datë 01.02.2019, rreth orës 17.30 , në Sallën Operative të Komisariatit të Policisë Kavajë, kanë mbërritur urdhri i Prokurorisë pranë Gjykatës Shkalles pare Durrës, për ekzekutimin e vendimit gjyqësor te Gjykatës Rrethit Gjyqësor Durrës, nr.26/1, date 01.02.2019, se bashku me shkurtimin e vendimit te gjykatës, ku për këta shtetas ishte marre masa e sigurisë “Arrest me burg’.

Nga ana e strukturave policore është organizuar puna për ekzekutimin e vendimit gjyqësor te Gjykatës Rrethit Gjyqësor Durrës, nr.26/1, date 01.02.2019, dhe më date 02.0.2019, në orën 07.00 të mëngjesit, filluan veprimet për gjetjen e tyre. Si rezultat i masave të marra u bë e mundur shoqërimi dhe arrestimi i shtatë prej tyre, ndërsa njëri prej tyre u shpall në kërkim.

Me kërkesën e të dëmtuarës dhe të nënës së saj dhe duke marrë në konsideratë interesin më të lartë të fëmijës, si dhe në zbatim të dispozitave të Ligjit Nr. 37/2017 “Kodi i Drejtësisë Penale për të Mitur”, e konkretisht:
Neni 10 “Parimi i interesit më të lartë të fëmijës”
• Organet kompetente në çdo vendim dhe veprimtari të ndërmarrë në zbatim të këtij Kodi, duhet të vlerësojnë me përparësi interesin më të lartë të të miturit.

Nenit 21″Mbrojtja e jetës private të të miturit”, Paragrafëve 2 dhe 4, ku përcaktohet se;
• Nuk publikohet asnjë informacion që mund të çojë në identifikimin e të miturit në konflikt me ligjin, të të miturit viktimë ose dëshmitar i një vepre penale.
• Ndalohet identifikimi ose publikimi në çfarëdolloj forme i të dhënave personale të të miturit, me përjashtim të rasteve të parashikuara në legjislacionin për mbrojtjen e të dhënave personale.

Policia e Shtetit, nuk ka bërë njoftim mbi rrethanat e detajet e ngjarjes, por në raportin ditor te ngjarjeve të datës 02.0.2.2019, ka pasqyruar shumë shkurt pa të dhëna e detaje ekzekutimin e masave të sigurisë dhënë nga Gjykata.

Policia e Shtetit shpreh keqardhje për keqpërdorimin politik dhe mediatik të këtij rasti dhe keqinformimin e opinionit publik duke fajësuar Policinë se ka fshehur ngjarjen.

E vërteta është se Policia e Shtetit ka vepruar me pergjegjesi dhe pergjegjshmeri te larte ne respekt te plote te ligjit dhe te se drejtes se pales se prekur nga nje ngjarje e rende dhe e shemtuar.

Policia e Shtetit u ben thirrje te gjithe personave te perfshire ne keqinformim dhe manipulim publik te permbahen dhe te distancohen nga falsifikimi i te vertetave qe jane lehtesisht te dokumentueshme.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono