Policia e shtetit

ekstradim.jpg
nev ila16:37 | 07/06/2019

Policia e shtetit ka bërë me dije se janë ekstraduar ditën e sotme dy shqiptarë të cilët ishin shpallur në kërkim për vepra të ndryshme penale. 2 personat janë ekstraduar nga Londra dhe Belgjika. Specialistët e interpolit bën me dije se Kreshnik Kule, i arrestuar në shtetin Belg për llogari të Shqipërisë, ishte dënuar me 10 vjet burg për veprën penale të mashtrimit ndërsa personi tjetër i arrestuar në Londër ishte i dënuar për veprat penale të falsifikimit të dokumentave, monedhave, letërnjoftimeve dhe vizave.

Njoftimi i policisë:

Estradohen  nga Londra dhe Belgjika dy shtetas  të kërkuar për vepra penale në fushën e krimit ekonomik e financiar. Nga Specialistët e Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Belgjika drejt Shqipërisë, i shtetasit  Kreshnik Kule, 35 vjeç.

Shtetasi Kreshnik Kule është arrestuar nga autoritetet policore në Belgjikë me qëllim ekstradimin drejt Shqipërisë, pas informacioneve të dërguara nga  Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, në vitin 2016 e ka dënuar këtë shtetas me 10 vjet burg, për veprën penale “Mashtrimi”.

Ky shtetas në bashkëpunim me të atin, në vitin 2008 kanë mashtruar një shtetas shqiptar dhe i kanë marrë shuma të konsiderueshme parash (rreth 30.000 $)  duke i premtuar që do të mundësonin dërgimin e tij dhe të familjes së tij në Kanada.

Po nga Specialistët e Interpol Tirana, u krye ekstradimi nga Londra drejt vendit tonë i shtetasit shqiptar, S.P. 40 vjeç, lindur në Fier.

Shtetasi S.P. ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier në Mars të vitit 2018, ka caktuar masën e sigurisë ”Arrest me burg” për veprat penale “Falsifikim monedhash”, “Falsifikim i dokumenteve” dhe “Falsifikim i letërnjoftimeve, ose vizave”.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Manchester, u bë i mundur arrestimi  dhe ekstradimit i tij nga Britania e Madhe drejt vendit tonë”./abcnews.al

basha-17.jpg
Sej rie21:30 | 25/05/2019

21:27 – Përfundon protesta e opozitës. Ajo zgjati rreth dy orë e gjysmë. Tubimi nisi përpara Kryeministrisë dhe më pas u zhvendos përpara Parlamentit. Përgjithësisht gjatë gjithë zhvillimit të saj nuk pati incidente, përveç një rasti përpara Kuvendit.

Aty u hodhën mjete piroteknike dhe flakadanë, çka solli dhe reagimin e policisë që hodhi ujë në drejtim të protestuesve. E gjithë situata zgjati pak minuta, pasi Basha u zhvendos shumë shpejt drejt selisë së Partisë Demokratike.

21:20 – Kreu i Partisë Demokratike gjatë fjalimit përmbyllës në selinë blu u bëri ftesë qytetarëve t’u bashkohen protestave të ardhshme. Gjithashtu ai deklaroi se vetëm largimi Ramës mund t’i hapë rrugë zgjidhjes politike.

“Shkaktari do largohet, kjo i jep rrugë zgjidhjes politike. Këtë e dinë të gjithë, e di dhe Europa. Rama ik, hapi rrugë zgjidhjes politike. Beteja jonë po shkon drejt fundit që paracakton historia për kombëtar që nuk pranojnë të keqen. Beteja jonë po shkon drejt çlirimit të Shqipërisë ndaj krimit, kërkesa ime është të qëndrojmë në këmë dhe gati për ta çuar misionin tonë deri në fund”, tha Basha.

21:06 – Lulzim Basha zhvendoset në drejtim të selisë së PD-së. Pavarësisht tërheqjes së tij, një pjesë e protestuesve vijuan të qëndrojnë përpara Kuvendit. Është Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, që i bën thirrje pjesës që vijon të qëndrojë që t’i bashkohen masës tjetër që lëvizte drejt selisë.

21:04 – Pak minuta pas arritjes së tyre para Kuvendit, protestuesit kanë hedhur tymuese, kapsolla dhe lëndë piroteknike. Ndërkohë policia është kundërpërgjigjur dhe ka hedhur ujë në drejtim të protestuesve. Siç raporton gazetari i ABC News pranë ambienteve të Parlamentit, në përgjithësi situata ka qenë e qetë, ndryshe nga herë e tjera, ku është përdorur edhe gaz lotsjellës.

20: 30- Pas përfundimi të fjalës së tij para Kryeministrisë, Basha u ka kërkuar protestueseve që të drejtohen drejt Kuvendit. Ai u ka kërkuar që të ndezin dritat e telefonit duke i quajtur ata dritat e shpresës, dhe tubimi u zhvendos nga Kryeministria tek Parlamenti.

20: 00- Kreu i PD-së Lulzim Basha ka mbajtur fjalën e tij para protestuesve të mbledh tek Kryeministria. Ai është shprehu se mesazhi i popullit është i qarët “Rama Ik”, ku sipas tij shumë shpejt do bëhet realitet.

“Në këtë bashkim historik të zemrës dhe mendjes, në këtë garanci kombëtare për fitoren e betejës tonë për Shqipërinë si gjithë Evropa. Këtë shesh e ka pushtuar si asnjëherë tjetër oqeani i sovranit dhe janë bashkuar zemrat dhe mendjet e shqiptarëve. Sonte shikojnë sytë tuaj, dëgjojnë zërin tuaj, unë dhe gjithë Shqipëria, unë dhe gjithë Evropa, shpresën e këtij kombi të ngritur. Është mbushur ky shesh, me kurajo dhe vendosmëni dhe më një mesazh që duhet ta dëgjojë gjithë bota: Rama ik! “E duam Shqipërinë si gjithë Evropa!” Ky është mesazhi, kjo është aspirata, ky është misioni që thonë shqiptarët në këtë bashkim të pashembullt, të këtë tubim të 6-të. Nuk ka në Evropë Kryeministër që të kapet duke vjedhur zgjedhjet. Nuk ka në Evropë politikanë, kriminelë, përdhunues, dhe trafikantë. Atje ata shkojnë para drejtësisë. Sot e derisa të bëhet realit një mesazh ka populli: Rama ik!” Zëri juaj u dëgjua, po dëgjohet, nuk do të ketë asnjë fund tjetër për këtë betejë përveç largimit të qeverisë së krimit. Mjerë ai që nuk ka vesh dhe nuk dëgjon, e dëgjoi gjithë Shqipëria, e dëgjoi gjithë bota. Zgjedhje demokratike pa opozitën nuk do të ketë. Jepjani përgjigjen ta dëgjojë deri në Surrel, ta dëgjojë në çdo bunker që futet: Rama ik”, tha Basha.

19:43 – Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, del nga selia blu dhe niset drejt Kryeministrisë.

19:00 – Nis protesta e 6-të kombëtare e opozitës së bashkuar, kundër qeverisë Rama. Ashtu sikundër ishte paralajmëruar, protestuesit u grumbulluan në orën 19:00 para Kryeministrisë.

Partitë opozitare kërkojnë largimin e Ramës, për krijimin e një qeverie tranzitore, me qëllim garantimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

Ndërsa Drejtoria e Policisë ka dhënë leje për tubimin nga ora 19:00 deri në mesnatë. Uniformat blu kanë kaluar në gatishmëri, por të pranishme do të jenë edhe forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe Reparti Special RENEA.

Ashtu si në të gjitha tubimet e opozitës, policia ka rrethuar me gardh metalik institucionet ku pritet të kalojnë protestuesit. Ndërsa thuhet se do të jenë 1500 forca policie, që do angazhohen për mbarëvajtjen e protestës./abcnews.al

mark-markuu.jpg
G. P.21:21 | 23/04/2019

Edhe pse njihet personalisht me ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj, pedagogu Mark Marku, i ftuar në emisionin “Provokacija”, ka treguar disa nga rezervat e tij në lidhje me drejtuesin e institucionit që merret me sigurinë në vend.

Ai  u shpreh se ka pasur një dyshim, që posti i ministrit të Brendshëm do të ishte një kurth për Lleshajn. Ky dyshim i është verifikuar më vonë dhe për pasojë, duke qenë se ka njohje me të, zhgënjimi tek analisti ka qenë më i madh.

“Jemi në një shoqëri ku ndikojnë njohjet personale. Unë kam pasur një rezervë që pavarësisht se e kam njohur Sandrin personalisht dhe e kam vlerësuar dhe vazhdoj ta vlerësoj, personalisht kam pasur një dyshim dhe një lloj shqetësimi prej miku që ky post për të do jetë një kurth shumë i madh për një arsye. Sepse pavarësisht asaj që kemi bërë me Xhafajn për shkak të problemeve me vëllain, ai nuk u hoq për atë. Ai u hoq në momentin që kishte paralajmëruar disa arrestime të bujshme dhe pikërisht kur po përgatiste arrestimin e disa personazheve politikë, flitej edhe për kryetarin e Bashkisë së Durrësit. Ne dinim që po përgatiteshin ato. U shfrytëzua ky momenti i vëllait, por nuk u hoq për atë. Unë mendoj se ai u hoq për të mos bërë këto goditje. Momentin që vjen tjetri, presupozohet që të mos i godasë, kështu që bën një kompromis. Një dyshim i vogël që më vonë më është verifikuar nga mënyra si e ka ushtruar funksionin dhe si ka funksionuar Ministria e Brendshme që praktikisht ka funksionuar si instrument politik duke lënë mënjanë të gjitha problemet e mëdha që ka rendi në Shqipëri. Në rastin kur ti ke një person që të dhimbset për shkak të pakënaqësisë që ke, normalisht qëndrimi është edhe më emocional dhe zhgënjimi është më i madh. Mua nuk do më zhgënjente një njeri që nuk e njihja.

Unë them që miku im të mos vihet në rolin e Hekuran Isait. Është një nga ministrat që ka një detyrë, të ushtrojë detyrën në përputhje me ligjin, kaq. Diskursi politik. Unë e kuptoj që mund të ketë dhe teprime, por diskursi politik i tij është shumë i ashpër dhe shumë provokues që nuk e ka asnjë ministër rendi në asnjë vend të botës. Një ministër rendi nuk merr përsipër të etiketojë opozitën. Si mundet ministër i rendit të etiketojë opozitën si banda. Nëse ti i akuzon si banda edhe ata të akuzojnë si bandë. Atëherë do ketë konflikt. Ti do konflikt civil?

Mënyra si flet ai tregon formimin e tij ushtarak. Nuk njeh të drejtën demokratike. I gjithë diskursi i tij tregon këtë mosnjohje dhe këtë mospranim. Ideja e konceptit tëushtarakut që kush me sulmon mua, unë do ta sulmoj dhe e konsideron shtetin si disa godina operacionale ku t’i bën një betejë. Beteja për pushtet është simbolike”, tha Marku.

Marku theksoi edhe një nga rastet kur Policia e Shtetit ka qenë në shkelje të pastër të Kushtetutës.

“Ne prej vitesh jemi kritikë ndaj Policisë së Shtetit dhe mënyrës si ka funksionuar Ministria e Rendit në raport me disa fenomene që janë bërë dominuese në shoqërinë shqiptare dhe që kanë krijuar shumë probleme. Për shembull, fenomeni i kriminalizimit të shoqërisë, i kanabizimit, i shndërrimit të vendit në një bazë operacionale për aktivitete kriminale. Ky ka përgjegjësi vetëm prej momentit që ka marrë përgjegjësinë si ministër. Nuk ka ndonjë ndryshim mendimi. I vetmi problem është që këtë e kemi njohur personalisht dhe ministrat e tjerë personalisht i kemi njohur por nuk kemi pasur marrëdhënie. Ajo që është shtuar në këtë rast mendoj që ndoshta dhe ka rënë në sy është se për shkak të situatës politike dhe roli i policisë në këtë situatë politike. Janë shtuar dy tre elementë të rinj që na kanë bërë ne të reagojmë. Roli që po luan policia në raport me protestat, qoftë të studentëve dhe të opozitës.

Në rastin e parë ka pasur shkelje flagrante të Kushtetutës. Një rast kur ka hyrë brenda territoreve, brenda asaj që është territor i universiteteve. Ka pasur dy raste te fakulteti jonë ku kanë ndërhyrë policia dhe ka kërcënuar studentë dhe pedagogë që të ndërpresin grevën, që është shkelje flagrante e ligjit. Nuk ka ndodhur kurrë që policia të hyjë në universitete”, u shpreh Mark Marku./abcnews.al

policia-e-shtetit.jpg
G. P.15:15 | 04/04/2019

Ngjarjet e fundit kriminale në Tiranë, Shkodër dhe Elbasan si edhe në disa qytete të tjera të vendit kanë vënë në lëvizje Policinë e Shtetit, ku kreu i saj Ardi Veliu ka firmosur 30 emërime në rang shefash komisariatesh.

Sipas burimeve Veliu ka emëruar shefa të rinj, në komisariatin e Vlorës, Fierit, Lushnjes, Peqinit, Mirditës, Durrësit dhe Beratit. Ndërkohë, pritet të emërohet Ylli Doda në strukturat e policisë së Durrësit.

Gjithashtu Gazmend Demrozi, ish-shef i Komisariatit të Shkodrës, emërohet shef komisariati në Tiranë. Alfred Cenaj, shef i seksionit të krimit të organizuar në Durrës, emërohet shef komisariati në Rrëshen.

Pak ditë më parë ,drejtori i policisë së Shkodrës Vehbi Bushati u shkarkua dhe vendin e tij e zuri Niko Brahimi. Të njëjtin fat, pak javë më parë pati edhe drejtori i policisë së Tiranës Kastriot Skënderajt, i cili u zëvendësua nga Rebani Jaupaj./abcnews.al

OK-MBULIM-PROTESTA-SOT.mpg_snapshot_00.13-1280x720.jpg
G. P.20:36 | 05/03/2019

Pas protestës së opozitës policia ka arrestuar 8 persona si dhe ka nisur procedimin penal për 9 të tjerë. Siç njoftojnë burime zyrtare të policisë së shtetit, arrestimet janë bërë pas analizimit të pamjeve filmike dhe provave të mbledhura gjatë protestës, ku tubuesit kundërshtuan e goditën me mjete të forta dhe lëndë plasëse efektivët e policisë. Ndaj 8 te arrestuarve janë ngritur akuzat për  “Organizim dhe pjesëmarrje në grumbullime e manifestime të paligjshme”, “Kundërshtim i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditje për shkak të detyrës” dhe “Prishje e qetësisë publike”.

Në cilësinë e provave materiale, policia njofton se janë sekuestruar kapsolla, doreza, kapuç, maska,  pjesë metalike, flakadanë, etj. Përpos të arrestuarve janë proceduar në gjendje të lirë për veprën penale “Organizimi dhe pjesëmarrja në grumbullime e manifestime të paligjshme” edhe 9  shtetas të tjerë. Policia e Shtetit përsërit thirrjen drejtuar organizatorëve të protestave, të distancohen nga elementët problematikë e me precedentë, që cënojnë rendin dhe sigurinë, duke sulmuar e goditur punonjësit e policisë si dhe tentojnë të cënojnë integritetin e institucioneve shtetërore./abcnews.al

policia-e-shtetit.png
ent ela14:04 | 12/02/2019

Policia e Shtetit u bën apel forcave politike të angazhuara për tubimin e datës 16 shkurt që të shmangin retorikat, të cilat nxisin veprime kundër rendit e qetësisë publike.

Po ashtu Policia e Shtetit ndan me publikun shqetësimin për përfshirjen në atë tubim të individëve me precedentë penalë apo të nxitur nga aktorë të tretë, të cilët synojnë krijimin e një klime destabiliteti në Shqipëri.

Duke garantuar të drejtën e tubimit dhe lirinë e shprehjes së qytetarëve që manifestojnë për pikëpamjet e tyre politike, Policia e Shtetit u bën thirrje të gjithë qytetarëve që s’kanë lidhje me këtë tubim, të marrin masa për kufizimin e lëvizjes së tyre gjatë datës 16 shkurt në mjediset ku do të zhvillohet protesta.

Policia e Shtetit informon gjithashtu se do të kryejë kontrolle intensive të mjeteve në disa akse kryesore me qëllim që të parandalojë përfshirjen e personave me rekorde dhe precedentë kriminalë në protestën e datës 16 shkurt në interes të sigurisë së pjesëmarrësve të saj dhe të qytetarëve të tjerë.

zylfie-haklaj.jpg
G. P.19:01 | 03/12/2018

Policia e Shtetit ka publikuar listën e 15 personave më të kërkuar të qarkut të Kukësit, mes të cilëve është edhe një femër. Zylfie Haklaj, e dënuar me 25 vite burg për vrasje me paramendim, akuzohet se ka qëlluar për vdekje Rasim Lumneshin dhe Ilir Gosturanin në vitin 2002 në Tropojë, duke u hakmarrë për vëllezërit e saj.

Që prej vitit 2002, Zylfije Haklaj së bashku me familjen emigruan në Suedi duke kërkuar azil. Në kërkim nga policia është edhe vëllai i madh i Haklajve, Hamdi Haklaj, i dënuar nga Gjykata me 25 vite burg në mungesë.

Ish-polici Hamdi Haklaj akuzohet për vrasjen e vëllezërve, Besim dhe Guxim Demaj si edhe të Halil Hoxhës më 1998. Lista vijon me të tjerë persona që janë në kërkim, të dënuar për vrasje./abcnews.al

policia-sekuestro.jpg
ent ela11:13 | 02/12/2018

Shqetësimet e shumta të qytetarëve të denoncuara në numrin 112 dhe rrezikshmëria e lartë për jetën që vijnë nga kapsollat apo mjetet piroteknike kanë vënë në lëvizje Policinë e Shtetit prej disa ditësh duke zhvilluar kontrolle të imtësishme në tregje dhe biznese që tregëtojnë këto lëndë plasëse të rrezikshme.

Vetëm gjatë orëve të fundit policia ka kontrolluar 1136 subjekte dhe tregje të shumicës duke sekuestruar 643  kapsolla, si dhe 487 fishekzjarre që dyshohet se kanë në përbërje lëndë shpërthyese me rrezikshmëri për jetën.

Kontrollet janë përqëndruar edhe në verifikimin e plotësimit të masave shtesë të sigurisë, si kamera dhe fikse zjarri.  Policia e Shtetit në kuadër të këtij plani masash iu ka bërë thirrje të gjitha bizneseve që të mos tregëtojnë kapsolla apo lëndë piroteknike si dhe të  plotësojnë kushtet dhe kriteret për magazinimin dhe tregtimin e lëndëvë piroteknike dhe fishekzjarreve, konform ligjit. Policia u ka bërë thirrje dhe qytetarëve dhe prindërve që të mos lejojnë fëmijët të bien në kontakt me këto lëndë të rrezikshme. /abcnews.al

policia-e-shtetit-foto-e-re.jpg
G. P.11:37 | 03/11/2018

Vrasja e Kostandinos Kacifas në Bularat ka qenë një nga temat e bisedës gjatë një takimi që drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu pati me një delegacion të policisë greke në vendin tonë.

Gjatë takimit përfaqësuesit e dy policive shkëmbyen informacione lidhur me operacionin e zhvilluar në Bularat nga RENEA, ku gjatë shkëmbimit të zjarrit dhe pasi nuk pranoi t’i dorëzohej policisë mbeti i vrarë minoritari grek Kostandinos Kaçifas.

Gjithashtu mësohet se në takim Ardi Veliu me delegacionin e policisë greke diskutoi edhe mbi forcimin e bashkëpunimit mes dy policive./abcnews.al

policia-e-shtetit.jpg
G. P.10:48 | 10/10/2018

Policia e Shtetit i konsideron fund e krye të pavërteta pretendimet e Fredi Alizotit, se kreu Policisë së Shtetit e ka marrë me makinë, ka tentuar ta ndikojë në deklarime dhe e ka shoqëruar në prokurori.

“Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit nuk ka qenë për asnjë rast, në asnjë rrethanë dhe në asnjë cilësi shoqërues, kontaktues apo në çdo formë tjetër i shtetasit Alfred Alizoti”, thuhet në reagimin e Policisë së Shtetit.

Në sqarim thuhet se drejtori Ardi Veliu ka patur angazhime të tjera, lehtësisht të verifikueshme, ditën kur shtetasi Alizoti pretendon se është shoqëruar tek Krimet e Rënda.

Drejtori i Policisë së Shtetit në asnjë rast nuk është përfshirë në veprime procedurale në lidhje me hetimin e çështjes të ashtu-njohur publikisht si çështja “Babale”, thuhet në njoftim ku theksohet se edhe nëse kjo mund të kishte ndodhur, ajo nuk do të përbënte asnjë shkelje ligjore për sa kohe do të ishte në zbatim të urdhërimeve të prokurorisë, ose gjykatës.

Duke deklaruar se policia në cdo veprim ka zbatuar vec urdhërat e prokurorisë, njoftimi i policisë mbyllet me gatishmërinë për hetim: “Jemi të hapur që prokuroria ta hetojë edhe këtë aspekt në detaje në kuadrin e procesit hetimor që ajo po kryen për këtë çështje”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono