policia e elbasanit

policia-berat.jpg
in a10:16 | 09/12/2019

Policia e Elbasanit arrestoi një person të shpallur në kërkim ndërkombëtar, me qëllim ekstradimi drejt Italisë.

Në pranga është vënë Shpëtim Pepa, 45 vjeç, banues në fshatin Gradishtë, Belsh.

Gjykata e Firences në Itali, e kishte dënuar me 10 vjet e 6 muaj burg, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”.

Ndërkohë Policia njofton se veprimet e mëtejshme  do të kryhen nga Zyra e Interpolit Tiranë.

Informacion zyrtar:

Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan në bashkëpunim me Interpol Tirana  pas një pune të mirë organizuar, lokalizuan, kapën dhe arrestuan përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar:

  • Shpëtim Pepa, 45 vjeç, banues në fshatin Gradishtë, Belsh.

 

Kapja dhe ndalimi i tij u bë pasi Gjykata e Florences/ Itali,  e ka dënuar me 10 vjet e 6 muaj  burg,  për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”.

Veprimet e mëtejshme për këtë shtetas do të kryhen nga Zyra e Interpolit Tiranë.

/abcnews.al

elbasani.jpg
ad min22:25 | 23/01/2019

Një vit e gjysmë pas ngjarjes së ndodhur në Elbasan, ku një makinë tentoi të godiste një grup efektivësh të policisë lokale ndërsa ishin në aksion, Prokuroria e Krimeve të Rënda mbyll hetimet dhe çon para drejtësisë tre persona të akuzuar për “vrasje së punonjësve të Policisë së Shtetit” mbetur në tentativë. 

Prokuroria për Krime të Rënda mbylli hetimet lidhur me sulmin e kryer ndaj një grupi efektivësh të Policisë së Shtetit në Shtator të 2017, në hyrje të tregut Agroushqimor në Elbasan. Në përfundim të këtyre hetimeve tre persona janë dërguar në gjyq me akuzën e “vrasjes së punonjësve të Policisë së Shtetit” mbetur në tentativë e kryer në bashkëpunim.

Para drejtësisë do dalin Enea Bekteshi, Kelmend Xhaferri dhe Suel Çela, i cili vijon të jetë person në kërkim. Ngjarja për të cilën do të dalin para drejtësisë Bekteshi, Xhaferri dhe Çela ndodhi në 18 Shtator të 2017, kur pas një sinjalizimi të marrë nga një qytetar i frikësuar nga dy automjete në tunelin e rrugës Tiranë-Elbasan, policia lokale ka dalë në një aksion.

Pikërisht në rrugën para tregut Agroushqimor, punonjësit e policisë konstatuan në lëvizje në kah të kundërt me ata, një automjet Range Rover të cilit i bënë shenjë të ndalonte. Sipas prokurorisë pikërisht në atëmoment nga krahu i pasagjerit zbriti një person me një radiomarrëse në dorë, të cilën tentoi t’ja linte rojës së tregut.

Më pas, makina hyri brenda tregut dhe dera e jashtme u mbyll me shpejtësi. Nga verifikimet rezultoi se automjeti ndodhej në pronësi të biznesmenit Petrit Çela dhe personat që udhëtonin në të u identifikuan si Ledio Zabeli dhe Endri Çopja.

Pikërisht kur policia po tentonte shoqërimin në polici të personave që ishin me fuoristradë, një mjet tjetër ka mbërritur me shpejtësi mes makinave të policisë, duke goditur njërën prej tyre. Nga hetimet e prokurorisë, rezulton se në drejtim të këtij mjeti ishte Suel Çela. Këto veprime, sipas prokurorisë, vunë në rrezik jetën e oficerëve të policisë, mes të cilëve dhe të nëndrejtorit të policisë asaj kohe Gjergj Oshafit./abcnews.al

NDESHJA-MASAT-E-POLICISE_ABC-1280x720.jpg
ent ela15:42 | 26/03/2018

Plot 320 forca të policisë do të jenë në gatishmëri ditën e sotme, për miqësoren mes Shqipërisë dhe Norvegjisë, që do të luhet në orën 19:00, në Elbasan. Drejtuesit e policisë së këtij rrethi kanë bërë me dije masat e marra për të siguruar sfidën, nga çdo incident i mundshëm, dhe po ashtu kanë treguar mënyrën e lëvizjes së mjeteve në rrugët dhe sheshet pranë stadiumit.

Që nga ora 15:00 e deri në përfundim të takimit, policia nuk lejon lëvizjen e mjeteve në Bulevardin “Aqif Pasha”, si dhe një pjesë të rrugës “Kamber Sejdini”. Mjetet mund të lëvizin në Bulevardin “Qemal Stafa”, dhe po aty do të lejohen të parkohen autobusët e tifozëve. Gjithashtu, do të mbyllen lokalet që do të jenë brenda rrethimit të policisë.

Forcat e rendit do të jetë të Drejtorisë Vendore të Policisë, nga stacione e komisariate që varen prej saj, si dhe nga forcat e posaçme Shqiponja dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono