polici

polici-hong-kong.jpg
ger ta13:21 | 17/11/2019

Një oficer policie u godit në këmbë nga një shigjetë e qëlluar nga një protestues në Hong Kong të dielën.

Pamjet treguan shigjetën e ngulitur në këmbën e oficerit të policisë, i cili po punonte në vendin e përplasjeve të ashpra në Universitetin Politeknik të Hong Kongut.

Në një postim në Twitter, forca policore e Hong Kongut tha: “Rreth orës 02:00, një anëtar i Cadre Ndërlidhës i Force Media u godit në këmbë nga një shigjetë.”

Përplasjet midis protestuesve dhe policisë janë bërë gjithnjë e më të dhunshme në qytet, i cili po lufton me krizën e tij më të madhe politike në dekada.

Demonstratat paraqesin sfidën më të madhe popullore për Presidentin Kinez Xi Jinping që kur erdhi në pushtet në 2012.

Protestat në Hong Kong filluan para gati gjashtë muajve për shkak të një ligji për ekstradimin e qytetarëve në Kinë./abcnews.al

 

protesta2.jpg
in a08:44 | 12/11/2019

IKMT ka nisur sot shembjen e banesave tek Unaza e Re, e mbrojtur nga forca të shumta policie që kanë rrethuar zonën.

Gazetari i “ABCNews”, Andi Qosja në një lidhje direkte me “ABC e mëngjesit” raporton se situata është tensionuar së tepërmi tek sheshi “Shqiponja” dhe ka pasur përplasje fizike mes banorëve të Unazës së Re dhe policisë, ndërsa IKMT ka nisur aksionin për prishjen e banesave.

Në mbështetje të banorëve kanë shkuar edhe ish-deputetët , Edi Paloka, Klevis Balliu dhe Endrit Braimllari.

Banorët e Unazës së Re kanë paralajmëruar se nuk do të lejojnë shembjen e banesave të tyre, raportohet se ka edhe persona të lënduar.

Mësohet se banorët e kanë kaluar natën jashtë në mbrojtje të banesave të tyre, ndërkohë që forcat e policisë kanë bllokuar rrugën në të dyja anët e Unazës./abcnews.al

polici-meksike.jpg
ger ta23:26 | 09/11/2019

Polici meksikan i ekzekutuar nga dy persona të armatosur që e qëlluan me 155 plumba është identifikuar si Eduardo Triana Sandoval.

Sandoval, 32 vjeç, veproi si vëzhgues për anëtarët e tjerë të kartelit kur u arrestua Ovidio Guzman, djali i El Chapo.

Cristóbal Castañeda Camarillo, shefi i Sekretariatit të Sigurisë dhe Mbrojtjes Civile Sinaloa, konfirmoi rolin e oficerit të policisë të rënë në arrestimin e Guzman.

Ai gjithashtu ishte pjesë e njësisë policore të kapur në një përleshje me armë për të arrestuar  Guzman. Megjithatë Ovidio u lirua menjëherë nga autoritet e sigurisë, për shkak të luftës së përgjakshme që ishte zhvilluar mes anëtarëve të kartelit të babait të tij dhe policisë meksikane./abcnews.al

 

maxresdefault-1-1280x720.jpg
nev ila10:18 | 05/11/2019

Nis sot vetingu në Polici, i pari shefi i Sektorit të Ankesave në SHÇBA. Kush janë 47 drejtuesit e policive në listë?

Pas vonesave disamujore, sot starton procesi i vetingut në Policinë e Shtetit. I pari që do të përballet me Komisionin e Jashtëm të Vlerësimit është Oltion Shehu, shefi i Sektorit të Ankesave në Shërbimin për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave.

Emri i tij është përzgjedhur përmes procedurës së shortimit mes 45 dosjeve të para të drejtuesve të lartë të Policisë, SHÇBA-së dhe Gardës së Republikës, emrat e të cilëve u publikuan më 8 korrik nga KJV.

Ministria e Brendshme njoftoi dje se Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit do të zhvillojë këtë javë seancat e parë të procesit të vlerësimit kalimtar të punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Ministrinë e Brendshme.

Seanca e parë dëgjimore zhvillohet sot në orën 12:00, nga trupa e vlerësimit: Marjeta Gjelaj, Ela Kerka, Ana Kapaj dhe me subjekt rivlerësimi Oltian Shehun. Seancat e vetingut do të zhvillohen në të njëjtin vend, ku përballen me KPK-në prokurorët dhe gjyqtarët.

Nga ana tjetër, Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit publikoi dje listën e dytë të drejtuesve të lartë, që do t’i nënshtrohen shortit për fazën tjetër të vetingut.

Në listën e publikuar dje nga Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit janë renditur emrat e 47 drejtuesve të tjerë të Policisë, dosjet e të cilëve janë marrë tashmë në shqyrtim. Bëhet fjalë për të gjithë drejtuesit e drejtorive vendore të Policisë, me përjashtim të drejtorit të Policisë së Tiranës, Rebani Jaupajt, emrat e të cilëve janë në 45 dosjet e para që i përkasin shortimit të parë.

Gjithashtu, në këtë listë janë edhe zv.drejtuesit e policive vendore, ata të Krimeve dhe të Rendit, si dhe drejtuesit e drejtorive vendore të kufirit dhe migracionit. Po kështu, në listën e shortit të dytë janë edhe rektori i Akademisë së Sigurisë, Bilbil Memaj, dhe të gjithë drejtuesit e lartë në Akademi e në Kolegjin e Policisë.

Procesi i vetingut për drejtuesit e lartë të Policisë së Shtetit, duke filluar me Ardi Veliun, pritej që të niste në fund të muajit korrik, kur edhe u publikua lista me emrat e 45 drejtuesve të lartë të Policisë së Shtetit, SHÇBA-së dhe Gardës së Republikës, që u shortuan të parët.

Subjektet e vlerësimit janë në detyrat më të larta drejtuese në Policinë e Shtetit, Shërbimin për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat dhe në Gardën e Republikës. Dosjet e vetëdeklarimit janë tërhequr në fund të muajit maj nga Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit kur edhe nisi puna në fazën e parë, ajo e shqyrtimit të deklaratave, kërkimit të informacioneve dhe verifikimeve përkatëse.

Sipas parashikimeve ligjore, pas procesit të hetimit administrativ, do të mbahet për çdo subjekt seancë e hapur dëgjimore. Konkretisht, bëhet fjalë për 31 drejtues të lartë të Policisë së Shtetit, duke filluar me drejtorin e Përgjithshëm, Ardi Veliu, për 12 oficerë të lartë të SHÇBA-së, duke nisur nga drejtori i përgjithshëm, Muhamet Rrumbullaku, ndërsa dy të tjerë janë drejtuesit e Gardës së Republikës, komandanti Gramos Sako dhe zëvendësi i tij.

Emrat e drejtuesve për shortimin e dytë:

1. Alfred Çepe- drejtor i Policisë Durrës

2. Hasan Ahmetaj- drejtor i Policisë Berat

3. Perlat Vatoci- drejtor i Policisë Gjirokastër

4. Artion Duka- drejtor i Policisë Vlorë

5. Andon Marko- drejtor i Policisë Fier

6. Arjan Muça- drejtor i Policisë Elbasan

7. Lorenc Panganika-drejtor i Policisë Korçë

8. Ylli Doda-drejtor i Policisë Dibër

9. Zef Laska- drejtor i Policisë Kukës

10. Niko Brahimaj-drejtor i Policisë Shkodër

11. Ferdinand Mara-drejtor i Policisë Lezhë

12. Enkeleda Toska-drejtoreshë e Kufirit dhe Migracionit Tiranë

13. Ndue Doçi-drejtor i Kufirit dhe Migracionit Durrës

14. Idajet Hoxha- drejtor i Kufirit dhe Migracionit Gjirokastër

15. Luan Hysenj- drejtor i Kufirit dhe Migracionit Vlorë

16. Arben Joco- drejtor i Kufirit dhe Migracionit Korçë

17. Zija Sulaj- drejtor i Kufirit dhe Migracionit Kukës

18. Krenar Muço- drejtor i Kufirit dhe Migracionit Shkodër

19. Bilbil Memaj- rektori i Akademisë së Sigurisë

20. Gentjan Shehaj- drejtor i Drejtorisë së Planifikimit dhe Kontrollit në Akademinë e Sigurisë

21. Ilirjan Mandro-dekan në Fakultetin e Sigurisë dhe Hetimit në Akademinë e Sigurisë

22. Mehdi Çanga -drejtori/administratori në Drejtorinë e Shërbimeve të Brendshme në Akademinë e Sigurisë

23. Xhavit Shala -drejtor i Qendrës Kërkimore Shkencore në Akademinë e Sigurisë

24. Ylli Vasili-drejtor i Kolegjit Profesional të Lartë “Kolegji i Policisë” në Akademinë e Sigurisë

25. Dhimitraq Ziu- zëvendësdrejtor për Sigurinë Publike në Policinë e Tiranës

26. Arsen Sinamataj- zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Krimeve të Rënda në Policinë e Tiranës

27. Edvin Ndreu -zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Durrësit

28. Gani Zeneli -zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Durrësit

29. Fatmir Hoxha-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Beratit

30. Arjan Feri -zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Beratit

31. Bajram Marra-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Gjirokastrës

32. Koço Dafa-zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Gjirokastrës

33. Gentian Berberi-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Vlorës

34. Artur Selimaj- zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Vlorës

35. Arjan Kurti-zëvendësdrejtor për Krimet në Policinë e Fierit

36. Luigj Vathi-zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Fierit

37. Ilirjan Balla-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Elbasanit

38. Albert Nushi-zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Elbasanit

39. Alfred Nomani-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Korçës

40. Hamdi Fjora -zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Korçës

41. Erzen Cera-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Dibrës

42. Sadri Ramçaj- zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Dibrës

43. Shkelzen Rexhepi-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Kukësit

44. Albert Pataj-zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Kukësit

45. Skender Hita – zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Shkodrës

46. Afrim Tafa – zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Shkodrës

47. Adriatik Tafçiu – zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Lezhës

zv.Drejtori i SHÇBA Adriatik Ago, i dyti para KJV ditën e premte.

I dyti që do të përballet me Komisionin e Jashtëm të Vlerësimit, siç është përcaktuar nga shorti, do të jetë zv.drejtori i përgjithshëm i Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat. Seanca dëgjimore për subjektin e vlerësimit kalimtar, Adriatik Ago, zv.drejtor i përgjithshëm i SHÇBA-së, do të zhvillohet ditën e premte, në orën 12:00.

Trupa e vlerësimit përbëhet nga Ana Kapaj, Elvira Daberdaku, Elida Liko. “Njoftim për seancë dëgjimore për subjektin e vlerësimit kalimtar, Adriatik Ago. Subjekti Adriatik Ago, zv.drejtor i përgjithshëm, SHÇBA. Vendi: Pallati i Koncerteve (ish-Pallati i Kongreseve), Salla B, Kati 0.Data/Ora: E premte, datë 8 nëntor 2019, ora 12:00.

Trupa e Vlerësimit: Ana Kapaj, Elvira Daberdaku, Elida Liko.

Mediat mund të regjistrojnë pamje ose foto vetëm në momentet e para, ndërsa gazetarët mund të ndjekin seancën. “Mediave u lejohet të filmojnë shpalljen publike të vendimit”, njoftoi dje Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit./abcnews.al

polici.jpg
Autor E15:33 | 30/10/2019

Policia arrestoi sëfundmi një punonjës të saj për shkak se shiste mbante në shtëpi dhe shiste sende të vjedhura nga i vëllai në shtëpitë e gjermanëve në Hamburg.

Policia kishte nisur një hetim ndaj tij për aktivitetin e jashtëligjshëm që në vitin 2018, ku 32 vjeçari me inicialet E.I pranonte se sendet që ai shiste ishin të vjedhura nga i vëllai në Gjermani.

Hetimet ishin shtrirë deri në Gjermani për vjedhje banesash në kuadër të grupit kriminal.

Në lidhje me këtë operacion, në qytetin e Hamburgut janë arrestuar dhe ndiqen në gjendje të lirë disa persona, në mes tyre edhe vëllai i efektivit kurse tre autorë janë arrestuar e janë dënuar me vendim të formës së prerë dhe po vuajnë dënimin në shtetin gjerman.

Nga kontrolli në banesën e tij u gjeten dhe u sekuestrua në orë, bizhuteri, pajisje guzhine, pajisje elektronike. /abcnews.al

kurbin-1280x698.jpg
ent ela09:14 | 30/10/2019

Arrestohet një punonjës policie në qytetin e Laçit, i akuzuar për shitje të sendeve të vjedhura. Nga hetimet u provua se gjatë vitit 2019,  efektivi i policisë rrugore ka pranuar dhe shitur në tregun e zi sendet me vlerë të grabitura nga vëllai i tij në Hambur të Gjermanisë.

Një punonjës policie nga Laçi u arrestua pasi shiste sende të vjedhura nga i vëllai në Gjermani.  Ndaj  E.I. 32 vjeç,  kishte nisur një hetim nga viti 2018, në zbatim të vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin. hetimet ishin shtrirë deri në Gjermani për vjedhje banesash në kuadër të grupit kriminal.

Në qytetin e Hamburgut janë arrestuar dhe ndiqen në gjendje të lirë disa persona, në mes tyre edhe vëllai i efektivit kurse tre autorë janë arrestuar e janë dënuar me vendim të formës së prerë dhe po vuajnë dënimin në shtetin gjerman.

Hetimet  zbardhen se punonjësi i policisë kishte pranuar se sendet ishin vjedhur nga i vëllai, duke i përdorur fillimisht e më pas duke i nxjerrë për shitje në treg. Nga kontrolli në banesën e tij u gjeten dhe u sekuestrua në orë, bizhuteri, pajisje guzhine, pajisje elektronike.

Për këtë arrestim ka reaguar edhe ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj. Në FB ai shkruan se ndjen keqardhje për elementë të tillë që pa turp dhe pa dinjitet bien në nivele kaq të ulëta, sa vjedhin deri edhe lugët e huaja, për të nxirë pa të drejtë faqen e mijëra shqiptarëve të tjerë, që jetojnë me punë dhe dinjitet anembanë Europës. /ABC News Albania 24/7

 

polici-aksidenti-1280x703.jpg
nev ila17:46 | 27/10/2019

Aksidentohet një polic në Lushnje. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në kryqëzimin e gjimnazit “18- tetori”, ndërsa punonjësi i policisë Qani Çela, ka qenë duke kaluar nga njëri krah i rrugës në tjetrin. Çela ka qenë jashtë orarit të punës në momentin e aksidentit.

Ai u përplas nga një mjet tip “Toyota” e cila drejtohej nga një femër. Polici është dërguar menjëherë në spital dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën./abcnews.al

sulmi-paris.jpg
nev ila19:55 | 03/10/2019

Një ngjarje e rëndë tronditi të enjten mbarë Francën, pasi një zyrtar policie sulmoi dhe vrau me thikë 4 kolegë. Ngjarja ndodhi në Paris, një ditë pasi forcat e policisë protestuan kundër dhunës në rritje ndaj efektivëve të rendit.

Një funksionar policie në Francë ka sulmuar dhe vrarë me armë të ftohtë 4 kolegë.

Ngjarja ka ndodhur në selinë e Drejtorisë së Policisë së Parisit, ku agresori është ndalur nga një agjent i pranishëm që e ka qëlluar atë për vdekje me pistoletë.

Sulmi erdhi një ditë pasi policia franceze mbajti një grevë në mbarë vendin në shenjë proteste ndaj rritjes së dhunës ndaj efektivëve të forcave të rendit.

Autoritetet franceze nuk kanë dhënë një variant zyrtar mbi motivet e veprimit të funksionarit, por burime nga sindikata e policisë kanë sugjeruar se ai mund të ketë qenë i përfshirë në një përplasje me kolegët e tij.

Rreth orës 13 me orën lokale, agresori hyri në ndërtesë dhe më pas direkt në zyrën e tij, ku filloi të sulmonte kolegët me thikë.

Ai dhunoi tre persona brenda dy zyrave të ndryshme dhe dy gra nëpër shkallë, përpara se të qëllohej nga një oficer roje – bëjnë të ditur mediat franceze.

Në tërësi tre burra dhe një grua mbetën të vrarë, të gjithë oficerë ose anëtarë të administratës; ndërsa një person i pestë mbeti i plagosur.

Ndërtesa ku ndodhi ngjarja ndodhet pranë një prej zonave më turistike të Parisit, që përfshin edhe katedralen Notrë Damë.

Presidenti Emanuel Makron, kryeministri Eduard Filip dhe ministri i Brendshëm, Kristof Kastaner vizituan vendin e ngjarjes.

Sipas mediave franceze, autori ishte një specialist elektronike, 45 vjeç, që punonte për policinë e Parisit prej 16 vjetësh.

Më parë ai nuk kishte shmangur shenja agresiviteti dhe konsiderohej një punonjës model./ABC News Albania 24/7

MBULIM-POLICI-SUHAREKE-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.20-1280x720.jpg
ent ela13:38 | 07/09/2019

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur kohëve të fundit në qytetin e Suharekës, ku pamjet filmike tregojnë se si një polic rrezikon jetën për të zbatuar ligjin.

Duke u bazuar tek video dhe informacionet bëhet e ditur se një drejtues i makinës nuk i është bindur urdhërit të zyrtarit policor duke u përpjekur të shkojë t në rrugën që policia e kishte bllokuar për qarkullim.

Agjenti i policisë u kap pas automjetit duke detyruar shoferin që të ndalojë pas 200 metrash. /ABC News Albania 24/7 

spitali-fier-1280x703.jpg
ent ela11:55 | 02/09/2019

Një grup specialistësh po hetojnë ngjarjen e mbrëmjes së të shtunës, ku u plagosën pesë persona në Levan dhe në spitalin e Fierit. Në këtë hetim është përfshirë edhe roli i policit të cilit iu mor arma nga brezi dhe u qëllua mbi një person.

Ishte raportimi i kryepolicit të Fierit dhe drejtoreshës së spitalit vetëm pak minuta, pasi një person shtiu me armën e policit mbi të tjerë persona. U tha për dy të plagosur me armë nga policia, dhe tre nga spitali.

Një ditë më pas në komunikatën zyrtare, u njoftua vetëm për një të plagosur me armë zjarri, kurse katër të tjerët ishin të rrahur dhe goditur me sende të forta dhe thikë.

Një grup specialistësh po hetojnë ngjarjen e mbrëmjes së të shtunës që nisi në Levan dhe përfundoi në spitalin e Fierit.

Në këtë hetim është përfshirë edhe roli i policit të cilit iu mor arma nga brezi dhe u qëllua mbi një person.

Deklarata e kryepolicit të Fierit dhe ajo e Drejtoreshës vetëm pak minuta pas ngjarjes, ku folën për dy dhe tre të plagosur me armë zjarri, ka ngritur pistat e para të dyshimit për fshehje gjurmësh.

Një ditë më pas, zyrtarisht u tha për vetëm një të plagosur me armë zjarri, duke lënë pa sqaruar nëse ishte gabim i policisë apo paaftësi në menaxhimin e situatës.

Ende nuk ka asnjë informacion për rezultatin e këtij hetimi. Kurse  lidhur me rolin e policit në ngjarje, burime nga spitali i Fierit thanë se dy efektivët që u angazhuan me shoqërimin e të plagosurve të Levanit  ndodheshin në spital për verifikimin e një aksidenti rrugor.

Në kohën kur njëri prej tyre po shoqëronte Aldi Zhapajn në ashensor, tjetri që ndodhej në hyrje të korridorit iu mor arma nga Gazmend Brace, i cili qëlloi mbi babain e Aldi Zhapajt, Aleksandër Zhapaj. Ky i fundit këtë të hënë u dërgua në Tiranë për mjekim më të specializuar.  Në këtë ngjarje 5 persona u plagosen dhe 5 u arrestuan./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono