Polemika

henri-cili.jpg
ad min20:41 | 20/09/2019

“Blloku” i Isuf Kalos është një nga librat më të suksesshëm të këtij viti. Henri Çili, si botues i librit, tha këtë të premte gjatë emisionit “Provokacija” se për “Bllokun” do të hidhen edhe 5 mijë kopje të tjera në treg.

Sipas Çilit, suksesi i librit lidhet me Isuf Kalon, i cili ka qenë mjeku personal i Hoxhës, me Bllokun, kuriozitetin për komunizmin dhe të shkruarit shumë bukur të autorit.  Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka pasur shumë polemika dhe kritika. Disa intelektualë dhe personazhe të njohur në vend kanë thënë se ai nuk duhej botuar.

Mirëpo për Henri Çilin, këto polemika dhe sulmet që janë bërë herë pas here mbi autorin dhe botuesin kanë qenë të padrejta.

“Edhe mua më ka befasuar zemërimi i njerëzve dhe shumë miqve dhe kolegëve të afërt dhe e shoh si një indikator të rëndë të intolerancës në të cilën gjendemi akoma pas 30 vjetësh në një shoqëri të lirë. Që ditën e parë qoftë Isufi, qoftë unë si botues kemi pasur sulme edhe në nivele nga njerëz jo pa vlera. Përgjigja e parë dhe jo e vetme ndaj një statusi të Sadik Bejtos në ditët e para, të nesërmen ishte, unë i them “jo botuesit totalitar”. Pak a shumë shoqëria shqiptare duke sharë diktaturën propozon modele të tjera totalitare. Ka deri tek ata që mendojnë se nuk duhej botuar libri. Edhe miq e kolegë tanë si Alfred Lela, apo Fitim Zekthi. Unë jam befasuar nga indeksi i instolerancës që ka shpërthyer në shoqërinë shqiptare. Ky ishte një shkas ose pretekst”, tha Çili.

Sipas Çilit, tashmë vendi e ka mbyllur kapitullin e tranzicionit dhe njerëzit duhet t’i shohin gjërat më gjerë dhe në kuadrin pluralist e të tolerancës.

“Ne duhet t’i shohim gjërat më gjerë, në kuadrin pluralist, në një kuadër tolerance dhe mbi të gjitha në një kuadër që na lejon të bashkëjetojmë në një shoqëri. Libri i Isufit nuk ishte një kat i pamenduar. Të gjitha palët jemi menduar shumë. Unë si botues për ta botuar këtë libër dhe ai për të zgjedhur botuesin se kishte shumë oferta. Kalo ka pozitë dhe të dhëna unike në raport me të kaluarën e tij, ka qenë mjeku i diktatorit shqiptar. Njihet koncepti i librave të mjekëve të diktatorëve gjithandej. Është vepra e famshme, “Këta të sëmurë që na qeverisin”. Unë e zgjodha jo rastësisht këtë libër me shumë entuziazëm për të përmbyllur një kolanë dhe një projekt që ne e kemi nisur në Shtator të vitit 2009 me një libër të Blendi Fevziut “Jeta ime” me intervistat më të veçanta të 15 vjetëve atëherë të “Opinionit””, tha Çilit.

Sipas tij, “Blloku” është një akt emancipimi dhe Kalo do të kishte bërë gabim po mos ta shkruante.

“Libri ka një rëndësi në përmasa historike për kujtesën dhe kulturën tonë historike”, tha Çili./abcnews.al

Sarri-Conte-1280x720.jpg
ent ela17:30 | 15/09/2019

Polemika të forta në Serinë A pas ndeshjeve të javës së tretë. Trajneri i Interit, Antonio Konte, i është përgjigjur deklaratave të teknikut të Juventusit, Mauricio Sarri.

Mund ta quash hipokrizi, ulje kurrizi për shkak të presionit të ambientit.

Mund t’i vësh çfarëdo lloj emri, por edhe në futboll je i detyruar të pajtohesh me “politikën korrekte”, me atë që duan tifozët dhe kërkojnë punëdhënësit prej teje.

Mjafton të dëgjosh dy “kokëfortë” si trajnerët Mauricio Sarri dhe Antonio Konte, njerëz me karakter të fortë, por që detyrohen të përkulen përpara shumicës.

Sarri, njeriu që u bë i famshëm duke akuzuar e shigjetuar Juventusin, sot është në stolin bardhezi, dhe flet ndryshe, sidomos pas barazimit pa gola në fushën e Fiorentinës.

“Sulmet e mia ndaj Juves ishin shfrime nga zemërimi”, – tha ai para ndeshjes në Firence, ndërsa pas saj, u justifikua për barazimin

“Do të kishte qenë e padrejtë ta kishim fituar këtë ndeshje, – u shpreh napolitani, – nuk luajtëm siç duhet dhe duhet të rritemi, por në momentet vendimtare unë nuk kisha mundësi për zëvendësime, për shkak të lojtarëve të dëmtuar. Nuk është e lehtë të luash në Firence në orën 15:00, kur temperatura në fushë shkon mbi 35 gradë”.

Nëse do të kishte qenë trajner i Fiorentinës, do të shprehej me shpoti se “të plotfuqishmit nuk mund të ankohen”.

Këto ishin pak a shumë fjalët e Kontes, si përgjigje ndaj Sarrit.

“Nxehtë? – tha trajneri i Interi në formë pyetjeje, – Sarri le të jetë i qetë pasi tani është në anën e të fortëve”.

Pra, në anën e Juves, ku dikur Konte ishte lojtar e trajner, dhe kurrë nuk pranonte se ekipi i tij ndihmohej.

Duket qartë se duhet karakter i fortë që të sfidosh të fortët deri në fund, ka edhe pasoja, siç ndodhi me Françesko Totin apo Zdenek Zemanin, dy njerëz që fituan shumë pak në karrierë sepse nuk deshën të shkonin tek Juventusi, Milani apo tek të mëdhenjtë e Europës.

Pas javës së 3-të në Serinë A, Interi kryeson me 9 pikë, ndaj 7 të Juves e 6 të Napolit.

Pretendentët për titull duket se do të jenë tre, pasi edhe napolitanët e Karlo Ançelotit duken të fortë. /ABC News Albania 24/7

MBULIM-PAMPURI.mpg_snapshot_00.06-1280x720.jpg
ent ela13:10 | 15/09/2019

Partia Demokratike akuzoi sot kreun e Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame se po i përdor punësimet në administratën e institucionit që ai drejton për të emëruar njerëz nga listat e Partisë Socialiste. Ish-deputetja Oriola Pampuri solli në vëmendje disa përgjime të një viti më parë, ku Artan Lame pranonte ndërhyrjet e deputetëve për punësimet.

“Artan Lame tallet me shqiptarët kur flet për punësime me konkurs. Ai është regjistruar, duke pohuar se emërimet janë partiake dhe duke urdhëruar punonjësit të  punojnë në fushatë”, u shpreh Pampuri. Sipas saj, Lame vazhdon të mashtrojë shqiptarët me propagandën e Edi Ramës për punësime me konkurs. Kreu i Agjencisë së Kadastrës njoftoi gjatë kësaj jave hapjen e thirrjeve për punësime në këtë institucion, duke i bërë thirrje politikanëve që të mos ndërhyjnë më për vende pune. /ABC News Albania 24/7

polemika.jpg
ad min17:35 | 01/09/2019

Derbi i Shqipërisë i luajtur të shtunën në Shkodër përveç lojës së fortë, pati edhe incidente.

Tifozëria vendase hodhi shishe në fushë aq sa ndeshja u ndërpre për disa minuta, ndërsa në në përfundim të saj u thyen edhe xhamat e autobusit të Tiranës. Kjo sjellje solli edhe reagimin e trajnerit të Vllaznisë, Mirsad Jonuz.

“Kam një mesazh për tifozët që të mbështesin Vllazninë, por jo të hedhin shishe në fushë, pasi është një problem për ekipin”.

Për klubin shkodran gjithçka erdhi pas gjykimit të Enea Jorgjit.

“Gjatë gjithë ndeshjes, sjellja arrogante e arbitrit ishte provokuese dhe në dëm të garës e rezultatit të saj, rezultat i cili nuk reflektoi atë që u tregua në fushën e blertë. Kjo jo vetëm acaroi futbollistët në fushën e lojës, por krijoi reaksion edhe tek tifozëria në shkallët e stadiumit”.

Një sfidë e fituar 2 – 0 nga Tirana që shkon në kuotën e 7 pikëve në 3 javë, por trajneri Ardian Mema kërkon më shumë gola.

“Nomalisht na pëlqen fitorja prej pikëve, patëm mundësi ta çonim lojën dhe 3 apo 4 – 0. Kjo më bezdisi disi, pasi duhet të luajmë thjeshtë”.

Mirsad Jonuz ka rezerva për gjykimin.

“Nuk prisja humbjen, pasi në pjesën e parë luajtëm shumë mirë dhe jam i sigurtë që na u mohua një penallti. E humbëm lojën me dy gabime, por ky është futbolli”.

Derbi i Shqipërisë u rikthye pas 2 vitesh për shkak se si Tirana dhe Vllaznia luajtën nga një sezon në Kategorinë e Parë./ABC News Albania 24/7

VLLAZNIA-TIRANA-SUPERLIGA.mpg_snapshot_00.39-1280x720.jpg
ent ela11:30 | 01/09/2019

Tirana tregoi pretendimet për titull në Superligë pas fitores 2-0 në fushën e Vllaznisë. Ndeshje me polemika, pasi vendasit kërkuan 11-metërsh, ndërsa pati edhe ndërprerje.

Natyrisht, nuk mund të thuhet kjo për ndeshjet e para.

Tirana nuk pati nevojë për penallti që të mundte Luftëtarin, ndërsa duhej ta kishte marrë një 11-metërsh në ndeshjen ndaj Teutës në mesjavë, që nuk arriti ta fitonte.

Në Shkodër, ndodhi e kundërta, me Vllazninë që pretendoi me të drejtë për të paktën një penallti, por me gjyqtarin Jorgji që nuk e akordoi.

Për fat të keq, pati edhe tension në tribuna mes dy palëve të tifozëve, ndërsa në të kaluarën ka pasur edhe dhunë në një ndeshje të tillë derbi.

Loja u ndërpre dy herë për hedhje shishesh, si dhe për hyrjen e një tifozi në fushë.

Padyshim, vendimi për penalltinë ndikon direkt në rezultat, por nuk mund të thuhet se kryeqytetasit nuk e merituan suksesin në stadiumin “Loro Boriçi”.

Krijoi më shumë lojë dhe raste se shkodranët, duke qenë më e rrezikshme dhe më vertikale në pjesën e parë, dhe më e vendosur pas pushimit.

Shfrytëzoi siç duhet gabimet e vendasve, në të dy golat e shënuar me anë të sulmuesve Grent Halili e Majkëll Ngo.

Kjo ishte një tjetër provë e së vërtetës për skuadrën e trajnerit Ardian Mena, e cila duket se do të jetë pretendente për të fituar titullin e parë pas 11 vjetësh që nuk ia del.

Përse duket kaq ndryshe Tirana sot, në krahasim me vjet?

Padyshim, sepse ka lojtarë më të mirë dhe stol më të fuqishëm, dhe sepse Mema ka kohë që e drejton.

Po ashtu, u la pas ndikimi negativ i një sezoni në Kategorinë e Parë.

Nuk dihet nëse bardheblutë do të kenë ambicie dhe ekuilibër deri në fund, pasi kjo varet nga shumë faktorë, por tifozët e tyre duken me më shumë besim. /ABC News Albania 24/7

 

tirana-teuta.jpg
ad min12:15 | 28/08/2019

Nuk shkoi e qetë ndeshja mes Tiranës dhe Teutës në Superligë. Trajneri vendas, Ardian Mema, pretendoi se ekipit të tij nuk iu dha një gol i rregullt.

Polemikat nuk vonuan të nisnin edhe këtë sezon. Është vetëm java e dytë, por barazimi në “Selman Stërmasi” solli pretendimin e Tiranës se iu mohua një gol ndaj Teutës.

Momenti ishte minuta e 22-të, kur Hoxhallari goditi shtyllën, dhe topi u dyshua se e kaloi vijën fatale. Pamjet e kamerës së Supersportit pas porte, sikur e vërtetojnë këtë gjë.

Kur më pas nuk shënohet asnjëherë, padyshim që ky çast mund të quhet fare mirë përcaktues, dhe nga pala e dëmtuar të ndihet keqardhje, edhe pse gabime të tilla ndodhin.

Këtë theksoi trajneri i Tiranës.

“Shpresoja të fitonim. Duke fituar edhe hapet oreksi, por që futbolli është i tillë, ka fitore, barazime edhe humbje. Jam i kënaqur me lojën e ekipit. Më vjen keq për ato dy shtylla. Njëra mendoj se ka qenë gol, e para sepse e pashë në televizor tani dhe m’u duk si gol”, tha Mema.

Në të vërtetë, kryeqytetasit pretenduar, besohet me të drejtë, edhe për një 11-metërsh, gjithnjë në pjesën e parë, kur Halili u shty në zonë.

Nuk bënë punë dy shtyllat, dhe presioni që vendasit ushtruan thuajse gjatë gjithë kohës, e duket se Mema kërkon kohë që të krijojë ekipin e duhur për të pretenduar maksimumin.

Po Teuta?

Durrsakët u duken disi inferiorë, edhe pse i kufizuan dëmet, duke marrë një barazim të çmuar në fushën e një rivali. Ata patën edhe momentet e tyre, sa për meritë, aq edhe për fat apo dhurata të tiranasve, por gjithashtu nuk mundën të shënonin.

Ç’mendim pati në përfundim trajneri Shkëmbi?

“Rezultat i mirë duke pasur parasysh kundërshtarin. Ne nuk kemi garë me Tiranën, kemi garë me të gjitha skuadrat e kampionatit. Do mundohemi të mbledhim sa më shumë pikë, të bëjmë lojë të bukur”, tha Shkëmbi.

Tirana me pretendime la kështu pikët e para, që mund t’i kushtojnë edhe pse është vetëm fillimi i kampionatit. Në radhë vjen ndeshja në Shkodër, që zgjon kujtimet e dy viteve më parë, kur bardheblutë u rrëzuan nga kategoria.

“Është një nga ditët e zeza të këtij klubi. Nuk është faji i Shkodrës. Ne do shkojmë në Shkodër siç do shkojmë në çdo qytet për ta fituar ndeshjen”, tha Mema.

Ndeshja në “Selman Stërmasi” ishte një maratonë, pasi në pjesën e parë ndodhi defekt në sistemin e ndriçimit, për të cilin u deshën 40 minuta që të rregullohej, madje pjesërisht, dhe ndeshja u luajt me ndriçim jo të plotë./ABC News Albania 24/7

salvini-1.jpg
ad min14:10 | 31/07/2019

Në Itali ndizen polemikat pas publikimit të një video ku djali i ministrit të Brendshëm Salvini është në një motor uji që i përket forcave të policisë. Zv/Kryeministri italian ka reaguar se gabimi ishte i tij si baba dhe se askush nuk duhej të fajësonte policinë.

Polemika në Itali pas videos së publikuar nga “La Republica”, ku tregohet djali i ministrit të Brendshëm, Matteo Salvini, i cili ndodhet në bordin e një motori uji të forcave të policisë së bashku me një agjent, teksa bën një xhiro në det.

Zv/Kryeministri italian ka reaguar menjëherë duke thënë se ishte një gabim i tij si prind, ndërsa hetuesit në Ravena kanë nisur hetimet për sa i përket përdorimit të papërshtatshëm të mjetit.

Ndërsa Partia Demokratike në opozitë e ka cilësuar veprimin si të papranueshëm, duke shtuar se mjetet e policisë shërbejnë për të garantuar sigurinë dhe jo për të zbavitur familjen e Salvinit. Ndërsa të tjerë anëtarë të Partisë Demokratike akuzojnë Salvinin se i përdor forcat e rendit si lodra.

Ndërsa ministri i Drejtësisë Alfonso Bonafede u shpreh se nuk besonte se italianët do të rrinin pa gjumë për të zbuluar nëse djali i Salvinit kishte bërë ose jo një xhiro me motorin e ujit të policisë. Sipas tij agjentët e policisë ishin vendosur në një situatë të vështirë dhe ndërkohë hetuesit po bëjnë detyrën e tyre./ABC News Albania 24/7

kamerun.jpg
ad min16:45 | 24/06/2019

Tension dhe polemika në ndeshjen e Botërorit të femrave Angli-Kamerun. Futbollistet afrikane akuzuan për racizëm dhe nuk deshën të vazhdonin lojën.

Luhet nga femrat, por entuziazmi i afrohet turneut të meshkujve. Tifozë të shumtë në rrugët e qyteteve franceze për Kupën e Botës të vajzave, e cila po i ngjan asaj tradicionales të burrave edhe për tensionet dhe polemikat.

Një kulm u arrit në duelin e të tetave të finaleve mes Anglisë e Kamerunit, fituar 3-0 nga skuadra europiane. Rezultati ishte i thellë dhe diferenca e qartë, por disa vendime të VAR-it nuk u pritën mirë nga vajzat kamerunase.

Sidomos, protesta ishte e ashpër në rastin e golit të dytë anglez, fillimisht të anuluar nga gjyqtarja kineze Çin Lan dhe pastaj të cilësuar si të rregullt nga teknologjia. Acarimi ishte aq i madh saqë afrikanet nuk deshën të vazhdonin lojën, duke rrezikuar të krijonin një skandal të madh.

U desh ndërhyrja e trajnerit Alain Djeumfa, që ato të ktheheshin në fushë. Po ashtu, kamerunaset u ankuan disa herë gjatë ndeshjes duke thënë se “kjo është një Kupë Bote e të bardhëve”.

Ndeshja ishte e ashpër, dhe anglezet u ankuan për disa ndërhyrje të ashpra të kundërshtareve, si dhe u treguan të pakënaqura me atë që e quajtën tolerim nga ana e gjyqtares kineze. Pas ndeshjes, edhe trajneri i Anglisë, Phil Neville, nuk mundi të mos protestonte.

“Nuk mu duk se po luhej një ndeshje futbolli, – tha Neville, – ndershmërisht, nuk ishte ndeshja e duhur për Kupën e Botës, përsa i përket sjelljes. Ishte diçka që u ndoq nga gjithë bota. As unë nuk u kënaqa, dhe as lojtaret e mia. Nëse futbollistet e mia do të ishin sjellë si kamerunaset, ato nuk do të kishin pasur më vend në kombëtare”.

Këto deklarata të tij u kritikuan edhe në Angli, pasi analistët u shprehën se Neville tregoi mungesën e tij të përvojës. Trajneri i Kamerunit, ndërkaq, akuzoi edhe ai duke deklaruar se gjyqtaret donin që të fitonte Anglia.

Një atmosferë aspak e mirë, ndonëse ndeshja në stadiumin e Valensienës u ndodh nga mbi 20 000 spektatorë, dhe pati një nivel shumë të mirë. Anglia fitoi me golat e shënuar nga Houghton, White e Greenwood, ndërsa në çerekfinale luan ndaj Norvegjisë, në 27 qershor./ABC News Albania 24/7

aa-5.jpg
ad min10:30 | 20/06/2019

Presidenti Trump do të nderojë të mërkurën ekonomistin Arthur Laffer me Medaljen Presidenciale të Lirisë, nderimi më i lartë civil në vend. Është një gjest që me siguri do të nxisë polemika mes atyre që e shohin ekonomistin e arsimuar në Yale dhe Stanford si një vizionar dhe atyre që e shohin si sharlatan.

Arritja më e madhe e ekonomistit është e ashtuquajtura “Kurba Laffer” – një koncept ekonomik që ai e skicoi fillimisht mbi një pecetë në një restorant në Uashington, D.C. në vitin 1974, ndërsa po darkonte me nënpresidentin e ardhshëm amerikan Dick Cheney, sekretarin e ardhshëm të Mbrojtjes Donald Rumsfeld, që shërbenin në atë kohë në administratën e presidentit Gerald Ford, si dhe me gazetarin e Wall Street Journal Jude Wanniski.

Në qendër të konceptit të Kurbës Laffer – koncept që vetë zoti Laffer thotë se nuk ishte origjinal – është se në një ekonomi të thjeshtëzuar ekziston një normë tatimore teorike që maksimizon të ardhurat qeveritare. Nëse norma e taksës do të ishte 100%, askush nuk do të punonte dhe qeveria nuk do të mblidhte dot taksa. Nëse norma do të ishte zero, njerëzit do të punonin me zell por qeveria përsëri nuk do të siguronte të ardhura. Diku në mes qëndron ekuilibri i përsosur.

Sfida e vërtetë ishte përcaktimi i atij niveli taksash që do të maksimizonte të ardhurat për qeverinë. Ajo që e bëri ekonomistin Laffer popullor te konservatorët, dhe veçanërisht te republikanët e kohës së Reaganit, ishte argumenti i tij i fuqishëm se normat e taksave në vitet 1980 ishin mbi nivelin që do të maksimizonte të ardhurat për qeverinë.

Nënkuptimi ishte se shkurtimet e taksave do të paguanin veten. Ishte një argument i fuqishëm që do të përdorej si justifikim për plane të shumta për të shkurtuar taksat federale gjatë katër dekadave të ardhshme. Ai vazhdoi pavarësisht nga provat në rritje, disa të mbledhura nga ekonomistë të tjerë konservatorë, se normat e taksave ishin tashmë nën nivelin që do të arrinte të ardhura maksimale për qeverinë dhe se ulja e normave do të ulte vetëm të ardhurat tatimore.

Kurba Laffer u bë një nga gurët themelorë të teorisë makroekonomike që argumenton se ulja e taksave dhe pakësimi i rregulloreve sjell rritje ekonomike dhe krijon vende pune. Ekonomisti Laffer vazhdoi të këshillonte presidentë dhe kandidatë të të dyja palëve mbi anët pozitive të taksave të ulëta dhe pakësimin e rregulloreve. Shumë nga idetë e tij u shndërruan në politika federale nga administratat republikane. Shkurtimet e thella të taksave dhe heqja e rregulloreve u bënë baza e politikave ekonomike të presidentit Trump gjatë dy viteve të fundit.

Por me kalimin e kohës, fama e Lafferit filloi të zbehej. Në vitin 1997, ekonomisti konservator N. Gregory Mankiw, i cili do të shërbente si kreu i Këshilltarëve Ekonomikë të Presidentit Xhorxh W. Bush, botoi një libër të njohur që mbetet në qarkullim edhe sot. Në të, koncepti i rritjes ekonomike përmes shkurtimit të taksave dhe përkrahësit e tij trajtohen në një kapitull të titulluar “Sharlatanët dhe Grindavecët.” Në vitin 2005, një studim i Zyrës së Buxhetit në Kongres, i drejtuar në atë kohë nga një tjetër ekonomist konservator, Douglas Holtz-Eakin, kreu një studim të plotë mbi ndikimet e mundshme të një shkurtimi të të gjitha taksave në nivelin prej 10%. Në kundërshtim me parashikimet e Kurbër Laffer, studimi zbuloi se ulja e taksave do të rezultonte në humbje të konsiderueshme të të ardhurave për qeverinë.

Polemikat rreth teorive ekonomike të Laferit nuk e kanë ulur prestigjin e tij tek shumë konservatorë dhe ai ende trajtohet si një zë i rëndësishëm në debatet ekonomike nga shumë republikanë konservatorë.

Në një intervistë me televizionin Fox këtë vit, ai tha se analiza e tij provoi se fitorja e ish presidentit demokrat Barak Obama në zgjedhjet e vitit 2008 shkaktoi Recesionin e Madh. “Ndërsa ai po i afrohej fitores, tregjet u shembën”, pohoi Laffer.

Recesioni i Madh, sipas Byrosë Kombëtare të Studimeve Ekonomike filloi në dhjetor të vitit 2007. Në atë periudhë, Obama kishte një mbështetje prej vetëm 27 përqind të votuesve në zgjedhjet paraprake. Ai nuk do të zgjidhej president edhe për një vit tjetër.

Dhënia e Medaljes Presidenciale të Lirisë për ekonomistin Laffer nga presidenti Trump vjen më pak se një vit pasi ai së bashku me një komentator të debatueshëm konservator për çështje ekonomike, Stephen Moore, përgëzuan politikat ekonomike të presidentit në librin Trumponomics.

Pas botimit të librit, presidenti Trump përdori llogarinë e tij në Twitter për ta promovuar librin, duke shkruar: “Stephen Moore dhe Arthur Laffer, dy burra shumë të talentuar, sapo kanë përfunduar një libër të jashtëzakonshëm mbi Politikat e mia Ekonomike, ose, siç e quajnë ata, TRUMPONOMIA. Ata me të vërtetë kanë bërë një punë të shkëlqyer për të paraqitur pikëpamjet dhe idetë e mia. Ky libër është tani në shitje – një libër i mirë për një temë vërtet interesante!”

Presidenti Trump u përpoq të emëronte zotin Moore në Bordin e Rezervës Federale në fillim të 2019, por propozimi dështoi për shkak të pikëpyetjeve rreth kualifikimit të tij. Ekonomisti Arthur Laffer do ta marrë medaljen më të lartë civile të vendit me një ceremoni në Shtëpinë e Bardhë./VOA

Ariane-Chemin-933x445.jpg
ad min10:50 | 24/05/2019

Polemika të shumta ka ngjallur në Francë marrja në pyetje e 6 gazetarëve dhe thirrja për llogari e 2 të tjerëve nga Shërbimi i Sigurisë së Brendshme, DGSI, për aktivitetin e tyre profesional.

Në mesin e të pyeturve është edhe reporterja e “Le Monde”, Ariane Chemin, e cila u thirr lidhur me publikimin e identitetit të një oficeri sigurie në një artikull.

Këto praktika janë cilësuar si intimidim i gazetarëve dhe cënim i lirisë së shtypit. Reporterët e marrë në pyetje thanë se u është bërë presion për të treguar burimet e informacionit.

Por këto akuza i hodhi poshtë zëdhënësja e qeverisë, Sibet Ndiaj, e cila tha se edhe gazetarët janë persona që duhet të përgjigjen përpara ligjit.

“Është normale që një shtet të mbrojë disa të dhëna që janë të nevojshme në fushën e sigurisë së jashtme dhe të aktivitetit ushtarak. Ka pasur një informacion të klasifikuar sekret që ka dalë në publik. Kjo nuk është normale. Qeveria apo shteti francez të pyesë për rrjedhjet e informacionit të brendshëm”.

Një tjetër çështje për të cilin gazetarët duhet të japin llogari është publikimi i skandalit të përdorimit të armëve franceze në luftën mes Arabisë Saudite dhe Jemenit.

Tv Klan


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono