polcia

santiago-malko-1280x719.jpg
ent ela14:57 | 17/09/2019

Për vrasjes së Santiago Malkos, Policia e Tiranës ka shpallur në kërkim 4 persona që dyshohen se kanë pasur rol kryesor në ekzekutimin e 26-vjeçarit në zonë e Porcelanit. I vetmi që është arrestuar me urdhër të prokurorisë është Blendi Teta, që akuzohet për “moskallëzim krimi”.

Pas arrestimit të Blendi Tetës, i cili dyshohet se ka përkrahuar autorët e vrasjes së ish-efektivit Santiago Malko, Prokuroria e Tiranës ka lëshuar edhe katër urdhër-ndalime të tjera.

Emrat e tyre dolën nga deklarimi para grupit hetimor të 39-vjeçarit Teta, që akuzohet zyrtarisht për “moskallzim krimi”.

Policia i ka shpallur në kërkim katër personat , ndërsa hetimet po ndiqen nga prokurori i çështjes Naim Tota, ku pritet të sakëtësohet edhe roli i tyre në ngjarje.

Më herët në dëshminë e Tetës u përmenden edhe dy shtetas të tjerë që kanë lidhje familjare më të shpallurit në kërkim. Ata janë në masën e sigurisë “arrest shtëpie” dhe pas vrasjes së Malkos u shoqeruan në Drejtorinë e Policisë së Tiranës por, u lanë sërish të lirë për mungesë provash. Policia bllokoi automjetin tip Audi i blinduar që përdorte njëri nga personat që është nën hetim për armëmbajtje paleje, pasi nuk kishte dokumetacion plotësues. Organi i akuzës shprehet se disponon prova se Teta ka qenë në vendngjarje pak përpara se të kryhej atentati ndaj 26-vjeçarit  dhe kjo gjë konfirmohet nga kamerat e sigurisë.  Gjithashtu perfshirja e Blendi Tetës, sipas prokurorisë, është e faktuar edhe nga pergjimet e bisedave telefonike që ky i fundit ka kryer me bashkëjetuesen e tij pas atentatit të 27-gushtit në zonën e Porcelanit në Tiranë. 39-vjeçari i ka mohuar akuzat para gjykatës dhe është shprehur i gatshëm të bashkëpunojë grupin hetimor. /ABC News Albania 24/7

 

 

 

 

fieri-autobuse.jpg
ad min19:53 | 20/08/2019

Një person i identifikuar nga policia ka dalë nga mjeti i tij privat dhe ka gjuajtur 6 herë në ajër me armë zjarri duke i prerë rrugën një autobusi të linjës së plazhit në zonën e Semanit.

Ngjarja ka ndodhur pasditen e sotme në vendin e quajtur “Kulla e Ujit” në Fier. Mjeti ishte i mbushur me pasagjerë. Sipas dëshmive të banorëve të zonës autori mësohet se kishte debatuar më herët me drejtuesin e autobusit, i cili ishte i ndaluar në rrugë duke i kërkuar që të hapte rrugën.

Në debat e sipër personi në fjalë ka marrë armën nga automjeti i tij dhe ka gjuajtur në ajër para autobusit. Policia është vënë në kërkim të autorit./ABC News Albania 24/7

policiaaa.jpg
ad min15:46 | 10/05/2018

Rreth 220 efektivë nuk pranuan t’i nënshtrohen procesit të Vettingut në radhët e policisë, duke mos dorëzuar formularët e vetëdeklarimit. Në total pranuan të jenë pjesë e sistemit të filtrimit 98 për qind e punonjësve, ndërsa 2 për qind refuzuan.

“Një shumicë goxha e madhe e kanë dorëzuar formularin e vetëdeklarimit dhe i janë nënshtruar këtij procesi vlerësimi. Për të pasur shifra sa më të sakta për sa e kanë dorëzuar, sa nuk e kanë dorëzuar duhet të presim”.

Kur kanë kaluar 3 ditë nga kjo deklaratë e zv/ministrit të Brendshëm, i cili njoftoi edhe mbylljen e afateve për dorëzimin e formularëve të vetëdeklarimit mbi procesin e Vettingut në radhët e policisë, ende shifrat nuk janë bërë publike.

Burime kofidenciale pohuan për ABC News se numri i efektivëve që nuk pranuan të jenë më pjesë e policisë është 220. Ndërsa 98 për qind e punonjësve dorëzuan brenda datës 7 Maj formularët e vetëdeklarimit. 11 mijë është numri në total i efektivëve blu që kishin detyrim të nënshtroheshin procesit të Vettingut, nga të cilët 2 për qind e tyre u dorëhoqën që në fazën e parë.

Numri i policëve që pritet të largohen nga radhët e uniformave mund rritet edhe më shumë, pasi të kalojnë në “sitën” e Komisionit të Jashtëm të Verifikimit.

Ky komision i përbërë nga 15 anëtarë fillimisht do të kontrollojë 300 efektivët me gradë të lartë policore. Më pas monitorimit do t’i nënshtrohen ata me gradë të mesme që janë 2500 dhe në fund ata me gradë të nivelit bazë, me rreth 8 mijë punonjës.

Efektivët duhet t’i përgjigjen pyetjeve nëse kanë qenë bashkëpunëtorë, apo anëtarë të ish-Sigurimit të Shtetit dhe, nëse janë përdorues të lëndëve narkotike. Gjithashtu punonjësit duhet të deklarojnë edhe nëse kanë patur takime me persona të përfshirë në krimin e organizuar.

Procesi i Vettingut mbështet në tri kritere; pastërtia e figurës, pasuria dhe tek aftësitë profesionale. Ligji parashikon si mundësi për t’u rikthyer në radhët e policisë edhe ata punonjës që janë larguar më herët strukturat, por më parë duhet të kalojë Vettingun./abcnews.al

xhafaj12jpg.jpg
ad min13:49 | 17/03/2018

“Një superaksion i finalizuar nga Policia e Shtetit dhe agjencitë e tjera ligjzbatuese në vend”, kështu e ka quajtur ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, aksionin e policisë këtë të shtunë, që u mor për të goditur grupe që merreshin me trafikimin e qenieve njerëzore drejt SHBA-së dhe Kanadasë.

“Goditje njëkohësisht e disa grupeve kriminale. 7 në 1. Shumë shpejt detaje të tjera nga Policia e Shtetit”, shkruan në reagimin e tij në Twitter ministri Xhafaj.

Sipas Fatmir Xhafajt, ky operacion ishte një bashkëpunim ime partnerët amerikanë dhe europianë, që tregon besueshmërinë ndaj policisë së Shtetit.

“Dëshmi e Forcës së Ligjit dhe profesionalizmit në rritje të Policisë. Bashkëpunim i shkëlqyer me partnerët amerikanë dhe europianë. Tregues i qartë i besueshmërisë ndaj Policisë së Shtetit . Forca e Ligjit do të vazhdojë të ndëshkojë të tjera grupe kriminale”, përfundon reragimi i ministrit të Brendshëm.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono