plej ofin

golden-1280x640.jpg
ad min21:15 | 14/04/2019

Basketbolli amerikan e nisi me të papritura fazën e plej ofit. Skuadrat favorite u mundën që të gjitha me përjashtim të Golden Stejtit.

Kampionët prandaj janë kampionë, që të dinë të përballojnë momentet më të vështira. Nëse në Champions, hallet nisin tek eliminimi direkt, në NBA gjithçka fillon në plej of.

Kjo u duk që në mbrëmjen e parë, kur të papriturat ishin thuajse në të gjitha ndeshjet, dhe shpëtoi pikërisht kampionia Golden Stejt. Skuadra nga Oklendi u udhëhoq nga Stefën Kërri në suksesin 121-104.

Basketbollisti me numrin 30 shënoi 38 pikë, si dhe kapi 15 topa në tabela e shërbeu 7 asistë. Kërri vendosi edhe rekordin e plej ofit me 8 kosha tripikësh në një ndeshje, duke kaluar një legjendë si Rej Allen.

Natyrisht, kampionët patën edhe yje të tjerë që u dalluan. Kevin Durant shënoi 23 pikë dhe bllokoi 3 gjuajtje të kundërshtarëve, duke luajtur në një nivel tepër të lartë.

Pranë fundit, ai përjashtua nga loja për faull teknik, bashkë me lojtarin e Klipersave, Beverli. Drejmond Grin shënoi 17 pikë, kapi 7 topa në tabela dhe shërbeu 7 asistë, ndërsa Demarkus Kouzins shënoi 9 pikë e kapi 9 topa në tabela në vetëm 21 minuta për Golden Stejtin.

Kapiteni Klej Tompson pati një mbrëmje “të qetë” për standardet e tij, me vetëm 12 pikë, ndërsa plot 10 lojtarë të Golden Stejtit shënuan pikë në këtë ndeshje.

Në përtalljet e tjera, rezultatet ishin të gjithë të papritur. San Antonio fitoi në fushën e Denverit101-96, Bruklin triumfoi në Filadelfia 111-102, ndërsa Orlando ia doli në Arenën e Torontos 104-101, falë koshit tripikësh të Ogustinit në sekondat e fundit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono