plazh

spille.jpg
G. P.14:03 | 17/07/2018

Në plazhin e Spillesë në Kavajë, numri i pushuesve vjen në rritje. Kjo për shkak se operatorët turistikë nuk abuzojnë me çmimet dhe i mbajne ato në nivele të përballueshme.

Në Spille, pushuesit po joshen nga çmimet. Me pesë qind lekë mund të marrësh një shezllon tërë ditën. Por ky çmim është i  ndryshueshëm. Në disa zona e gjen me tre qind apo katërqind lekë.

“Çmimet janë shumë ekonomike”, tha një pushues.

Kryesisht këtu gjen grupe familjarësh nga Shqipëria e Mesme. Ujërat e zeza nuk derdhen më në det. Kurse për pastertine e rërës kujdesen pronarët e lokaleve.

“Uji është shumë i mirë, rëra shumë e pastër”, u shpreh një pushuese.

“Të gjitha standardet që mund të kërkosh në një plazh”, tregoi një pushues.

“Jam kënaqur me qetësinë që ofron plazhi i Spillesë, me pastëritinë, me shërbimin. Kisha shumë vite pa ardhur këtu, por ka ndryshuar për mirë”, nënvizoi një pushuese tjetër.

Spilleja është ndër të paktët plazhe që kanë çdo dyqind metër dushe publike. Ato janë të përdorshme nga të gjitha moshat. Kurse pasarelat prej druri shoqërojne çdo dalje për në det.

Plazhi i Spillesë këtë sezon synon të dyfishojënumrin e pushuesve. Tërheqja e tyre vjen për shkak se operatorët turistikë jo vetëm kanë përmirësuar kushtet, por mbajnë nivele të përballueshme të çmimeve për xhepat e turistëve./abcnews.al

pushues-divjake.jpg
G. P.13:25 | 15/07/2018

Në plazhin e Divjakës akoma nuk ka vrojtues edhe pse janë ngritur tre kulla të rojeve bregdetare. Kurse pushuesit ende nuk janë njohur me kuptimin e sinjalistikës.

Këtu në Divjakë janë ngritur tre kulla vrojtimit. Ato duhet të kontrollojnë 7 kilometra vijë bregdetare të lëna për pushuesit.

Por, bizneset duket se nuk  pranojnë të vendosin vrojtues. Instruktori i rojeve bregdetare thotë se prej muajit Maj bizneseve u janë lënë detyra të veçanta.

“Hasim shumë vështirësi me bregdetin. Sidomos në zonën e Divjakës”.

Krahas kullave të vrojtimit, për herë të parë këtë vit, pushuesit po shohin përgjatë bregdetit flamuj të shumtë.

Në vende të dukshme dhe kanë funksione paralajmëruese.

Anila Sefa: “Në të gjithë hapësirën publike në plazhin në Divjakë janë vendosur shenja sinjalizuese që njoftojnë pushuesit nëse duhet të lahen apo jo në det. Por shumë prej tyre nuk i njohin çfarë do të thonë ngjyrat e flamujve apo këto shenja në plazh”.

Vendosja e flamurit të kuq tregon se ndalohet rreptësisht futja në det. Flamuri i kaltërt, tregon det të qëndrueshëm për t’u lare, kurse i verdhi lejon notimin, por në monitorim të të tretëve.

Por përsa i përket pushuesve, ata kanë një tjetër perceptim për ngjyrat e flamujve. Disa i ngatërrojnë me flamujt e kampionatit botëror, ose të kuqin e marrin për flamurin shqiptar, të  tjerë nuk kanë asnjë ide përse ato janë në plazh.

“Si flamuj i njohim. Janë zona në të cilat kanë kufizuar këta pronarët territoret e tyre”.

“Janë flamuj për kampionatin botëror. Më tepër për këtë e kanë bërë”.

“Nuk ia kam idenë”.

“E kanë një kuptim, por për momentin nuk i di çfarë janë”.

Plazhi i Divjakës frekuentohet nga vendasit dhe është kryesisht me familjarë. Një vit më parë këtu, dy persona humbën jetën duke u larë në det. /abcnews.al

portonova.jpg
G. P.16:33 | 26/06/2018

Në një nga plazhet më të bukuara për nga natyra, por i rrezikshëm për pushuesit për shkak të rrymave ujore, në Portonovë të Vlorës nuk ka asnjë masë sigurie. ABC News shkoi për të parë nëse Bashkia ka vendosur ndonjë roje bregdetare apo ndonjë tabelë sinjalizuese.

Kjo tabelë e shtrembur e bashkisë të njofton për zonen e rrezikut. Por nuk e ka penguar çiftin anglez të mbërrijë këtu.

Nuk kanë dijeni për mbytjet e pushuesve në vitin e kaluar, megjithatë duket se e njohin mirë detin. Thonë se nga ajo çfarë shohin, ky nuk është vend për të notuar, por për sërf. 

Natyra e veçantë në Portonovë ka joshur gjatë sezoneve shumë pushues. Aventurierë apo njohës të sporteve ujore ia kanë dalë dhe janë kënaqur. Por ka patur prej atyre pushuesve që nuk janë përballur dot me dallgët e forta të detit.

Pesë jetë të humbura u regjistruan vetëm vitin e kaluar. Portonova ndodhet në plazhin e Zvërnecit. Aty ka rryma ujore. Uji godet në shkëmb dhe kthimi është i menjëhershëm.

Në kohëra të ndryshme banorët kanë regjistruar shumë mbytje. Por edhe pse çdo vit ka viktima nga institucionet nuk është marrë asnjë masë. Nuk ka kulla vrojtimi e as roje bregdetare. Kurse përgjatë rrugës që të çon aty nuk gjen asnjë tabelë sinjalizuese./abcnews.al

plazhi-durres.jpg
G. P.21:41 | 18/06/2018

Emisioni “Stop” ka bërë një vëzhgim në plazhin e Durrësit për të parë se çfarë kushtesh ofron për pushuesit gjatë sezonit veror, megjithëse ka nisur prej kohësh.

Ajo që bie në sy është se për pushuesit nuk ekzistojnë hapësira publike, por vetëm private dhe me pagesë.

“Ne na prish punë të them të drejtën… rregulli dhe disiplina e plazhit. Këtu s’ka hapësirë as të ngulësh një hu për të mbjellë domate”, u shpreh një qytetar.

Ndërsa një tjetër tha: “Hapësirë për këta që kanë hotelet ka, se i kanë zënë, por për ne si durrsakë s’ka asnjë vend. Çdo gjë është e privatizuar, sepse këta paguajnë lekë dhe e kanë rregulluar me shtetin”.

Durrsakët shprehën shqetësim për mungesën e plazheve publike, pasi nuk kanë mundësi ekonomike për të paguar subjektet private.

Gazetarja madje mësoi se ditën e sotme pranë pistës “Kosova” kishte ndodhur një konflikt mes qytetarëve dhe subjekteve private përsa i përket hapësirave publike. “Ne gjithmonë na kanë lëvizur! Flasin ndryshe e veprojnë ndryshe! Nga Ura e Dajlanit e deri këtu nuk ke 1 metër katror plazh publik”, u shpreh i revoltuar një durrsak.

Po ashtu një qytetare tjetër e pohoi pamundësinë për të shfrytëzuar një plazh publik në zonën ku banon, duke thënë: “Do veja çadrën, erdhi ai i lokalit dhe më tha: ‘Unë të zhduk ty dhe çadrën! Dil në ballkon bëje plazhin!’”

Një faktor tjetër shumë i rëndësishëm që mungon në këtë qytet janë kullat e vrojtimit. Pas një vëzhgimi të gjatë në vijën bregdetare, gazetarja mundi të gjente një të tillë, por nuk kishte punonjës dhe ishte kthyer në lodër.

E vetmja hapësirë pubike modeste përgjatë 3.5 km ishte në plazhin Iliria, ku më shumë kishte mbeturina se qytetarë.

Jani Tati, përgjegjës i Sektorit të Zhvillimit Urban në prefekturën e Durrësit, foli për një task forcë kontrolli për privatët që kanë tejkaluar hapësirat.

“Jo, ka disa vende publike. Ne po shikojmë që plazhet private në disa vende e kanë tejkaluar zonën e tyre dhe për këtë do të ndërhyhet. Do të merren masa që të ketë plazh publik”, tha përgjegjësi Tati.

Ndërsa përsa i përket kullave të vrojtimit dhe rojtarëve, zoti Jani tregoi se sipas VKM-së numër 321, vrojtimi është pjesë e punës së tyre.

Pyetjes së gazetares se nëse këto veprime duhet të ishin ndërmarrë para se të niste sezoni turistik, përgjegjësi i Sektorit të Zhvillimit Urban tha se sezoni këtë vit ka nisur para kohe.

Nga ana tjetër drejtori i Urbanistikës në Bashkinë e Durrësit, Adhurim Qehajaj fajësoi strukturat që janë marrë me vrojtimin dhe kontrollin e kësaj situate, që nuk e kanë ngritur këtë problematikë./tvklan.al

shengjin.jpg
G. P.16:09 | 16/06/2018

Problemi me ndotjen në Shëngjin ende nuk është zgjidhur pavarësisht ultimatumit të Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit për të trajtuar siç duhet ujërat e zeza në zonat bregdetare. Grupet e kontrollit mjedisor kanë konstatuar në terren që disa biznese në Shëngjin  nuk kanë menaxhuar siç duhet ujërat e zeza dhe anijet krijojnë ndotje në port nga shkarkimet. 

Shëngjini është një ndër plazhet më të frekuentuara gjatë sezonit turistik. Por problemi me ndotjen ende nuk është zgjidhur. Shumë subjekte bëjnë një keqmenaxhim të ujërave të zeza dhe në jo pak raste ato përfundojnë në det. Shef i kontrollit Mjedisor në Lezhë, Ismail Dushku, thotë se ka patur penalizime ndaj disa bizneseve.

“49 subjekte janë që janë kontrolluar. Ka subjekte që paraqesin probleme, por iu është lënë afat që  të plotësojnë kushtet”.

Shqetësim për Dushkun mbeten edhe shkarkimet që bëhen nga anijet në portin e Shëngjinit .

“Kemi pasur probleme me ndotjen, përsa i përket vendimit të parkimit të anijeve, ku vitet e mëparshme ne kemi vepruar edhe me masat administrative”.

Grupet e punës vazhdojnë monitorimin e zonës. Ndërsa që prej 1 Qershorit është dhënë ultimatum nga Ministria e Turizmit dhe Mjedisit që të gjitha subjektet duhet të përmirësojnë kushtet për të trajtuar siç duhet ujërat e zeza dhe për të shmangur fenomene të ndotjes në det./abcnews.al

spille.jpg
G. P.15:17 | 03/06/2018

Plazhi i Spillesë në Rrogozhinë ka çelur zyrtarisht sezonin turistik. Prenotimet e para janë bërë nga turistët polake. Ndërsa pushuesit vendas thonë për ABC News se janë rritur standartet në këtë zonë bregdetare në krahasim me vitin e kaluar.

Pushuesit e parë kanë mbërritur në plazhin e Spillesë. Ata vijnë kryesisht nga Shqipëria e Mesme, Maqedonia dhe Kosova.

Kanë qenë një vit më parë në këtë vend dhe janë rikthyer sërish. Pastërtinë dhe qetësinë e vlerësojnë shumë.

Të gjitha bizneset e ngritura përgjatë vijës bregdetare janë më konstrukt druri dhe të rrethuara nga gjelbërimi. Edhe pronarët thonë se janë gati për sezonin.

Ndryshe nga vitet e kaluara, prenotimet e para të dhomave të plazhit janë bërë nga turistët polakë.

Spilleja njihet për detin e pastër, pasi në të,  nuk shkarkohen ujërat e zeza, ndërsa për pastrimin e rërës janë angazhuar punëtorë.

Ndërtimi i 8 kullave të vrojtimit gjithashtu ka përfunduar, madje janë vendosur pranë tyre edhe varka të vogla për të ardhur në ndihmë të pushuesve në raste rreziku në det.

Këtë vit, parashikohet që plazhi i Spillesë të frekuentohet nga 25 mijë pushues në një ditë gjatë muajve Korrik-Gusht. /abcnews.al

plazhiste.jpg
G. P.15:50 | 27/05/2018

Për dallim nga vitet e kaluara, pushuesit në Durrës thonë se po gjejnë shërbime të përmirësuara. Fundjava me mot të nxehtë ka pritur numër të lartë plazhistësh.

Në këtë të nxehtë të gjithë vrapojnë në det. Durrësi akoma po përgatitet për sezonin veror, por pushuesit kanë mbërritur. Plazhi ndër destinacionet kryesor të turizmit familjar dhe elitar është mbipopulluar për fundjavë.

Të ardhur nga vende të ndryshme, të gjithë, të vegjël e të rritur po shijojnë diellin, detin dhe rërën. Qetësia e këtij fillim sezoni por edhe permirësimi i shërbimeve turistike i sjell vizitorët këtu.

“Kushtet janë të mira. Deti është i pastër. E mendoja më keq, por shumë mirë”.

Durrësi ka çfarë ofron, ndaj pushuesit thonë se e fusin tek destinacionet e tyre për t’u vizituar.

“Sivjet na duket shumë më pastër se çdo herë”.

Krahas plazhit tradicional të Durrësit edhe destinacione të tjera turistike si Golemi, Gjiri i Lalëzit, Currilat etj, janë frekuentuar masivisht./abcnews.al

vlora1.jpg
G. P.15:33 | 21/04/2018

Shumë pushues i janë drejtuar bregdetit të Vlorës për të shijuar motin e ngrohtë. Ata thonë për ABC News se janë të kënaqur me infrastrukturën dhe dita e sotme i ngjan një dite korriku.

Diell dhe det. Temperaturat e larta dhe moti i ngrohtë i joshën pushuesit për fundjavë. Shumë prej tyre i gjetën pranë bregdetit të Vlorës. Disa zgjedhin thjesht një shëtitje përgjatë Lungomares. Dita për ta i ngjan muajve të sezonit turistik.

 Ka të ardhur nga kryeqyteti, por edhe vendas që shijojnë rrezet e plota të diellit dhe lahen në det. Numri i qytetarëve që preferojnë Vlorën për të pushuar sa vjen e rritet./abcnews.al

tala.jpg
G. P.15:06 | 16/04/2018

Në Tale të Lezhës mungon shërbimi mjekësor, edhe pse është një zonë turistike që në këtë periudhë fillon të popullohet nga mijëra pushues. Një vit më parë, një shtetas nga Kosova humbi jetën pasi autombulanca që vinte nga spitali i Lezhës pati vonesa në trafik.

 

Mungesa e shërbimit ambulator ka shoqëruar vizitorët dhe pushuesit që ndër vite zgjodhën plazhin e Tales.

Urgjenca më e afërt ështe në Tale 2, por aty nuk ka as makinë.

Ky shërbim është marrë nga spitali i Lezhës që ndodhet 20 kilometra larg bregdetit.

Një vit më parë, një shtetas kosovar humbi jetën pa mundur të marrë ndihmën e parë pasi autoambulanca vonoi për shkak të trafikut.

Për banorët e zonës, situata do të bëhet më keq gjatë sezonit turistik veror. Ata duan zgjidhje sa ende nuk ka nisur fluksi në plazh.

Për Albert Rrustin, kreun e njësisë administrative të Shënkollit, mungesa e shërbimit ambulator gjatë sezonit turistik është një problem.

Në Drejtorinë Rajonale të Shëndetësisë në Lezhë thuhet se në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë, rasti është në vlerësim.

Drejtoresha e këtij institucioni, Zoje Pali, thotë se ky shërbim nuk do t’u mungojë këtë verë në bregdetin e Tales.

Në stinën e verës, në Tale dhjetëfishohet numri i rezidentëve ditorë, e kjo do të thotë më shumë pacientë që mund të kërkojnë shërbim urgjence./abcnews.al

adoleshentet.jpg
G. P.19:47 | 18/01/2018

Ngjarja mund të përfundonte dramatike, por fatmirësisht këtë herë ka ndihmuar edhe teknologjia më e fundit.
Në një plazh në Australi, dy adoleshentë u shpëtuan nga një dron, pa qenë nevoja që rojet e plazhit të futen me mjetet e tyre në det.

Ngjarja ndodhi në një plazh që përdoret shumë nga sërfistët, ndërsa alarmi për dy adoleshentët u ngrit nga dy vajza.
Në fakt, droni po përdorej nga rojat e plazhit për t’u testuar, por fatmirësisht shpëtoi jetën e Monty Greenslade, 16 vjeç dhe Gabe Vidler, 17 vjeç./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono