plagosje

policia-3-1280x702.jpg
R D09:58 | 21/01/2020

Një 19-vjeçar është arrestuar nga policia pasi mbrëmjen e djeshme ka qëlluar disa here me thikë një 37-vjeçar duke i shkaktuar plagë të shumta. Ngjarja ka ndodhur në periferi të Tiranës, tek shinat e trenit.

Njoftimi i policisë

E godet disa herë më thikë duke e plagosur rëndë një 37-vjeçar, falë reagimit në kohë të shërbimeve të Komisariatit të Policisë Nr. 3 kapet dhe arrestohet autori.

Nga specialistët për hetimin e krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 3 u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit A. H., 19 vjeç, banues në Tiranë.
Arrestimi i tij u bë pasi ky shtetas, tek shinat e trenit, rreth orës 20:05 të mbrëmjes së datës 20.01.2020, për motive të dobëta ka goditur disa herë me një mjet shpues e prerës shtetasin I. Z., 37 vjeç, banues në Tiranë, i cili ndodhet në gjendje të rëndë për jetën.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 3, pas marrjes së njoftimit për ngjarjen, kanë shkuar menjëherë në vendngjarje dhe pas rreth dy orë kërkimesh dhe kontrollesh në zonë, bënë të mundur gjetjen, kapjen dhe arrestimin e 19-vjeçarit.

Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprën “Plagosja e rëndë me dashje”.

fotoo2.jpg
So Nila12:57 | 20/01/2020

Tre persona u plagosën brenda pak orësh në Lushnje dhe Durrës si pasojë e shpërthimeve nga bombolat e gazit në banesë dhe biznes.

Fillimisht u raportua se në Lushnjë,  si pasojë e shpërthimit të një bombole në një një biznes, janë plagosur dy pronarët. Ngjarja ka ndoodhur mesditën e kësaj të hëne në fshatin Dushk të Lushnjes. Mësohet se një nga të plagosurit është shtetasi  Iljaz kurti 74 vjeç, ndërsa deri më tani nuk ka informacion në lidhje me gjendjen shëndetsore të të plagosurve.

Një tjetër bombol gazi ka shpërthyer këtë të hënë duke plagosur një tjetër e moshuar. Informacionet bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur në lagjen nr.14, Durrës, në një banesë ka shpërthyer një bombol gazi dhe për pasojë është dëmtuar shtetasja S.S, 83 vjeçe.

Njoftimi i policisë:

Më datë 20.01.2020, rreth orës 12:20, në lagjen nr.14, Durrës, në një banesë ka shpërthyer një bombol gazi dhe për pasojë është dëmtuar shtetasja S.S, 83 vjeçe, e cila është dërguar në spital për ndihmë mjeksore.

Grupi hetimor vijon punën për sqarimin e mëtejshëm të rrethanave të ngjarjes./abcnews.al

 

ad8a28d5-e0cc-4f23-a36b-9fff9ffeebcc.jpg
R D20:06 | 18/01/2020

Katër ditë pasi la qelinë, Nikollaq Çepaj (Taullaraj) mbeti i plagosur në një atentat me kallashnikov në Vlorë. Ngjarja ndodhi pasditen e sotme, në lagjen “Kushtrimi”, ku  mbeti i plagosur dhe kunati i tij Roland Cepaj, 28 vjeç. Ata po pinin kafe së bashku në një lokal të qytetit. Dëshmitarët thanë se plumbat e automatikut janë shkrehur me breshëri nga një Mercedes Benz i zi.

Burimet nga spitali thanë për Abc News se Nikollaq Cepaj është në gjendje të rëndë, pasi një plumb e ka kapur në kokë dhe disa plumba në trup. Ai aktualisht po i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale. Ndërsa Roland Çepaj është në gjendje të stabilizuar dhe raportohet se është plagosur në këmbë. Nikollaqi, apo Niko siç e thërrisnin kishte ndryshuar mbiemrin nga Taullaraj në Çepaj (mbiemri i gruas). Roland Çepaj i cili mbeti i plagosur aksidentalisht është kunati i tij.

Nikollaq Çepaj, 36 vjeç është një person me precedentë të rëndë kriminal. Në Maj 2018 ai plagosi me armë zjarri Eraldo Lazajn, 34 vjeç. Asokohe Çepaj u arrestua nga policia dhe u dënua për plagosje të rëndë me dashje. Nuk dihet ende si organet e drejtësisë (prokuroria, gjykata) e nxorën nga burgu Nikollaq Çepajn brenda1 viti e gjysmë. Policia nuk ka të dhëna për autorët e mundshëm, por dyshimet janë se atenati është për hakmarrje.

Ngjarja e 16 Majit 2018

Policia e Vlorës ka vënë në pranga autorin e plagosjes me armë zjarri në lagjen ”Pavarësia”. Në pranga ka përfunduar Nikollaq Çepaj (Taullaraj), banues në Vlorë.

Në momentin e ndalimit nga policia i sekuestrohet arma me të cilën dyshohet se ka kryer plagosjen si dhe një mjet tip BMË X5.

Ngjarja për të cilën akuzohet Çepaj ka ndodhur më datë 16.05.2018, në lagjen “Pavarësia”, brenda ambjenteve të një lokali ka plagosur më armë zjarri shtetasin Eraldo Lazaj, 34 vjeç.

Në cilësinë e provave materiale është sekuestruar arma e zjarrit tip pistoletë me të cilën dyshohet se shtetasi ka kryer plagosjen dhe 1 automjet tip BMË X5 me targa AA838DS.

Materialet hetimore do t’i referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprat penale “Plagosje e rëndë me dashje, kryer në bashkëpunim” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit”, parashikuar nga nenet 88 e 25 dhe 278/1 të Kodit Penal.  Detaje dhe pamje nga atentati i Vlores /abcnews.al

Në foto: Nikollaq Çepaj
Në video: Dëshmia e xhaxhait të Roland Cepajt, i cili mendohet se u plagos aksidentalisht

 

4c50768a-570d-43c0-bd97-d232fb116385.jpg
R D19:35 | 18/01/2020

Dy persona mbeten të plagosur pasditen e sotme në Vlorë dhe mësohet se janë në gjendje të rëndë. Ata janë kunetër me njëri tjetrin, përkatësisht Nikollaq Çepaj 36 vjeç dhe Roland Çepaj, 28-vjeç. Dy të rinjtë kanë qenë duke konsumuar një kafe sëbashku kur janë qëlluar me breshëri plumbash në lokal. Policia tha se ngjarja ka ndodhur rreth orës 18:22, në lagjen “Bashkimi”, pas një konflikti të çastit. Ndërsa xhaxhai i njërit prej të plagosurve, konkretisht 28 vjeçarit Rolandit Cepaj tha se ka qenë dëshmitar në vendin e ngjarjes. Sipas tij është qëlluar në distancë nga një makinë me breshëri automatiku dhe mendon se nipi i tij është plagosur aksidentalisht.

“Ishim atje duke pirë kafe, dëgjova brrrr (breshëria), mendova se ishin fishekzjarrë, më pas dëgjova ulërima. Ishte breshëri. Qëlloi nga brenda makinës pa ndaluar. Sa e ndaloi një çikë, e pashë atje, ia dha më pas me breshëri. Rolandin e kam djalë vëllai, është 28 vjeç. Nikua (personi tjetër) tre ditë kishte që kishte dalë nga burgu”, – tha xhaxhai i Rolandit.

Gazetari i Abcnews.al, Elton Nika dha se dyshohet se shënjestra e këtij atenati ka qenë Nikollaq (Niko) Çepaj, i cili 4 ditë më parë kishte dalë nga burgu. Nikollaqi, apo Niko siç e thërrisnin kishte ndryshuar mbiemrin nga Taullaraj në Çepaj (mbiemri i gruas). Roland Çepaj i cili mbeti i plagosur aksidentalisht është kunati i tij.

Vlorë/Informacion paraprak i policisë

Rreth orës 18:22, në lagjen “Bashkimi” Vlorë, në një lokal dyshohet se pas një konflikti të çastit kanë mbetur të plagosur me armë zjarri shtetasit N.Ç. 36 vjeç dhe R.Ç., 27 vjeç me banim në Vlorë, të cilët janë dërguar në Spitalin Rajonal të Vlorës për ndihmë mjekësore.
Autorët dyshohet se mund të jenë larguar me një automjet ku në ndjekje të tyre janë vënë disa grupe policore.
Njëkohësisht janë ngritur disa pika kontrolli në rrugët dalëse të qytetit dhe po kontrollohet e gjithë zona me qëllim kapjen dhe arrestimin e autorëve.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen dhe sqarimin e rrethanave të ngjarjes. /abcnews.al

*Pamje nga vendi i ngjarjes dhe dëshmia e xhaxhait të Roland Çepajt

kovacevic.jpg
Vladimir Prenga10:45 | 08/01/2020

Është plagosur në gju, sipas mediave greke, ish-futbollisti serb Darko Kovacevic. Ai u qëllua menjëherë sapo doli nga banesa e tij në Glifadha. 46-vjecari aktualisht është në spital, ndërsa nuk dihet asgjë për arsyet e sulmit.

Ish-sulmuesi serb, Darko Kovacevic, u plagos mbrëmjen e së martës pasi u qëllua me armë zjarri, jashtë banesës së tij në periferi të Glifadhës, Greqi. Mediat greke raportojnë se ish futbollisti i kombëtares serbe, aktualisht 46 vjec, është plagosur në gju dhe aktualisht ndodhet në një spital të zonës.

Por plagosja e tij mund të ketë ndodhur dhe si pasojë e rrëzimit në tokë, pasi ka dëgjuar të shtënat. Duket se autorët e sulmit e kanë qëlluar nga një automjet, ndërsa Kovacevic dilte nga banesa e tij. Ai ka luajtur 59 ndeshje me kombëtaren serbe në periudhën 1994 – 2004.

Sulmuesi ëshët aktivizuar 9 sezone me Real Sosiedad, si dhe me Yllin e Kuq të Beogradit, Juventus e Lazio, para se të përfundonte karrierën e tij me ekipin grek të Olympiacos në periudhën 2007 – 2009. Aktualisht ai është një nga drejtuesit e klubit grek. /abcnews.al

poli.jpg
in a08:35 | 07/01/2020

Një i ri nga Tepelena sulmon të atin e tij me thikën e bukës. Ngjarja ka ndodhur në një familje në Tepelenë, në lagjen “Demokracia”, ku Klaudio Baca në konflikt e sipër, pas një përplasje verbale me të atin, ka rrëmbyer thikën e bukës dhe e ka sulmuar.

Burime për abcnews.al bëjnë me dije se i ati i tij Luan Baca ka ngelur i plagosur në pjesën e dorës së majtë.

Menjëherë forcat e policisë së Tepelenës kanë shkuar në vendngjarje duke e izoluar dhe më pas arrestuar agresorin./abcnews.al

mema.jpg
in a10:21 | 05/01/2020

Dy vëllezër goditen me thikë në mes të rrugës. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Kuvendi i Dukagjinit”, lagjja “Partizani”.

Burime zyrtare nga policia bënë me dije se shtetasi me inicialet A.N., 28 vjeç, banues në fshatin Shelli, Njësia Administrative Macukull, në bashkëpunim me dy shtetasit e shpallur në kërkim, L. L., 26 vjeç dhe Xh. M, 24 vjeç, pas një konflikti për motive të dobëta, kanë plagosur me thikë dy vëllezërit, konkretisht shtetasit me inicialet A.Sh., 25 vjeç dhe A.Sh., 22 vjeç, banues në Burrel. Ndërkohë materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Mat për ndjekje të mëtejshme, për veprat penale “Vrasja me dashje” mbetur në tentativë, kryer në bashkëpunim, “Përkrahja e autorit të krimit” dhe “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt.

Burrel

Plagosin me thikë dy vëllezër, arrestohet një nga autorët e dyshuar të ngjarjes dhe dy të tjerë shpallen në kërkim.

Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Mat, kanë bërë arrestimin në flagrancë të shtetasit:

A.N., 28 vjeç, banues në fshatin Shelli, Njësia Administrative Macukull, Bashkia Mat.

Si dhe bënë shpalljen në kërkim policor të  shtetasve:

  1. L., 26 vjeç dhe Xh. M, 24 vjeç, të dy banues në Burrel.

Ky shtetas në bashkëpunim me dy shtetasit e shpallur në kërkim, pas një konflikti për motive të dobëta, në rrugën “Kuvendi i Dukagjinit”, lagjia “Partizani”, Burrel, kanë plagosur me thikë dy vëllezërit A.Sh., 25 vjeç dhe A.Sh., 22 vjeç, banues në Burrel, të cilët ndodhen në Spital jashtë rrezikut për jetën.

Shërbimet e Policisë pas marrjes së njoftimit për konfliktin që po ndodhte, kanë ndërhyrë menjëherë duke neutralizuar përshkallëzimin e mëtejshëm të konflikit, ku dy prej autorëve kanë mundur të largohen por janë identifikuar dhe shpallur në kërkim.

Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Mat për ndjekje të mëtejshme, për veprat penale “Vrasja me dashje” mbetur në tentativë, kryer në bashkëpunim, “Përkrahja e autorit të krimit” dhe “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”./abcnews.al

policia.jpg
in a09:28 | 05/01/2020

Një adoleshent ka rënë në prangat e policisë së Krujës për plagosjen me thikë të vëllait të tij. Ngjarja e rëndë është regjistruar në Luz të Fushë-Krujës. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se bëhet fjalë për 16-vjeçarin me inicialet O.O. Ndërkohë materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprat penale “Plagosje e rëndë me dashje”.

/Informacion

Goditi vëllain me thikë, arrestohet në flagrancë 16 vjeçari.

Specialistët për hetimin e krimeve në Komisariatin e Policisë Krujë, arrestuan në flagrancë shtetasin e mitur: O.O.,16 vjeç, banues në Luz, Fushë-Krujë. Ky shtetas pas një konflikti të çastit për motive të dobëta, ka goditur më mjet prerës (thikë) vëllain e tij shtetasin A.O.,22 vjeç. Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua mjeti prerës (thikë).

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprat penale “Plagosje e rëndë me dashje”./abcnews.al

policia.jpg
in a16:50 | 31/12/2019

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur këtë pasdite në Sukth. Kreu i njësisë administrative, Rrapo Osmani dhe nipi i tij 21 vjeçar, që ishte bashkë me të, janë plagosur me thikë.

Ngjarja sipas informacionit paraprak të policisë, lidhet me një konflikt të çastit, por rrethanat janë ende të paqarta. Mësohet se dy të plagosurit janë dërguar në spitalin e Traumës në Tiranë, me parametra jetësore të stabilizuar.

Ndërsa autori i plagosjes Algert Meta është identifikuar nga policia, por ende nuk është arrestuar. Ai është shpallur në kërkim dhe blutë po punojnë për kapjen e tij.

Durrës/Informacion Paraprak

Më datë 31.12.2019, në Sukth, si pasojë e një konflikti të çastit,  janë plagosur me mjet prerës (thikë) shtetasit  Rr.O., 40 vjeç dhe K.O., 21 vjeç, të cilët ndodhen në spital nën kujdesin e mjekëve jashtë rrezikut për jetën. Nga veprimet  e para hetimore dyshohet se autor i kësaj ngjarje është shtetasi A.M., i cili është shpallur në kërkim dhe  po punohet për kapjen e tij./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono