pjesemarreset

DITA-E-VAJZAVE-NE-KUVEND-1280x720.jpg
ent ela18:11 | 11/10/2018

Në Ditën Ndërkombëtare të Vajzave Kuvendi hapi  dyert për 22 vajza pjesë e fushatës globale, e cila zhvillohet në pesë kontinente dhe drejtohet nga Forumi Global i Grave në Politikë.

Rritja e pjesemarrjes se grave në politikë deklaroi kryetarja e Aleancës së Grave Dhurata Çupi  do të thotë rritje e emancipimit, rritja e së drejtës dhe demokracisë në shoqëri.

https://youtu.be/_mTF0cOtIVw

Nderkohe qe sipas  Ministres se Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manasterliu politika nuk është një qëllim në vetvete, por mjeti për të realizuar ëndrrat që kanë gratë në Shqipëri dhe në botë.

Në mbyllje të takimit, mbi fuqizimin e vajzave dhe grave në politikë u miratua edhe një Rezolutë për të Drejtat e Vajzave në Shqipëri. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono