pikturat

ALKETA-RAMAJ-PER-EKSPOZITEN-EPSH.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
ent ela10:57 | 19/05/2019

Artistja bashkëkohore Alketa Ramaj shfaqet për herë të parë para publikut me ciklin e pikturave seksuale në ekspoziten “Epsh”.

Alketa Ramaj fituese e çmimit ndërkombëtar të artit bashkëkohor “Onufri” apo çmimit “Ardhja”, 5 vitet e fundit i është dedikuar pikturës.  Cikli i këtyre punëve e prezanton për herë të parë  në mediumin e pikturës  para publikut me ekspozitën “Lust” apo e thënë shqip Epsh “. Megjithëse artistja provokon që në titull, ajo thotë se për të nuk është qëllim në vetvete.

Në këtë prezantim ajo ndërthur pikturën intime dhe me nota seksuale me instalacionin krijuar me një seri letrash të ruajtura pas një procesi që kryenin për të mos ngjyrosur rrobat në lavatriçe.

Në këtë fazë të krijmtarisë që Ramaj është, ndan shije krejt tjetër me garat dje dhe sot.

Dëshira e një artisti është që punën ta ndajë me të tjerët  dhe reagimet ndaj kësaj ekspozite kanë qenë pozitive sipas saj.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur në galerinë “Zeta” deri në 31 maj  për të shtegtuar me një ekspozitë më pas në Firence. /ABC News Albania 24/7

HITLER-PIKTURAT_ABC-1280x720.jpg
ent ela12:22 | 11/02/2019

Polemika për 5 pikturat të cilat pretendohet të jenë vepër e HitleritPolemika për pesë pikturat të cilat pretendohet të jenë vepër e Adolf Hitler, e që janë nxjerrë në ankand në Nuremberg. Çmimet e tyre variojnë nga 19 deri në 45mijë euro. Deri tani nuk është gjetur asnjë blerës,  por shtëpia e ankandit nuk ka komentuar arsyen e dështimit duke bërë të ditur se pikturat do të nxirren sërish në shitje. Kryebashkiaku I qytetit dhe më parë kishte dënuar shitjen e tyre duke e konsideruar ankandin si një process të shëmtuar dhe me shije të keqe.

Shitja përfshiu edhe objekte që thuhet të kenë qenë në pronësi të diktatorit, ndër të cilat edhe një vazo dhe një karrige kashte, me zvastikën në krahun e saj.

Tregimi në publik i simboleve naziste është kundër ligjit në Gjermani, me përjashtimin e rasteve kur kjo bëhet ne disa kontekste si për arsye mësimore apo historike. Shtëpia e ankandit arriti të mos e shkelë ligjin duke i integruar simbolet në katalogun e saj. /abcnews.asl


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono