pezullim

policia-rrugore-2.jpg
G. P.12:20 | 20/08/2019

Vetëm gjatë një jave Policia Rrugore e Tiranës u ka pezulluar lejen e drejtimit të mjetit 111 personave.

42 drejtues mjetesh kishin kaluar normat e lejuara të shpejtësisë, 33 janë kapur ndërsa po drejtonin  makinën nën efektin e alkoolit dhe 36 të tjerë janë penalizuar për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor.

Ndërkohë policia bën të ditur se po gjatë një jave, ka proceduar administrativisht 25 drejtues mjetesh për gara shpejtësie, rreth 1700 për parkim të gabuar dhe rreth 2 mije të tjerë për shkelje të tjera të rregullave të qarkullimit rrugor. /ABC News Albania 24/7

Burgu-313.jpg
G. P.18:37 | 19/08/2019

Drejtori i Burgut “313” (Jordan Misja), Maksim Hamitaj është pezulluar nga detyra, për shkak të favorizimit me takime shtesë të Emiljano Shullazit duke e lejuar të takohet me anëtarët e bandës, që po ashtu ndodhen në të njëjtin Institucion të Ekzekutimit të Vuajtjes Penale.

Burime kanë konfirmuar për ABC Neës se Hamitajt i janë gjetur edhe shkelje të tjera. Gjithashtu në vend të tij është komanduar Qazim Hoxha, i cili deri më tani ka qenë drejtori i Burgut të Durrësit.

Urdhri për pezullimin është dhënë nga  Drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve, Agim Ismaili. Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj në një deklaratë për mediat i kishte paralajmëruar të gjithë drejtuesit e burgjeve, që do të kalonin shumë shpejt në sitë.

Ndërkohë është hapur gara përzgjedhjen e kandidatëve të  rinj për të mbajtur poste drejtuese ne Institucionet e Vuajtjes së Dënimit. Gara kjo që do të mbyllet pas disa ditësh./ABC News Albania 24/7

shenkoll.jpg
G. P.16:26 | 28/03/2019

Gjashtë punonjës të Policisë së Burgut të Shënkollit në Lezhë janë pezulluar nga puna pas një tentative për t’u futur droge në qelitë e të dënuarve. Zbulimi është bërë nga Kontrolli i Brendshëm i Burgjeve dhe sipas informacioneve të deritanishme thuhet se punonjësit e policisë nuk kanë respektuar rregullat e sigurisë dhe droga u tentua të futej përmes ushqimit. Nuk janë dhënë detaje rreth kësaj ngjarjeje, por pritet një komunikatë zyrtare për zhvillimet e mëtejshme./abcnews.al

etilda-gjonaj-1280x714.jpg
G. P.13:37 | 20/02/2019

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka vendosur të pezullojë nga detyra drejtorin e burgut të Drenovës e të kërkojë nisjen e procedimit disiplinor për gjyqtarin që ka liruar të dënuarin me burg përjetë, Gert Gjinarari. Sipas Gjonajt, lirimi me kusht është kryer në kundërshtim me Kodin Penal.

Pezullohet nga detyra drejtori i Burgut të Drenovës dhe dy punonjës të tjerë për lirimin e të dënuarit me burgim të përjetshëm Gert Gjinarari. Pas një hetimi paraprak Ministria e Drejtësisë ka konstatuar se lirimi me kusht i Gjinararit, njohur si “Gjenerali” është në shkelje me ligjin.

Ministria e drejtësië i është drejtuar Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe inspektoratit për të kërkuar nisjen e procedimit disiplinor për gjyqtarin dhe pret një përgjigje të shpejtë.

Në fokusin e task forcës antikorrupsion këtë javë ishte edhe porti më i madh i vendit ai i Durrësit, me objekt respektimin e kërkesave ligjore. Gjatë kontrollit u evidentuan shkelje për mosbatim urdhërash të brendshëm. Shkelje janë evidentuar edhe në rekrutimin e personelit në këtë institucion. Task Forcë evidentoi 25 masa disiplinore. Masë disiplinore, edhe për drejtorin e Portit Durrës./abcnews.al

mjeket-1.jpg
G. P.12:39 | 07/02/2019

Gjykata e Fierit ka pezulluar nga detyra dy mjekë të spitalit te Fierit dhe për një tjetër vendosi masën e sigurisë “detyrim paraqitje”. Këta 3 mjekë janë nën hetim pasi dyshohen për mjekim të pakujdesshëm ndaj një pacienti që ndërroi jetë në spital.

U vdiq pacienti në duar dhe tani po përballen me pasojat. Tre mjekë të spitalit e Fierit po hetohen për mjekim të pakujdesshëm dhe fallsifikim dokumentesh. Gjykata e Fierit vendosi pezullimin nga puna për Blendi Dhespollarin dhe Emiljano Myrtaj, ndërsa për kolegun e tyre Viktor Gjini është caktuar masa e detyrimit të paraqitjes pranë organeve të hetimit.

Ngjarja ndodhi dhjetorin e kaluar në reanimacionjn e spitalit të Fierit ku një 43 vjecar kishte mbërritur  në gjëndje të rëndë shëndetësore.

Pacientit i është dashur të presë deri në mëngjes për diagnostikim nga kardiologu, por kur ky i fundit mbërriti në spital ishte tepër vonë për 43-vjeçarin. Familjarët e Besnik Ramës akuzojnë mjekët se e lanë 43-vjeçarin të vdiste pa i dhënë ndihmën mjekësore.

Sipas avokatit të familjes Rama, mjekët jo vetëm që nuk i dhanë ndihmën në kohën e duhur pacientit, por shkuan deri aty sa të korrigjojnë dokumentacionin duke shkruar se kardiologu kishte mbërritur në punë në orën 5 të mëngjesit, ndërkohë që në të vertetë ishte ora 6:00. 43-vjeçari u dërgua në spital me probleme të frymëmarrjes. Ai vdiq disa orë pas mbërritjes në spital./abcnews.al

gjyqtari.jpg
G. P.22:13 | 10/01/2019

Këshilli i Lartë Gjyqësor pezulloi nga detyra gjyqtarin e Fierit. Roland Hysi u arrestua të mërkurën si i përfshirë në skandalin ku i kërkonte një nëne që luftonte për kujdestarinë e fëmijës para dhe favore seksuale.

Deri në përfundim të hetimeve, gjyqtari i përfshirë në denoncimin e transmetuar në emisionin “Stop” nuk mund të ushtrojë funksionin. Një ditë më parë, KLGJ reagoi dhe shprehu indinjatën e thellë për rastin, duke nënvizuar se ngjarja ka cënuar figurën e gjyqtarit.

Këshilli i Lartë Gjyqësor nxiti shqyrtimin dhe verifikimin e plotë të gjithë kësaj ngjarje, nga strukturat përkatëse. Sëbashku me Roland Hysin është arrestuar edhe psikologia Elona Meçani./abcnews.al

lundrimi.jpg
G. P.11:07 | 02/01/2019

Në detin Jon dhe në Adriatik është pezulluar përkohësisht lundrimi i mjeteve për shkak se sipas Drejtorisë së Përgjithshme Detare vendi ynë është përfshirë nga moti i keq, gjë që do të ndikojë edhe në ujërat territoriale. Në detin Adriatik dhe Jon ka erëra të forta dhe temperaturat janë ulur ndjeshëm. Një ditë më parë në njoftimin e tyre, DPD paralajmëron subjektet që ushtrojnë veprimtari lundrimore që të kenë kujdes dhe të marrin të gjitha masat e duhura për të parandaluar incidentet e mundshme./abcnews.al

KRONIKE-ARRSH-KALLZIMI.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
G. P.20:37 | 12/12/2018

Kompania “DH Albania” e cila kishte fituar duke përdorur dokumente të falsifikuara tenderin e ndërtimit të rrugës Rrethrrotullimi i sheshit Shqiponja- deri tek Pallati me Shigjeta, është kallëzuar në prokurori nga Autoriteti Rrugor Shqiptar për falsikim dhe mashtrim. ARRSH-ja ndërkohë mësohet se do të ribëjë këtë tender nga i cili janë të përjashtuar automatikisht dy firmat që kishin përfituar më herët tenderin 18 milionë euro.

Autoriteti Rrugor Shqiptar kallëzon në prokurori kompaninë “DH Albania” për mashtrim dhe fallsifikim dokumentash. Njëherësh ky autoritet mësohet se do të rihapë tenderin për ndërtimin e lotit të parë të projektit të “Rehabilitimit të segmentit rrugor mbikalimi pallati me shigjeta rrethrrotullimi Shqiponja, Loti 1”, por nga ky tender tashmë janë të përjashtuar dy firmat që e kishin fituar më herët tenderin “DH Albania” dhe Biba X.

Autoriteti Rrugor shqiptar, nëpërmjet një kallëzimi të firmosur nga titullari i saj afrim Qëndro, i kërkon prokurorisë të hetojë kompaninë “DH Albania” e cila ishte shpallur fituese në nëntor të këtij vitit të bashku më kompaninë BiBA X të tenderit për lotin e parë të Unazës së Madhe, tendër ky me vlerë mbi 22 miliardë lekë të vjetra, ose rreth 18 milionë euro.

Sipas kallëzimit të ARRSH-së depozituar pranë Prokurorisë së Tiranës, kompania “DH Albania” ka paraqitur dokumente te rreme në lidhje me të dhënat e shoqërisë mëmë “Dunwell Haberman” në SHBA. Në aktin e themelimit të dorëzuar në QKB pretendohet se kompania është themeluar në 25 qershor të vitit 1998, kur në fakt rezulton se data reale e themelimit është 25 qershor 2018. Por sipas Arrash ky nuk ka qenë fdokumenti i vetëm i falsifikuar i përdorur për të marrë pjesë në tenderin me vlerë 18 milionë euro.

Aktualisht ARRSH ka pezulluar jo vetëm kontratën, por edhe të gjitha punimet në lotin e parë që ishte fituar nga DA Albania dhe Biba X.
Zëri i Amerikës në versionin shqiptar shkruante të marten se po rriten dyshimet rreth firmës së regjistruar në Delaware të SHBA, Dunwell Haberman, e cila përmes falsifikimit të dokumenteve të regjistrimit kishte arritur të siguronte dy kontrata me vlerë prej rreth 30 milionë eurosh nga qeveria shqiptare. Firma kryente biznes me emrin DH Albania dhe në regjistrat kombëtarë si përfaqësues i saj figuron 26-vjeçari Avdjol Dobi. Sipas informacioneve të përcjella nga Zëri i amërikës ka dyshime se pas kësaj skema është një ndër biznesmenët e njohur në vend./abcnews.al

prokuroria.jpg
G. P.15:51 | 07/12/2018

Prokuroria e Tiranës ka nisur verifikimet për falsifikimin e dokumenteve për kampaninë nënkontraktore që kishte marrë përsipër sipas kontratës të ndërtonte segmentin nga Pallati me Shigjeta deri te sheshi “Shqiponja”, kompania “DH Albania” SH.P.K., e cila është fituese e një nga tre tenderët për ndërtimin e Unazës së Madhe.

Pas disa kallëzimeve të bëra në Prokurorinë e Tiranës nga Banorë të Unazës së Re, organi i akuzës ka nisur verifikimet për një rast përdorimi dokumentesh të falsifikuara nga kompania “DH Albania” SH.P.K., e cila është fituese e një nga tenderave për ndërtimin e Unazës së Madhe.

Prokurorët do të duhet të hetojnë nëse dokumentet e përdorura janë me të vërtetë të falsifikuara nga kontrata me bashkimin e përkohshëm të operatorëve ekonomik të “DH Albania” SH.P.K., edhe “Biba X” SH.P.K., kush është personi apo personat që fshihen pas kompanisë amerikane që u akuzua pak kohë më parë nga opozita si një kompani fantazmë dhe “offshore”. Kjo kompani nënkontraktore kishte marrë përsipër sipas kontratës të ndërtonte segmentin nga Pallati me Shigjeta deri te sheshi “Shqiponja”.

Burime nga Prokuroria e Përgjithshme theksojnë se, banorët kërkojnë të hetohet edhe praktika e ndjekur me dëmshpërblime dhe me çmime më të ulëta se sa vlera e tregut. Në disa raste, thuhet në kallëzim, ata “pretendojnë se humbasin shtëpitë dhe pronat pa dëmshpërblim”, në kundërshtim me ligjin.

Përveç organit të akuzës, në mënyrë individuale disa nga banorët iu janë drejtuar edhe Gjykatës Administrative të Tiranës, të cilët kundërshtojnë prishjen e banesave të tyre pa u dëmshpërblyer më parë nga Autoritetit Rrugor Shqiptar. Më herët drejtori i ARRSH-së, Afrim Qendro, gjatë emisionit “Opinion” pretendoi se përzgjedhja e operatorëve ekonimit “DH Albania” dhe “Biba X” ishte bërë sipas rregullave dhe ligjeve të vendin tonë, por që të premten urdhëroi pezullimin e punimeve të lotit 1 duke argumentuar vendimin e tij se i duhet kohë për të verifikuar vërtetësinë e dokumentave nga 2 kompanitë fituese./abcnews.al

detii.jpg
G. P.09:49 | 20/11/2018

Përkeqësimi i motit shoqëruar me erë dhe reshje intesive shiu ka ndikuar në punën e portit të Durrësit dhe në atë të Vlorës. Forca e detit, e cila arrin deri në 6 ballë ka sjellë vonesa prej dy orësh në mbërritjen e trageteve të udhëtarëve në Durrës. Kurse në Vlorë zbarkimi i pasagjerëve nga trageti Vlorë–Brindisi është bërë me vështirësi për shkak të dallgëve.

Në të dy portet është dhënë urdhëri për pezullimin e mjeteve të lundrimit deri në një urdhër të ri. Probleme ka edhe në përpunimin e anijeve tregtare, ku puna e ngarkim-shkarkimit është bllokuar përkohësisht./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono