persona

Screen-Shot-2015-10-23-at-15.07.28-1280x751.jpg
So Nila09:17 | 08/01/2020

Njerëzit që janë gjithmonë me vonesë nuk do të thotë se nuk ju respektojnë.

Sipas studimeve, ka dy lloje të njerëzve që vonohen: Lloji i parë, është më agresiv, vetë-kritik, konkurrues dhe i ndjeshëm ndaj kohës. Të dytët që kanë tendencë të jenë vonë, janë më të duruar. Në të njëjtën kohë, ata kanë atribute që i ndihmojnë të tjerët të jenë më të suksesshëm.

Në këtë studim ju do të mësoni më shumë mbi këtë temë dhe do të gjeni një shpjegim se pse njerëzit që vonohen gjithmonë kanë më shumë fat në profesion:

1.Janë më kreativë

Personalitetet e tipit të dytë shprehin një nivel më të lartë të imagjinatës. Kjo është veçanërisht e dobishme për ta në punë krijuese. Ata nuk kanë frikë të thyejnë një rregull dhe të shkojnë jashtë kufijve të vendosur. Tendenca është të shikoni fotografinë më të madhe dhe të mos përmbaheni në detaje. Ky është një tipar personaliteti i sipërmarrësve dhe udhëheqësve që bëhen më të suksesshëm se të tjerët. Gjatë punës, ata mund të humbasin të gjithë sensin e kohës, por pavarësisht kësaj, ata mund të performojnë në nivele të larta dhe të marrin rezultate vërtet të shkëlqyera.

2.Janë optimistë

Studimet zbuluan se njerëzit që vonohen mund të jenë më optimistë. Për shkak të kësaj cilësie, ata kanë një tendencë për të pasur sukses në jetë dhe për të mos hequr dorë. Psikologu Martin Seligman kreu një hulumtim që tregoi se shitësit më optimistë shisnin 88% më shumë sesa ata më pesimistët. Në thelb, optimistët vazhdojnë të ecin përpara, edhe nëse ka një problem sepse gjithmonë besojnë se ka mundësi.

3.Janë më të qetë

Një personalitet i tipit të dytë është më i qetë, sepse ato kanë një nivel më të ulët të ankthit. Kjo i bën ata të rezistojnë më mirë ndaj stresit. Nëse ka diçka urgjente, ata nuk panikohen. Kjo cilësi është shumë e rëndësishme në punë sepse më pak stres, do të thotë punë më e mirë./abcnews.al

vipaa.jpg
So Nila15:10 | 20/12/2019

Ndërruan jetë në mënyrë natyrale apo komplot? Kurrë nuk është njohur arsyeja e vërtetë kur ndërruan jetë këta personazhe shumë të famshëm. E pabesueshme, shokuese dhe e habitshme.

Kështu mund të përshkruhen shuarja e disa prej VIP-ave përgjatë historisë. Versioni zyrtar ekziston, por teoritë surrealiste vazhdojnë të ushqehen me fakte shumë vite pas shuarjes së tyre. Pse? Sepse kanë qenë shumë të famshëm dhe sepse vdekja e tyre e papritur ka qenë e lidhur me situata ekstreme.

1.Diana, Princesha e Uellsit dhe Dodi Al-Fayed

Paparacët që i ndoqën u fajësuan për vdekjen e tyre, por Mohamed Al-Fayed tha se vdekja e të dyve ishte një komplot kundër princeshës së Uellsit.

2.Jeff Buckley

Ai dyshohet se hyri në lumin Wolf i veshur, sipas mikut të tij Keith Fonti i cili ishte me të. Trupi i tij u gjet pesë ditë më vonë

3.Bruce Lee

Zyrtarisht ai vdiq nga një aneurizëm, por teoritë tregojnë për një vrasje.

4.Elvis Presley

Këngëtari u gjet i pavetëdijshëm në dysheme në të njëjtën ditë kur ai duhej të largohej nga Memphis.

Teoritë tregojnë për vetëvrasje për shkak të numrit të sëmundjeve të pësuara.

5.Marilyn Monroe

Versioni zyrtar flet për një mbidozë, por të afërmit e saj raportuan se vdekja e saj kishte qenë një vrasje.

6.Brandon Lee

Djali i Bruce Lee vdiq gjatë filmimit të ‘The Crown’ pasi Michael Masee e qëlloi atë.

Arma u ngarkua me plumba të vërtetë, kur ata duhej të ishin bosh.

7.Michael Jackson

Ka shumë teori në lidhje me vdekjen e tij: nga neglizhenca mjekësore në vetëvrasjen e Mbretit të Popit./abcnews.al

RYAN.jpg
So Nila09:46 | 20/12/2019

Forbes ka llogaritur fituesit e këtij viti në YouTube dhe disa fytyra të reja janë shtuar në listën vjetore.

Këtu janë 10 personat më të paguar nga YouTube, sipas Forbes:

1o.VanossGaming (Evan Fong) – 11.5 milion dollarë

Evan Fong nuk është i huaj në këtë listë. Vitin e kaluar, ai ishte YouTuber i shtatë me pagë më të lartë, duke kapur vlerën e 17 milion dollarëve për videot e tij të lojrave. Ai ka  mbi 11.913.591.918 ndjekës që nga krijimi i kanalit të tij në YouTube në 2011.

9. DanTDM (Daniel Middleton) – 12 milion dollarë

Daniel Middleton dikur ishte në krye të kësaj liste të Forbes. Vitin e kaluar, ai ishte në vendin e katërt, duke fituar 18.5 milion dollarë. Lojtari britanik mund të ketë rënë disa vende në listë, por ai nuk ka pse të ankohet. Kanali i tij në YouTube e ndihmoi atë të fitonte 12 milion dollarë këtë vit, sipas Forbes.

8.Markiplier (Mark Fischbach) – 13 milion dollarë

Markiplier, një lojtar , emri i vërtetë i të cilit është Mark Edward Fischbach, është i njohur për videot e tij “Let’s Play”.

Markiplier u shfaq në Jimmy Kimmel Live në vitin 2014 për t’i treguar botës se çfarë bënte.

7 .PewDiePie (Felix Kjellberg) – 13 milion dollarë

PewDiePie, emri i vërtetë i të cilit është Felix Kjellberg, është një krijues nga Suedia. Kohët e fundit ai njoftoi se po bën pushim nga YouTube, duke përmendur se ishte lodhur dhe i duhej disa kohë pushim. Ai e bëri njoftimin tre ditë pasi YouTube postoi udhëzime të reja për moderimin e përmbajtjes duke ndaluar fjalët me urrejtje në video.

Disney dhe YouTube e “akuzuan “Kjellberg pasi ai postoi një video të tij duke qeshur ndërsa dy burra mbajtën një shenjë që thoshte, “vdekje për të gjithë hebrenjtë”. Më vonë atë vit, ai kërkoi falje për përdorimin e fjalës gjatë një transmetimi live.

Në vitin 2018, ai kërkoi falje që u tall me shtrimin në spital të Demi Lovato, duke postuar një meme që i tregonte këngëtares që i kërkonte nënës së saj para për të blerë një hamburger, pastaj u kthye për të blerë drogë  në vend të kësaj. Ai e fshiu memen dy ditë pasi Lovato u shtrua në spital pas një mbidozë .

6.Preston (Preston Arsement) – 14 milion dollarë

Preston është një i porsaardhur në listën e Forbes. Ai është – befasi – një lojtar që filloi të luante Call of Duty dhe më pas filloi të postojë video qesharake.

5. Jeffree Star – 17 milion dollarë

Jeffree Star, është një artist që filloi në MySpace dhe tani ka linjën e tij të suksesshme. Këtë vit, shoku YouTuber Shane Daëson bëri një seri dokumentare për jetën e mongole të bukurisë. “Bota e Fshehtë e Jeffree Star” u zhvillua deri në nëntë episode – sigurisht në YouTube.

4.Rhett dhe Link – 17.5 milion dollarë

Forbes thotë se Rhett dhe Link janë dy nga yjet e parë të YouTube. Ata organizojnë një emision muzikor të llojeve, “Mirëmëngjes Miti mitik”, ku ata provojnë kombinime të çuditshme të ushqimit si Krispie Kreme Sloppy Joes. Ata kanë gjithsej katër kanale YouTube, sipas Forbes, dhe këtë vit fituan një tjetër kanal të suksesshëm në YouTube, Smosh, në një çmim prej 10 milion dollarësh.

3.Anastasia Radzinskaya – 18 milion dollarë

Forbes profilizoi yllin 5-vjeçar, i cili lindi në Rusi me paralizë cerebrale. Mjekët e Radzinskaya kishin frikë se ajo kurrë nuk do të mund të fliste dhe tani, ajo është fytyra e “Si Nastya Vlog”, e cila ka 42.4 milion abonentë. Videot e Radzinskaya kryesisht shfaqin atë duke luajtur me babanë e saj dhe ajo tani punon me marka lodrash dhe ushqimesh, raporton Forbes.

2.Dude Perfect – 20 milion dollarë

Ekuipazhi sportiv me pesë burra, i njohur si Dude Perfect, janë të specializuar në sporte. Ata fituan të njëjtën shumë vitin e kaluar dhe u renditën në vendin e tretë në listën e vitit 2018.

1.Ryan Kaji – 26 milion dollarë

Askush nuk mund dot Ryan Kaji, i cili ishte numër një në listën e vitit të kaluar. Kanali i tij ka 22.9 milion ndjekës dhe më shumë se 34 miliard shikime. Një nga videot e tij më të njohura mori një 1.9 miliard shikime.

Kaji tani ka linjën e tij të lodrave dhe rrobave, një shfaqje në Nickelodeon dhe një marrëveshje me Hulu, sipas Forbes./abcnews.al

londer-sulm.jpg
ger ta20:10 | 29/11/2019

Një ngjarje e rëndë ka tronditur sot kryeqytetin britanik.

Dy persona kanë vdekur pas një sulmi me thikë në Londër, ndërsa policia qëlloi për vdekje autorin.

I dyshuari, i cili vdiq në vendin e ngjarjes, besohej se kishte veshur një pajisje eksplozive, tha policia.

Videot në mediat sociale duket se tregojnë kalimtarët duke mbajtur poshtë një burrë. Më pas mbërrin një oficer, i cili i kërkon grupit të lëvizë dhe qëllon autorin me një goditje.

Nga të dhënat e para bëhet me dije se dy qytetarë humbën jetën nga sulmi me thikë.

Mediat britanike raportojnë se sulmi po hetohet i dyshuar si terrorist. Ngjarja e rëndë ka shokuar qytetarët.

Një numër i ndërtesave aty pranë u evakuuan dhe stacioni i linjës qendrore në Londër është mbyllur./abcnews.al

arrestimii1.jpg
ad min14:00 | 25/10/2019

Të paktën tre persona janë vënë në pranga nga policia e Durrësit si pasojë e operacionit që u zhvillua në port. Më herët u raportua, se uniformat blu zhvilluan një aksion “blic” pas informacioneve të marra në rrugë operative.

Abcnews.al ka siguruar videot e arrestimeve të tre personave.

Policia kishte marrë informata për drogë dhe armë në një kamion. Për këtë arsye u zhvilluan aksione të imtësihsme fizike dhe me skaner. Nuk dihen detaje të tjera rreth kësaj ngjarje, ndërkohë që policia nuk ka dalë ende në një komunikatë zyrtare./abcnews.al

SHENDETI-MENDOR.mpg_snapshot_00.25-1280x720.jpg
nev ila16:57 | 10/10/2019

Askush nuk është imun ndaj problemeve të shëndetit mendor. 1 në 4 persona sipas mjekëve po preket prej tyre.  Në ditën botërore të sensiblizimit ndaj këtyre sëmundjeve specialistët bëjnë thirrje për të lënë me një anë turpin dhe për të kërkuar ndihmë.

Nga afër askush nuk është normal! Çrregullimet e shëndetit mendor sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë moto e të cilës është dhe kjo, vitin e ardhshëm pritet të zënë vendin e parë në botë. 1 në 4 persona mund të preket prej tyre.  Tendencë të njëjtë mjekët po vërejnë dhe në Shqipëri.  Arsyet sipas tyre janë disa.

Shqetësime të tilla vitet e fundit po bëhen të shpeshta dhe tek fëmijët e adoleshentët. Vetëm në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë rreth 1 mijë pacientë kërkojnë ndihmën e mjekëve në një vit, por ky numër shpjegojnë psikiatrit është i vogël krahasuar me ato që paraqiten pranë qendrave të shëndetit mendor.

Nga tërheqja prej shoqërisë e deri tek vetëdëmtimi janë shfaqje të sjelljeve të adoleshentëve të cilët vuajnë prej çrregullimeve të tilla.

Sjellje qe shpesh neglizhohen nga prinderit te cilet i drejtohen specialistit teper vone.

Nëse kapen herët disa prej çrregullimeve të shëndetit mendor mund të kurohen plotësisht.  Ndërsa ¼ e tyre fëmijët e trashëgojnë  dhe në moshë madhore./ABC News Albania 24/7

policia-serbe.jpg
nev ila10:40 | 10/10/2019

Policia serbe ka arrestuar disa të rinj të partisë demokratike serbe në Novi Sad pasi ata protestuan kundër kryeministrit shqiptar Edi Rama. Ata mbanin në duar parullën: “Edi Rama non Grata”.


Mediat serbe raportojnë se stafi i ministrisë së brendshme ka ndaluar dy automjete të të rinjve të PDS në autostradën Beograd – Novi Sad, dhe kontrolluan në brendësi të tyre.
Aty u gjet dhe posteri “Rama persona non grata” dhe të rinjtë u shoqëruan në komisariat. Një nga të ndaluarit u shpreh se policia më pas u kishte marrë çelësat e automjeteve.
Kryeministri shqiptar Edi Rama ai i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev mbërritën në Beograd pasditen e të mërkurës. Ndërsa sot ka nisur takimi për integrimi ekonomik të Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Serbisë në Kështjellën Petrovaradin në Novi Sad./abcnews.al

policiaaaa.png
ad min18:15 | 19/07/2019

Shtatë persona në Krujë kanë rënë në pranga për “Kultivim të bimëve narkotike” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.

 Në funksion të procedimit penal prill 2019 u bë ekzekutimi i masave të sigurisë “Arrest me burg” për veprat penale “Kultivimi i bimëve narkotike”, kryer në bashkëpunim dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”, për  shtetasit:

T.K.,  27 vjec,

I.D., 27 vjeç,

S.D., 28 vjeç,

E.D., 23 vjeç,

B.D., 38 vjeç,

A.D., 17 vjeç, të gjithë banues  në fshatin Barkanesh  të rrethit Krujë.

Si dhe u bë ndalimi i shtetasit  B.D, 19 vjeç, me banim në Krujë për  veprën penale “Kutivimi i bimëve narkotike”.

Ndërsa për një shtetase , Gjykata vendosi masën e e sigurisë “Detyrim Paraqitje”.

Këta shtetas dyshohet se në bashkëpunim me njëri tjetrin  kanë kultivuar bimë narkotike,  në  territorin e fshatit Barkanesh, Zgerdhesh, Kurcaj, të rrethit Krujë,  ku në  periudha të ndryshme, janë gjetur dhe asgjësuar kubikë të kultivuar me fara kanabis dhe fidanë   të dyshuara narkotike Canabis Sativa.

Gjithashtu, gjatë kontrollit të banesës së shtetasit T.K.,  Policia gjeti dhe  sekuestroi një armë zjarri Pistoletë .

Po në cilësinë e provës materiale u sekuestruan edhe 9 aparte celular.

Matrialet u referuan në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë.

gjata-1280x718.jpg
ad min16:15 | 15/07/2019

Partia Demokratike ka reaguar për shkarkimin e Presidentit të Republikës nga mazhoranca. Sipas Sekretarit për Çështjet Ligjore në selinë blu Çlirim Gjata anëtarët e Komisionit Parlamentar Hetimor që do të hetojnë kreun e shtetit janë të lidhur me persona te inkriminuar.

Hetimi i Presidentit do të realizohet nga persona që kanë marrë pjesë në shit blerjen e votës e që sot duhet të ishin pas hekurave.

Është ky qëndrimi i Partisë Demokratike i bërë publik nga Sekretari për Çështjet Ligjore Çlirim Gjata.

 “Kush janë personat që do hetojnë presidentin Meta? Ilir Ndraxhi është krahu politik i bandës së Abdulajve, të cilët Abdylajt e kishin vënë në listë. Ky person i vendosur nga kjo bandë do të vendosë për shkarkim të presidentit. Ulsi Manja i dosjes 184 do të hetojë, ku mjafton lidhja e tij me bandat e Dibrës, me shefa komisariatesh e lloj-lloj të tillë të organizuar në krim për te vjedhur vota. Ky njeri do të vendosë?”

Aktorët kryesorë të komisionit janë personazhe të lidhjes apo bashkëpunimit me krimin e organizuar sipas  Çlirim Gjatës.

“Ulsi Manja do hetojë presidentin nëse ka shkelur ligjin apo jo, ndërsa Manjën kush e heton?  Nuk mund të jetë hetues Manja, ai duhet të ishte në burg”.

Presidenti i Republikës nuk ka bërë asnjë shkelje sipas Partisë Demokratike, përkundrazi ka vendosur datë demokratike, ka vendosur dekret normal.

“Shkarkimi i Metës është vetëm propagandë. Rama duhet t’i tregojë popullit se aktorët kryesorë të komisionit për shkarkim të presidentit janë të përlyer në krim”./ABC News Albania 24/7

policia-e-vlores-620x411_1470916829-2604078-1.jpg
ad min12:10 | 10/07/2019

Shërbimet e Policisë Selenicë, në bazë të informacioneve të siguruara, kanë goditur një tjetër tentativë për kultivim të bimëve narkotike, ku gjatë kontrollit në territorin e  fshatit Vërmik, Bashkia Selenicë, Policia gjeti dhe  asgjësoi fidanë dhe kubikë ku ishin kultivuar fara  të dyshuara të llojit cannabis sattiva.

Policia ka arrestuar në flagrancë shtetasit H.O, 55 vjeç dhe F.A., 43 vjeç, banues në Vlorë.

Materialet iu referuan Prokurorisë në ngarkim të tyre për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike” kryer në bashkëpunim./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono