pershpejtoje

vlcsnap-error851-2-1280x720.jpg
ad min11:31 | 20/12/2017

Sipas një deklarate për shtyp të shefes së diplomacisë europiane Federika Mogerini, Bashkimi Europian kërkon nga vendet e ballkanit perëndimor që të pë.rshjpejtojnë reformat thelbësore, pasi sipas saj viti 2018 është i duhuri për këto vende që të bëjnë hapa të rëndësishëm para drejt anëtarësimit në BE. Vëmendja do të përqendrohet në reformën në drejtësi si dhe tek të drejtat e njeriut. Duke parë dinamikën e politkës për zgjerimin e Bashkimit Europian këto venmde tashmë kanë mundësinë për të cuar deri në fund reformat dhe të ndërmarrin hapa konkretë drejt integrimit në BE. Sipas Mogerinit liderët e Ballkanit perëndimor në darkën jo formale të punës të hënën, kishin theksuar vendosmërinë dhe interesin e tyre për të përforcuar bashkëpunimin në marrëdhëniet e mira mes vendeve fqinje. Pikërisht në këtë kontekst shefja e diplomacisë europiane u shpreh se dialoigu mes Kosovës dhe Serbisë duhet të vijonte në nivel presidentësh dhe se Thaçi e Vuçiç duhet të kenë si prioritet normalizimin e maarrëdhënieve mes dy vendeve./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono