Përsëritet

edi-rama-vlore-1280x709.jpg
nev ila21:18 | 28/06/2019

Kryeministri Edi Rama mban mitingun përmbyllës të fushatës elektorale në Bashkinë e Vlorës.

“Shumë faleminderit. Kjo është një pamje e Vlorës që meriton fjalët e përjetshme ‘Vlorën edhe Vlorën, thelp e kam në zëmër, ditën e kam dritë, natën e kam ëndërr. Po këtu kemi bërë takimin përmbyllës të fushatës së dy viteve më parë dhe e mbaj mend atë takim duke e kujtuar se i kisha parë të gjitha por me ç’po shoh s’kam parë gjë akoma. Kjo prani e jashtëzakonshme këtu nuk është thjesht mbështetja që ju i jepni Pëllumbit, Dritanit, mua, PS por është mesazhi që i jepni gjithë Shqipërisë për ditën e diel. Çdo shqiptar nga Tropoja në Konispol, nga Shkodra në Gjirokastër, nga Kukësi në Fier duhet ta dëgjojë mesazhin e kryeqytetit të historisë së shqiptarëve. Çdo burrë e çdo grua. Çdo vajzë e çdo djalë që fjalën e parë e ka pasur nënë duhet sot ta harrojë nëse është socialist apo demokrat dhe duhet të dëgjojë zërin e historisë që kërkon historinë. Zërin e qytetit të pavarësisë që kërkon lirinë dhe demokracinë , zërin e Vlorës së shpresës dhe ëndrrave që kërkon që çdo kush qytetar i këtij vendi të mundi dhe të fundosë njëherë e mirë Shqipërinë e vjetër të frikës dhe kërcënimeve. Ju jeni populli që i jepni mesazhin të gjithë Shqipërisë për 30 qershorin. Kurrë më parë nuk kemi parë një opozitë si kjo. Nuk kishim parë që në parplament që të gjuhej me vezë dhe çizme. Nuk kishim parë që institucionet të sulmoheshim me flakë. Në vitin e 2019 u përsërit historia e Haxhi Qamilit. Po të ishte Saliu sot në Vlorë do të thoshte se kishin ardhur 2 milion veta. Ata janë gati ta djegin edhe njëherë Shqipërinë“, tha Rama.

“Kërkesa e fjalës së fundit është që fjalën e fundit, meqë e tërë Shqipëria tani na sheh e dëgjon, ta themi së bashku me një buçitje vlonjate, Shqipëri-Shqipëri. Shqipëri…

Rroftë Vlora!

Rroftë Shqipëria!

Rroftë Partia Socialiste e Shqipërisë!”

Me këto fjalë Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka përmbyllur fushatën elektorale të zgjedhjeve vendore. Ai ka zgjedhur Vlorën për mbylljen e kësaj fushate, në qytetin ku është zgjedhur dhe deputet në zgjedhjet e fundit parlamentare. /abcnews.al

spiropali-1280x712.jpg
Sej rie09:45 | 25/06/2019

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka reaguar pas deklaratës së Presidentit Ilir Meta.

 Me anë të një status në Twitter Spiropali shkruan se “Ilir Meta që pa gdhirë tha se nuk ka anulluar zgjedhjet në SHBA, Itali apo Kinë, kështu që bota duhet ta mbyllë gojën se në Shqipëri vendos Ai se kur voton Populli!”.

Ministrja Spiropali në Twitter:

Ilir Meta që pa gdhirë tha se nuk ka anulluar zgjedhjet në SHBA, Itali apo Kinë, kështu që bota duhet ta mbyllë gojën se në Shqipëri vendos Ai se kur voton Populli! Dmth sa të kem Lulin&Monën me vete s’pyes për Amerikën&Europën – historia që përsëritet si komedi me Haxhiun e ri!/abcnews.al

shkoder-3-1280x565.jpg
Sej rie19:30 | 20/06/2019

E ndërsa në Shkodër vazhdon të jetë e tensionuar situata, aty ku mbështetësit e opozitës dhe kryebashkiakja Voltana Ademi po kundërshtojnë takimin elektoral të kryeministrit Edi Rama, në studion e ABC News ish- deputeti Enkelejd Alibeaj ka komentuar përplasjet.

Rama nga Vau i Dejës gjatë fushatës elektorale tha se duan të përsërisin 2 Prillin në Shkodër. Ish-deputeti i PD-së është shprehur se ta provojë Rama të përsërisë një 2 Prill të dytë në Shkodër dhe do të gjejë fundin.

“Kryeministri ka përmendur 2 Prillin sot? Çfarë do të shkojë dhe të vrasë njerëz në Shkodër? Por le ta provojë, se shkodranët e kanë akoma të gjallë atë çfarë ka ndodhur në 2 Prill , ku etërit politik të këtij njeriu shkaktuan atë. Arkitektin e vrasjeve të 2 Prillit e ka kryetar parlamenti ky. Nëse do ta provokojë sikur por duket do të gjejë një fund të cilin etërit e tij nuk e gjetën dikur. Sot nuk është përplasje mes PS-së dhe PD-së, sepse në ata që quhen organizime të tonat një pjesë e madhe janë edhe socialistë, jo rilindas që ta bëjmë dallimin.  Ata janë socialistë. Janë njerëz të cilët duan të punojnë në këtë vend dhe kanë besimin e tyre politik tek e majta. Sot përplasja është midis një grushti të vogël oligarkësh dhe kriminelësh, ata të cilët vidhini vota siç i patë dhe i dëgjuat”.

Nga përplasja, sot në Shkodër protestuesit kanë tentuar të çajnë kordonin e policisë dhe të marshojnë drejt sheshit ku është planifikuar të zhvillohet takimi i Ramës. Përpjekjes së protestuesve për të çarë kordonin, policia i është kundërpërgjigjur me gaz lotsjellës ndërsa ndaj efektivëve janë hedhur gurë dhe sende të tjera./abcnews.al

kote-1280x707.jpg
ent ela12:00 | 12/06/2019

Policia e Vlorës ka vendosur në pranga autorët e ngjarjes ku mbeti i vrarë kryeadministratori i Kotës Argjil Gjoka. Ata janë tre kushërinjtë Bejtaj dhe sipas hetimeve të deritanishme, Gjoka u vra aksidentalisht gjatë sherrit të autorëve me dy vëllezër. 

Tre persona u arrestuan për vrasjen e kryetarit të Njësisë së Administrative të Kotës Argjil Gjoka.

Sipas policisë ata janë Arif Bejtaj 19 – vjeçar i cili mbeti i plagosur gjatë konfliktiti, Jaçe dhe Namik Bejtaj përkatësisht 22 vjeç dhe 30 vjeç.

Të tre këta  janë me banim në fshatin Mavrovë. Gjithashtu u shpall në kërkim Mersin Bejtaj 32 vjeç nga Vlora.

Në bashkëpunim me njëri-tjetrin kushërinjtë Bejtaj tentuan të vrasin me pistoletë dy vëllezërit Fatmir Osmenajn dhe Arif Osmenajn 70 dhe 65 vjeç.

Por pas ndërhyrjes për të shuar konfliktin humbi jetën Kryetari i Njësisë Administrative Kotë, Argjil Gjoka.

Debati nisi fillimisht me fadromistin që po punonte në rrugën e fshatit dhe ishte Mersin Bejtaj ai që ka nxjerrë armën dhe shtiu pa kontroll.

Dy plumba prekën Gjokën, i cili ndërroi jetë në spital dhe kushëririn e autorit, 19 vjeçarin Arif Bejtaj, aktualisht jashtë rrezikut për jetën.

Një vit më parë në këtë Njësi u vra parardhësi i tij 63-vjeçari Fatmir Hodo.

Për ngjarjen në atë kohë u arrestua 44-vjeçari Admir Delaj nga fshati Gumenicë. Ai e qëlloi Hodon me armë gjahu pas një bisede të tensionuar për çështje pronësie, në hyrje të një lokali ndërsa të dy kishin konsumuar pije alkoolike se bashku.

Pas vrasjes së Fatmir Hodos, vendin e tij e zuri Argjil Gjoka i cili u qëllua sërish pas një konflikti pavarësisht se ai nuk ishte objektivi./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono