përplasje

aksident.jpg
G. P.18:49 | 07/12/2018

Në autostradën “Tiranë-Durrës” mjeti autobus me drejtues  51 vjeçarin M. Th. ka përplasur një këmbësor ende të paidentifikuar i cili ka ndërruar jetë në vendngjarje.

Me drejtuesin e autobusit po kryhen veprimet e mëtejshme hetimore e proceduriale dhe po punohet për identifikimin e këmbësorit./abcnews.al

PPROTESTA.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela13:18 | 04/12/2018

Kjo ndërtesë në gjurmën e Unazës së Madhe në Tiranë u shemb vetem pasi policia nxorri jashtë me forcë pronarët e saj dhe rrethoi zonën për të mos lejuar askënd të afrohej. Për disa orë me radhë banorët kundërshtuan prishjen e objektit.

Lindita Nela, pronare e shtëpisë: I kërkova 3 ditë kohë për të lëvizur gjërat dhe për të kryer procedurat ligjore, nuk e kuptoj si shteti vepron kaq dhunshëm ndaj nesh.

Godina, pronarët e të cilës e kishin dhënë me qira, katin e parë për dyqane dhe të dytin për banim ishte pa leje. Bajram Nela tregon se e ndërtoi në vitin 1997 ndërsa në vitin 2005 aplikoi për ta legalizuar.

Banesa u skualifikua nga procesi i legalizimit pasi preket nga projekti i Unazës së Madhe, ndërsa banorët thonë se u njoftuan vetëm të hënën. Ndërkohë vendimin e kanë ankimuar.

Bajram Nela, pronar i shtëpisë: Zoti Nela ka bërë një ankimim brenda ligjeve, kundra për skualifikim për legalizim. Pas këtij ankimi unë kam të drejtë të bëj padi kur vendimi të marrë formë të prerë atëherë objekti është i skualifikuar.

Në mbështetje të banorëve ishin edhe deputetët e Partisë Demokratike.

Klevis Balliu: Ti shembësh shtëpinë është t’i shembësh jetën, ky është atentat dhe mafiozët si Rama mundohen ta gjejnë viktimën të papërgatitur, por të jeni të sigurtë se këta qytetarë nuk do ndodhë më që të jenë të papërgatitur.

Më herët Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit shembi një tjetër objekt pa leje që prekej nga ndërtimi i unazës së madhe. Bashkia e  Tiranës thotë se gjeti bashkëpunimin e pronarit, i cili pranoi t’i hapte rrugë zbatimit të projektit. Aktualisht numri i ndërtesave të shembura në gjurmë të unazës ka shkuar në 13./abcnews.al

 

AKSIDENT-NE-PEQIN-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.09-1280x785.jpg
G. P.13:11 | 30/11/2018

Një aksident i rëndë ka ndodhur në rrugën Belsh-Peqin. Sipas policisë një person ka humbur jetën. Një kamion është përplasur me një makinë tip ‘Ford’ dhe për pasojë ka mbetur i vdekur pasagjeri Lorenc Çollaku, 43-vjeç. Kurse një 31-vjeçar drejtuesi i mjetit është në gjendje të rëndë. Nuk janë sqaruar ende rrethanat e kësaj ngjarjeje ndërkohë që priten konkluzionet e policisë./abcnews.al

paris.jpg
ent ela14:24 | 24/11/2018

Parisi është në kaos, ku po ndodhin ende përplasje fizike mes qindra protestuesve dhe agjentëve të policisë. Sipas dëshmive të para, protestës së jelekëve të verdhë kundër rritjes së çmimit të karburanteve, i janë bashkuar dhe grupe të ekstremit të djathtë, të cilët kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme në atë që cilësohet si rruga më e bukur në botë Champs Elysee. Policia po përdor pompa uji, gaz lotsjellës dhe granata shurdhuese për të larguar protestuesit nga përpjekjet për të hyrë në presidencë, pasi presidenti Emanuel Makron nuk pranoi të takohet me ta. Mediat franceze raportojnë se janë thyer dhe disa vitrina dyqani dhe kasat janë hedhur kundër agjentëve të policisë. Autoritetet franceze nuk kishin dhënë leje për zhvillimin e protestës.

Ndërkohë ministri i Brendshëm Kastane, akuzoi publikisht liderin e Bashkimit kombëtar, Marin Lë Pen, se po nxit trazira, duke i kërkuar “jelekëve të verdhë” që të shkojnë në Champs-Elysees, ku ndodheshin anëtarë të ekstremit të djathtë. Por Lë Pen ka reaguar menjëherë duke thënë se dënonte dhunën dhe rivalët e saj politikë nuk duhet ta përdorin më kundër lëvizjes. /abcnews.al

TRUMP-GJYKATA-ABC-M-4-T-2-HD.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
G. P.08:52 | 23/11/2018

Presidenti Trump dhe Kryetari i Gjykatës së Lartë, John Roberts kanë shkëmbyer replika në një përplasje publike të pazakontë lidhur me pavarësinë e gjyqësorit në Shtetet e Bashkuara. Gjykatësi Robert iu kundërvu hapur kritikave të Presidentit Trump ndaj një gjykatësi federal, qe kishte bllokuar rregulloret e administratës për politikat mbi azilantët.

Vendimi i Gjykatës së Lartë të Shteteve të Bashkuara për të rrëzuar vendimin e Donald Trump në lidhje me kërkesat për azil të emigrantëve ka bërë që presidenti të shpërthejë në akuza ndaj gjyqësorit. Por ndryshe nga më parë, kryetari i instancës më të lartë gjyqësore, Xhon Roberts nuk ka qëndruar indiferent ndaj akuzave të kreut të shtetit, që i cilësonte gjyqtarët shërbyes të ish-presidentit Barak Obama. “Ne nuk kemi këtu gjykatës të Obamës, të Trump, të Bush dhe apo të Klinton”, ka thënë Roberts në një deklaratë me shkrim të shpërndarë nga zyra e tij. Reagimi i tij është i pari ndaj presidentit aktual të Shteteve të Bashkuara dhe kritikave të tij të ashpra në adresë të drejtësisë. “Ajo që kemi këtu është një grup gjyqtarësh të jashtëzakonshëm, që me profesionalizëm punojnë për t’u garantuar të drejta të barabarta të gjithë atyre që u dalin përpara. Prandaj, duhet t’u jemi atyre mirënjohës”, ka vijuar Roberts.

Qëndrimi i Trump është kritikuar edhe nga kundërshtarët e tij politikë, të cilët kanë vlerësuar se sulmi ndaj gjyqtarëve është sulm ndaj sundimit të ligjit në Amerikë. Por shefi i Shtëpisë së Bardhë nuk është ndalur dhe përmes një postimi në Twitter ka reaguar sërish. “Më vjen keq zoti Roberts, por ndryshe nga sa thoni ju keni me të vërtetë gjyqtarët e Obamës, të cilët kanë një këndvështrim tjetër nga ai i njerëzve që kanë për detyrë garantimin e sigurisë së vendit tonë”, ka thënë Trump. Sidoqoftë, mediat amerikane vlerësojnë se është anormale për një kryetar gjykate të reagojë ndaj deklaratave të një presidenti. Kjo, pasi Kushtetuta e Shteteve të Bashkuara e konsideron gjyqësorin federal degë të barabartë të qeverisë me pushtetin ekzekutiv dhe atë legjislativ, si pjesë të sistemit të kontrollit dhe balancave të pushtetit./abcnews.al

5bf06e5d5669d.image_.jpg
ent ela10:38 | 18/11/2018

Pas protestave të dhunshme mbrëmjen e së shtunës në Athinë, 19 persona janë arrestuar pasi kanë sulmuar agjentët e policisë. Mijëra vetë marshuan në përkujtim të revoltës studentore të vitit 1973, që çoi në rrëzimin e diktaturës ushtarake.

19 persona janë arrestuar nga policia në Athinës pas përplasjeve në shesh me anarkistët. Arrestimet u kryen jashtë Politeknikut, ku një grup njerëzish që morën pjesë në një marshim, në 45 vjetorin e revoltës studentore kundër regjimit ushtarak, sulmuan agjentët e policisë.

Mbi 10 mijë demonstrues përshkuan në mënyrë paqësore akset kryesore të kryeqytetit helen, ku masat e sigurisë ishin shumë të larta. Ata mbanin në duar parrulla me shkrimin “Rezistencë” dhe të tjera në lidhje me krizën financiare që për 8 vjet rresht drobiti Greqinë. Marshimi përfundoi tek selia e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara, të cilat grekët i akuzojnë se mbështetën diktaturën ushtarake të viteve 1967-1974.

Por në përfundim të marshimit shpërthyen trazirat, me protestuesit që hodhën gurë dhe bomba molotov ndaj forcave të policisë pranë Politeknikut të Athinës, ku shumë të rinj mbetën të vrarë në vitin 1973. Ndërsa të tjerë ngritën barrikada me karrige dhe sulmuan forcat e rendit nga tarracat e pallateve. Nga ana e saj policia u detyrua të reagonte me gaz lotsjellës dhe topa uji për të shpërndarë turmën. /abcnews.al

china.jpg
G. P.13:19 | 17/11/2018

Një përplasje e ashpër me deklarata mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara është regjistruar në samitin e vendeve të Azisë dhe Paqësorit. Presidenti kinez sulmoi Trump për shkak të tarifave tregtare. Ndërsa zëvendëspresidenti amerikan i kërkoi Pekinit që të ndryshojë rrugë sa i përket kësaj çështjeje.

Fillimisht doli në skenë Xi Jinping, i cili lëshoi një sulm ndaj presidentit amerikan Donald Trump: “Proteksionizmi është i destinuar të dështojë”, sepse është rezultat i një “axhende egoiste”. Pas pak minutash zëvendëspresidenti i SHBA-ve, Mike Pence, mori mikrofonin dhe u përgjigj: “Ne do të shkojmë përpara (me tarifat) derisa Kina të ndryshojë qëndrimin e saj”.

Edhe pse jo ballë për ballë, kjo ishte një përplasje e ngushtë që u zhvillua në Papua New Guinea. Udhëheqësit e Kinës dhe Shteteve të Bashkuara përdorën forumin APEC, organizimin e vendeve të Azisë dhe Paqësorit, për të përsëritur se ata nuk duan të lëvizin një milimetër në sfidën që i sheh ata protagonistë. Dhe në më pak se dy javë nga takimi i njoftuar midis Trump dhe Xi Jinping në Argjentinë, në samitin e G20-s, qëndrimet duken më të largëta se kurrë.

“Ne duhet t’i themi jo proteksionizmit dhe njëanshmërisë – thotë sekretari komunist – historia na mëson se askush nuk fiton nga përplasja, e cila merr formën e një lufte të ftohtë, të nxehtë apo tregtare”.

Referimi aq i drejtpërdrejtë për luftën, e ftohtë dhe e ngrohtë, tingëllon si një risi në fjalimin e Xi Jinping. Duket një përgjigje ndaj frazës që Pence vetë, tani zëri më kritik i administratës kundër Kinës, i kishte besuar Washington Post gjatë fluturimit për në këtë turne aziatik: “Nëse Pekini dëshiron të shmangë një luftë të ftohtë, ajo duhet të bëjë një seri lëshimesh”, ishte shprehur numri dy i Shtëpisë së Bardhë.

Jo vetëm për tregtinë, siç theksoi dhe Pence në skenë. Shtetet e Bashkuara sfidojnë projeksionin në rritje të Pekinit jashtë vendit, atë ushtarak drejt Detit të Kinës Jugore, të kontestuar me vendet fqinje, dhe atë ekonomik në të gjithë zonën. Pikërisht Guinea e Re është një simbol, pasi në vitet e fundit Kina ka bërë shumë investime në infrastrukturë në kryeqytet, një nga më të varfërit në rajon. Për të balancuar disi këtë ndikim, Pence njoftoi se do të punojë me Australinë për të ndërtuar një bazë detare në Guinenë e Re./abcnews.al

barca.png
G. P.18:08 | 10/11/2018

Përplasje të dhunshme mes agjentëve të policisë dhe manifestuesve separatistë në Barcelonë. Këta të fundit u përpoqën të ndalonin një manifestim të agjentëve spanjollë të policisë të cilët kërkonin paga më të larta. Policia katalanase ka përdorur shkopat e gomës kundër protestuesve. Dhe në muajin Shtator u regjistrua një incident i ngjashëm ku mbetëm të plagosur më shumë se 20 persona./abcnews.al

edi-rama-ne-presidence.png
G. P.18:06 | 10/11/2018

Për herë të parë një president, i refuzon kryeministrit dekretimin e një ministri. Një precedent që riktheu përplasjen frontale mes Ilir Metës e Edi Ramës. Dritëhijet e kësaj beteje politike, me mekanizma institucionalë sjell këtë javë Mimoza Kociu me Politika në ABC News.

Ilir Meta dhe Edi Rama u përplasën fort publikisht, me shkak dekretin për ministrin e ri të Brendshëm. Për herë të parë një president i refuzoi një Kryeministri dekretimin e një ministri, edhe pse Kushtetuta është krejt e ngurtë në këtë kompetencë të kreut të shtetit.

Kryeministri nuk u dorëzua, por e emëroi të refuzuarin, zv/ministër me kompetenca ministrore dhe i propozoi për herë të dytë presidentit për ministër të Brendshëm të njëjtin emër, dy akte këto, njëlloj të paqarta në mbështetjen ligjore.

Në këtë përplasje mes Metës dhe Ramës, që ka tipare politike më shumë se institucionale, shkëlqen mungesa e një qëndrimi të Lulzim Bashës. Ndërkombëtarët duan një Ministri të Brendshme plotësisht funksionale, ndërsa mungesa e Gjykatës Kushtetuese, që deri tani ka lejuar cdo lloj vendimmarrje sado e dyshimtë apo e kritikuar fort, po i kthehet në pengesë vetë shefit të qeverisë, për të ndarë të drejtën nga ambicia politike.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Muajt e fundit, i ktheu dy herë ligjin për teatrin dhe atë që njihet si ligji për tatimin mbi të ardhurat, edhe për lojërat e fatit. Me forcën e kartonëve, Kryeministri ia rrëzoi dekretet në Kuvend. Pak ditë më parë, shefi i qeverisë i çoi dy propozime të reja: shkarkimin e Fatmir Xhafajt si ministër i Brendshëm, e emërimin si pasardhës, të këshilltarit të tij për sigurinë prej 5 vitesh, gjeneral Sandër Lleshi. Shkarkimin e Xhafaj e firmosi menjëherë, ndërsa 7 ditë më vonë, mbrëmjen e të shtunës së 3 Nëntorit, në celularët e gazetarëve mbërriti ky mesazh nga zyra e shtypit e kreut të shtetit.

Vendimi nuk ishte surprizë, pasi Presidenti e kishte bërë të ditur një natë më parë nga një studio televizive. Vendimi lakonik i përcjellë tek gazetarët, nuk u pasua me dekretin refuzues e sqarimin formal, sipas traditës kushtetuese të institucionit. Sipas kushtetutës, kreu i shtetit shprehet me dekrete, ndërsa hapësira kushtetuese për këtë lloj vendimmarrje është e kufizuar.

Nuk janë të panjohura rezervat publike ose jo, të Presidentëve paraardhës të Metës, për emra të caktuar ministrash, por asnjëri prej tyre, me të njëjtat kompetenca, nuk kishte gjetur hapësirë për të kapërcyer pikën 1 të nenit 98 të Kushtetutës. Pafuqinë madje e kishte shprehur publikisht paraardhësi i Metës, Bujar Nishani, pasi kishte rezerva për emrin e propozuar për ministër të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

President Meta i kishte dhënë rezervat në një studio televizive. I kishte çuar një shkresë informuese Kryeministrit, e të nesërmen ky i fundit i kërkoi të sqaroheshin sy më sy, për arsyet e refuzimit të Sandër Lleshit. Thjesht mund të imagjinohet atmosfera e asaj bisede 90 minutëshe apo tonet e përdorura, por pak, e pak minuta më vonë zyra e shtypit e qeverisë bënte të ditur se bashkëbisedimi ishte i hapur e konstruktiv dhe se kryeministri do të vijojë komunikimin me Presidentin e Republikës. Por aktet që pasuan, dëshmuan kundërveprimin. Në takimin e të hënës me grupin parlamentar, duke i informuar për komunikimin me Metën, Rama u tha të vetëve se presidenti kishte shkelur kushtetutën

U bëri gjithashtu të ditur të vetëve se Lleshi do e merrte detyrën e ministrit qoftë edhe i komanduar, e rruga do i hapej pas miratimit të nesërmen në një seancë të posaçme, dekretit për shkarkimin e Fatmir Xhafajt. Kishte vendosur të fliste. E njoftoi në Twitter, duke rritur pritshmëri publike e ethe politike. Ilir Meta reagoi në dy mënyra: së pari shprehu gatishmërinë për të sqaruar kuvendin për refuzimin e emrit të Leshit për ministër të Brendshëm. Zhveshi kostumin e presidentit, duke i bërë Kryeministrit një krahasim të fortë me kohën e diktaturës

Mënyra e dytë ishte permes firmosjes së tre dekreteve. Kishte thirrur Gramoz Ruçin, me të cilin kanë ndarë vite intensive në PS, që prej rithemelimit të saj e deri kur Ilir Meta u shkëput në 2004 për të krijuar LSI. Në njoftimin e presidencës thuhej se presidenti e njohu kryetarin e Kuvendit me konsultimet e kreut të shtetit për datën e vendoreve të ardhshme dhe procedurat për kreun e ardhshëm të KLSH. Në fakt pjesë aspak e parëndësishme e bisedës, kishte qenë edhe refuzimi i propozimit të Km, e Ruci i kishte bërë të ditur Metës, se mazhoranca e konsideronte antikushtetues vendimin e tij.

Teksa Ruçi po linte presidencën, kreu i shtetit njoftoi se kishte dekretuar të dielën e 30 Qershorit 2019 si datën e zgjedhjeve të ardhshme vendore. Disa orë më vonë shpalli një tjetër dekret: mes 34 kandidatëve, kishte përzgjedhur gjykatësen kushtetuese, njëkohësisht anëtare e KED Vitore Tusha, për postin e kreut të KLSH.  Dekretet nuk mbaruan me kaq. Të nesërmen, ditën e seancës së posaçme parlamentare ku Rama kishte paralajmëruar se do fliste, që në 08 të mëngjesit, në celularët e gazetarëve mbërriti njoftimi se kreu i shtetit kishte dekretuar Helidon Bendon në krye të SHISH, një propozim i Kryeministrit të cilin e mbante prej më shumë se 12 muajsh në zyrë, pa firmë.

E paqartë se çfarë e bindi në këtë moment kreun e shtetit, që të njëjtën ditë të shpalljes së atij vendimi, nisi një vizitë tre ditore në Kalabri, një mundësi komode për t’iu shmangur disa ditë debatit me Kryeministrin. Ky i fundit e përcolli me vlerësim dekretimin e Bendos, por vijoi planin e njoftuar. Foli për një krisje kushtetuese e shkelje të saj nga presidenti, por i dorëzuar se mungesa e Gjykatës Kushtetuese tashmë i ishte kthyer kundër, e nuk i kishte mbetur vecse të lexonte letrën që i kishte dërguar kreu i shtetit. Interesant mbeti qëndrimi i opozitës. Ditën e rrëzimit të emrit të Sandër Lleshit, Basha foli për largim të Edi Ramës.

Po sa mund të vijojë vallë kjo situatë? E shkuara jo fort e largët, ka precedentin e Ilir Metës që si kryeministër që në kapërcyell të vitit 2002, nuk rezistoi dot më shumë se 6 javë me zv/ministra, pasi Fatos Nano e pengonte të siguronte votëbesimin për zëvendësimin e tre ministrave, që iu dorëhoqën gjatë KPD së famshme Dhjetorin e 2001, pasi u akuzuan nga Nano për korrupsion.

Por kur u ndërruan rolet, Fatos Nano ia doli të rezistonte 6 muaj me zv/ministra prej Korrikut deri në Dhjetor 2003, kur Ilir Meta zv/kryeministër e ministër i jashtëm nuk u largua i vetëm nga qeveria. Padyshim që ndryshe prej tyre, Edi Rama ka komoditetin e numrave në kuvend. Por tashmë kjo nuk mjafton për kryeministrin e një vendi anëtar të NATO-s e në pritje të hapjes së negociatave të antarësimit, sidomos për një ministri që ka një sfidë në proces me krimin e organizuar e trafikun e drogës.  Dy ditë më vonë, natyrshëm pas një procesi më të gjatë konfirmimi të qëndrimit me DASH, për shkak të zgjedhjeve të mesmandatit në SHBA, erdhi i ngjashëm edhe reagimi i ambasadës amerikane./abcnews.al

KRONIKE-OPINION-SHERRI-FEVZIU-NOKA-ABC-M1-T3.mpg_snapshot_00.54-1280x720.jpg
G. P.15:09 | 07/11/2018

Debati në emisionin Opinion ka degraduar në ngritje të tonit të zërit dhe akuza personale. Moderatori i emisionit Blendi Fevziu është përplasur me demokratin Flamur Noka, pasi ky i fundit e akuzoi se po i mbyllte gojën opozitës, kur nuk ka guxuar të bëj të njëjtën gjë teksa është poshtëruar nga mazhoranca në pushtet.

Debati në emisionin televiziv Opinion, mbi përplasjen Rama – Meta lidhur me propozimin e kryeministrit për ministrin e ri të Brendshëm, solli përplasje përtej atyre të opinioneve politike. Debati mes drejtuesit të emisionit Blendi Fevziu dhe demokrtit Flamur Noka nisi pasi i pari i fiku mikrofonin të dytit gjatë emisionit.

Blendi Fevziu: “Ulja içik mikorofnin. Nuk dëgjohesh se je pa mikrofon. Stop stop, ti nuk mund të mbash fjalim si në parlament ktu”.

Lëvizje të cilën deputeti demokrat e përmendi në fund të emisionit.

Flamur Noka: “Të lutem herë tjetër mos i bëj fresk Rilindjes, se ke bërë kurrë ti fikësh mikrofonin opozitës”.

Kjo mënyrë të shprehuri ktheu debatin në personal.

Fevziu: “Nuk ja fika opozitës por Flamur Nokës, nëse nuk e bën dot diferencën është faji yt”.

Noka: “Ktu zotëri ty të ka poshtëruar Saimir Tahiri dhe nuk ja ke fikur mikrofonin, unë thjesht po bëja debat”.

Sulmit iu përgjigj me sulm.

Fevziu: “Mua nuk ma mbmyll gojën asnjeri në botë, kam 22 vjet që e bëj, fjalën fresk mos më thuaj që mos flasim për mesazhet që i çoni lart e posht qeverisë se është turp. Turp që i çoni mesazhe ju qeverisë, xhafes si të hoqi etj. Bën opozitarin në kamera jo mbrapa, ti nuk guxon të më thuash fjalën fresk”.

Në fund një shpjegim procedure.

Fveziu: “Ktu nuk bëni ju ça të doni, nuk ke të drejtë të flasesh kaq.”/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono