përplasja

mirela-e-ermonela.mpg_snapshot_04.47-1280x720.jpg
ent ela18:49 | 14/01/2019

“DSIK ka afat maksimal deri në 120 ditë për pajisjen me çertifikatën e sigurisë, por nuk ka afat minimal. Nëse verifikimet vijnë në kohë është i mundur çertifikimi”. Është kjo përgjigjia që dha deputetja socialiste Ermonela Felaj në studion e  Mirel Milorit, sa i takon përplasjes më të fundit Presidencë-Kryministri për mosdekretimin e ministrit të jashtëm Gent Cakaj dhe kërkesës së kreut për ngritjen e komisionit parlamentar për Drejtorinë e Sigurisë dhe Informacionti të Klasifikuar, në lidhje me pajisjen brenda 24 orëve të çertifikatës së sigurisë për Cakajn.

“Pajisa me çertifikatë lidhet me rregulloren që ndjek komisioni, varet nga Kryeministri.Ky institucion ka afate kur shtrihet verifikimi, ka afat që shkon deri në 120 ditë. Ka afat maksimal, por jo minimal.  Nëse verifikimet vijnë në kohë është i mudnur çertifikimi. E njëjta gjë ndodhiedhe kur u krijua komisioni hetimor, ku disa deputetë që nuk ishin të pajisur me çertifikatë sigurie, ato u bënë në një kohë shumë të shpejtë. DSIK nuk lëshon çertifikata, por pasi merr verifikime”.

Në këndvështrimin e Felajt Presidenti si institucion kushtetues po tejkalon kompetencat, ndërsa i sugjeron kreut të shtetit se duhet të abstragohet ndaj çdo lloj konsiderate tjetër partiake.

“Mos bini në kurthin e diskutimit të një kriteri që nuk e përmban Kushtetuta. Presidenti është instucion kushtetues. Presidenti duhet të abstragohet ndaj çdo lloj konsiderate tjetër partiake. Pajisja në vetvete nuk është kriter për të qenë deputet e ministër, është kusht që të imponon njohjen e dokumenteve sekrete. Pajisja lind si kusht paraprak në momentin që do vihesh”.

Në të njëjtën linjë edhe me deputetët e tjerë të mazhorancës Felaj shprehet se Presidenti ka për detyrë dekretimin nga ana formale dhe ceremoniale, pasi propozimin e bën kryeministri, në kushtet kur Shqipëria është Republikë Parlamentare.

“Radha është e tillë që propozimi vjen nga Kryrministri dhe i çohet Presidnetit. Presidenti ka kompetenca të natyrës honorifike, ceremoniale ose simboklike. Ne kemi Republikë Parlamentare që do të thotë që sovrantieti i është deleguar parlamentit. Kurse në një Republikë Presidenciale, Presidenti nuk zgjidhet nga parlamenti, por nga populli. Sipas kësaj forme presindenti duhet të bëjë verifikim formal. Ministri emërohet e shkarkohet nga Presidenti me propozim të Kryeministrit. Presidenti duhet të verifikonte nga ana formale, Presidenti nxjerr vetëm dekret për emërim dhe jo për mosemërim. Kushtetuta dhe precedentët e ndodhur në të shkuarën s’mund ta lejonin Presidentin që të rrëshkiste në një veprim të tillë”. /abcnews.al

 

aldo-bumci-dt-11.mpg_snapshot_18.47-1280x720.jpg
ent ela16:00 | 11/01/2019

Përplasja mes institucionit të Presidencës dhe Kryeminsitrit për deputetin demokrat Aldo Bumçi është dhe politike dhe juridike, pasi sipas tij politika është menaxhim i interesit publik. I ftuar në studion e ABC News Bumçi tha se vendimi i Presidentit është gjykuar gjërësisht i drejtë, ndërsa argumentat që Presidenti është sjellë në mënyrë të papërgjegjshme bien.

“Në rastin në fjalë Presidenti ka dekretuar të gjithë ministrat përveç njërit, edhe minstren e arsimti nga kosova pra argumentat që Presidenti është sjellë në mënyrë të papërgjegjshme bien sepse edhe Besa Shahini është nga Kosova. Këtu kemi të bëjme me shkelje ligjore dhe me konsiderata më të gjëra që nuk janë vetëm të Presidentit.

Kemi parë një reagim se nuk është thjesht një debat i ngurtë teknik. Vendimi i Presidentit është gjykuar i drejtë dhe çështja nuk është thjesht një ministër, por është një çështje më e madhe se kaq.

Këtu ne nisim me një qëndrim të qartë, se Kryeministri është i vetmuar, nuk ka mbështetje as nga PS, është pa mbrojtje, Edi Rama është i vetëm”.

Për Bumçin Shërbimi i interesit publik është gjykuar me mosdekretim, ndërkohë që rendit argumentat ligjorë të Presidentit për mosdekretim që janë: mospasja e çertifikatës së sigurisë për 7 muaj, dhënia e certifikatës për 24 orë, që është shkelje e ligjit.

“Presidenti ka rreshtuar 3 argumenta. Po e nisim me atë ligjor, me certifikatën e sigurisë, është shkelje e ligjit, është përgjegjësi politike. Është problem politik. Ke kaluar informacion të klasifikuar për 7 muaj pa pasur çertifikatën e  sigurisë. Kjo është shkelje.

Shkelja e dytë nga shkëmbimi i shkresave u tregua publikisht që brenda 24 orëve DSIK i ka dhënë zotit Cakaj certifikatën e sigurisë. Ky proces nuk mund të kryhet brenda 24 orësh.  

Në argumentimin e Presidentit kemi argumenta ligjorë ku janë shkelur dhe kjo mjafton për të mos bërë dekretimin dhe për të filluar hetimin. Ky institucion (DSIK) sot ka humbur besueshmërinë . Nga aspekti ligjor është i përmbushur plotësisht me dy shkelje”.

Duke kaluar te argumentat politikë të Presidentit për mosdekretimin e Cakajt,  Bumçi sqaron se Presidenti bazohet jo vetëm te çështjet ligjore e juridike, por edhe më të gjëra për interesin e shqiptarëve dhe Presidenti rreshton dy argumenta që janë: procesi i hapjes së negociatave,  marrëdhëniet me fqinjët, negociatat Serbi-Kosovë, ku shqipëria nuk mund të jetë indiferente.

“Nga ana tjeter argumenti politik ëhstë që të bazohesh në interes amë të gjera dhe presidenti ka rreshtuar disa sfida. Presidenti bazohet jo vetëm te çështjet ligjore e juridike, por edhe më të gjëra për interesin e shqiptarëve dhe Presidenti rreshton dy argumenta që janë: procesi i hapjes së negociatave, marrëdhëniet me fqinjët, negociatat Serbi-Kosovë, ku Shqipëria nuk mund të jetë indiferente dhe një ministër i ri duhet të njihet me punën, njerëzit, homologun e një shteti tjetër. Dhe vendosja e një personi pa përvojë do ngadalësojë çdo proces”.

Për Bumçin problemi kryesor është Kryeministri Rama, i cili qeveris i vetëm.

“Ne po merremi me ministrin, por problemi kryesor është Kryeministri. Edi Rama qeveris i vetëm. Nga ana tjetër ndryshimi i gjithë qeverisë do të thotë dështim i kryeministrit”. /abcnews.al

 

meta-rama.jpg
ent ela12:18 | 11/01/2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt si propozim i kryeministrit për ministër të jashtëm rikthen tensionet mes kreut të Shtetit dhe atij të qeverisë. Pas deklaratave të një dite më parë në rrjetet sociale nga ana e Ramës, Meta ashpërson gjuhën dhe i kujton Kryeministrit se askush nuk mund t’i bëjë presion e shantazh Presidentit të Shqipërisë. Nuk mungoi sërish reagimi i Ramës me nota ironie.

Kreu i Shtetit Ilir Meta ka reaguar ashpër përmes një mesazhi të gjatë në rrjetet sociale, pas deklaratave të kryeministrit Rama në rrjetet sociale lidhur me mosdekretimin e Gent Cakajt nga presidenti Meta.

Kreu i shtetit akuzon Ramën për kërcënim duke e lidhur me ngjarje të ndryshme.

“Ai që guxoi të kërcënojë komisar Zaganin pse denoncoi bashkëpunimin e trafikantëve të drogës me pushtetarët, ai që guxoi të kërcënojë nënkomisarin e Fushë-Krujës pse hetoi dhunimin e një vajze nga djali i një deputeti, ai që guxoi të kërcënojë një profesor të nderuar vetëm pse i shkruajti një letër Presidentit të Republikës në mbrojtje të interesit kombëtar, ai që kërcënon çdo ditë gazetarë e pronarë mediash, ai që kërcënon prokurorë e gjyqtarë, ai që kërcënon opozitarë dhe dëshmitarë, ai që urdhëron falsifikimin e letrave të tenderave e deri tek dokumente të sigurisë kombëtare bëri gabimin fatal të kërcënojë edhe Presidentin e Republikës së Shqipërisë në mënyrë të drejtpërdrejtë”.

Kreu i shtetit i kujton Kryeministrit se askush nuk mund të shantazhojë Presidentin.

“Nuk ka fuqi në botë t’i bëjë presion e shantazh Presidentit të Republikës së Shqipërisë”– vijon më tej Kreu i Shtetit.

Meta thekson se për të si Presidenti i Republikës, interesi kombëtar është mbi çdo gjë.

“Nuk ka Gjykatë Kushtetuese në botë që ndalon e interpreton kompetencat që i jep Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë, Presidentit, për emërimin e shkarkimin e ministrave e në veçanti të atyre që janë anëtarë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare.Interesi kombëtar i pari! Shqipëria e Para”.

Por permes Twiterit, kryeministri Rama ka lëshuar një reagim për Presidentin:

“Mos e merrni seriozisht ju lutem, ose i ka vjedhur Doktorresha e Shkencave paswordin e faqes zyrtare ose pastaj është në atë fazën kur i bën thirrje popullit për të marrë armët, ngaqë s’di si të dalë nga gropa që i hap vetes. I çova provat e mekatit ndaj Gentit dhe vuan tani”– shkruan Rama.

Përplasja verbale në distancë mes dy krerëve të Shtetit dhe Qeverisë nisi menjëherë pasi Presidenti refuzoi të emërojë Gent Cakajn si ministër të jashtëm, i vetmi ndër propozimet e paraqitura nga Rama për ministrat e rinj që nuk u miratua nga Meta. /abcnews.al

trenat.jpg
G. P.11:55 | 02/01/2019

Një aksident hekurudhor në Danimarkë u ka marrë jetën 6 personave dhe ka lënë të plagosur disa të tjerë. Ngjarja ka ndodhur në një urë që lidh ishujt jug-lindorë me pjesën tjetër të vendit nordik.

Të paktën 6 persona humbën jetën dhe 16 të tjerë mbetën të plagosur në një incident hekurudhor të ndodhur mëngjesin e së mërkurës në Danimarkë. Mediat lokale bëjnë të ditur se aksidenti ndodhi në atë që njihet si Ura e Brezit të Madh, që lidh ishujt e Zelandës dhe Funenit, ku menjëherë më pas qarkullimi u pezullua.

Sipas burimeve, shkak i tragjedisë u bë shkëputja e një mbulese prej gome nga një tren mallrash, e cila ra mbi trenin e pasagjerëve, duke e detyruar drejtuesin të frenonte papritur. Pavarësisht problemeve të shkaktuara nga moti i keq, ekipet e shpëtimit u erdhën në ndihmë 131 pasagjerëve dhe 3 anëtarëve të ekuipazhit.

Ura e Brezit të Madh është një nyje e rëndësishme ndërlidhëse në jug-lindje të Danimarkës, ku çdo ditë kalojnë dhjetëra mijëra automjete. Kryeqyteti Kopenhagen ndodhet në ishullin e Zelandës, ndërsa qyteti Odense, prej nga ishte nisur treni i pasagjerëve, lidh ishullin Funen me perëndimin e vendit.

donald-trump-administrata.jpg
G. P.10:47 | 29/12/2018

Vijon përplasja mes presidentit amerikan Trump dhe demokratëve mbi fondin për ndërtimin e murit me Meksikën. Kreu i Shtëpisë së Bardhë kishte kërkuar që në projektbuxhetin e vitit 2019 të ishte dhe një fond prej 5.7 miliardë dollarësh për realizimin e murit. Demokratët nuk pranojnë duke detyruar qeverinë të aktivizojë “shutdown”-in e radhës. Pra ndërprerjen e shërbimeve publike federale që konsiderohen jo thelbësore. Përpjekja e fundit për negociata dështoi duke bërë që shatdoën të shtyhet dhe një javë tjetër. Por cilat janë shërbimetqë përfshihen dhe pasojat për punëtorët.

Të detyruar të qëndrojnë në shtëpi. Apo më keq akoma, të punojnë pa u paguar. Janë më shumë se 800 mijë nënpunësit federal që në Shtetet e Bashkuara të Amerikës paguajnë pasojat e përplasjes mes presidentit amerikan Donald Trump dhe demokratëve në Kongres përsa i përket fondit për ndërtimin e murit në kufi me Meksikën. Një situatë që ka çuar në mbylljen, apo gjysmë bllokimin e shumë agjencive qeveritare që kanë mbetur pa fonde, duke kompromentuar brenda një jave punën e rreth 25 përqind të administratës. Dhe nuk ka përfunduar ende meqenëse pa asnjë marrëveshje në horizont, kjo bllokadë pritet të zgjasë deri në ditët e para të Janarit.

Janë 350 mijë punëtorët, të cilëve iu është komunikuar që të mos paraqiten në punë deri në një lajmërim të ri. Dhe departamenti i fundit që do të ndalojë është ai i agjencisë federale për mbrojtjen ambientale. Nënpunësit janë lajmëruar se duke filluar që nga e hëna zyrat do të jenë të mbyllura. Por ato që po vuajnë më shumë pasojat janë agjencitë shkencore që merren me kërkime. Pasojja këto që ndihen dhe në sektorin privat. Ky rrezikon të jetë “shatdown” më i gjatë dhe shkatërrues në historinë amerikane, sipas analistëve, për më tepër që asnjë marrëveshje nuk duket në horizont.

Nga njëra anë është presidenti amerikan i cili nuk heq dorë dhe kërkon 5 miliardë dollarët për të realizuar murin më Meksikën. Aq sa dhe të kërcënojë mbylljen totale të kufirit në jug si dhe ndërprerjen e ndihmave për të gjitha vendet e Amerikës Qendrore nga ku vijnë pjesa më e madhe e emigrantëve: Ekuador, El Salvador dhe Guatemala. Nga ana tjetër janë demokratët, të cilët të fortë pas rezulateteve të zgjedhjeve të mes mandatit në Nëntor, nuk kanë asnjë nxitim dhe presin uljen e Kongresit të ri ku do të kenë sërish mazhorancën në dhomën e deputetëve. Ata tashmë kanë në dorë mundësinë që të rrëzojnë përfundimisht premtimin symbol të fushatës elektorale të Trump, atë mur që i solli aq shumë vota Trump.

Ata që paguajnë çmimin më të lartë të këtij shatdown-i janë pikërisht nënpunësit e zyrave qeveritare dhe shteteve të veçanta amerikane që detyrohen të përballen me situatën me shpenzimet e tyre, si për shembull për mbledhjen e mbeturinave dhe shërbime  të tjera në terrene federale. Në këtë situatë kaotike Trump, ashtu si ndodhi dhe për Krishtlindje, ka vendosur të heqë dorë nga pushimet e Vitit të Ri dhe të anulojë të gjitha programet e parashikuara për ditët në vijim. Ai do të vazhdojë të qëndrojë në Shtëpinë e Bardhë, gjithnjë e më i vetmuar dhe i izoluar, duke pritur 2019-n që duke përmendur “Russiagate” dhe hijen e “impeachment” nuk premton asgjë të mirë. I rrethuar tashmë vetëm nga shumë pak persona tek të cilët mund të ketë vërtet besim. Por pjesën më të madhe të administratës ai e ka kundër, duke përmendur këtu shkarkimet e bujshme të dy ish-gjeneralëve të tij, por dhe dy personave më të besueshëm të ekipit: kreu i stafit të Shtëpisë së Bardhë John Kelly dhe sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis./abcnews.al

KINE-SULMI-1280x720.jpg
ent ela18:38 | 26/12/2018

Të paktën pesë viktima dhe 21 të plagosur është bilanci i një atentati në Longian në Kinën Lindore. Një  person i armatosur ka marrë peng një autobus duke e përplasur me një turmë kalimtarësh.

Nuk është ende e qartë nëse në bordin e autobusit ka viktima apo të plagosur. Policia kineze bëri të ditur se ka arrestuar terroristin, por pa dhënë detaje për identitetin e tij apo arsyet e sulmit. /abcnews.al

sokol-hazizaj.jpg
G. P.21:09 | 13/11/2018

Avokati i njohur, Sokol Hazizaj, ishte i ftuar këtë të martë në emisionin “Mbrëmje Ide” nga Mirela Milori. Sipas tij, përplasja mes Ramës dhe Metës për Sandër Lleshajn është konflikt i stisur.

Hazizaj tha në ABC News se pas këtij konflikti mes Presidencës dhe Kryeministrisë mbi tavolinë janë të gjitha opsionet e përfitimit ekonomik dhe politik.

Mirela Milori: “Hyn dhe një letër e tretë në mes që është e kryeministrit të vendit. ‘Ju mund ta çdekretoni Sandër Lleshajn si Gjeneral aktiv bazuar në kërkesën e tij drejtuar jush dhe pastaj ta dekretoni ministër të Brendshëm bazuar në Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë’. Ka të drejtë, Presidenti të çdekretojë Gjeneralë kështu”?

Sokol Hazizaj: “Kjo tregon që konflikti midis Presidentit të Republikës dhe Kryeministrit, për më tepër kur ka nonsense të karakterit konceptual nga ana e Kryeministrit të vendit, ashtu siç ka dhe moskuptime nocionesh dhe detyrash nga Presidenti i Republikës, kur ka bërë atë kërkesë para Kryeministrit kjo tregon që konflikti mes Presidentit të Republikës dhe Kryeministrit të Shqipërisë përsa i përket shkarkimit dhe emërimit të ministrit të Brendshëm është për opinionin tim  një konflikt i stisur. Ai nuk ka për mendimin tim përmbajtje të karakterit ligjor dhe kushtetues. Gjërat janë të qarta, o emëron ose nuk emëron. Kur është emëruar Kushtetuta në vitin 1998 në momentin kur një dispozitë është bërë e qartë haptazi, e cila nuk të lejon mundësi ta interpretosh në forma të ndryshme ka provokuar kompromis midis institucioneve dhe janë detyruar të gjitha organet t’i referohen institucionit të Presidencës, i cili është i pari dhe i fundit që del para publikut dhe thotë, ky është ministri dhe ky i larguari”.

Mirela Milori: “Në këtë rast që propozon Rama dhe firmos Meta, në rastin që Meta nuk do të firmos duhet Kuvendi të thërrasë Metën”?

Sokol Hazizaj: “Jo, kryeministri i vendit në momentin që nuk i propozohet kandidatura, i çon një kandidaturë tjetër ose të njëjtën kandidaturë me arsyetimin që ai mendon”.

Mirela Milori: “Dhe në rastin që Meta prapë nuk e dekreton”?

Sokol Hazizaj: “Unë mendoj që Presidenti kërkon një konsensus tjetër. Fakti që Presidenti lëvizi me dy institucione, pasojë e mospranimit të propozimit të kryeministrit, lëvizi me KED-në, lëvizi dhe me SHISH-in. Si duket ka dhe një emërim tjetër. Domethënë pas zonjës e cila është propozuar për Kontrollin e lartë të Shtetit, e cila për mua nuk do kalojë në Kuvend sepse shenjat janë dhënë. Dikush qëndron, pra propozimi rezervë i Presidentit”.

Mirela Milori: “Pra loja e shahut ju mendoni po bëhet për KLSH-në”?

Sokol Hazizaj: “Për KLSH-në. Ajo që u zgjidh me SHISH-in, mund të ketë edhe diçka tjetër që ne nuk e dimë. Për shembull mund të lozet me koncesionin midis Durrës-Tiranë. Domethënë të gjitha opsionet e përfitimeve ekonomike dhe politike janë mbi tryezë”.

Avokati tha gjithashtu se kur ka qenë fjala për akte administrative të karakterit nominal ka patur gjithmonë konflikt mes Presidencës dhe Kryeministrisë.

“Unë mendoj që dispozita respektive e cila flet për propozimin, emërimin dhe vendimmarrjen ka nevojë për interpretim më të gjërë në të gjithë kuptimin literal dhe shpjegimin që duhet të ketë kjo dispozitë. Kjo nuk mund të jetë dhe nuk është hera e parë që ka konflikte të karakterit politik, midis kryeministrit dhe Presidentit të Republikës, kur bëhet fjalë për akte administrative të karakterit nominal. Ne jemi mësuar të dëgjojmë që tre faktorët institucionalë që është Kuvendi, Presidenti, dhe Kryeministri të ndeshen kur bëhet fjalë për emra. Ajo që duhet pranuar është që kjo dispozitë kushtetuese e ka fare të qartë gjënë që emërimi dhe shkarkimi bëhet nga Presidenti i Republikës”, u shpreh Hazizaj.

Kushtetuta nuk e ndalon Kryeministrin ta ripropozojë sërish emrin e Sandër Lleshajt te Presidenti sipas Hazizajt.

“Kushtetuta nuk ndalon asnjëherë të drejtën e propozimit të kryeministrit qoftë edhe për një person, dy apo katër herë për t’u propozuar në cilësinë e ministrit”, tha avokati./abcnews.al

FRANCE-TURQI.mpg_snapshot_00.43-1280x720.jpg
ent ela20:50 | 12/11/2018

Rasti i gazetarit Xhamal Kashogi ka përplasur Francën me Turqinë. Duke mohuar pajisjen me materialet hetimore, Parisi zyrtar ka akuzuar presidentin Erdogan për lojra politike. Në reagimin e saj, Ankaraja e ka cilësuar komentin e palës franceze të papërgjegjshëm.

Turqia hodhi poshtë të hënën akuzat e Francës se presidenti Recep Taip Erdogan po luante lojra politike me rastin e gazetarit të vrarë Xhamal Kashogi. Në reagimin e saj, Ankaraja zyrtare akuzoi palën franceze se po përpiqet të mbulojë krimin e ndodhur më 2 tetor në konsullatën saudite në Stamboll. Ministri i Jashtëm francez Zhan Iv Lë Drio vuri në dyshim deklaratat të bëra fundjavën e kaluar nga Erdogan, se Turqia u kishte dhënë regjistrimet mbi vrasjen e Kashogit qeverive amerikane, gjermane, franceze dhe britanike. “Në dijeninë time, Franca nuk ka ndonjë material të tillë. Mesa duket, Erdogan po bën një lojë politike”, tha Lë Drio. Deklarata shkaktoi reagimin e acaruar të Ankarasë, që insistoi se shteti turk kishte pajisur me materiale Parisin dhe e cilësoi deklaratën e Lë Drio të papranueshme.

“Shërbimet tona të inteligjencës i ndanë informacionet dhe regjistrimet audio me francezët më 24 tetor. Është e patakt të akuzosh presidentin tonë për lojra politike”, deklaroi ministri i Jashtëm, Mevlut Çavushoglu. Shefi i diplomacisë turke u shpreh se nuk do të habitej nëse nesër, Franca do të zgjidhte ta mohonte vrasjen e Kashogit, edhe pse ajo është pranuar nga Arabia Saudite. “Pyes veten se çfarë fshihet pas deklaratës së ministrit të Jashtëm francez. Ndoshta po përpiqen të mbulojnë krimin”, shtoi Çavushoglu. Po të hënën, kryeministri i Kanadasë Xhastin Trudo deklaroi se shërbimet kanadeze të inteligjencës kishin dëgjuar regjistrimet mbi rastin e Kashogit. “Po diskutojmë me aleatët tanë hapat që duhet të ndërmarrim ndaj Arabisë Saudite”, tha Trudo./abcnews.al

RAMA-KUNDER-METES-1280x720.jpg
ent ela15:30 | 06/11/2018

Gjatë seancës së jashtëzakonshme në Kuvend ku u votua shkarkimi i ish-ministrit Xhafaj, Kryeministri Edi Rama deklaroi se Presidenti Ilir Meta ka shkelur Kushtetutën me mosdekretimin e emrit të propozuar prej tij si ministër i Brendshëm. Kreu i qeverisë, ndërsa zbuloi detaje nga biseda e zhvilluar në fundjave me Metën, u shpreh se nuk i ka humbur shpresat se në ditët në vijim kreu i shtetit të reflektojë pavarësisht përfundimit të afateve ligjore.

E dinë përse i janë drejtuar kuvendit këtë të martë në seancën e jashtëzakonshme plenare të thirrur prej atyre vetë. I ka mbledhur dekreti i presidentit të republikës për shkarkimin e ministrit të brendshëm.

Edhe vetë Fatmir Xhafaj iu bashkua 74 votave të kolegëve për ta cliruar nga detyra që u dorëhoq, duke i hapur rrugë miratimit të propozimit të ri të kryeministrit Gjeneral Sandër Lleshit.

Por jo në detyrën e ministrit të brendshëm, por si zëvendësministër që i delegohen edhe detyrat e numrit një të ministrisë së brendshme. Një lëvizje e detyruar e kreut të qeverisë pasi presidenti vendosi të shkelë kushtetutën me mosdekretimit e propozimit të kryetarit të ekzekutivit. Kështu e argumenton kryeministri Edi Rama

“E pikërisht pse Kushtetuta nuk i njeh Presidentit të Republikës, as shprehimisht, as me nënkuptim, e lëre pastaj t’i ketë dhënë me ndonjë ligj të nxjerrë në pajtim me të, kompetencën për të refuzuar propozimet e Kryeministrit për anëtarët e kabinetit qeveritar, Presidenti Ilir Meta ka formuluar një letër refuzimi, pa asnjë referencë kushtetuese apo ligjore”.

Megjithatë thotë se nuk i ka humbur shpresat që presidenti të reflektojë edhe pse afatet ligjore kanë kaluar.

“Dhe do t’i japim ca ditë kohë, jo vetëm Presidentit të Republikës që ta bluajë këtë çështje dhe të punojë për të krijuar bindje të plotë, por dhe vetes për të hedhur hapin tjetër”.

Kryeministri nuk e kupton se çfarë nuk e bind Presidentitn pas referencave të shumta që i janë dërguar nga institucione të ndryshme.

“Në adresa të pavizituara ndonjëherë më parë nga postieri i Presidencës”.

Por mendja nuk mund t’ia ndalë aludimet.

“Sa një mendje e keqe mund të thotë, “ore, mos është pikërisht kjo pastërti kaq skëndërbegase që e shqetëson Ilir Metën?”

Në këtë seancë të jashtëzakonshme ka vendosur të zbulojë pak nga takimi konstruktiv që ka zhvilluar kokë më kokë me presidentin Meta.

“Mirë se të vijë zoti President dhe të na rrëfejë me dyer të mbyllura apo të hapura, vetëm me ne apo bashkë me gjysmën e familjes sonë politike, këtu në parlament, gjithçka që e ka mbajtur përbrenda me shumë gjasë pa arritur të ma thotë dot as mua në sy.

Po mos qoftë ajo që më kanë thënë mua, larg qoftë,  se çdo gjë mund ta përballoj, por një President qesharak për atdheun tim, nuk mund të përballoj dot”.

Pritshmëritë për këtë fjalim të kryeministrit nisën që të hënën kur ai vetë njoftoi se do të zbulonte më shumë mbi marrëdhënien e krisur Kryeministri-Presidencë.

Por në rreshtat e deklaratës në foltoren e parlamentit ishin ndërthurur lavdërimet për presidentin para kësaj situate dhe kritika për sjelljen e tij pas mosdekretimit të ministrit Sandër Lleshi.

Por dritën e shpresës se kjo marrëdhënie nuk do të thyhej ishte dekreti për emërimin e Helidon Bendos në krye të shërbimit informative shtetëror.

Këtë ndjesi të mirë kryeministri ia përcolli drejtëpërdrejtë Ilir Metës. Por pa lënë mënjanë këshillën e koduar për të ardhmen e bashkëpunimit.

“Ky është një moment delikat, sepse është vënë në pikëpyetje një ekuilibër i rëndësishëm institucional i vendit. Uroj me gjithë zemër që e gjitha kjo të mos behet me një qëllim që shkon përtej dekretit për gjeneral Sandër Lleshin.

Këtë ia thashë dhe Presidentit, shumë sinqerisht. Por koha mos e sjelltë që të më duhet ta ndaj me shqiptarët përse po e bej këtë urim sot”. /abcnews.al

PERPLASJA-SHBA-IRAN-2-1280x671.jpg
ent ela15:20 | 04/11/2018

SHBA dhe Irani vijojnë përplasjen dhe tashmë e kanë çuar në një nivel tjetër duke replikuar me slogane të një seriali të famshëm. Ndërkohë, në Teheran është zhvilluar një protest ku është djegur flamuri amerikan.

Ekziston konflikti në terren, në vende të ndryshme të Lindjes së Mesme në të cilIn Shtetet e Bashkuara dhe Irani ballafaqohen me aleatë të ndërfutur; ekziston lufta ekonomike, me sanksionet e vendosura nga Amerika. Dhe ka propaganda. Pas vendimit të Donald Trump për të njoftuar nëpërmjet Tëitter hyrjen në fuqi të transhit të dytë të sanksioneve ndaj Iranit duke përdorur një imazh të serialit “Game of Thrones”, përgjigjja nga Teherani erdhi nëpërmjet Instagramit dhe është nënshkruar nga një personalitet shumë i famshëm brenda vendit: gjenerali iranian Qasem Soleimani, komandanti i korpusit të posaçëm të rojeve revolucionare që mbikëqyrin politikën e jashtme të Teheranit dhe angazhimin ushtarak dhe ka për detyrë të nxjerrë ideologjinë komeiniste nga Republika Islamike.

Soleimani ka postuar një imazh në rrjetin social në të cilin ai shfaqet në profil, me vështrimin e tij të hedhur poshtë, në një sfond blu të errët dhe me shkrimin “Unë do të përballen me ju”, një referencë eksplicite ndaj mbretit të natës, i cili në serialin “Game of Thrones” urdhëron ushtrinë e “White Walkers”. Grafika e zgjedhur dhe tonet e errëta të imazhit pasqyrojnë stilin e serialit të White Walker. Kjo kundërpërgjigje vjen pasi Trump publikoi një imazh në Tëitter me mesazhin “Sanksionet po vijnë – 5 nëntor”, një kujtesë e sloganit të serialit “Dimri po vjen”.

Në instagram, gjenerali Iranian shton: “Ejani! Po ju presim. Unë jam armiku juaj. Fuqia e ushtrisë sime është armiku juaj. Ju e keni filluar këtë luftë, ne do ta përfundojmë”. Por përtej materialeve fiction, tensioni midis Uashingtonit dhe Teheranit është i vërtetë dhe gjithnjë më i lartë. udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, u përgjigj ndaj Trump nëpërmjet Tëitter: “Qëllimi i SHBA-ve në imponimin e sanksioneve është të paralizojë dhe të parandalojë rritjen e ekonomisë kombëtare, por ka çuar në një lëvizje drejt vetë-mjaftueshmërisë. Kombi iranian ka importuar gjithçka për vite, tani ai ka zhvilluar zakonin për të prodhuar gjithçka”, nënvizon ai. Ndërkohë, mijëra iranianë dolën në shesh në Teheran në përvjetorin e 39-ë të marrjes peng të ambasadës së Shteteve të Bashkuara. Personeli i selisë diplomatike u mbajt peng për 444 ditë. Manifestimet janë zhvilluar me slogane kundër Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit. Në shesh janë djegur dhe flamujt e dy shteteve. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono