përkrah

mendi-thaci-1280x713.jpg
ent ela18:20 | 30/03/2019

Kreu i partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoninë e Veriut, Menduh Thaçi, deklaroi se pavarësisht dënimit të tij nga gjykata, partia e tij përkrah kandidatin Stevo Pendarovski për president të shtetit. Thaçi theksoi se pafajësinë për dënimin me 3 vjet burgim do ta kërkojë edhe në instanca ndërkombëtare të drejtësisë.

Dënimi i kreut të PDSH me 3 vjet burg  në rastin e PSP-së  “Titanik 2” që ka të bëj me  keqpërdorime në zgjedhjet lokale të vitit 2013, nuk ka ndikuar në vendimin që Partia Demokratike Shqiptare të mbështesë kandidatin konsensual për president Stevo Pendarovskin.

Këto komente kreu i PDSH-së i bëri  para mbledhjes së Kryesisë së partisë së tij, në të cilën sikurse u njoftua, është biseduar për formimin e shtabit zgjedhor të Partisë Demokratike Shqiptare dhe shtabet e degëve. Kryetar i shtabit zgjedhor për zgjedhjet presidenciale të kësaj partie është zgjedhur Imer Aliu sekretar i përgjithshëm i PDSH.

Ndryshe, prej të hënës me 1 prill në RMV fillon fushata parazgjedhore për zgjedhjet presidenciale te 21 Prillit , ku në garë janë 3 kandidat. Bëerim Reka që përkrahet nga opozita shqiptare, Gordana Siljanovska Kandidate e VMRO-DPMNE-së dhe Stevo Pendarovski kandidat i shumicës parlamentare. Sipas Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve të drejtë vote kanë mbi 1.8 milion votues./abcnews.al

1-1280x581.jpg
ent ela17:45 | 10/02/2019

Kishin udhëtuar me prindërit e tyre në zonat e konflikteve për të luftuar përkrah Shtetit Islamik. Autoritetet ruse kanë mundësuar kthimin në atdhe të mbi 20 fëmijëve, nënat e të cilëve mbahen ende peng nga terroristët, ndërsa etërit janë vrarë në luftime.

Të paktën 27 fëmijë rusë u riatdhesuan të dielën në Moskë nga Iraku, ku kishin shkuar me prindërit e tyre për t’u bashkuar me Shtetin Islamik. Sipas agjencisë së lajmeve “AFP”, nënat e fëmijëve janë ende në duart e ISIS, ndërkohë që etërit janë vrarë në luftimet mes grupit xhihadist dhe trupave irakene në tre vitet e fundit. Në fillim të vitit, Kremlini njoftoi se 115 fëmijë rusë 10 vjeç dhe 8 të tjerë të moshave nga 11 në 17 vjeç ndodheshin ende në Irak. Përveç fëmijëve të riatdhesuar këtë të diel, 30 fëmijë të tjerë rusë u rikthyen në atdhe në fund të dhjetorit. Ndërkohë, rreth 100 fëmijë dhe gra, kryesisht nga republikat e Kaukazit, janë kthyer deri më tani në Rusi – thanë autoritetet. Një vit më parë, Shërbimi i Sigurimit Federal të Rusisë njoftoi se ishin rreth 4.500 qytetarët rusë që kishin udhëtuar drejt zonave të konflikteve për të luftuar përkrah terroristëve të Shtetit Islamik. Më shumë se 300 persona, duke përfshirë qindra të huaj, u dënuan me vdekje në Irak, ndërsa shumë të tjerë me burgim të përjetshëm pasi i përkisnin radhëve të grupit terrorist. Shumica e të dënuarve ishin nga Turqia dhe ish-republikat e Bashkimit Sovjetik. Ligji iraken i lejon të burgosurit të mbajnë fëmijët e tyre me ta derisa të mbushin 3 vjeç, por përtej kësaj moshe fëmijët duhet të qëndrojnë me të afërmit. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono