perjete

arrestim-durres-933x445.jpg
ad min13:10 | 10/07/2019

Arrestohet i forti i bandës së Durrësit, Ermir Dervishi. Policia e ka arrestuar për qëllim ekstradimi drejt Italisë, ku gjykata e ka dënuar 49-vjeçarin me burgim të përjetshëm për veprën penale të vrasjes.

I shpallur në kërkim pasi është dënuar Policia ka arrestuar një shumë të kërkuar, i cili para 20 vjetësh kishte vrarë një person ne Itali. Ai është Ermir Dervishi 49 vjeç i njohur edhe si një nga të fortit e Bandës së Durrësit. Ermir Dervishi u arrestua  me qëllim ekstradimin drejt Italisë, i dënuar me burgim të përjetshëm, për kryerjen e veprës penale “Vrasja”.

Operacioni për kapen e tij u organizua nga forcat e posaçme Operacionale të Durrësit në bashkëpunim me Interpol Tirana dhe me Zyrën e Interforcës të policisë italiane. Dervishi, banues në Durrës ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Apelit te Alessandrias, në datën 18.02.1999 e ka dënuar me burgim të përjetshëm, për kryerjen e veprës penale “Vrasja”, njofton policia./abcnews.al

1559569672_bardhlulla.jpg
ad min16:10 | 03/06/2019

Arrestohet në Itali një shqiptar i shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasje të trefishtë, të ndodhur në vitin 1993. Bardh Lula ishte  dënuar me burgim të përjetshëm.  49-vjeçari kishte ndryshuar edhe mbiemrin në Luli, për t’i shpëtuar prangosjes. Në vitin 1993 Bardh Lula ka vrarë tre persona me armë zjarri. Në vitin 1996 Gjykata e Lezhës e dënoi në mungesë, me burgim të përjetshëm. Operacioni policor i koduar “Ëanted 3” u bë nga Policia e Shtetit, në bashkëpunim me homologët italianë. Ndërkohë gjatë gjithë kohës në arrati, ai kishte jetuar në Itali me identitet të ndryshuar, me emër të një shtetasi boshnjak. Bardh Lula rezulton në listën e 33 personave më të kërkuar nga Policia në qarkun e Lezhës. Në vijim 49-vjecari Lula do të ekstradohet në Shqipëri, për të vuajtur dënimin në vendlindje./ABC News Albania 24/7

 

 

1541077003-fadilkasemidhefildez_1545903832-3150606.jpg
ad min12:30 | 15/05/2019

Gjykata e Apelit për Krime të Rënda la të pandryshuar dënimin me burgim të përjetshëm për Fadil Kasemin, të caktuar më herët për të nga gjykata e shkalles së parë. Në Janar të këtij viti, Kasemi ishte shpallur fajtor dhe u dënua për vrasjen e ish-bashkëshortes se tij Fildez Hafizi, në Gusht 2017 në Tiranë. 39-vjeçarja u qëllua me 2 plumba pistolete brenda makinës së saj.

Gjatë procesit autori kishte pranuar se e kishte qëlluar ish-bashkëshorten për arsye xhelozie, sepse ajo ishte divorcuar prej tij, pas shumë shpenzimeve të tij për të.

Gjyqtarja Fildez Hafizi ishte kërcënuar me armë edhe me herët nga ish-bashkëshorti i saj, pas divorcit. Por Fadil Kasemi sërish ishte lënë i lirë nga drejtësia.

Çifti ka dy fëmijë, njëri nga të cilët në moshë të mitur./ABC News Albania 24/7

miklovan-parubi.jpg
ad min14:48 | 16/05/2018

Gjykata e Shkodrës i dha burgim të përjetshëm Miklovan Parubit, njeriut që bëri masakër në një lokal në Tetor të vitit 2016. Megjithëse avokati kërkoi lehtësim të masës duke iu referuar çrregullimeve të tij mendore, gjykata nuk toleroi dhe mori këtë vendim.

Ngjarja ndodhi pas lojës së pokerit, ku autori i masakrës pasi kishte humbur shkoi mori kallshnikovin në shtëpi dhe qëlloi me breshëri në lokalin në qendër të Dajçit të Bregut të Bunës.

Dy vetë vdiqën në vend, Gacalin Kopshti, 30 vjeç dhe Arjet Saiti, 42 vjeç. Katër persona të tjerë Aleks Prendi, Vinçens Kopshti, Ndue Marku dhe Kitas Molla u plagosën rëndë. Autori i vrasjes njihej nga banorët e zonës si një person me çrregullime emocionale dhe përdorues i drogës./abcnews.al

gazetaret.jpg
ent ela17:49 | 16/02/2018

Një gjykatë në Turqi ka dënuar me burgim të përjetshmë gjashtë gazetarë të dyshuar se kanë pasur lidhje me grushtin e shtetit në Korrik të vitit 2016.

Ky vendim vjen pas një vendimi të një gjykate tjetër në Turqi, që vendosi lirimin e gazetarit gjermano-turk, Deniz Yucel, i cili mbahej i burgosur prej një viti pa asnjë akuzë.

Të gjashtë gazetarët u shpallën fajtorë për lidhje me predikuesin islam Fethullah Gulen, i cili akuzohet për grushtin e dështuar të shtetit.

Ata janë:  Nazli Ilicak, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Fevzi Yazici, Yakup Simsek and Sukru Tugrul Ozsengul.

Sipas mediave, gjykata në Stamboll i shpalli ata fajtorë për “përpjekje për të shkatërruar rregullin e krijuar nga Kushtetuta turke”.

Dë vëllezërit Altan, Ahmet and Mehmet, u akuzuan për dhënie të mesazheve të koduara në një emision televiziv në prag të përpjekjes për grusht shteti.

Disa oficerë ushtarakë në Turqi organizuan një grusht shteti kundër Erdogan në Korrik të vitit 2016, që rezultoi në vdekjen e 250 civilëve.

Që prej asaj kohe, autoritetet turke kanë burgosur më shumë se 50.000 persona dhe kanë shkarkuar më shumë se 150.000 të tjerë që punonin si nëpunës publikë, gazetarë, mësues, policë dhe zyrtarë drejtësie./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono