pergjigjet

selia-PD-1280x713.jpg
nev ila16:51 | 10/08/2019

Partia Demokratike përmes një reagimi në rrjetet sociale nga Sekretari i Përgjithshëm i saj Gazment Bardhi, kthen vëmendjen në Lazarat.

Sipas Gazment Bardhit, Rai 3 është në listën e armiqve të Edi Ramës dhe Sandër Lleshajt bashkë me Zërin e Amerikës dhe Bild. Bardhi vazhdon akuzat që në Shqipëri krimi i organizuar ka mbështetje në të gjitha nivelet.

, shkruan Bardhi./abcnews.al

 

donald-trump-1280x785.jpg
nev ila20:21 | 06/08/2019

Presidenti amerikan Donald Trump do të vizitojë të mërkurën El Pason, qyteti me prani të theksuar hispanike ku fundjavën e kaluar u regjistrua masakra që la 22 të vdekur.

Për ngjarjen në fjalë, që dyshohet se kishte si motiv urrejtjen ndëretnike, Trump është kritikuar ashpër nga demokratët për shkak të retorikës së tij anti-emigracion.

Vizita e tij synon të tregojë të kundërtën sa i takon urrejtjes racore dhe supremacisë së bardhë, të cilat ai i dënoi në fjalimin e së hënës, dy ditë pas ngjarjes së rëndë.

Ndërkohë, të martën Trump u është përgjigjur kritikave në adresë të tij me një postim në Twitter, ku ka deklaruar se në kohën e presidencës së Barak Obama ndodhën 32 incidente me armë.

“Askush nuk tha që Obama ishte jashtë kontrollit. Të shtënat në masë kanë ndodhur përpara se unë të mendoja të bëhesha president”, ka shkruar Trump në profilin e tij./ABC News Albania 24/7

sattler-933x445.jpg
Sej rie13:10 | 09/07/2019

Ambasadori  i Austrisë në vendin tonë Johan Satler i është përgjigjur kërkesës së Voltana Ademit që Shkodra të qeveriset nga një Komision Administrativ Evropian. Në një reagim në rrjetet sociale, Sattler thotë se Shqipëria s’është më ajo e vitit 1913, por një vend që synon hyrjen në Bashkimin Evropian.

Letra  publike e kryebashkiakes së Shkodrës Voltana Ademi drejtuar disa prej ambasadorëve në Shqipëri ka mbërritur në selitë diplomatike. Në emër të qytetarëve shkodranë, ajo ka shprehur gatishmërinë që të pranojnë një komision Administrativ Europian që t’i japë mend se çduhet të bëjë me zyrën e kryetarit të Bashkisë në të cilën kërkon të ulet i zgjedhuri i mazhorancës Valdrin Pjetri, por në kundërshtim me dekretin e Presidentit sipas opozitës.

“Në vitet 1913 -1914 dhe 1918-1920 ky qytet me rëndësi vitale për të gjithë kombin, është qeverisur nga komisione ndërkombëtare të fuqive të mëdha. E ndoshta është prapë rasti, dhe jo vetëm për Shkodrën!”, thoshte Ademi.

“Do isha i lumtur të diskutoja. Por 2019 nuk është 1913. Shqipëria aspiron të hapë negociatat me BE. Kjo kërkon aftësinë për të zgjidhur problemet politike. Dhe për këtë nevojiten dy gjëra: Sezoni i konfliktit duhet të ndiqet nga sezoni i zgjidhjes së konflikteve. Shqiptarët duan të shkojnë me pushime me mendje të qetë”, tha Sattler

Letrën publike Kryetarja e Bashkisë Voltana Ademi ia ka drejtuar ambasadorëve të Bashkimit Evropian dhe ambasadës së SHBA. Ajo është e gatshme të lërë detyrën nëse Shkodra qeveriset nga një komisioni ndërkombëtar./ABC News Albania 24/7

ismail-qemali.jpg
nev ila15:20 | 21/06/2019

 

Më shumë se 3. 2 % e maturantëve në vend rezultojnë mbetës në anglisht. 14 ditë pas testimit Qendra e Shërbimeve Arsimore ka publikuar rezultatet e provimit të parë të maturës shtetërore. Testimit iu nënshtruan 36 mijë e 134 maturantë të shpërndarë në 194 qendra.

Ndërkohë maturantët i janë nënshtruar dhe provimit të gjuhës shqipe e letërsisë dhe atij të matematikës. Përgjigjet e tyre sipas Ministrisë së Arsimit pritet të dalin pas pak ditësh. Të hënën e 24 qershorit maturantët do të japin dhe testin e fundit e maturës, atë të lëndës me zgjedhje.

Për herë të parë këtë vit pyetjet me alternativë në tezë janë korigjuar elektronikisht./ABC News Albania 24/7

ambasadori-1280x729.jpg
Sej rie22:50 | 23/05/2019

Në një bashkëbisedim me ndjekësit e tij në rrjetet sociale, ambasadori britanik në Prishtinë ka deklaruar se bashkësia ndërkombëtare nuk do të ndërhyjë për të zgjidhur problemet e brendshme të Kosovës. Por ambasadori OKONELL ka paralajmëruar se Mbretëria e Bashkuar do t’u ndalojë hyrjen në territorin e saj politikanëve të lidhur me krimin./ABC News Albania 24/7

 

BARDHI-1280x709.jpg
Sej rie18:20 | 13/05/2019

Në një deklaratë për media  zëvendësministri i Brendshëm, Besfort Lamallari ka deklaruar se ditën e sotme protestuesit kanë ndërmend të përsërisin skenarin e dhunës dhe të përdorin bomba motov.

Lamallari ka kërkuar nga forcat politike që të distancohen nga aktet e dhunës. Ai tha se po kryer një hetim për të parandaluar çdo tentativë për të ushtruar dhune gjatë protestës së sotme.

Lidhur me këto deklarata ka reaguar edhe Sekretarit të Përgjithshëm të PD-së, Gazment Bardhi, i cili është shprehur se “Partia Demokratike dënon me ashpërsi deklaratën e Ministrisë së Brendshme si një deklaratë që nxit dhunë dhe nuk i shërben stabilitetit të vendit”.

Deklarata e Sekretarit të Përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi

Partia Demokratike dënon me ashpërsi deklaratën e Minstrisë së Brendshme si një deklaratë që nxit dhunë dhe nuk i shërben stabilitetit të vendit.

Qeveria që qëndron në pushtet me votat e blera nga krimi i organizuar dezinformon dhe mashtron opinionin publik për qëllimin e protestës së opozitës. Dhuna nuk është dhe nuk do të jetë kurrë qëllim dhe as mjet i Partisë Demokratike.

Deklaratat e Ministrisë së Brendshme se Partia Demokratike ka prodhuar dhe ka shpërndarë bomba molotov për protestën e sotme janë një sajesë e neveritshme, që synojnë përplasje, konflikt dhe frikë tek qytetarët.

Partia Demokratike ka thirrur sot një marshim proteste të gjithë qytetarëve kundër dhunës, për Shqipërinë si gjithë Europa.

I sigurojmë qytetarët se Partia Demokratike është e angazhuar vetëm për protestë paqësore. Partia Demokratike është parti e lirisë dhe e vlerave europiane dhe euroatlantike, ajo ka refuzuar dhe refuzon dhunën dhe bashkëpunimin me krimin për të ardhur në pushtet. Është e dënueshme çdo përpjekje propagandistike e qeverisë për ta kundërvënë Partinë Demokratike me partnerët tanë, si në rastin e mbishkrimeve në banesën e ambasadorit të OSBE-së. Ne i kërkojmë prokurorisë të zbulojë kush janë autorët e këtij akti të shëmtuar dhe t’i vërë ata paërpara përgjegjësisë.

Dhuna është mjeti kryesor me të cilin Rama mban pushtetin, duke goditur qytetarët e pambrojtur. Është Edi Rama ai që nxorri me gaz lotsjellës nga shtëpitë banorët tek bregu i Lumit, që kërcënon banorët e Astirt me shkatërrimin e shtëpive, që ka futur në burgje mbi 10 mijë qytetarë që nuk paguajnë dot energjinë elektrike, që u ka hequr bukën e gojës mijëra të tjerëve. Ky është zemërimi në rritje i mijëra e mijëra qytetarëve të tjerë, të poshtëruar e të dhunuar nga regjimi I Edi Ranës.

Partia Demokratike është e vendosur të mos bëjë asnjë hap prapa për të drejtën themelore politike të njerëzve të lirë, votën e lirë, të pandikuar nga krimi dhe korrupsioni, njësoj siç ndodh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në Britani, Francë, Gjermani, Itali dhe kudo.

Protestat tona i shërbejnë vetëm këtij qëllimi. Ne jemi distancuar nga dhuna dhe e kemi dënuar atë që gjatë protestës së 11 Majit. Mediat kanë transmetuar live thirrjen e Kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha për protestuesit, që të mos cënojnë asnjë polic në krye të detyrës.

Skenarët kriminlaë të Edi Ramës, pengimi I së drejtës për të protestuar për opozitës dhuna dhe terrori mbi protestuesit nuk kanë për të na ndalur. Beteja jonë është për Shqipërinë si gjithë Europa, prandaj ne kemi mbështetjen e shumicës së shqiptarëve të ndershëm./abcnews.al

Zalenski.jpg
nev ila12:54 | 04/05/2019

E vetmja e gjë e përbashkët mes Rusisë dhe Ukrainës është kufiri. Ëshët ky reagimi i presidentit të ri ukrainas Zelenski pas deklaratave të presidentit rus Putin. Ky i fundit ishte shprehur se rusët dhe ukrainasit janë i njëjti popull.

Presidenti i ri i Ukrainës është shprehur qartë për sa i përket politikës që do të ndjekë ndaj Rusisë. Zelenski u shpreh se e vërteta sot është se pas aneksimit të Krimesë dhe sulmit të Donbas, e vetmja gjë që Ukraina dhe Rusia kanë të përbashkët, është kufiri.

Deklarata e kreut të shtetit ukrainas, erdhi pasi presidenti rus Vladimir Putin, pak ditë më parë u shpreh se rusët dhe ukrainasit janë një popull i vetëm. Lideri i Kremlinit së fundmi ka firmosur një dekret kontrovers sipas të cilit banorëve në zonat juglindore të Ukrainës të pushtuara nga separatistët filorusë, u lejohet të marrin pasaportë ruse me një procedurë shumë të thjeshtë.

Ky vendim shkaktoi një debat në distancë mes presidentëve Zelenski dhe Putin./ABC News Albania 24/7

Rama-Haradinaj-1.jpg
Sej rie20:40 | 01/05/2019

Kryeministri Rama iu përgjigj përmes rrjeteve sociale akuzave të një dite më parë të kryeministrit Haradinaj, se shefi i ekzekutivit të Shqipërisë, i kishte bërë presion më shumë se të gjithë në Berlin për heqjen e taksës mbi produktet serbe. E vërteta ime me shumë dëshmitarë, nis replika e kryeministrit me kritika ndaj homologun Kosovar, për publikim të detajeve të një bisede informale.

Reagimi i plotë

E vërteta ime me shumë dëshmitarë

Si rregull udhëheqësit nuk i komentojnë në publik bisedat mes tyre e sidomos ato informale, aq me tepër pa rënë dakord paraprakisht dhe lerë pastaj t’i shtrembërojnë, duke gënjyer për të dalë “burra të mirë” para popullit të tyre, si të ishin duke shitur mish në pazar.

Me vjen sinqerisht keq që miku im Ramush, nuk e ka mësuar ende këtë rregull kaq të thjeshtë, megjithëse normalisht ky s’është as ndonjë rregull udhëheqësish në fakt, po një normë elementare mirëkuptimi njerëzor. Nuk është hera e parë që e bën, po është hera më e gabuar dhe prandaj këtë herë, s’e kaloj dot në heshtje si të tjera.

Askush s’i ka bërë Ramushit presion në Berlin për të hequr taksen. Unë jo e jo. Madje askush as i’a ka kërkuar hiç që ta heqë taksen! Unë jo e jo. Përkundrazi.

Kancelarja Merkel dhe Presidenti Macron, kanë nxitur një diskutim informal në holl mbi rifillimin e dialogut. Kam ndërhyre vetëm një herë, duke thënë se ata duhet të hynin vetë në proces. Më tutje i kanë kërkuar me shumë durim dhe disa herë Ramushit jo ta heqë taksën, po thjeshtë të japë pëlqimin që taksa të pezullohet përkohësisht, për 6 muaj apo edhe për 4 muaj qoftë, duke u zotuar që të hyjnë në procesin e dialogut Kosovë-Serbi ata vetë. Edhe të dy personalisht, kancelarja dhe Presidenti!

I kam sugjeruar Ramushit në dy momente ta pranojë këtë kërkesë të tyre, sepse kam menduar dhe mendoj që përfshirja direkte në nivelin me të lartë e Gjermanisë dhe Francës, boshtit të Bashkimit Europian, u shfaq si një mundësi e re dhe shumë e favorshme për ta shtruar çështjen e finalizimit të dialogut, në nivelin më të lartë të mundshëm.

E kam mbështetur dhe e mbështes edhe sot taksen si një “klithëm” të Kosovës, që ta dëgjojë bota dhe si të tillë edhe e kam mbrojtur, kudo e me këdo. Po unë di që ajo është një taksë që i është vënë Serbisë, jo një mur që i është vënë Gjermanisë, Francës apo SHBA, për t’i ndaluar ta ndihmojnë e ta mbështesin Kosovën, në rrugën e përpjekjes së mundimshme historike drejt njohjes përfundimtare nga gjithë bota. Dhe kur këta aleatë të mëdhenj dhe të pazëvendësueshëm dot nga askush e askurrë (pa të cilët jo Ramushin, po as Kosovën dhe të drejtën e saj njëqind vjet të mohuar s’do ta njihte kurrëkush ende sot), kërkojnë thjeshtë pezullimin e përkohshëm të taksës, në mënyre që të mund ta ndihmojnë e ta mbështesin Kosovën drejt njohjes së saj të plotë ndërkombëtarisht, refuzimi është i pakonceptueshem për mua.

Shtoj këtu se me ka mbetur gozhdë fakti që miqtë e mëdhenj, hasën në një refuzim të pashpjegueshëm edhe kur propozuan që përkundër pezullimit të përkohshëm të taksës, nëse në fund të muajve të dialogut nuk do të arrihej objektivi final i nënshkrimit të paqes, atëherë do t’i hapej përfundimisht rruge liberalizimit të vizave për Kosovën(!).

Gjithësesi, meqë Ramushi u qa publikisht se unë i paskësha bërë më shumë presion se sa Vuçiçi për heqjen e taksës, mua s’më mbetet tjetër veçse të ngushëllohem me faktin qe pas samitit edhe Vuçiçi, u shpreh publikisht ndaj meje po aq i palumtur sa Ramushi.

S’kam dashur dhe s’dua te hyj asnjëherë në polemika publike me askënd në Kosovë, aq me pak me kryeministrin e Kosovës. Uroj që të mos jem i detyruar ta bëj përsëri. Ai ka të drejtën e tij të flasë në emër të Kosovës, po mua s’ma heq dot askush të drejtën të flas për Kosovën. /abcnews.al

thumb-alba-cobaj.jpg
nev ila18:20 | 13/04/2019

E ftuara e emisionit “Thumb” ditën e sotme ishte Alba Çobaj, e cila prej Tetorit të vitit të shkuar ka startuar emisionin “Ditë për Ditë” në TV Klan. Moderatorja e emisionit “Ditë për Ditë” në TV Klan, ka treguar vështirësitë me të cilat përballet çdo ditë në punën e saj. Fatma nuk e ka lënë pa thumbuar Albën me pyetjen e saj pikante.

Fatma: Kë ke kapur që je futur në Klan?.

 Alba Çobaj: “Të jem e sinqertë, nëse do ishte kjo rruga që unë do të kisha zgjedhur, do ishin shumë ndryshe gjërat. Thashë që njerëzit shohin vetëm rezultatin final që ne dalim në ekran, por që gjithë stërmundimin dhe lodhjen tonë nuk e shohin. Nuk kemi as pse tua tregojmë që ne po vuajmë, sepse në fund të fundit është zgjedhja jonë, po bëjmë një gjë që duam. Por që do ishte shumë ndryshe po të ishte si thoni ju”./abcnews.al

isaksakja-848x445.jpg
ent ela18:30 | 31/03/2019

Kryebashkiaku demokrat i Kavajës Isa Sakja, i është përgjigjur Kryeministri Edi Rama. Ky i fundit gjatë vizitës në shkollën profesionale me profil bujqësor në Golem e quajti Sakjan si një individ që nuk ka vizion tjetër për zhvillimin e qytetit veçse ndërtimit të pallateve. Por, sipas kryebashkiakut demokrat, nuk mund të bëhën investime miliona euroshe, kur nuk investon asnjë qindarkë në një bashki vetëm për arsye politike.

Reagimi i plotë:

Kryetari i Bashkisë së Kavajës Isa Sakja: E vërteta e sulmit politik të Ramës është se në 2 vjet u shkatërrua monopoli i rilindjes në ndërtim. Rama ka frikë nga protestat. Sot, Kryeministri Rama përdori një vizite inkonjito në Golem, duke hedhur  fjalën  tym, siç e ka në stilin e tij të konsumuar retorik, për të nxitur një sulm politik ndaj meje.

Zoti Rama,

Që ndërtimi është një valvulë shkarkuese për punësim, këtë duhet ta dish!

Nën drejtimin e demokratëve, në Bashkinë e Kavajës është shembur monopoli i ndërtimit 6-vjeçar të klanit rilindas; kjo është e vërteta. Kjo e ka shqetësuar klikën e rilindasve në qytet, e cila uzurpoi edhe rerën, edhe zhavorrin, edhe mistritë e muratoreve punëtorë në Kavajë për t’ia dhënë të gjitha vetëm një firme. Kjo nuk ndodh me! Çdo propagandë me prapavijë të theksuar politike, retorike boshe, pa asnjë argument nuk mund ta zhbëje këtë të vërtetë.

Nga shkolla e mesme e Golemit, në shoqëri të Kryetarit te Bashkisë së Durrësit, (shpresoj që zoti KM të mos e keni marrë vesh vetëm sot që Golemi është pjesë e Bashkisë Kavaje), pa asnjë kavajas me vete, deklarove se do te ndryshosh një sistem të tërë administrimi, sepse Bashkia Kavajë, që e drejtojmë prej vetëm 2 vjetësh, nuk paska ndërtuar një konvikt që kërkon një investim miliona euro.

Mbasi ndritët Durrësin sot z. Rama dhe z. Dako ju lëshuat Kavajës.

 Në fakt, nuk ka ironi më të madhe se përmendja e fjalës “prokurori” dhe “pallate në rërë ” në prani të Vangjush Dakos. Sot, bashkia e Kavajës zoti Rama, mbasi mbaroi riparimet e  dëmeve që bëri ” rilindja” juaj në Kavajë dhe Golem po bën tamam ato që ju nuk i bëtë dot.

Ajo që sot ne po bëjmë është një park 88 000 metra katrore e një kopsht fëmijësh në mes, aty ku njerëzit e tu e kishin shndërruar në një depozite plehrash. Po bëjmë lulishte dhe parqe  në zonat administrative, ku ju nuk shkelet kurrë!  Zoti Rama duhet ta dish, se në kushtet  kur nuk investon asnjë qindarkë në një bashki vetëm për arsye politike, nuk mund të pretendohen investime disa miliona euro në një konvikt. Është nonsens!

Gjithsesi, te falenderoj se sot zbuluat platformën e sulmit kundër meje, atë të ‘45-ës: kundërshtar politik në litar!

E di, këtë sulm e bën se ke frikë nga protestat!

Ke frikë nga Kavaja, djemtë e vajzat, burrat e gratë e saj që janë në ballë të protestave për rrëzimin tënd.

Po të kishe  me vete djem socialistë nga Kavaja, do të thoshin se unë nuk jam frikacak.Përkundrazi!

Aty, poshtë zyrës tënde, përballë parlamentit do të na kesh, derisa të kuptosh se ora jote mbaroi.

Sa për prokurorinë, ti dhe kushdo tjetër e ka derën e Bashkisë Kavajë të hapur!/t


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono