pergjegjes

protesta-unaza-2-1280x695.jpg
nev ila21:28 | 19/10/2019

Protesta e banorëve të Unazës së Re gjatë mbrëmjes së të shtunës pati si kryefjalë mos hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian. Përfaqësuesit e opozitës që ishin të pranishëm në protestë fajësuan kryeministrin Rama si përgjegjës kryesor për mos hapjen e negociatave dhe i kërkuan atij të largohej.

Banorët e Unazës së Re u mblodhën në protestën e tyre edhe gjatë së të shtunës, ku në mbështetje të tyre ishin dhe përfaqësues të opozitës. Ish-deputeti i PD-së, Klevis Balliu u shpreh para banorëve se kryeministri Rama duhet të largohet pasi është përgjegjës për mos hapjen e negociatave

Të pranishëm në vendin ku u mbahet protesta ishin edhe efektivë të policisë së shtetit të cilët nuk lejuan bllokimin e rrugës kryesore.

Pas protestës që zgjati rreth 60 minuta ku nuk pati as incidente, banorët e Unazës së Re u shpërndanë drejt banesave tyre./abcnews.al

 

lulzim-basha23.jpg
ad min13:15 | 03/10/2019

Sipas kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, kryeministri Rama është përgjegjës për dështimin për herë të katërt për hapjen e negociatave.

“Përgjegjësinë për dështimin për herë të katërt për hapjen e negociatave e ka Edi Rama dhe askush tjetër. Është dështimi i Edi Ramës. Është ky njeri në pushtet, vitin e fundit me dekret edhe Ministër i Jashtëm dhe ky dekret ka vulën e tij. Premtoi se do hapë negociatat dhe dështoi siç ka dështuar në çdo premtim tjetër. Ky nuk është dështimi i parë, as i dytë, as i tretë, por më i fundit në kaosin dhe krizën ku e ka futur vendin me qeverinë e tij të korruptuar”, tha Basha, sipas të cilit kjo është arsyeja pse largohen shqiptarët dhe kushtet për Shqipërinë shtohen.

Për kreun e PD-së, deklaratat që bën Rama se disa vende evropiane nuk duan zgjerim është mashtrim.

“Mashtrim se këto vende janë kundër zgjerimit, atëherë pse i thonë Po Maqedonisë dhe Jo Shqipërisë. Arsyeja është e thjeshtë, sepse Shqipëria ka dështuar në fushat ku Shqipërisë i është kërkuar progres”, tha Basha.

Ndër të tjera, kreu i selisë blu tha se Rama do t’i ikë përgjegjësisë. Sipas Bashës, 9 kushtet e Bundestagut gjerman janë një udhërrëfyes për daljen nga kriza.

“Nuk është momenti për të vazhduar një lojë 6-vjeçsre për të hedhur fajin, kur përgjegjësi është vetëm Edi Rama. Shqipëria është në krizë të thellë ekonomike, punësimi, politike dhe 9 kushtet dhe kërkesat e Bundestagut përbëjnë shprehjen më koncize të një udhërrëfyesi për daljen nga kjo krizë. Nuk kemi kohë për të humbur. Me njerëz që kanë dështuar, kanë vjedhur kanë dështuar dhe nuk mbajnë përgjegjësi. Është koha që njerëzit e përgjegjshëm të tregojnë se dinë t’i dalin zot këtij vendi”, tha Basha./abcnews.al

Boris-Xhonson.jpg
ad min11:41 | 23/09/2019

Kryeministri britanik Boris Johnson akuzoi Iranin si përgjegjës të sulmeve ndaj rafinerive të naftës në Riad. Ai shtoi se vendi i tij është i gatshëm të mbështesë sauditët dhe amerikanët duke dërguar trupa ushtarakë shtesë në rajon.

Britania e Madhe e konsideron Iranin përgjegjës për sulmin në rafineritë saudite të naftës. Kryeministri britanik Boris Johnson u shpreh për gazetarët se mendonte që Irani ishte përgjegjës për sulmin e 14 Shtatorit duke shtuar se britanikët mund të kontribuojnë ushtarakisht në përpjekjet ushtarake në gji ku do të dërgohen përforcime.

Ai theksoi se nëse do kërkohej një gjë e tillë Londra do të vlerësonte se në çfarë mënyre mund të ishte e dobishme. Qeveria britanike deri tani kishte qëndruar neutral duke mos akuzuar askënd për sulmet në Riad.

Tashmë Londra, e vetmja kancelari europiane, është rreshtuar në krah të sauditëve dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës duke akuzuar Teheranin për sulmet. Johnson pohoi se vendi i tij do të bashkëpunonte me miqtë amerikanë dhe ata europianë për një reagim që do të reduktonte tensionet në rajon duke shtuar se do të takohej me presidentin Iranian Hasan Rouhani në asamblenë e përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.

Kryeministri britanik pritet të takohet dhe me presidentin amerikan Donald Trump, kancelaren gjermane Angela Merkel dhe presidentin francez Emmanuel Macron. Për Johnson, Britania e Madhe duhet të jetë një urë mes miqve amerikanë dhe atyre europianë kur flitet për krizën në rajon./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono