pergjakje

pergjaket-dasma.jpg
ad min14:20 | 18/08/2019

Një bombë ka shpërthyer në një dasmë në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, duke vrarë 63 persona dhe plagosur mbi 180 të tjerë. Dëshmitarë nga vendi i ngjarjes kanë deklaruar për BBC se sulmi u krye nga një atentator vetëvrasës.

Shpërthimi ndodhi në një zonë në perëndim të qytetit, e banuar kryesisht nga myslimanë shiitë. Guerrilasit talebanë mohuan përgjegjësinë e sulmit, që nuk është marrë përsipër nga asnjë grup tjetër.

Por myslimanët sunitë, përfshirë talebanët dhe Shtetin Islamik, i kanë vënë shpesh herë në shënjestër minoritetet shiite në Afganistan dhe Irak. Ministria e Brendshme afgane konfirmoi bilancin e viktimave disa orë pas ngjarjes.

Ndërkohë, foto të publikuara në rrjetet sociale tregonin trupa të shtrirë mes tavolinave e karrikeve të kthyera përmbys. Në dasmat afgane ka zakonisht shumë të ftuar që mblidhen në salla të mëdha, ku burrat festojnë të ndarë nga gratë dhe fëmijët./ABC News Albania 24/7

vrasja.jpg
ad min09:22 | 17/04/2018

Një adoleshent humbi jetën mbrëmjen e së hënës në Londër, pasi u godit me thikë. Mediat bëjnë të ditur se ai ishte 18 vjeç dhe është i treti person që theret me thikë në Londër brenda 48 orëve.

Ai u gjet me disa plagë në Forest Gate rreth orës 22:50 të natës të së hënës. Mjekët munduan t’i shpëtojnë jetën, por 18-vjeçari mësohet se ka vdekur në vendngjarje.

Autoritetet janë duke hetuar ngjarjen, ndërsa The Mirror shkruan se nëse do të hetohet si vrasje, atëherë do të jetë rasti i 60 në kryeqytetin britanik për këtë vit.

Një dëshmitar, i cili banonte afër vendit të ngjarje, tha në Twitter se nuk u lejua të dilte jashtë, për shkak se policët i thanë se kishte gjak në të gjithë rrugën.

Të dielën, një femër, rreth 30 vjeçe, u ther me thikë në Brixton, në jug të Londrës. Polica arrestoi si të dyshuar një 20-vjeçar, i cili ndodhej në vendin e ngjarjes dhe besohet se e njihte viktimën.

Ndërsa një orë më parë, 26-vjeçari Raul Nicolaie u ther me thikë në Colindale, në veri të Londrës. Miqtë e tij thanë për mediat, se viktima, me kombësi romune, që kishte ardhur në Britani pesë vite më parë, la pas një fëmijë 6-muajsh. Në vendin e ngjarjes u arrestua një 34-vjeçare. Viktima dhe autorja e dyshuar njiheshin më parë, njoftoi policia.

Vrasjet janë kthyer në një “virus” për Londrën. Numri i paprecedentë i vrasjeve dhe akteve të dhunës që nga fillimi i vitit e ka kthyer atë në kryeqytetin e krimit./abcnews.al

vlcsnap-error438-1280x720.jpg
ad min21:36 | 21/02/2018

Një luftë e ashpër mes dy grupeve kriminale ka futur në kaos kryeqytetin e Irlandës, Dublin. E ndërsa ka shkaktuar dhjetëra viktima, autoritetet kanë dhënë alarmin për 29 persona të tjerë që ndodhen në listën e vdekjes.

Prej dy vjetësh, një luftë mes dy klaneve kriminale për kontrollin e drogës përgjak rrugët e kryeqytetit të Irlandës, Dublin. Bëhet fjalë për dy banda të drejtuara nga dy liderë të pamëshirshëm, përplasja mes të cilëve u ka marrë jetën të paktën 15 personave në një kohë të shkurtër. Por së fundmi policia irlandeze ka dhënë alarmin, pasi në listën e vdekjes ndodhen edhe 29 persona të tjerë, të cilët konsiderohen “kufoma që ecin”.

Gjithçka nisi Shtatorin e vitit 2015, kur banda e Kristi Kajnahen eleminoi nipin e bosit rival Xherri Haç në Spanjë. Ky i fundit reagoi duke dërguar njerëzit e tij, që sulmuan me breshëri kallashnikovi një hotel ku ishin mbledhur njerëzit e Kajnahen. Por lëvizja rezultoi një bumerang, pasi Kajnahen, i njohur me pseudonimin “Murgu”, nisi një fushatë shfarrosjeje që çoi në vrasjen e 13 njerëzve të Haç. Përplasja e ashpër ka bërë që në Dublin të shtohen patrullat policore, të cilat janë vendosur edhe para shtëpive të anëtarëve të klaneve, për të shmangur ndonjë përplasje.

Ndërkohë, për shkak të dhunës, familjarë të afërm e të largët të dy bosëve kanë braktisur shtëpitë nga frika e hakmarrjeve. Sipas hetuesve, lufta mund të marrë fund vetëm me vrasjen e njërit prej bosëve. Në lojë mes dy klaneve është kontrolli i rrugëve të drogës që mbërrin në portin e Dublinit. Grupi i Kajnahen synon prej kohësh të vërë duart mbi këtë fetë të trafikut të drogës dhe e di mirë që vetëm duke eliminuar rivalët do të mund të ketë rrugë të lirë./abcnews/a;


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono