përfundon

Partizani-Champions-1280x720.jpg
Sej rie22:45 | 17/07/2019

Përfundon aventura e Partizanit në  Champions League. Të kuqtë u mundën ndaj Karabag me rezultatin 2-0 ne ndeshjen e kthimit të vlefshme për turin e parë. Partizani tashmë do të luajë ndaj skuadrës së Sherif Tiraspol në Europa League.

Karabag shuan ëndrrën e Partizanit. Të kuqtë u mundën me rezultatin 2-0 në ndeshjen e kthimit të vlefshme për turin e parë të Ligës së Kampionëve. Partizani luajti një ndeshje të mirë por eksperienca e Karabag në kompeticionet evropiane rezultoi vendimtare.

Partizani e nis ndeshjen në sulm me Çinari jep sinjalet e para por goditja e shtatlartit shkon jashtë. Është sërish sulmuesi i të kuqve në të ‘27 minut që tenton të kapë në befasi portierin Vagner i cili devijon në këndore. Skuadrat e qarkulluan mirë lojën dhe krijuan raste shënimi por pjesa e parë u mbyll në barazim pa gola.

Fraksioni i dyte ishte në favorin e vendasve të cilët shënuan dy herë. Në minutën e 50, Ozobiç i shpëton markimit të mbrojtjes së Partizanit dhe mposht pas një goditje me kokë portierin Alban Hoxha.

Partizani në disavantazh detyrohet të shtojë sulmet në portën e Karabag. Në minutën e 59, Solom ndërmerr një aksion individual por kundërshtari largon rrezikun nga zona. Është sërish Solomon në të 73 minutë që humbet një rast të artë për Partizanin.

Gjashtë minuta më pas reagojnë vendasit me Slavçev teksa humbet një rast të pabesueshëm përballe Hoxhës. Në momentin më të mirë të Partizanit, azaret shënojnë edhe golin e dytë.

Partizani përfundon aventurën në Champions League dhe tashmë do të luajë në turin e dytë të Europa Leauge përballë Sherif Tiraspol.  Sfida e parë do të luhet në datën 25 Korrik ndërkohë që ndeshja e kthimit një javë më pas./ABC News Albania 24/7

bulevardi-i-ri-1280x720.jpg
nev ila14:35 | 03/07/2019

Përfundon  segmenti i fundit i bulevardit te ri në Tiranë. Sipas kryebashiakut Erion Veliaj është projekti më jetik i realizuar në kryeqytet gjatë mandatin e tij të parë në krye të bashkisë.

Tashme dhe segmenti i trete i bulevardit te ri ne Tirane është gati. Sheshit fundor qe do te ngjasoje me ate “Nene Tereza” i eshte hapur rruga e realizimit.

Kryebashkiaku Erion Veliaj përfundimin e punimeve e inspektoi bashkë me përfaqësuesin e Fondit të Abu-Dhabit dhe Ambasadorin e Emirateve të Bashkuara Arabe.

 “Jam shumë i kënaqur që pas zgjedhjeve i rikthehemi punës normale, iu rikthehemi kantiereve të qytetit tonë, i rikthehemi Tiranës e cila vitin tjetër përgatitet të mbushë 100 vjeç. Këtu jemi në hapësirën që do identifikojë 100 vitet e ardhshme të Tiranës. Nëse bulevardi i vjetër ishte i këtij 100 vjetori të parë, Bulevard i Ri besoj i ka shtruar të gjithë infrastrukturën për Tiranën e 100 viteve më pas, në atë që duam ta quajmë zonën Fin – Tech, pra e financave dhe e teknologjisë për qytetin”, tha Veliaj.

Katër vitet e shkuara  u shpreh Veliaj u rikuperua puna e pa bërë nga administrata e mëparshme ndërsa katër vitet e ardhshme, zhvillimi i Tiranës do të përqendrohet përtej unazës së saj.

 “Projekti ‘lloci’, e thonë tironsit, për nja 4 vite. Çfarë ndodhi, ndodhi, por u munduam të rikuperonim shumë shpejt kohën që humbëm në ato 4 vite. Më vjen mirë që tani jemi gati vetëm për sheshin monumental, që duam të bëjmë në fund të Bulevardit dhe mezi pres të shqyrtojmë 10-15 aplikimet e para që na kanë ardhur për zhvillime.  Ajo që parashikoj në 4 vitet e mandatit të dytë është shumica e zhvillimit që Tirana do të shohë do të jetë jashtë Unazës origjinale të saj, kryesisht në zonën e Bulevardit të Ri. Shpresoj shumë që këtu do të rritet standardi, jo vetëm i cilësisë, por edhe i jetës komunitare”, tha ai.

Ambasadori i Emirateve të Bashkuara Arabe vlerësoi edhe cilësinë e punimeve të kryera ndërsa drejtori  i Financave të Fondit për Zhvillim i Abu-Dhabit premtoi bashkëpunim për të tjera projekte./ABC News Albania 24/7

 

48404522_1472776676186653_4350939125117878272_n.jpg.gallery.jpg
Sej rie12:30 | 25/06/2019

Një adoleshent me origjinë nga Shqipëria është kapur duke u kujdesur për një fermë kanabisi  dhe është dënuar me 15 muaj burg.

Ai është Emiliano Boia, i cili kishte shkuar nga Greqia në Britani, pasi i ishte premtuar një pagë prej 15,000 dollarë për t’u kujdesur për kultivimin e drogës, raporton bordertelegraph.com. 

Por në 15 Janar të këtij viti, pas bastisjes në një banesë policia sekuestroi 652 bimë kanabisi dhe vuri në pranga 19-vjeçarin shqiptar. Gjykata ka theksuar se i riu kishte një rol të vogël në zinxhirin e organizatës.

Boia, me origjinë nga qyteti i Elbasanit, por që u rrit në qytetin grek të Nafplios, kishte shkuar në Britani që në Korrik të vitin 2018 dhe kishte vizatur qytete të tilla si Londra dhe Glasgow.

Prokurori Graham Fraser i tha gjykatës se Boia nuk kishte dënime të mëparshme ndërsa ishte lënë në paraburgim që nga 16 Janari.

Avokati mbrojtës Greg McDonnel tha se klienti i tij kur kishte kuptuar se kishte hyrë shumë thellë në atë çështje nuk kishte mundur të shkëputej.

Ai shpjegoi: “Ky është një djalë i ri që kishte nota të mira në shkollë në Greqi dhe erdhi në Mbretërinë e Bashkuar për të kërkuar një jetë më të mirë dhe për të fituar të ardhura në mënyrë që t’ia dërgonte  familjes së tij në Greqi”.

McDonnel vuri në dukje se Boia nuk kishte marrë para pasi kishte vetëm pak muaj që punonte aty. Avokati shtoi se në përfundim të dënimit Boria dëshiron të kthehet në Greqi./abcnews.al

makina-1-1280x718.jpg
Sej rie13:20 | 28/05/2019

Dy maturantë nga qyteti i Korçës u plagosën në një aksident rrugor, sot paradite në aksin Korçë-Voskopojë. Makina me të cilën udhëtonin doli nga rruga dhe përfundoi në një kanal.

Të rinjtë, qe mbeten të lënduar, u dërguan në spitalin rajonal të Korçës për të marra ndihmën mjekësore. Sipas bluzave të bardha të dy janë jashtë rrezikut për jetën.

Shkak i aksidentit dyshohet të ketë qenë shpejtësia tej normave të lejuara me të cilën po lëvizte makina. /ABC News Albania 24/7

peqin-1280x689.jpg
Sej rie21:20 | 09/05/2019

Një banesë në Peqin është grabitur në orët e paradites. Autorët sipas policisë janë një burrë dhe një grua. Të dy dyshohet se i kanë dhënë një lëng që paralizon kujtesën të zotit të shtëpisë dhe më pas kanë marrë nga banesa një shumë parash.

Një burrë dhe një grua grabitën një banesë në qytetin e Peqinit. Në momentin e ngjarjes ndodhej në shtëpi vetëm kryefamiljari.

Nga veprimet e  kryera nga policia rezulton se në orët e paradites tek banesa e Skënder Beqirit ka shkuar një çift, me pretendimin se gruaja kishte nevoja personale. Ata dyshohet se i kanë dhënë për të pirë një shishe me lëng të moshuarit, duke i paralizuar kujtesën.

Më pas autorët kanë marrë paratë dhe janë larguar pa ushtruar dhunë ndaj 76-vjeçarit. I moshuari ndodhet në spital për ndihmë mjekësore si pasojë e pijes së konsumuar. Familjarët e tij pretendojnë se i zoti i shtëpisë është dhunuar dhe autorët u kanë grabitur kursimet e shumë viteve.

Grupi hetimor ka grumbulluar prova të cilat mund të ndihmojnë në identifikimin dhe kapjen e autorëve./ABC News Albania 24/7

rruga-e-vlores.jpg
nev ila17:03 | 04/05/2019

Një investim i nisur para dy vitesh në lotin e parë  për rrugën e lumit të Vlorës sapo ka përfunduar. Ndërkohë pritet të nisë puna edhe për dy segmente të tjera të kësaj rruge deri në Himarë. Ky aks rrugor krijon një lidhje të re me jugun e vendit dhe do të përfitojnë mijëra banorë të Vlorës, Selenicës dhe Himarës.

86,6 milion dollarë,investimi total për rrugën e lumit të Vlorës, përfundon loti i parë i investimit, nga fshati Babicë deri në fshatin Gjorm. Bëhet fjalë për një nyje shumë të rëndësishme të infrastrukturës që do të lidh Vlorën me fshatrat e Lumit të Vlorës dhe shkon deri në Himarë.

Segmenti i dytë 27.1 kilometra shtrihet nga Ura e Gjormit-Brataj-Ura e Laskos, ndërsa segmenti i tretë prej 23.7 kilometra vazhdon nga Ura e Laskos-Qeparo. Këto dy segmente aktualisht janë në procedurat e fundit të tenderimit nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit.

Gjatësia e projektit përfundimtar të rrugës së lumit të Vlorës  është 90 km.  Nga investimi pritet të përfitojnë mbi 129 mijë banorë, të fshatrave të Vlorës, Selenicës dhe Himarës.

Punimet për rrugën e lumit të Vlorës startuan në vitin 2017, ndërsa përfundimi i plotë i kësaj rruge pritet të përfundojë në vitin 2022./ABC News Albania 24/7

avioni-florida.jpg
nev ila13:20 | 04/05/2019

 

Fatmirësisht nuk ka asnjë viktimë, por vetëm disa të plagosur lehtë, nga aksidenti në Florida, ku një avion ka përfunduar në lumë. Piloti humbi kontrollin teksa po përpiqej të ulej në pistë në kohë stuhie.

Një avion Boing 7373 përfundoi jashtë piste në XheksonVill, në Florida. Pasagjerët dhe ekuipazhi, sipas autoriteteve dhe mediave amerikane, janë të gjithë në gjendje të mirë pavarësisht se avioni  përfundoi në lumë.

Aksidenti ndodhi mëngjesin e të shtunës kur avioni u përpoq të ulej në pistë gjatë një stuhie, me reshje të dendura dhe erëra të forta. Për momentin numërohen 20 të plagosur lehtë

Zjarrfikësit dhe ambulancat shkuan menjëherë në vendngjarje për të shpëtuar personat që ndodheshin në bord por dhe për të shmangur derdhjen e karburantit të avionit në ujin e lumit.

Në bordin e avionit ndodheshin 142 pasagjerë. Boeing 737 vinte nga Guantanamo, Kubë.

Bëhet fjalë për një avion ushtarak dhe në bord me shumë mundësi ka qenë ushtarë./ABC News Albania 24/7

54519543_1470467049756519_655009880171610112_o-1280x720.jpg
ent ela13:16 | 22/03/2019

Përfundon procesi i legalizimeve në bashkinë Konispol. Kështu shkruhet në një shënim në “Facebook” nga ALUIZNI. Bashkia Konispol është e para bashki që mbyll procesin e legalizimit.

“Sot gjendemi në Konispol për të dorëzuar grupin e fundit të lejeve të legalizimit për gjithë territorin e kësaj Bashkie”, tha drejtori i përgjithshëm i ALUIZNI-t, Artan Lame në një aktivitet të zhvilluar në prani të deputetit të zonës Alket Hyseni, kryetarit të bashkisë, Shuaip Beqiri dhe drejtorit të ALUIZNI-t, Sarandë, Eleron Gjoni.

Me përmbylljen e këtij procesi, mbeten pa u legalizuar ende edhe rreth 40 banesa të pabanuara, ose që pronarët e tyre janë në emigracion.
“Gjejmë rastin t’ju bëjmë thirrje atyre banorëve që, në rastin e parë që do të kthehen në atdhe, të paraqiten pranë zyrave tona për të ndjekur procedurat e mbetura”, vijoi mes të tjerash drejtori Lame.
Sipas  Artan Lame, “me legalizimet e sotme, përmbyllet kapitulli i legalizimeve në këtë Bashki, për të hapur më tej me Agjensinë e re të Kadastrës, reformën pasuese, atë të regjistrimit të tokës në fshat”.

Bashkia Konispol mbulohet nga Drejtoria Rajonale e ALUIZNI-t Sarandë. Ajo përbëhet nga Njësitë Administrative Konispol, Xarrë dhe Markat. Kemi të bëjmë me një zonë me drejtim të theksuar agro-bujqësor.
Në këtë zonë ka patur gjithsej 660 vetëdeklarime. Për periudhën 2006-2013 ishin bërë vetëm 8 leje në Xarrë dhe 0 leje në Konispol. Ndërsa për periudhën 2014-2019 janë bërë 606 legalizime./abcnews.al

xhejms-1280x680.jpg
ent ela11:20 | 26/02/2019

Xhejms Harden nuk mundi ta vazhdonte serinë e tij të ndeshjeve drejt rekordit të Uilt Çembërlenit. Ylli i Hjustonit u ndal në fitoren e skuadrës së tij ndaj Atlantës

Do ta kishte gjithsesi të vështirë, dhe tani e kuptoi plotësisht. Xhejms Harden nuk mundi ta vazhdonte serinë e tij të ndeshjeve me të paktën 30 pikë të shënuara në NBA, pasi u ndal nga Atlanta.

Ylli i Hjustonit e humbi mundësinë vetëm për 2 pikë, pasi realizoi 28 në suksesin e arritur në shtëpi me shifrat 119-111. Kjo do të thotë se Harden do të duhet të kënaqet me serinë e dytë më të gjatë në historinë e basketbollit amerikan me 32 ndeshje radhazi, ndërsa Uilt Çembërlen mbetet tepër larg.

Ish-ylli i viteve 60-të e 70-të arriti deri në 65 duele me 30 pikë apo më shumë.

“Pata një dhimbje në qafë që më pengoi, – u shpreh Hardeni pas ndeshjes, – gjithsesi, duhet të jem krenar me këtë që realizova. Ishte shumë e vështirë të arriheshin 65 ndeshjet e Çembërlenit, por 32 të tilla radhazi ishin diçka e madhe”.

Harden i humbi të 10 gjuajtjet për tri pikë, diçka aspak karakteristike për të, dhe kjo ishte arsyeja që nuk mundi ta vazhdonte serinë drejt rekordit. Për herë të fundit, i mbiquajturi “Mjekra” shënoi më pak se 30 pikë në 11 dhjetor të vitit të kaluar ndaj Portlendit.

Pavarësisht nga dështimi i kapitenit, Hjustoni ia doli ta fitonte ndeshjen, me kontribut edhe nga Kris Pol që shënoi 20 pikë dhe nga Erik Gordon që realizoi katër gjuajtje për tri pikë. Skuadra nga Teksasi është në vendin e pestë në Konferencën Perëndimore, një paraqitje gjithsesi më e dobët sesa vjet, kur doli në vend të parë./abcnews.al

asfaltim.jpg
ent ela11:40 | 03/02/2019

Bashkia e Tiranës ka kryer asfaltimin e rrugës “Fiqiri Basha”, në Laprakë. Pas përfundimit të rehabilitimit të gjithë infrastrukturës nëntokësore, përfshi rrjetin e ujërave të zeza dhe ujërave të bardha, shtrirjen e rrjetit të ujësjellësit dhe atyre telefonike, ndërmarrjet e Bashkisë së Tiranës kanë vijuar punën për ndërtimin e gjithë infrastrukturës sipërfaqësore, asfaltim, ndriçim dhe sinjalistikë.

Njësia nr. 11 në Tiranë është një nga njësitë që ka përfituar një sërë investimesh rrënjësore, duke ndryshuar rrënjësisht pamjen e shumë lagjeve në të./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono