performance

jonida6.jpg
ad min23:30 | 16/05/2019

Këngëtarja Jonida Maliqi u kualifikua në finalen e Festivalit Europian të Këngës në Tel Aviv. Me këngën “Ktheju Tokës”, ajo përfaqësoi këtë të enjte Shqipërinë në këtë ngjarje të rëndësishme të muzikës.

Jonida këndoi e 14-a në radhë në gjysmëfinalen e dytë të Eurosong. Në një performancë drithëruese kënga përfaqësuese e Shqipërisë u prit me emocione të veçanta. Më herët, në një postim në Instagram, këngëtarja shkruante se kjo ishte mbrëmja për të treguar të gjithë punën e bërë që nga muaji Dhjetor.

“Sot është mbrëmja për të cilën kam, kemi punuar me shumë dashuri! Që nga emocionet e para të Dhjetorit e deri në këto çaste, jam rrethuar si kurrë më parë me energjinë e një publiku të jashtëzakonshëm që përkrahu, mbështeti dhe këndoi me muaj të tërë shqip Ktheju Tokës”, shkruante ajo.

Shtetet e tjera që u kualifikuan mbrëmjen e sotme në përfundim të votimit janë Maqedonia e Veriut, Holanda, Suedia, Rusia, Azerbajxhani, Danimarka, Norvegjia, Zvicra, si edhe Malta./abcnews.al

angela-merkel.png
ad min08:32 | 06/11/2018

Koalicioni qeverisës në Gjermani duket se po i reziston presioneve, të rritura pas performancës së dobët në zgjedhjet rajonale dhe paralajmërimit të Merkel për dorëheqje nga drejtimi i CDU-së. Në mbledhjen e radhës, aleatët kanë rënë dakord të vazhdojnë punën.

Koalicioni i madh në Gjermani duket se do të vazhdojë të qeverisë vendin, pavarësisht lëkundjeve nga rezultati i dobët në zgjedhjet lokale dhe paralajmërimit të Merkel se do të heqë dorë nga politika. Në përfundim të një takimi të mbajtur ditën e hënë mes aleatëve, Merkel tha se partia e saj CDU, Partia Social-demokrate dhe Unioni kristian-socialist i Bavarisë janë dakord për të vazhduar punën.

“Mendoj se e rëndësishme për social-demokratët, dhe natyrisht për ne si CDU, është se jemi gati të vazhdojmë zotimin që kemi marrë përsipër në kuadër të marrëveshjes së koalicionit”, tha Merkel.

Kancelarja nënvizoi se, mbështetja në radhët e partive për të vijuar punën e koalicionit është unanime.

“Që do të thotë se ekziston bindje tërësore se ne duhet të vazhdojmë punën, siç është rënë dakord në marrëveshje”, theksoi Merkel.

Javën e kaluar Merkel njoftoi tërheqjen nga posti i kryetares së CDU-së, por të hënën ajo nënvizoi se do të vazhdojë detyrën e kancelares deri në përfundim të mandatit, që skadon në 2021-shin.

Nga ana tjetër, social-demokratët, të ndodhur nën presion për shkak të performancës së dobët në zgjedhjet rajonale, braktisja e koalicionit qeverisës është jashtë çdo diskutimi. E pyetur në një konferencë shtypi pas takimeve nëse liderët politikë e kanë diskutuar një opsion të tillë me konservatorët, kryetarja Andrea Nahles u përgjigj prerë: “JO”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono