përdoret

evis-kushi-1280x730.jpg
ad min17:59 | 02/04/2019

Të tjera përgjime janë bërë publike nga PD-në, ku sipas saj funksionarë të lartë të qeverisë janë të përfshirë në çështjen “Babale”. Lidhur me akuzat dhe fakte e nxjerra nga selia blu, deputetja e PS-së Evis Kushi është shprehu se çështja “Babale” po përdoret i kalë beteja nga opozita.

Mirela Milori: Do doja një reagim të parë pasi gjatë mbrëmjes së djeshme dhe paradites së sotme opinioni është njohur me përgjime të reja dhe me akuza direkte të PD ndaj mazhorancës në lidhje me çështjen “Babale”. Do doja një reagim të forcës tuaj politike në lidhje me këtë.

Evis Kushi: Po çështja “Babale 1”, “Babale 2” dhe mesa duket do të këtë edhe një “Babale 3”, ka qenë një nga kauzat kryesore të opozitës për një periudhë të gjatë kohore,  ka qenë kali i betejës së opozitare. Por mesa duket shumë nga detajet e kësaj çështje dolën blof, të pavërteta opozita u tërhoq. Tani mesa duket ka një ringjallej të kësaj teme por unë besoj se për sa kohë kjo çështje është në Prokurori, për sa kohë ka persona të dyshuar, të akuzuar, ka dosje në lidhje më këtë çështje unë mendoj se duhet të presim drejtësinë që të thotë fjalën e saj. Ajo duhet të vërtetojë Këto që janë akuza, apo që opozita i quan fakte. Të vërtetohen nëse janë të vërteta apo thjesht janë trillime dhe fabrikime. Nëse ka fakte të reja apo duhet të dërgohen në Prokurori dhe është Prokuroria dhe gjykata që duhet të thonë fjalën e tyre.

Mirela Milori: Në fakt Çlirim Gjata ditën e sotme tha se përmes përdorimit të policisë dhe SHISH, ka thënë se Taulant Balla ka sajuar një histori të blerë me para të psita për ta përdorur kundër opozitës. Keni një qëndrim në lidhje me këtë sepse përmendet emri i zoti Balla, supozohet që të jetë dhe Gramoz Ruçi, diku përmendet një person me emrin Gramoz mendohet që mund të jetë edhe kryetari i Kuvendit. Pra një qëndrim sepse po përfshihet sipas PD gjithë kupola shtetërore.

Evis Kushi: Për sa kohë janë thjesht akuza këta duhet të vërtetohen në Prokurori dhe në Gjykatë. Ne nuk mund të themi asgjë më tepër dhe ne i inkurajojmë të gjithë ata persona që pretendojnë se kanë fakte të shkojnë në Prokurori, t’i dorëzojnë atje dhe në fund të mbajnë përgjegjësi. Qoftë ata që janë të implikuar në të tilla çështje të shkojnë para organeve të drejtësisë, por edhe nëse këto janë thjesht sajesa, personat që janë të implikuar gjithashtu të mbajnë përgjegjësi para ligjit./abcnews.al

doda-1280x721.jpg
ent ela21:52 | 08/03/2019

E ftuar në emisioni “Provokacija”, Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së Mesila Doda është shprehur se dorëzimi i mandatave ishte e vetmja rrugë për opozitën. Gjithashtu Doda ka folur për një lloj lënde kimike të quajtur CS e cila ishte hedhur nga policia gjatë protestave të opozitës. Politikania tha gjithashtu  se kjo lloj lënde kimike përdoret vetëm në raste torturash.

Mustafa Nano: Ti je e bindur 100% se kjo që po bën opozita është gjëja e duhur?

Mesila Doda: Unë jam e bindur 100 % që kjo është e vetmja rrugë. Ishte e vetmja rrugë dhe mundësi që i kishte mbetur opozitës.

Mustafa Nano: Në ç’kuptim?

Mesila Doda: Në kuptimi që nuk është më një aksion i papritur sepse në mënyrë të padrejtë është zhvendosur vëmendja vetëm tek lënia e mandateve dhe nuk shikohet se çfarë ka ardhur përpara kësaj. të mos harrojmë se është një qeverisje e cila është kapur me skandale pas skandalesh duke shkaur që tek aktet korruptive dhe siç ishte akti i fundit i DH Albania ku një recepsionit 26-vjeçar përfundon që merr një tender 30 milionësh.

Mustafa Nano: Po nuk është ndonjë gjë e çuditshme në Shqipëri. Më të gjitha qeveritë kanë pasur nga një skandal.

Mesila Doda: Mendoj që ky ishte një nga skandalet e thella. Më është dashur të shkoj në qendër tregtare për të gjetur maska kundër lendeve kimike. Kundër këtyre gazeve kimikë.

Mustafa Nano: Për çfarë?

Mesila Doda: Kundër gazeve kimike. Të betohem! Nuk e mendoja kurrë që në 2019 do bëja dhe këtë por ja që ndodhi.

Mustafa Nano: Mesila kanë ndodhur gjëra më të rënda Mesila.

Mesila Doda: Muçi unë po të them ka qenë një… uroj të mos e provosh ose hajde ta shikosh një herë se çfarë do të thotë dhe ta shikosh që është një prej atyre mjeteve që përkufizohen tek torturat.

Mustafa Nano: Është përdorur më përpara. Në 21 Janar është përdorur.

Mesila Doda: Janë dy lloje Muçi, është tjetër gazi lotsjellës dhe e kanë përdorur edhe gazin lotsjellës atë të thjeshtin dhe sigurisht që ka pasoja, por jo ai tjetri CS-ja.

Mustafa Nano: Nëse do ishit ju Kryeministre e vendit dhe do kishit përballë një turmë të madhe …

Mesila Doda: Jo mo jo, unë jam grua gratë e gjejnë zgjidhje përpara nuk i lënë njerëzit që të vijnë aty te turma. Harroje ti! Gratë dinë më shpejt ta zgjidhin çështjen. Nuk kishte për të shkuar ndonjë herë gjendja deri aty. Gruaja e gjen kompromisin shumë më shpejt Muçi./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono