përballet

britain.jpg
nev ila19:13 | 22/10/2019

Deri në vitin 2050, Bullgaria parashikohet të humbasë një të katërtën e popullsisë së saj dhe pothuajse çdo vend në rajon do të zvogëlohet gjatë dekadave të ardhshme, sepse më shumë njerëz po emigrojnë sesa imigrojnë, dhe për shkak të niveleve të ulëta të lindjeve.

Rënia dramatike e popullatës në Evropën Juglindore pasi të rinjtë kërkojnë mundësi jashtë vendit, po kërcënon aftësinë e vendeve në rajon për të pasur shërbime jetësore sociale, paralajmëruan Kombet e Bashkuara.

Sipas parashikimeve të fundit të OKB-së, nëntë nga dhjetë vendet me tkurrjen më të shpejtë të popullsisë në botë janë në Evropën Lindore dhe Juglindore, tha për Reuters Allana Armitage, Drejtoreshë e Fondit të Popullsisë së OKB-së për Evropën Lindore dhe Azinë Qendrore.

Deri në vitin 2050, Bullgaria parashikohet të humbasë një të katërtën e popullsisë së saj dhe pothuajse çdo vend në rajon do të zvogëlohet gjatë dekadave të ardhshme, sepse më shumë njerëz po emigrojnë sesa imigrojnë, dhe për shkak të niveleve të ulëta të lindjeve.

“Më pak fëmijë dhe largim të lartë do të thotë që popullsia e vendeve të Evropës Juglindore po bëhet gjithnjë e më e vogël dhe gjithnjë e më e vjetër, dhe ndryshe nga Evropa Perëndimore, imigrimi nuk po ndiqet si rrugë për të mbushur hendekun,” tha ajo.

Midis 1995 dhe 2035, përqindja e popullsisë së moshës 65 vjeç dhe më e vjetër do të dyfishohet në shumicën e vendeve, dhe në disa do të trefishohet, tregojnë parashikimet./abcnews.al

thaci-1-1280x725.jpg
ad min09:21 | 23/04/2019

Mediat në Kosovë raportojnë se kryetari i Komisionit Hetimor për rastin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq, Xhelal Sveçla, konfirmoi se ka marrë një letër Presidenca, sipas të cilës, kreu i shtetit Hashim Thaçi s’do të mund të përballet me komisionin parlamentar hetimor për dëbimin e shtetasve turq.

Ai shtoi se Presidenti i vendit ka kërkuar një shtyrje për në datën 26 prill.

Por nga ana tjetër anëtari i komisionit nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj, tha se komisioni nuk ka arritur ta përpilojë një raport brenda afatit kohor dhe ka kërkuar 1 muaj shtyrje.

Kjo është hera e katërt që Thaçi nuk i përgjigjet kërkesës së Komisionit.

/abcnews.al

bbbb-1280x722.jpg
ent ela22:54 | 19/01/2019

“Partia Demokratike sot përballet me një detyrë kritike, ngarkuar nga situata e krijuar në vend që po shkatërron jo vetëm të tashmen por edhe të ardhmen e këtij vendi”.

Deklarata erdhi nga kreu i kësaj force politike Lulzim Basha, gjatë mbledhjes së Këshillit Kombëtar të kësaj force politike.

“Si rrallë ndonjëherë në këto tre dekada, një partie politike nuk i kërkohet thjesht të jetë një zgjidhje, një alternativë elektorale, nuk i kërkohet thjesht që të ndalë një të keqe… Nga ne sot kërkohet një ndryshim transformues, edhe më i vështirë se ai në fillim të viteve 1990-të. Atëhere kishte energji, kishte shpresë, politika shihej si një e mirë që do e çonte vendin përpara. Sot Shqiptarët e shohin politikën si të keqen më të madhe dhe shkataren kryesore të problemeve tyre. Sot shqiptarët kanë humbur besimin tek vetja dhe tek e adhmja…Në këtë sfond, në këtë realitet ne duhet jo vetëm të luftojmë luftën për ndryshim, por mbi të gjitha betejën për besim, sepse pa besim nuk mund të arrijmë asgjë!”

Jo mrekulli, por normalitet ofron Partia Demokratike përkundër politikës hajdute, gjënjështare dhe arrogante, thekson Basha, normalitet i cili në Shqipëri apriori ngrë katër nevoja urgjente sipas tij.

“Për ndarjen e politikës nga krimi përmes vettingut të politikanëve. Për t’ua marrë Shqipërinë oligarkëve dhe për t’ia kthyer atë qytetarëve përmes platformës sonë antimafia, për dekriminalizimin e zgjedhjeve. Për një Shqipëri të taksave të ulëta, që financon, subvencionon dhe ndihmon gjithçka që rrit prodhimin, rrit punësimin dhe u jep shanse për punësim të gjithë shqiptarëve e në veçanti rinisë shqiptare. Integrimin e shqiperisë në BE”.

Pyetjes se si dhe kur do e rrëzojë qeverinë e Edi Ramës, Lulzim Basha i jep një përgjigje.

“Sa më shumë shqiptarët të bashkohen rreth nesh, aq më shpejtë do bjerë Edi Rama. Ndaj zgjidhjen kryesore të problemit Rama nuk e gjejmë dot as në rrugë, dhe as në institucione, por tek mendjet dhe zemrat e njerëzve…”.

Janë ata të cilët kreu i demokratëve Lulzim Basha kërkon t’i prijë në revoltë popullore, vendimmarrja nga Këshilli për të cilën ishte ngarkimi i strukturave drejtuese me organizimin e protestave me qëllim krijimin e një qeverie kalimtare dhe përgatitjen e zgjedhjeve të lira e të ndershme si zgjidhje politike e krizës ne vend.

Do të jetë kryesia  e re dhe grupi parlamentar ata të cilët do të marrin vendimet specifike sa i përket datës së nisjes së protestave apo pjesmarrjes së demokratëve në punimet e Kuvendit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono