për vrasjen

santiago-malko-1280x719.jpg
nev ila15:06 | 29/08/2019

Policia ka identifikuar dy persona si të dyshuar për vrasjen e ish- policit mbrëmjen e 27 Gushtit në kryeqytet. Sipas uniforme blu për këta persona po kryhen të gjitha verifikimet.

Grupi hetimor që po merret me këtë ngjarje ka ngritur 3 pista hetimi, si ajo e hakmarrjes, zhvillim i paligjshëm i aktivitetit të lojwrave të fatit dhe prishje e pazareve të drogës.

Grupi hetimor që po merret me zbardhjen e ekzekutimit mafioz të ish-policit Santiago Malko më 27 gusht në rrugën “Xhanfize Keko”, në kryeqytet, kanë identifikuar dy persona të dyshuar.

Deri më tani të dyshuar për këtë ngjarje janë shtetasit D.A dhe L.D, për të cilët po kryhen të gjitha verifikimet.

Sipas burimeve policore këta dy persona ishin me precedent të mëparshëm penal dhe akuzohen për një sërë veprash penale, por më kryesore është ajo e trafikut të lëndëve narkotike.

Po i njëjti burim thekson se makina “mercedes benz” që u gjet e djegur në fshatin Ferraj, dyshohet të jetë në pronësi të njërit prej këtyre personave, por nuk kanë akoma prova konkrete që ti dërgojnë tek autorët.

Uniformat blu deri në këto momente kanë ngritur disa pista hetimi, siç është ajo e hakmarrjes pasi, 26 vjeçari dyshohet të këtë marrë pjesë në vrasjen e një personi në Durrës disa kohë më parë.

Pista tjetër është ajo e zhvillimit të aktivitetet të paligjshëm të lojërave të fatit, dhe dyshohet për gjobvënie, nisur nga e shkuara që kishte Santiago Malko.

Ndërsa pista e tretë është ajo e prishjes së pazareve të drogës, nëpërmjet grupeve kriminale.

Referuar burimeve konfidenciale nga grupi i hetimit, thuhet se autorët e ekzekutimit të ish-policit janë vrasës me pagesë, nisur dhe nga mënyra se si është bërë atentati.

Gjithashtu thuhet se ka pasur disa persona që kanë marrë pjesë në vrasjen e 26 vjeçarit për shkak të mënyrës që është kryer atentati.

Santiago Malko hoqi dorë nga uniforma e policisë më 14 prill 2016, pasi u përfshi në një konflikt me dy vëllezrit Edmond dhe Gentian Lashi, disa metra larg Drejtorisë së Policisë së Tiranës.

Ata u konfliktuan në një lokal bastesh, dhe në atë kohë u deklarua se gjithë sherri ndodhi për një borxh të pashlyer nga ana e dy vëllezërve.

Ish-efektivi i policisë në vitin 2018 u përfshi në ngjarjen e 4 tetorit në ish-bllok ku viktimë mbeti Fabjan Gaxhaj, dhe u plagosën Ervis Martinaj dhe Eljon Hato, gjatë një sherri me Ervin Matën.

Për këtë ngjarje ai u shpall në kërkim policor dhe pas marrjes në pyetje u la i lirë, por mbahej nën vëzhgim nga policia.

26 vjeçari ishte edhe mik i ngushtë i biznesmenit të lojerave të fatit, Ervis Martinaj./ABC News Albania 24/7

TAHIRI-930x445.jpg
ad min23:45 | 04/07/2019

Institucionet e Kosovës kanë reaguar ndaj deklaratës së presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç në lidhje me hetimet për vrasjen e politikanit serb nga Kosova, Oliver Ivanoviç.

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, përmes një deklarate për media, ka thënë se deklarata e Vuçiçit është “tërësisht politike, mbi një fushë për të cilën ai nuk e ka asnjë kompetencë”.

“Është për keqardhje që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka marrë rolin e gjykatësit, prokurorit, hetuesit dhe secilin rol tjetër që atij i nevojitet, në përpjekje e sipër për ta fshehur të vërtetën, kurdo që ajo afrohet të dalë në pah”, thuhet në deklaratë.

Ndaj kësaj deklarate të ministrit Tahiri, ka reaguar drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, i cili ka thënë se “Tahiri po mbron kriminelët e luftës dhe po i fsheh vrasësit e Oliver Ivanoviçit”.

Të mërkurën, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se Beogradi “mendon se e ka emrin e vrasësit të Oliver Ivanoviçit”, por po përpiqet të sigurojë prova materiale.

Ai tha se Milan Radojçiç, nënkryetar i partisë së serbëve të Kosovës “Lista Serbe”, nuk ka lidhje me këtë vrasje.

Autoritetet e Kosovës dyshojnë se ai është i përfshirë në këtë krim.

Oliver Ivanoviç është vrarë më 16 janar, 2018, para selisë së partisë së tij në Mitrovicën e Veriut. Ai ka qenë kryetar i Iniciativës qytetare “Liria, Demokracia dhe Drejtësia”.

Në nëntor të vitit të kaluar, Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona në veri të Mitrovicës, të cilët dyshohet se kanë lidhje me vrasjen e Ivanoviçit, ndërsa Radojçiç, i cili është kërkuar po ashtu, nuk është gjetur në banesën e tij./REL


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono