pensioniste

edi-rama-bashkeqeverisja.jpg
ad min17:50 | 04/09/2019

Kryeministri pranoi sot se disa zyra shtetërore po i zvarrisin pensionistët duke ju mohuar të drejtat, por ju sugjeroi të gjithë qytetarëve që t’i drejtohen portalit të bashkëqeverisjes në mënyrë që të marrin zgjidhje të fshehtë.

Rikthimi i Shtatorit, e gjen kryeministrin Rama në takimet e përjavshme me qytetarët që kanë gjetur zgjidhje përmes portalit të bashkëqeverisjes shqipëriaqëduam.al.

Angazhimi i drejtpërdrejtë i qytetarëve ndihmon shumë në përpjekjen e përbashkët dhe në detyrën onë për ta shtyrë administratën maksimalisht që të bëjë detyrën. Nga ana tjetër ndihmon shumë për të zbuluar edhe individë apo struktura të vogla dhe nga larg edhe të padukshme të administratës që pengojnë për të marra masat ndëshkimore për individë që nuk e kanë bërë detyrën si duhet”, tha Rama.

Këtë të mërkurë, shembullin e tyre e treguan kryesisht pensionistë të cilët ishin zvarritur nga institucionet. Kryeministri paralajmëroi ndëshkim për zyrtarët abuzues.

“Një numër iu caktuar zyrash në territore, pensionistët nuk e marrin përgjigjen dhe mbi të gjitha nuk marrin përkushtimin që meritojnë. Mirëpo duke i drejtuar platformës ata kapërcejnë të gjitha pengesat dhe menjëherë kanë një mik shumë të fortë përkrah që është drejtpërdrejt qeveria”, tha Rama.

Pavarësisht dyshuesve, kryeministri pohon se besimi i qytetarëve tek portali është rritur./ABC News Albania 24/7

policia3-933x445.jpg
ad min16:30 | 08/07/2019

Rreth 1 milionë euro është vlera e pasurisë, që u sekuestruan me urdhër të Prokurorisë së Pogradecit. Nga hetimet nisura një vit më parë, rezultoi se, pasuritë ishin fshehur në emër të një grua pensioniste, e cila zotëronte 7 apartamente banimi, 2 në Pogradec dhe 5 në Tiranë.

Pasuria dyshohet se ishte përfituar nëpërmjet një skeme mashtrimi në qytetin e Como-s në Itali, në një shumë prej 2.3 milionë euro. Guardia di Finanza, zbuloi fillimisht se, gruaja me origjinë shqiptare, e cila bashkëjetojnë me një italian, kishte dërguar një pjesë të parave në adresë të mamasë së saj në qytetin e Pogradecit. Operacioni i koduar “Transferta” u krye në kuadër të task-forcës, Forca e Ligjit.

Vendimi i Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec është dhënë më 5 Korrik të 2019-s, ndërsa për pjesën tjetër e pasurive prej 1.3 miliardë euro, të përfituar nëpërmjet mashtrimit ende agjentët e krimeve ekonomike nuk kanë rënë në gjurmët e tyre./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono