pensionet

vlcsnap-error308-1280x720.jpg
ent ela12:05 | 24/02/2018

Një protestë historike është cilësuar ajo e pedagogëve të 64 universiteteve britanike, të cilët në kundërshtim me reformën e pensioneve kanë anuluar leksionet për 14 ditë. Por studentët në Oxford kërkojnë që t’iu kthehet pagesa e bërë në fillim të viti shkollor: 10 mijë euro.

Janë anuluar leksionet në auditoret e universitetit të Oxford në Britaninë e madhe, si pasojë e një proteste të pedagogëve. Këta të fundit janë kundër reformës së re të pensioneve. Por greva e tyre nuk ka prekur vetëm Oxford por dhe 63 universitete të tjera në të gjithë vendin. Janë plot 14 ditë që sallat e universiteteve do të jenë bosh. Por protesta e tyre nuk është mirëpritur nga studentët të cilët paguajnë një tarifë vjetore prej 10 mijë eurosh. Për këtë arsye 67 mijë prej tyre kanë firmosur një peticion me anë të cilit kërkojnë që të marrin përsëri paratë e paguara në fillim të vitit

Pedagogët kanë bërë të ditur se nuk do të kthehen në auditore për të rekuperuar leksionet e humbura. Reforma e pensioneve sipas qeverisë konservatore do të shërbejë për të ndihmuar universitetet. Por sindikata e profesorëve këmbëngul për të kundërtën duke thënë se do të reduktohen pensionet me rreth 10 mijë stërlina në vit. /abcnews.al

vlcsnap-error925-1280x720.jpg
ent ela15:09 | 12/01/2018

Shtetasit  shqiptarë të cilët kane 5 vite punë e kontribute sigurimesh në Itali, përfitojnë një pension pleqërie nga ky shtet.

Të jesh pensionist dhe i kënaqur. Eshtë rasti i disa pensionistëve shqiptarë të cilët e konsiderojnë veten me fat sepse falë punës së tyre në dy shtete, përfitojnë dy pensione.

Kjo është zonja Zdife Pulaj, 70 vjeçe e cila përfiton pension nga Shqipëria dhe Italia. Historia e saj është e thjeshtë, por mbreslënëse.

Fatmir Çekiri është një 68 vjecar që njëlloj si zonja Pulaj, ka nisur procedurat për përfitimin e pensionit nga Italia, vend ku ka punuar për 6 vite.

Këto pensione që sigurohen nga Italia janë një realitet deri tani për rreth 25 pensionistë.

Beskida Aliaj, specialiste në fushën e pensioneve, drejtuese e patronatit INAS CSL në Shqipëri,  na shpjegon proccedurat që duhet të ndjekin emigrantët për përfitimin e pensioneve të tyre.

Pensionistët emigrant mund të përfitojnë edhe një lloj tjetër pensioni, ku nuk është e domosdoshme heqja e rezidencës nga Italia.

Ndërkohë po punohet për nënshkrimin e një marrëveshje bilaterale, e cila synon bashkimin e periudhave kontributive të fituara në shqipëri e itali.  Aktualisht vendi ynë ka një marrëveshje të tillë me Belgjikën, Luksemburgun, Turqin, Gjermanin, Ccekin, Rumaninë, Hungarinë Austrinë, Kanadanë dhe Maqedoninë./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono