penallti

skysports-gareth-bale-real-madrid_4726592-1280x720.jpg
nev ila22:26 | 24/07/2019

Skuadra e Real Madrid ka fituar ndaj Arsenal fale ruletës se 11 metërshave. Koha e rregullt përfundoi në barazim 2-2

Real Madrid fiton falë ruletës së 11 metërshave ndaj Arsenal në takimin e vlefshëm për International Champions Cup. Koha e rregullt përfundoi në barazim 2-2 ndërkohë që fituesi u vendos nga penalltitë.

Sfida nisi në mënyrën më të mirë për Arsenal të cilët shënuan dy gola në pjesën e parë. Lakazete hapi serinë e golave në minutën e 9-të të takimit duke u treguar i saktë nga pika e bardhë e 11 metërshit.

Nuk vonoi edhe goli i dytë me autor Aubameyag. Ish sulmuesi i Dortmund mposhti lehtësisht portierin Navas duke e dërguar sfidën në rezultatin 2-0.

Pjesa e parë foli në favor të Arsenalit ndërkohë që në fraksionin e dytë trajneri Zidane bëri ndryshimet e duhura të cilat dhanë një efekt të menjëhershëm.

Gareth Bale ngushtoi shifrat në minutën e 55 duke përfituar nga një devijim. Vetëm tre minuta më pas, Asensio vendos baraspeshën pasi merr një pasim të saktë nga Marcelo.

Koha e rregullt u mbyll në barazim 2-2 ndërkohë që sfida iu drejtua goditjes së penalltive ku spanjollët u treguan më të saktë se anglezët. Reali tregoi një paraqitje pozitive përballë Arsenal ndërkohë që ndeshjen e radhës do ta luajë përballë rivalëve të Atletiko Madrid./ABC News Albania 24/7

 

 

anglia.jpg
G. P.08:30 | 04/07/2018

Anglia u bë çerekfinalistja e fundit e Botërorit. Skuadra angleze mundi Kolumbinë pas gjuajtjes së penalltive, dhe do të ndeshet me Suedinë për një vend në çerekfinale.

Edhe çerekfinalistja e fundit u mësua. Ishte Anglia që kaloi tek 8 më të mirat e Kupës së Botës, veçse pas një drame të madhe, nga ato drama që zakonisht i ka humbur. U deshën gjuajtjet e penalltive për të eleminuar një Kolumbi, në letër inferiore, por tepër të guximshme dhe këmbëngulëse deri në fund.

Pikërisht 11-metërshat kishin qenë fatalë për anglezët për dekada me radhë, të eleminuar 6 herë nga 7 që i ka takuar për t’i gjuajtur në turnetë e mëdhenj, por këtë herë ishte ndryshe.

Shpikësit e futbollit luajtën më mirë në pjesën e parë, duke iu afruar disa herë golit. Ishin ata që kontrolluan ndeshjen, edhe pse Kolumbia u mbrojt me rregull. Ky ritëm vazhdoi edhe pas pushimit dhe Kane fitoi një 11-metërsh të merituar, të cilin e ktheu në gol po vetë.

Gjithsesi, pasi kaluan në avantazh të besuarit e trajnerit Southgate e ulën ritmin dhe amerikanolatinët u kthyen në ndeshje. Këmbëngulja e tyre dha rezultat në minutën e tretë shtesë, kur Yerri Mina i Barcelonës barazoi mrekullisht.

Edhe shtesat ishin me dy fytyra, në të parën më mirë Kolumbia. Anglezët deshën t’u shpëtonin 11-metërshave në 15 minutat e fundit shtesë, por nuk ia arritën edhe pse patën raste.

Në fund, gjithsesi, patën fat dhe nerva të forta dhe tani i pret Suedia në çerekfinale, një shans i mirë për të arritur në gjysmëfinale të Botërorit./abcnews.al

arbitri.jpg
G. P.15:14 | 15/05/2018

Një arbitër futbolli rrezikon burgun në Serbi, pas ndeshjeve të fundit të Superligës. Organet kompetente u vunë në lëvizje pas një vendimi skandaloz të gjyqtarit Obradoviç.

Mjaftoi një penallti për t’i vënë prangat.

Ishte vërtet skandaloze ajo që u dha nga arbitri Srgjan Obradoviç në një nga ndeshjet e fundit të Superligës së Serbisë, diçka që vuri në lëvizje organet kompetente.

Gjyqtari u ndalua nga policia, ndërsa përcaktoi në mënyrë vërtet qesharake që Spartaku i Suboticës të kualifikohej për në Ligën e Europës me fitoren 2-0 ndaj rivalit direkt, Radniçkit të Nishit.

Ministria e Punëve të Brendshme të Serbisë deklaroi se ndaj arbitrit Obradoviç është ngritur një akuzë kriminale, dhe se arrestimi i tij u bë pas kërkesës së Prokurorisë në Novi Sad.

Mediat në Serbi japin informacione të tjera.

Gazeta “Kurir” shkruan: “Obradoviç foli në polici dhe skandali është në prag. Gjyqtari kontrovers që krijoi kaos në Suboticë, i lidhur me kompanitë e basteve”.

Obradoviç njihet si gjyqtar që ka bërë shumë gabime në të kaluarën, në të gjitha nivelet e futbollit serb ku ka drejtuar.

Kështu, në takimin Napredak-Slloboda, ku ai dha penallti për ndërhyrje të dukshme jashtë zone.

Kulmi ishte në derbin mes Crvena Zvezdës dhe Partizanit një vit më parë, kur akordoi gol për vendasit, ndonëse gjatë aksionit topi kishte dalë mjaft përtej vijës fundore.

Gjithsesi, në Serbi, prokuroria dhe policia veprojnë në futboll, ndërsa në Shqipëri kjo nuk ndodh, pavarësisht se penallti skandaloze ka pasur plot./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono