pemet

KLOSI-PER-GJELBERIMIN-E-SHKOLLAVE-ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela17:06 | 22/02/2019

Ministria e Mjedisit dhe Turizmit dhe ajo e Arsimit kanë lançuar nismën për gjelbërimin e shkollave.  Nga shkolla 9-vjeçare “Fan Noli” në Tiranë, ministri Klosi u bëri thirrje qyetarëve të kontribuojnë për shtimin e hapësirave të gjelbra dhe të mbjellin pemë në ish-venddepozitimet e mbetjeve.

Një shkollë, një parcelë!

Kjo është nisma më e re ndërmarrë nga Ministria e Mjedisit dhe Turizmit dhe ajo e Arsimit me qëllim ndërtimin e kurorës së gjelbër në institucionet arsimore. Nga shkolla “Fan Noli” në Tiranë ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi u shpreh se kjo fushatë ka një qëllim më të madh se kaq.

“Ne na duhet që këtë ta kthejmë në një aksion shumë më të madh që ka të bëjë me mbrojtjen nga erozioni, me gjelbërimin e zonave që për vite e vite kanë qenë venddepozitime për mbetjet urbane, na duhet që ta kthejmë këtë në një aksion që pemët për komunitetin, sidomos për zonat rurale të shndërrohen në një fuqi ekonomike”.

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit iu kërkoi drejtorëve të shkollave dhe atyre të drejtorive rajonale arsimore të përfshihen në fushatën “Krijo oksigjenin tënd” dhe të edukojnë brezat e rinj për të mbjellë sa më shumë pemë në datat 1 dhe 2 mars, në zona të mbrojtura, pranë lumenjve e kudo ku ka gjelbërim./abcnews.al

49512203_444220469444689_2555294005390737408_n-1280x853.jpg
ent ela14:58 | 06/01/2019

Në këtë fillim viti kreu i Bashkisë së Tiranës, i shoqëruar dhe nga personazhe publike, po vazhdon fushatën e mbjelljes së pemëve në kryeqytet.

Kreu i Bashkisë Tiranë ka vijuar fushatën e mbjelljes së pemëve edhe në këto ditë të ftohta janari. Nismës së kryebashkiakut iu bashkua profesori dhe përkthyesi i gjuhës frënge Ilia Lëngu.

“Dua t’i ftoj të gjithë qytetarët, secili sipas mundësive, mbjellja e një fidani është e përballueshme për të gjithë. Pra, nëse secili prej nesh i dedikon një pemë fëmijëve të tij, prindërve, gjyshërve, një përvjetori ose një feste të veçantë, praktikisht ka hedhur rrënjë në qytet, jo vetëm në nivelin metaforik, por ka hedhur rrënjë fizike në këtë qytet nëpërmjet këtij kontributi”.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës shprehu ambicien për mbjelljen e 2 milionë pemëve të reja në kryeqytet, deri në vitin 2030. /abcnews.al

UKRAINE-PEMET.mpg_snapshot_00.33-1280x768.jpg
G. P.19:58 | 21/12/2018

Ideja e një qyteti të Ukrainës për të vendosur pemët e Krishtlindjeve kokë poshtë, ka rezultuar shumë e suksesshme pasi banorët e kanë shpallur menjëherë si vend takimin e preferuar të të dashuruarve.

Në qytetin e Kmelinitski në Ukrainë, në vend të një numri të caktuar çadrash, të cilat qëndronin varur deri në nisjen e stinës së dimrit, janë vendosur pemët e krishtlindjeve. Pemë të stolisura si duhet dhe me drita e fjongo, por të vendosura kokë poshtë. Një ide e cila ka rezultuar shumë e suksesshme, pasi banorët kanë vlerësuar risinë, duke shëtitur poshtë tyre, duke bërë fotografi dhe duke e shpallur si vendtakimin e preferuar për të dashuruarit. Në total janë 130 pemët e Krishtlindjeve të vendosura kokë poshtë dhe çdo gjë ka kushtuar 700 euro. Pemët do të qëndrojnë në vendin e tyre për disa muaj, për t’u zëvendësuar në pranverë me çadrat shumëngjyrëshe./abcnews.al

47320876_1972492376151548_4537664056672124928_n-1280x853.jpg
ent ela15:08 | 02/12/2018

Në vijim të aksionit të Bashkisë së Tiranës për pyllëzimin e qytetit, Fakulteti i Shkencave të Natyrës i dhuron kryeqytetit disa drurë dekorativë të llojit Lofata, të cilët iu shtuan lulishtes “Qemal Stafa” pranë Presidencës. Në fjalën e tij kryebashkiaku Erion Veliaj theksoi se deri në 2030-ën do mbillen 200 milionë pemë.

Fushata e mbjelljes së pemëve e Bashkisë Tiranë duket se ka ndërgjegjësuar mjaft qytetarë si dhe institucione të ndryshme siç është edhe Fakulteti i Shkencave të Natyrës i cili ka dhuruar drurë dekorativë për lulishten pranë Presidencës. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Veliaj vlerësoi kontributin e Fakultetit të Shkencave të Natyrës që iu bashkua nismës së Pyllit Orbital.

Erion Veliaj: Ky është parku i “lofatave”, pemë shumë të bukura të dhuruara nga Fakulteti i Shkencave të Natyrës. Për të gjithë ne këtu do të jetë një kënaqësi fantastike kur të kalojmë buzë këtij parku; do të themi unë isha aty ditën kur u mbollën këto pemë, e do t’i i shohim teksa rriten bashkë me ne, me familjet tona në qytetin e Tiranës.

Bashkia e Tiranës synon të vendosë një rekord në mbjelljen e pemëve të reja, si pjesë e Pyllit Orbital. “

Erion Veliaj: Ambicja jonë nisi dy vitet e para me nga 100 mijë pemë në vit. Duam që brenda 2030-s në Tiranë të jenë mbjellë 2 milionë pemë, si një mënyrë për të kompesuar 200 mijë makina që sot ka Tirana.

Edhe dekani dhe profesorët e Fakultetit të Shkencave të Natyrës përgëzuan Bashkinë Tiranë për nismat dhe rëndësinë që po i kushton gjelbërimit të Tiranës. /abcnews.al

UNAZA-E-RE-E-PREMTE.mpg_snapshot_00.44-1280x720.jpg
G. P.14:25 | 30/11/2018

Në Unazën e Re në Tiranë vijon puna për heqjen e pemëve dhe ndriçuesve me qëllim nisjen e zgjerimit të rrugës. Ndërkohë drejtuesit e automjeteve përballen me trafik të rënduar.

Nëse ju duhet të kaloni me makinë nga Unaza e Re në Tiranë, nisuni më herët që të mbërrini në kohë në destinacion. Trafiku është rënduar ende pa nisur ndërhyrjet në rrugën kryesore. Ndërsa automjetet të ndodhura në këtë situtatë tentojnë të gjejnë një mënyre për shpëtuar prej tij.

Ndërkohë punonjësit e bashkisë vijojnë me heqjen e pemëve, ndriçimit e sinjalistikës rrugore në pjesën e mbetur të segmentit nga pallati me shigjeta deri tek sheshi “Shqiponja”. Bimët dekorative dhe ndriçuesit e kësaj zone sipas bashkisë, do të vendosen në rrugë të tjera të kryeqytetit. Me mbylljen e këtij procesi dhe vlerësimin e të gjitha objekteve nga Autoriteti Rrugor Shqiptar pritet të nise puna për zbatimin e projektit të Unazës së Madhe./abcnews.al

QETESI-NE-UNAZEN-E-RE.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
G. P.14:49 | 29/11/2018

Tensioni që dominoi protestën e banorëve të Unazës se Re në Tiranë mbrëmjen e shkuar, këtë paradite ia kishte lënë vendin qetësisë. Punonjësit e bashkisë kanë vijuar heqjen e pemëve anës rrugës, ndërsa për qarkullimin e automjeteve është vendosur sinjalistikë e re.

Banorët, pronat e të cilëve preken nga projekti i Unazës së Madhe në Tiranë, po përfitojnë nga koha e mbetur për të nxjerrë të ardhurat e fundit para se tu shemben bizneset. Ndërkohë punonjësit e bashkisë po përfundojnë heqjen e pemëve për ti hapur rrugë punimeve për zgjerimin e këtij segmenti.

Në gati gjysmën e rrugës nga sheshi “Shqiponja” drejt shkollës Teknologjike dhe anasjelltas është vendosur sinjalistika e re për qarkullimin e makinave. Devijimi i lëvizjes ka sjellë trafik në të dy anët e këtij segmenti rrugor. Në kantierin e punimeve për zbatimin e projektit te Unazës së Madhe, kanë mbetur gjurmët e protesës së një nate më parë. Parditja e 29 nëntorit kaloi e qetë në Unazën e Re në Tiranë./abcnews.al

KRONIKE-VELIAJ-AMBASADORI-JAPONEZ.mpg_snapshot_00.28-1280x720.jpg
G. P.13:44 | 11/11/2018

Kryebashkiaku Erion Veliaj i shoqëruar nga ambasadori i Japonisë në vendin tonë ka deklaruar se Parku i Liqenit do të pastrohet me mjete moderne dhe ekologjike, duke përsëritur thirrjen drejtuar qytetarëve për kontribut në këtë drejtim.

Bashkia e Tiranës, mbështetur nga Ambasada Japoneze në Tiranë ka pajisur Agjencinë e Parqeve dhe Rekreacionit me makineri dhe kosha që mundësojnë një pastrim më të shpejtë dhe efikas të Parkut të Liqenit. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i shoqëruar nga ambasadori i Japonisë në vendin tonë, Makoto Ito, falenderoi këtë të fundit dhe i kërkoi qytetarëve ndihmë në mirëmbajtjen e ambientit.

“Tani na duhet shumë bashkëpunim nga qytetarët, duhet ta mirëmbajmë parkun, t’i hedhim mbeturinat atje ku duhet, të bëhemi pjesë e fushatës së mbjelljes së pemëve, të ulim lëvizjet me makinat private për distancat e vogla, që jo detyrimisht janë të nevojshme”.

Kto të fundit janë i vetmi burim i ndotjes në Tiranë sipas Veliajt ndaj përsëriti thirrjen për përdorimin e biçikletës dhe mbjelljen e pemëve në kryeqytet./abcnews.al

KLOSI-FUSHATE-PER-PYLLEZIMIN-E-PEMEVE.mpg_snapshot_01.32-1280x720.jpg
G. P.15:25 | 10/10/2018

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi çeli fushatën e mbjelljeve të reja. Dy vitet në vijim synimi është shtimi i 20 milionë e 200 mijë pemëve të reja.

20 milionë 200 mijë pemë të reja deri në 2020. Ky është synimi i Ministrisë së Mjedisit dhe Turizmit të cilin e bëri të ditur ministri Blendi Klosi, ndërsa çeli sezonin e ri të mbjelljeve.

Blendi Klosi, ministër i Mjedisit dhe Turizmit: “Për ata që duan të kapen tek numri 20 milionë e 200 mijë pemë deri në vitin 2020, gjatë sezonit të kaluar e cila për mua padyshim kalon 4 milionë edhe falë detyrimeve që kanë pasur disa kompani të mëdhaja.”

Moratoriumi për pyjet ndërkohë, sipas ministrit te Mjedisit dhe Turizmit, i ka dhënë efektet pozitive.

“Moratoriumi ka bërë një gjë shumë të shkëqyer dhe ka shtuar shumë umrin e pemëve të rejad filizave të rinj kudo, por ama duhen ruajtur nga zjarri, nga menaxhimi dhe nga mosshfrytëzimi. Unë them prap se edhe pse kemi shumë probleme për sa i përket keqmenaxhimit. Ne kemi bërë një gjë të shkëlqyer që kemi prerë motosharrën. Dua të them që pyjet sot janë në një gjendje shumë më të mirë.”

Administrimi i pyjeve mbetetet problem sipas ministrit Klosi edhe pas kalimit tek pushtetit vendor.

“Prandaj na duhet shumë më shumë bashkëpunim me pushtetin lokal dhe sipërmarrjen që sot ka përgjegjësinë kryesore pasi duhet të kuptojmë shfrytëzimin më të mirë, shfrytëzimin pozitiv, pasi nuk jemi kundër biznesit, por jo të atij i cilit dëmton ekonominë e vendit, natyrën dhe mjedisin dhe turizmit shqiptar.”

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit kërkoi bashkëpunimin e specialistëve të fushës për të hartuar një strategji të qartë për ruajtjen e pyjeve./abcnews.al

42196417_2138675463127203_786753032699248640_n-1280x854.jpg
G. P.17:29 | 21/09/2018

Për të tretin vit radhazi në Tiranë do të nisë fushata e mbjelljes së pemëve. Kryetari i bashkisë kërkoi bashkëpunimin e qytetarëve për zhvillimin e kryqytetit.

Në Tiranë do të rinisë fushata e mbjelljes së 100 mijë pemëve. Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj, ftoi qytetarët t’i bashkohen nismës për qytetin gjatë aktivitetit “Për një Botë Plot Ngjyra” organizuar me rastin e Ditës së Bashkëpunimit Evropian.

Erion Veliaj, kryetar i Bashkisë së Tiranës: “Në qoftë se secili prej jush do të mbjellë një pemë për ditëlindje, Tirana mund të ketë edhe 100 pemë të tjera, ashtu si edhe 100 mijë pemët që mbollëm vjet. Ambicja jonë është që fushatën e mbjelljeve ta nisim muajin tjetër, nga fundi i tetorit. Ashtu siç na mëson edhe ky projekt bashkëpunimi, të gjithë duhet të japim një dorë”.

Përpara nxënësve të shkollave 9-vjeçare të Tiranës kryebashkiaku Veliaj theksoi se bashkëpunimi është kyç për të arritur progresin.

“Nëse e pengojmë njëri-tjetrin nuk vizatojmë dot, as nuk bëjmë dot piktura, as nuk mbjellim dot pemë, as nuk pastrojmë, sepse e kemi tërë kohën mendjen se si do t’i prishim punë tjetrit. Ndërkohë, kur bashkëpunojmë fitojmë të gjithë. Është shumë e rëndësishme të kuptojmë që në Europën ku duam të shkojmë bashkëpunimi është kyç. Europa është një vend që njerëzit nuk bëjnë luftë me njëri-tjetrin, nuk bëjnë sherre me njëri-tjetrin, nuk e pengojnë njëri-tjetrin, përkundrazi e ndihmojnë njëri-tjetrin”.

Tirana, sipas kryetarit të bashkisë, ofron të gjitha mundësitë që të rinjtë të shkëlqejnë në fusha të ndryshme./abcnews.al

LUSHNJE-TEMPERATURAT-PEMET_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_02.38-1280x700.jpg
G. P.15:11 | 14/08/2018

Temperaturat e larta të kësaj vere po sjellin tharjen e pemëve në Lushnje. Bashkia kërkon ndihmën e qytetarëve për vaditjen e tyre, pasi ndërmarrja e gjelbërimit, nuk e përballon dot e vetme këtë proces.

Pemët në Lushnje po thahen nga thatësira dhe për këtë arsye Bashkia ka kërkuar ndihmën e qytetarëve. Ajo kërkon të vadisin pemët në këtë kohë të nxehtë me qëllim që ato të shpëtojnë, sepse vetë ndërrmarrja e gjelbërimit nuk po e përballon.

Janë ditë të nxehta dhe në Lushnje termometri shënon 39 gradë Celsius. Një muaj që nuk bie shi.

Në këtë situatë, Bashkia e Lushnjes u ka bërë thirrje qytetarëve dhe bizneseve, për tu bërë pjesë e shpëtimit të pemëve dhe hapësirave të gjelbëra të saj nga vala e të nxehtit.

Duhen vaditur sepse ajo vetë e ka të pamundur të mbulojë të gjithë hapësirën.

Ergest Krakulli, drejtor i Shërbimeve në Bashki: “Ne jemi të detyruar të kërkojmë bashkëpunimin e të gjithë qytetarëve lushnjarë, ne kemi 70,000 metra katrorë sipërfaqe të gjelbër. Jemi një nga qytetet që kemi goxha sipërfaqe të gjelbër pa bashkëpunimin e çdokujt prej qytetarëve lushnjarë është e pamundur që të arrihet që ky gjelbërim të mbahet në nivelet e duhura.”

Në fakt Spartak Bami, vaditjen e pemeve në rrugë e ka bërë edhe përpara se bashkia të kërkonte ndihmën e qytetarëve.
Ai çdo ditë kujdeset për të paktën 20 drurë në qendër të qytetit pasi aty ndodhet edhe dyqani i tij.
Edhe pse veprimi i tij nuk shihet pozitivisht nga të tjerët ai i shpërfill duke vazhduar punën, madje ndërhyn edhe kur fëmijet thyejnë degët e pemëve në lulishte.

Spartak Bami, qytetar i Lushnjes: “Disa më thonë le nam, ça po bën?! Duhet ta bëjnë të gjithë se nuk është turp. Turp është kur e prish dhe kur e thyen pemën, madje bëj fjalë dhe me kalamajtë kur vijnë të lozin me top, se s’kanë dhe ku lozin të shkretët. Thyjnë degët por unë nuk i le.”

Bashkëpunimi midis ndërmarrjes së gjelberimit, qytetarëve dhe bizneseve po vazhdon prej disa ditësh, ç’ka shihet edhe si organizimimi më i mirë për të shpëtuar kurorën e gjelbër të qytetit.

Autobotet, përveç vaditjes së përditshme nëpërmjet zorrave të ujit, janë nxjerrë dhe po kryejnë punën në zona të ndryshme. Këto janë ditët më të vështira për ndërmarrjen e gjelbërimit, e cila edhe pse është organizuar me të gjitha mjetet e punës, pa ndihmën e qytetarëve nuk mund t’ja dalë.
Si e vetmja mundësi shpëtimi shihet ndërtimi i një impianti për vaditje. Të paktën në hapësirën e gjelbërt prej 14 mijë metra katrorë të lulishtes, në tetor të këtij viti do të ndërtohet impianti i cili do të ketë 24 orë ujë.

Mimoza Sula, drejtoresha e Gjelberimit në Lushnje: “Në tetor kemi një projekt që do të bëjmë vaditje automatike për 14.000 metra zonë të gjelbër që kemi për të mirëmbajtur. Do jetë projekt gjigand dhe do të mbulojë të gjithë zonën e gjelbërt me ujë 24 orë.”

Lushnja ka 70 mijë metër katror sipërfaqje të gjelbert, 25 mijë rrënje pemësh dekorative dhe 360 palma, të cilat duhen vaditur të paktën dy herë në javë, pa llogaritur bimësinë me lule që duan ujë çdo ditë në stinën e verës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono