PDK

vlcsnap-error343-1280x720.jpg
ad min20:10 | 01/03/2018

PDK, partia që dominon skenën politike të Kosovës, ka njoftuar mbajtjen e reformave dhe zgjedhjeve të brendshme, një proces ky që sipas nënkryetarit Enver Hoxhaj do të çojë përpara proceset e Kosovës.

Partia Demokratike e Kosovës, gjatë vitit 2018 do t’i nënshtrohet zgjedhjeve dhe reformave të brendshme, të cilat do të kenë ndikim edhe në të ardhmen e Kosovës. Në një konferencë për shtyp në përfundim të mbledhjes së kryesisë, nënkryetari i PDK-së Enver Hoxhaj ka bërë me dije se proceset në fjalë do të fillojnë së shpejti.

Enver Hoxhaj, nënkryetar i PDK: “Si PDK kemi vendosur që në vitin 2018 të mbajmë zgjedhjet në parti dhe kjo konferencë për shtyp hap procesin zgjedhor, që do të fillojë në javët e ardhshme dhe do të përmbyllet në javët apo muajt e fundit të vitit”.

Hoxhaj ka bërë me dije se procesi zgjedhor dhe ai i reformimit të partisë do të bëhet duke marrë parasysh interesat politike dhe strategjike të Kosovës, në mënyrë që vendi të avancojë.

Enver Hoxhaj: “Në PDK kemi biseduar për dokumente të caktuara politike dhe strategjike që duhet t’i shërbejnë procesit zgjedhor, për një program dhe platformë të re që do të ketë risi zhvillime të reja politike. Një platformë që pas 2 dekadash nga themelimi i PDK-së dhe 1 dekadë pavarësi të shërbejë si nismë e mendimit dhe veprimit për politikën, shoqërinë dhe ekonominë e Kosovës”.

Sa u takon interesave strategjike, Hoxhaj e ka vënë theksin tek dështimi i ratifikimit të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi. Sipas tij, një ditë më parë Kuvendi i Kosovës dështoi të jepte mesazhin përpara lidershipit europian.

Enver Hoxhaj: “Ne mendojmë se ajo që duhet të thuhet për ratifikimin e demarkacionit është thënë. I dimë argumentet, faktet, opinionet, dallimet. Nuk ka nevojë që Kosova të humbasë më kohë apo të dëgjojmë narracione që i kemi dëgjuar në 3 vitet e fundit. Mungesën e vullnetit të deputetëve të Kosovës dhe vizitën e zotit Juncker, vizitë që ndodh një herë në dekadë, ne i shohim si një shans të humbur”./abcnews.al

vlcsnap-error140-1-1280x720.jpg
ad min16:41 | 23/11/2017

Deputetët e koalicionit Pan, përfshirë dhe kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, kanë bojkotuar seancën e sotme të parlamentit në shenjë proteste për skandalin ku është përfshirë EULEX, duke u kërkuar dhe kolegëve të tyre të bëjnë të njëjtën gjë. Por Vetëvendosje dhe LDK, qëndruan në sallë ku dhe shkëmbyen replika.

Seanca parlamentare e ditës së sotme është braktisur nga koalicioni PAN me propozim të deputetit Memli Krasniqi i Partisë demokratike të Kosovës. Krasniqi i kërkoi të gjithë deputetëve që të bojkotojnë seancën në shenjë revolte për ngjarjet e fundit në lidhje me skandalin për korrupsion që sipas tij ka përfshirë EULEX-in.

Por Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja demokratike e Kosovës qëndruan në sallë dhe replikuan duke kritikuar bojkotin e seancës nga ana e kolegëve të PAN. Kryetari i grupit parlamentar të Vetëvendosjes Glauk Konjufca, akuzoi kryetarin e parlamentit Kadri Veseli se po sillet si kryetar partie dhe jo si udhëheqës seance.
Edhe kryetari i grupit parlamentar të Lidhjes Dmokratike të Kosovës kritikoi Deputetët që u larguan nga salla dhe nuk ka pranuar që seanca të rifillojë të premten në orën 10 por propozoi ditën e hënë të javës së ardhshme.

I pyetur nga drejtuesja e seancës nëse Vetëvendosje ishte dakord, meqënëse në sallë ishin të pranishëm vetëm 44 deputetë dhe për këtë arsye nuk mund të votohej, Konjufca propozi si datë për mbajtjen e seancës të enjten e 30 nëntorit.
Të pranishëm në sallë kanë qenë dhe deputetët e Vetëvendosjes Albin Kurti dhe Donika Kadaj Bujupi, për të cilët është lëshuar një urdhër arresti nga Gjykata e Prishtinës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono