PD

64626540_105913824025853_8236187010893611008_n-640x375.jpg
R D17:57 | 06/12/2019

Një ditë pasi kërkoi informacion për shembjen e pallateve në Thumanë, Sekretari i Përgjithshëm i PD Gazment Bardhi i drejton një kërkesë të ngjashme Kryeministrit Edi Rama dhe ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, për godinën Nr. 4 të Shtëpisë së Pushimit në Durrës, ku vdiq gjatë termetit, Bajram Hajdarmetaj. Sipas Bardhit, nuk janë kryer verifikimeve në Kavalishencë pas termetit të parë, ccka ccoi në tragjedi gjatë termetit të dytë.

PD kërkon informacion lidhur me këto 4 çështje:

1. Pas tërmetit të datës 21 Shtator 2019, a ka kërkuar zyrtarisht dhe a ka kryer Ministria e Brendshme verifikimin e sigurisë dhe gjendjes së Godinës Nr. 4 të Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme Durrës? Nëse po, ju lutem na vini në dispozicion dokumentin zyrtar që e provon këtë. A është informuar ose raportuar pranë Komitetit Ndërministror të Emergjencave Civile (KNEC) për gjendjen e kësaj godine?

2. A u verifikua Godina nr. 4 e Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme Durrës pas tërmetit të 21 Shtatorit? Nëse po, kush janë ekspertët që u angazhuan dhe çfarë vlerësimi bënë ata? Lutemi një kopje të aktit të konstatimit/verifikimit të hartuar dhe nënshkruar prej tyre.

3. A është vlerësuar nga drejtuesit e Godinës se nga konstatimet faktike, lidhur me dëmet e muraturës, objekti nuk mund të funksionojë në kushtet se si është në gjendjen aktuale, pasi muraturat e dëmtuara demonstrojnë rrezikshmëri të lartë? Nëse po, kush ka urdhëruar përdorimin e Godinës dhe mbi çfarë baze është bërë kjo?

4. A është lajmëruar stafi për gjetjet e ekspertëve dhe për sigurinë e godinës? Nëse po, lutemi na vini në dispozicion kopje të akt njoftimeve.

 

gjata.jpg
R D16:41 | 05/12/2019

Çlirim Gjata nga Partia Demokratike ka përshëndetur zgjedhjen e Prokurorit të ri të Përgjithshëm. Ai është Olsian Çela dhe mori 101 vota në parlament mesditën e sotme.

PD nuk e kritikon këtë zgjedhje, përkundrazi… “Megjithë këto ditë të rënda post-tërmeti, u emërua Prokurori i Përgjithshëm me mandat të rregullt. Më në fund. U bë si u bë të paktën u zgjodh. Dhe është institucioni i parë zyrtar dhe i rregullt i reformës në drejtësi pas tre vite e gjysëm. Me nge e kanë nisë. Megjithëse është institucioni më pak i rëndësishëm, të paktën u kry!”, shkruan Gjata në facebook.

Zyrtari i PD-së, nuk harron të permende edhe një herë Arta Markun e cila u zgjodh si e përkohshme, por drejtoi për dy vite organin e akuzës. Sipas Gjatës “ajo që po ikën do të kujtohet si figura më e denjë e shërbimit ndaj interesave të ngushta politike por të mëdha financiare”.

Më poshtë deklarata e plotë e Gjatës:

Përvoja që na la PPP-ja.

Sot, megjithë këto ditë të rënda posttërmeti, u emërua Prokurori i Përgjithshëm me mandat të rregullt. Më në fund. U bë si u bë të paktën u zgjodh. Dhe është institucioni i parë zyrtar dhe i rregullt i reformës në drejtësi pas tre vite e gjysëm. Me nge e kanë nisë. Megjithse është institucioni më pak i rëndësishëm, të paktën u kry. Ajo që vlen të diskutohet nuk është Prokurori në fjalë, se për të duhet të pritet sa të flasë puna e tijë, por ajo që po ikën dhe që hyri në histori me emrin unikal PPP(prok.përgj.përkohshme),Arta Marku.

Unikale do të mbetet për mënyrën si u zgjodh: Politikisht me 69 vota të një partie; në mënyrë antikushtetuese – vetë reforma në drejtësi u bë që të mos kishte zgjedhje të tilla, por interesi politik i Edi Ramës është mbi vetë reformën; për ti shërbyer në mënyrë antikushtetuese dhe antiligjore atyre që e zgjodhën dhe për të mbuluar pikërisht shkeljet e tyre; në mes të tymit e flakës, në një parlament ku nuk u mor vesh se si u betua dhe mbi të gjitha një përkohshmëri që zgjati jo pak por 2 vjet duke sjellë pasoja tepër të rënda politike, si një nga disa elementët determinant në shkaktimin e krizës ku ndodhemi prej gati një viti.

Kjo prokurore, ishte një zgjedhje politke pasi, me C.V.e saj nuk plotësonte asnjë kriter profesional për të merituar këtë post. Nuk kishte hetuar dhe as ndjekur në gjyq asnjë bandë apo krimel të rrezikshëm(veq po të konsiderohen të tillë të dehurit në makinë); nuk kishte asnjë pjesmarrje, diskutim, apo botim në fushën e doktrinës penale, ose të paktën një lexion mësimdhënjeje; nuk e njihte askush as si emër(me përjashtim të kolegëve të Shkodrës) le më pastaj si profesioniste. Por ajo plotësoi një kriter tepër sinjifikativ për politikën qeverisëse: besimin se do ti shërbente me devotshmëri. Dhe nuk i zhgënjeu.

Arta Marku sapo hyri ne Prokurinë e Përgjithshme ndërmorri veprime në kundërshtim me ligjin dhe vetë Kushtetutën e pas reformës, veprime këto që konsiderohen edhe shpërdorim detyre, por që i vlenin menaxhimit politik të Edi Ramës & co.

Filloi me lëvizjen e prokurorëve drejtues e të thjeshtë, sidomos ata që kishin dhënë prova se mund të hetonin qeveritarët, e paparanueshme kjo për Kryeministrin dhe ministrat e tij. Këto transferime, ulje e ngritje në detyrë vijnë në kundërshtim me ligjin pasi nuk ishin në kompetencë të PPP por të KLP(Kësh.Lartë i Prok.).Madje arriti deri aty sa të lëvizte prokurorë të emëruar me dekret të Presidentit.

Komandoi në kundërshtim me ligjin dhe pa asnjë shkak ligjor një shoqen e saj në Prokurorinë e Krimeve të Rënda; largoi nga hetimi grupin e prokurorëve që hetonin dosjen Tahiri(ishministër i brëndshëm)duke e çuar këtë dosje drejt degjenerimit hetimor; manipuloi dhe montoi dosjen e vëllait të ministrit tjetër të brëndshëm; bllokoi hetimet për dosjen 339 dhe 184 ku sipas përgjimeve të publikuara nga mediat ndërkombëtare “bild” dhe “voa” rezulton një grup i strukturuar kriminalo-politik në blerjen masive të votave; pas tre vjetësh e transferoi dosjen 184 nga Tirana në Dibër(praktikisht e mbylli si dosje) në kundërshtim me ligjin; bllokimi i kë tyre dosjeve solli pasoja të rënda politike duke shkaktuar deri edhe bojkotin e opozitës në zgjedhje; bllokoi hetimet per megaaferat e rënda korruptive të qeverisë ku bie në sy ajo e Astirit(20milion euro për një km.),DH-Albania me dokumenta të fallsifikuara edhe të zyrtarëve të lartë amerikanë, projektin dhe tenderin korruptiv të Unazës së Re, projektin qindramilionësh të rrugës Milot-Balldre, korrupsionin për shëmbjen e Teatrit Kombëtar me ligj të posaçëm dhe sa e sa hetime të tjera mbi koncesionet apo PPP e qeverisë. Pa harruar këtu dosjet e drogës, pastrimit të parave, apo “Toyota Yaris”; etj.,etj.,etj.,e pafund etjera.

Kjo prokurore i ka lënë SPAK-ut sfida dhe prova të mëdha për të kaluar. Të rregullojë dhe hetojë të gjitha ato veprime dhe dosje të bllokuara nga kjo e fundit në interes të Kryeministrit, Qeverisë si dhe segmenteve të lidhur me to. Pikërisht këto sfida do të tregojnë nëse SPAK, ja ka vlejtur të krijohet, apo nëse vetë kjo reformë në drejtë si ja ka vlejtur.

Ndaj dhe kjo prokurore do të kujtohet si figura më e denjë e shërbimit ndaj interesave të ngushta politike por të mëdha financiare. Ajo është pikërisht eksperimenti i gjithë faktorit, që ka duart në reformën në drejtë si dhe që na mëson se si, nuk duhet zgjedhur një nëpunës i çfarëdo niveli e aq më pak një prokuror i lartë .

Lexo edhe:

U miratua me 101 vota, betohet si Kryeprokuror i Përgjithshëm Olsian Çela

sadriu-1.jpg
R D17:25 | 03/12/2019

“Deputeti socialist i cili është edhe ndërtues, Sadri Abazi ka ndërtuar dy kate shtesë pa leje. Pas termetit, ai nxitoi ti shembë për të fshehur krimin”.

Kështu akuzoi sot PD-ja, duke publikuar edhe foto nga pallati i Abazit në Durrës.

Në reagimin e tij, deputeti socialist tha se kjo është e pavertete. Ai tha se ka një hotel në Durrësi i cili ka plasaritje në mure, por është në gjendje pune.

Deklarata e demokrates Fatbardha Kadiu: “Sadri Abazi, brenda 24 oreve të termetit vjen në zonen e plazhit të prish me urgjencë dy kate shtese të ndertuara pa leje. Lart dallohen prishjet (foto). 

Pas Fatbardha Kadiut, Luciano Boçi dëshmon me foto praninë e Sadri Abazit tek ky objekt.

Luciano Boci: “Gjatë inspektimeve si grup i ngritur nga PD, me ish-deputeten e Durrësit Fatbardha Kadiu, në zonën e pistës “ILIRIA”, për të parë nga afër dhe inventarizuar dëmet e tërmetit, pamë aty dhe deputetin e PS, Sadri Abazi. Shumë “i shqetësuar” por i buzëqeshur, siç shihet në foto, kishte ardhur për çfarë?!
Për njerëzit?
As mos e mendoni.
Kishte ardhur për të zhdukur gjurmët e ndërtimit abuzues në pallatin e vet, të dëmtuar në përmasa të frikshme.
Pasi kishte hequr me shpejtesi dy katet pa leje që shihen qartë në foto, ka nisur me urgjencë zhdukjen e provave abuzuese.
Pas këtij fakti tronditës që nuk është i vetëm, disa pyetje lindin për Ramën:
Kush duhet të hyjë tani në burg?!!
Pse lejohet zhdukja e provave?!
Kush ia dha lejen Abazit?!!
Po katet pa leje?!!
Po prokuroria ku është?!

Kjo është e vërteta që kërkon të fshijë Rama me bufonizmat e tij.
Përgjegjësit e katastrofës i ka në krah duke nisur nga Gjushi, Abazi e të tjerë.
Përgjëgjësi kryesor është ai vetë si mbjellës i shkatërrimit në Tiranë.

Reagimi i Sadri Abazit

Në një lidhje telefonike për “News24”, deputeti Abazi tha se këto akuza janë të pavërteta dhe se në hotelin e tij nuk ka asnjë dëmtim dhe ndërhyrje në kate pasi është funksional.

“Janë të pavërteta. Tërmeti në Durrës ishte shkatërrues. Gjej rastin të ngushëlloj të afërmit që humbën fëmijët. Nuk është pallat por hotel. Hoteli është funksional dhe nuk kishte si të kishte 2 kate tepër dhe t’ia hiqja unë. Nuk është hequr asnjë kat jo dy kate. Hoteli ka pësuar vetëm plasje të vogla të mureve, asgjë tjetër. Nuk është klasifikuar i pabanueshëm. Është në gjendje pune dhe në këto momente.

Nuk kam replikuar, kam qenë duke qeshur. Ai më tha ‘ju nëm (mallkon) Zoti ju socialistët se ju ra tërmeti’ e tha që ‘Edi Rama do dorëzohet para Bashës’. Deshi të përfitonte nga fatkeqësia. Boçi është thjesht si gjithë shokët e tij që mundohet të mashtrojë edhe në këto situata jo të qarta për qytetarët e Durrësit dhe Tiranës. Unë në Durrës isha me duar në xhepa, po qeshja me të, u takova përzemërsisht kaq. Më ka bërë një foto në rrugë ku isha dhe kaq”.

Ai shtoi më tej se ka parë nga afër zonat e prekura në Durrës dhe Tiranë dhe se sektori i ndërtimi i rezistoi tërmetit të fuqishëm.

“Kam qenë në Tiranë dhe në Durrës kam parë disa zona. Ka dëmtime në mure dhe jo në banesa. Sektori i ndërtimit i rezistoi këtij tërmeti të fuqishëm”, deklaroi Abazi.

Boçi: Përgjigje për Abazin

Është e vërtetë që zoti Abazi ishte shumë, po shumë i qeshur sot!
Ngazëllehej me fatin tragjik të njerëzve dhe nuk ndjente aspak shqetësim për gjendjen e tyre dhe prishjen e provave.
Ai ishte aty për “bahçen” e vet.
Në vend që të angazhonte njerëz e mjete për t’i ardhur në ndihmë banorëve që kanë humbur jetë, djersë e mund, kishte angazhuar gjithçka për të mbuluar gjurmët e krimit ndërtimor dhe lejes abuzive të Gjushit e për të shpëtuar milionat e veta.
Një turp i parrëfyer ky, i bërë në mes të ditës, duke i bërë karshillëk hapur njërëzve që nuk dinë ku të fusin kokën.
Ndërkohë qytetarët denoncojnë tanimë hapur, që hotelet AS dhe HORIZONT të tij janë me kate shtesë abuzive.

Normal është i përkëdheluri i Ramës si shumë SADRINJË të tjerë.
Sa për replikën, qartazi qytetarisht ia vura në dukje atë që po bënte.
Për citimin që ka sjellë ka mashtruar publikisht.
Fjala “nëmi” është e zonës së Sadriut. Janë krejt fjalët e tij.
Këtej nga ne përdoret “mallkoi” e nuk ia vlen të zgjatem këtu pasi nuk pjesë e fjalorit tim. Unë s’jam Rama as Sadriu.

Por zakoni del me shpirtin dhe Sadriu, nën shembullin e Ramës, si sadrinjtë e tjerë, vetëm mashtrojnë, abuzojnë, fshehin krime e bëjnë miliona me thasë nën rrënojat e një Shqipërie që e grabisin e vjedhin dhe e rrjepin duke qeshur, tallur e bërë shoë-n e neveritshëm.

Por për sërën e llojin e Ramës, Gjushit e kompani ka një ndëshkim.
Ndëshkim që do vijë nga vota e lirë e socialistëve të nëpërkëmbur e të mashtruar, nga vota e demokratëve të përndjekur këtu e gjashtë vite, nga vota e qytetarëve të cilëve u ka ardhur Rama, Sadriu, Gjushi e banda e Rilindjes, në majë të hundës.

gazment-bardhi-1.jpg
ent ela14:17 | 25/11/2019

Partia Demokratike ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se kërkon që dështimin e tij ta shesë për sukses. në një deklaratë për mediat sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi tha se Rama nuk ka asnjë masë të re kundër krimit të organizuar dhe mafias. Sipas tij SPAK është mekanizmi i duhur kushtetues, për t’i dhënë fund krimit të të fortëve, por që ka përballë të njëjtin kundërshtar që  e pengoi për 3 vjet.

Bardhi theksoi gjithashtu se Rama e di mirë se SPAK-u dhe BKH-ja e pavarur është rrezik për të dhe bandën e tij.

Deklarata e plotë e Bardhit

Kjo është një përpjekje e dëshpëruar për të ringjallur një plan të vjetër, të paligjshëm dhe të dështuar, nga një njëri që i kanë shteruar idetë dhe kërkon që dështimin e tij ta shesë për sukses.

Shqiptarët e dinë mirë që shfaqjet propagandistike dhe krekosjet e kota nuk do ta rikthejnë sigurinë e vërtetë në rrugët tona, fjalët boshe të një Kryeministri të lidhur me krimin nuk do ta ringjallin ekonominë dhe as nuk do të sjellin lekë për xhepat e boshatisura të shqiptarëve nga korrupsioni dhe keqqeverisja e tij.

Rikthimi i modelit të shtetit policor, i rrëzuar më parë si antikushtetues, është tentativë e qartë për të penguar dhe ndërhyrë në punën e SPAK dhe BKH, në ditën e ngritjes së tyre, për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin mes zyrtarëve të lartë dhe politikanëve.

Ligji është një mashtrim që synon të nënshtrojë drejtësinë dhe të pengojë veprimin e saj kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, duke krijuar zyrtarisht shtetin policor.

Edi Rama e di mirë se SPAK-u dhe BKH-ja e pavarur është rrezik për të dhe bandën e tij!

Të gjitha rastet kur Rama mbrojti krimin që promovoi në politikë. “Shqipërisë i duhet një qeveri e palidhur me krimin”

Edi Rama nuk mund ta luftojë krimin, pavarësisht spektaklit me të cilin jep premtimet. Ai ka dhënë prova se ka marrë në mbrojtje të gjithë bashkëpunëtorët e tij të kapur në flagrancë me krimin, që nga Elvis Rroshi, Saimir Tahiri, Fatmir Xhafa, Vangjush Dako, Mark Frroku, Agim Kajamaku. Ai kishte të gjithë shtetin nën kontroll, në dispozicion për t’i hetuar, por bëri të kundërtën, i mori në mbrojtje, fshehu urdhërarrestin ndërkombëtar për kriminelët që futi në parlament, duke u dhënë atyre imunitet, pengoi  për 3 vjet hetimin për vjedhjen e zgjedhjeve me dosjet 184 dhe 339.

Kuadri ligjor në Shqipëri për të luftuar krimin e organizuar është i plotë dhe madje shumë i fortë.

Qytetarët presin ngritjen e SPAK dhe BKH për ta zbatuar atë. Qytetarët nuk presin që SPAK-un dhe BKH-në, e ngritur me ndihmën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ta zëvendësojë Edi Rama, Sandër Lleshaj apo Ardi Veliu.

Nën drejtimin e Edi Ramës, Saimir Tahirit, Fatmir Xhafës dhe Sandër Lleshit, Policia e Shtetit është provuar që mbron dhe nuk lufton krimin e organizuar, është provuar që mbron dhe nuk lufton trafikun e drogës, sepse në krye të KÇK është vetë Kryeministri. Ai është kapur në bashkëpunim me krimin e organizuar për të vjedhur vota, ai është kapur me klientët e tij duke vjedhur tendera dhe e koncesione.

E keqja është në krye të Qeverisë mafioze të Shqipërisë. Shqipëria nuk ka kohë për të humbur me nisma propagandistike, që Rama shpall me bujë sa herë Shqipërisë i mbyllet dera e Europës!

Shqipërisë i duhet një qeveri e dalë nga zgjedhjet e lira e të ndershme, që mbështet dhe nuk pengon drejtësinë dhe që ka vullnet të vërtetë për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin! /abcnews.al

PD-selia-1-847x445-1.jpg
in a17:01 | 20/11/2019

Pas shpalljes së Suel Çelës nga Gjykata e Elbasanit të pafajshëm, ka reaguar Partia Demokratike duke e cilësuar si një shërbëtor i pushtetit të Ramës. Në deklaratën e saj PD thekson se me shpalljen e Çelës të pafajshëm drejtësia ka rënë, kriminelët blejnë vota për Edi Ramën dhe drejtësisa nuk është e lirë të ndëshkojë krimin.

“Duke shpallur të pafajshëm kriminelët e pushtetit, rrëzohet çdo iluzion për drejtësinë e pavarur. Të gjithë e kanë mësuar se drejtësia është plotësisht në dorën e Edi Ramës dhe të krimit”, thuhet në reagimin e selisë blu.

Suel Çela u akuzua si personi, i cili me makinën e tij tip “Audi” goditi në 18 shtator të 2017 në hyrje të Tregut Agroushqimor, makinën e policisë, duke vënë në rrezik jetën e zëvendësdrejtorit të qarkut Gjergj Oshafi dhe disa oficerëve të tjerë.

“Kur kriminelët vjedhin zgjedhjet për Edi Ramën, kur bëjnë drogë me lejen e pushtetit të Edi Ramës, kur godasin policinë dhe e çnderojnë atë me mbrojtjen e Edi Ramës, drejtësia është e pafuqishme të bëjë drejtësi. Duke shpallur të pafajshëm kriminelët e pushtetit, rrëzohet çdo iluzion për drejtësinë e pavarur. Të gjithë e kanë mësuar se drejtësia është plotësisht në dorën e Edi Ramës dhe të krimit. Vendi ka nevojë jetike për ndarjen e politikës nga krimi, ka nevojë për zgjedhje të lira, të pandikuara nga kriminelët, si dhe për një qeveri të re, që e ka fatin të lidhur me qytetarët dhe jo me kriminelët”, thuhet në reagimin e PD./abcnews.al

rudina-hajdari-tryeza-1280x617.jpg
ger ta14:15 | 19/11/2019

Bashkëkryetarja e Komisionit të Reformës Zgjedhore Rudina Hajdari ka përshëndetur pjesëmarrjen e opozitës jashtëparalmentare të tryezën e sotme të thirrur nga OSBE.

Gjatë një prononcimi për mediat, Hajdari theksoi se do e shohin me vëmendje propozimin e PD për financim 100% të partive politike.

Në radhë të parë më lejoni të shpreh mirënjohjen për prezencën e OSBE në Tiranë. Opinionet e tyre ishin shumë të vyera. Në pjesën e dytë kishte propozime konkrete. Ne jemi të kënaqur se opozita jashtë Parlamentit mori pjesë dhe qendruan deri në fund”, tha ajo.

Propozimi është një gjë që duhet parë me vëmendje. Ne e dimë mirë që jetojmë në një shtet të varfër. Ka edhe problematika të tjera sic është krijim i një tregu të zi. Duhet të jemi më realistë dhe më konkretë dhe më të drejtë me qytetarët shqiptarë”, tha Hajdari.

Më tej aj u shpreh se janë të gatshëm ta çojnë edhe në referendum çështjen e Reformës Zgjedhore.

Qendrimi ynë është i qartë, ne duam një reformim të sistemit zgjedhor. Është një gjë pozitive por nuk i zgjidh të gjitha problemet.

Ne kemi propozimet tona dhe mendojse kemi një mbështetje të fortë nga shoqëria civile dhe qytetarët e duan. Nëse e shikojmë të nevojshme do e cojmë deri në referendum. Ne jemi në bashkëbisedim me mazhorancën. Jemi të vetëdisjmëm që partitë kryesore nuk e duan ndryshimin e sistemit por kjo nuk është në dorën e tyre më. Ne do bëjmë përpjekje pse jo edhe për të organizuar referendum”, tha ajo./abcnews.al

BOSHARD-TE-PD-1280x720.jpg
ent ela20:55 | 18/11/2019

Vendimin e tij për ta shpallur kreun e prezencës së OSBE-së në Tiranë, Borchardt si person të padëshëriuar në Presidencë, Ilir Meta e zyrtarizoi pasditën e të hënës. Delegacioni i  nivelit të lartë të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së i kryesuar nga Presidenti i Asamblesë, George Tsereteli u takuan në Presidencë me Ilir Metën, por ndryshe nga protokolli zyrtar ata nuk u shoqëruan nga Borchard.

Por pavarësisht qëndrimeve kritike dhe rezervave të shprehura nga krerët e opozitës në selinë e Partisë Demokratike, Borchard vijon të jetë i mirëpritur dhe shoqëroi presidentinTsereteli në takimin që zhvilloi me Bashën dhe aleatët e tij në opozitë.

I pyetur se si ndihej në ditën e parë të punës si diplomat non grata, Borchard më shumë sesa persoanlisht foli në emër të institucionit. Por nervozizmin nuk e fshehu kur interesit të medias iu përgjigj me një shtyrje ndaj mikrofonave

“OSBE është një organizatë legjitime në Shqipëri, OSBE është për dialog. Më lini të qetë”.

Takimi i përfaqsuesve të lartë OSBE pasditën e të hënës u zhvillua një ditë para takimit që prezenca e OSBE ka thirrur me partitë politike në Tiranë. Opozita do të marrë pjesë në këtë tryezë dhe do përfaqsohet në nivel teknik, ndërkohë që në rend të ditës do të jetë çështja e financimit të partive politike dhe fushatav zgjedhore. Ndërkohë në prezidencë në orën 09:00 Ilir Meta do të presë Lulzim Bashën dhe drejtuesit e partive opozitare për të disktuuar mbi krizën politike dhe ngërçin e krijuar me Gjykatën Kushtetuese. /abcnews.al

foto-1280x720.png
ent ela22:37 | 14/11/2019

Socialistët e kundërshtojnë kandidaturën e Marsida Xhaferllarit për gjyqtare kushtetuese, jo duke i bërë vërejtje profesionale, por ngaqë sipas tyre bashkëjeton me demokratin Enkelejd Alibeaj. Por brenda socialistëve ka disa raste të ngjashmë, që janë akuzuar, por që gëzojnë postet, si kreu i KLP-së Gent Ibrahimi që është kunat i Mimi Kodhelit, apo kunati gjyqtar i Xhafajt, e deri tek vëlli i Eglantina Gjermenit.

Qysh prej seancës së të hënës, socialistët kanë akuzuar Marsida Xhaferllarin si të papërshtatshme për të qenë gjyqtare kushtetuese.

Socialistët nuk kanë paraqitur ndonjë vërejtje mbi formimin e Xhaferllarit, e cila ka një karrierë të gjatë si ish drejtuese e kodifikimit në ministrinë e drejtësisë apo kryesipektore e Këshillit të Lartë Drejtësisë. Mëkati i vetëm që i përmendet, është jeta e saj sentimentale. Madje për këtë, Arta Marku dhe Ardian Dvorani, i kanë vënë pikë minimale në vlerësim, duke e renditur të fundit në vakancën ku kandidon së bashku me Arta Vorpsin.

Por socialistët nuk janë mbas në sisteminin e të afërmve të tyre në sistemin e drejtësisë, dhe disa herë janë akuzuar nga opozita, por nuk ka ndryshuar asgjë.

Gent Ibrahimi drejton tani Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Ai është i martuar me motrën e Mimi Kodhelit dhe demokratët e kanë cilësuar emërimin e tij në qeverinë e prokurorëve si një dëshmi e kapjes së drejtësisë nga PS.

Fatmir Xhafaj është akuzuar herë pas herë për vëllain e gruas së vetë, Sokol Berberin, që arriti të bëhej gjyqtar Kushtetues.

Po ashtu Xhafaj është akuzuar që bashkëpunëtorin e tij të vjetër kur ishte ministër i drejtësisë, Ardian Dvoranin, e mbështeti duke e mbajtur si gjyqtar të lartë jashtë mandatit e duke e vendosur në krye të KED-së.

Rastet nuk mbarojnë këtu. Artur Metani, vëllai i deputetes socialiste Eglantina Gjermeni, është aktualisht Avokat i Shtetit. Metani njëkohësisht kandidon për një nga postet më të rëndësishme të drejtësisë së re, Inspektorin e Lartë të Drejtësisë. Edhe për këtë, opozita nuk i ka kursyer akuzat.

Familjarët e ministrave socialistë nuk mungojnë as në trupën e vettingut.

Pamela Qirko, anëtare e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, dhe njëherazi është motra e ministres së Infrastrukturës, Belinda Balluku. /abcnews.al

bylykbashi.jpg
ger ta14:30 | 05/11/2019

Ka përfunduar mbledhja e grupit të punës në selinë e Partise Demokratike lidhur me Reformën Zgjedhore.

Ish deputeti i PD, Oerd Bylykbashi ka treguar për mediat se çfarë u diksutua në mledhje. Demokrati theksoi se sot diskutuan jo vetëm për çështjen e vullnetit politik dhe nënvizoi sërish propozimin e opozitës atë për qeveri tranzitore dhe zgjedhje të parakohshme.

Ndërkaq, Bylykbashi u shpreh se ende nuk ka një afat se kur do të bëhet publik drafti i përgatitur nga opozita.

Qëndrimi ynë është i qartë reforma zgjedhore do të jetë e plotë. Sot u diskutuan jo vetëm cështjen e vullnetit plitik. OSBE e thotë qartë se legjislacioni është por qeveria ka dështuar. Propozimi i opozitës është një qeveri tranzitore. Ne diskutuam propozimet e ndryshme që do të marrin rrugën e tyre sa i përket draftimit.

Mesazhi është i qartë, opozita është e angazhuar 100% për Reformën Zgjedhore. Një Refromë Zgjedhore që do të çojë në zgjedhje të lira dhe të ndershme. Edi Rama nuk e bën këtë.

Ne kemi një kalendar të përcaktuar ajo që është e rëndësishme është implementimi i të gjitha çështjeve. Në këto javë do të posedojmë të gjitha qendrimet tona.

Nuk për përcaktova asnjë afat kohor se kur do jetë drafti konkret. Mazhoranca duhet ta kuptojë qartë se refoma duhet të jetë gjithë përfshirëse. Zgjedhjet janë të qeta janë atëherë kur ka konsensus. Zgjedhjet e parakohshme e vetmja zgjidhje. 

Osbe ka dhënë një kontribut të vazhdueshëm. Raporti i 2019 ishte një ndër më unikët për të na treguar rrugën”, tha Bylykbashi./abcnews.al

e60833c3-3805-4261-b60d-79c13438cbee.jpg
nev ila14:45 | 04/11/2019

Partia demokratike bën me dije se Gjykata Administrative e Tiranës rrëzon Bashkinë e Tiranës dhe konstaton se gjobitja e PD për protestat ka qenë e paligjshme.

Selia blu përmes një komunikate për mediat sqaron se sot gjykata Administrative e Tiranës ka shfuqizuar të gjitha gjobat që Bashkia Tiranë i kishte vendosur Partisë Demokratike për dëme gjatë protetsave kombëtare. Gjykata ka vlerësuar se Bashkia Tiranë ka shkelur ligjit dhe ka urdhëruar:

Shfuqizimin e akteve administrative te Agjencise se Mbrojtjes se Konsumatorit:

– “Akt Konstatimi mbi kundervajtjet administrative” Nr. 0041738, date 16.02.2019;

– “Procesverbal mbi kundervajtjet administrative” Nr. 007428, date 16.02.2019;

– “Procesverbal shoqerues i percaktimit te demshperblimit mbi kundervajtjet administrative” Nr. 001201, date 16.02.2019; dhe

Shfuqizimin e Vendimit Nr. 17553, date 24.04.2019 te Kryetarit te Bashkise Tirane


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono