pavaeris

komshiq.png
G. P.11:50 | 11/10/2018

Zheljko Komshiç, anëtari kroat i presidencës së Bosnje e Hercegovinës i sapo zgjedhur në këtë post u shpreh se sipas tij Kosova është një shtet i pavarur dhe vendi i tij duhet ta njohë sa më shpejt atë.

Anëtari i sapo zgjedhur i presidencës së Bosnjë e Hercegovinës, Zheljko Komshiç deklaroi se Kosova është shtet i pavarur dhe se dëshiron që vendi i tij të njohë pavarësinë e saj.

Më tej, Komshiç shtoi se shpresonte që marrëdhëniet midis Serbisë dhe Kosovës të zgjidhen në mënyrë miqësore. Por për sa i përket njohjes së pavarësisë nga vendi i tij ai sheh si pengesë kryesore anëtarin serb të presidencës, Milorad Dodik.

I pyetur nga gazetarët për idenë e korrigjimit të kufijve në Ballkan, ai tha se nëse do fliste për vendin e tij, kjo do të ishte një ide e rrezikshme që krijon precedentë. Ndërsa për Serbinë dhe Kosovën ai theksoi se nuk mund të fliste për hir të Beogardit dhe Prishtinës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono