Partizani

PARTIZANI-SHPALL-LISTEN_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela22:30 | 05/07/2019

Skuadra e Partizanit ka shpallur listën e lojtarëve të grumbulluar për ndeshjen ndaj Karabag. Në grupin me 23 futbollistë nuk ka mungesa të rëndësishme.

Partizani po përgatitet maksimalisht për ndeshjen e turit të parë kualifikues të Champions League ndaj Karabag. Të kuqtë kanë një sfidë tepër delikate përballë një kundërshtari mjaft të fortë që luan rregullisht në Champions dhe Europa League. UEFA ka publikuar listën e Partizanit për sfidën e javës së ardhshme ku bëjnë pjesë 23 futbollistë. Trajneri Lerda ka grumbulluar për ndeshjen ndaj skuadrës azere 5 mbrojtës, ndërkohë që mungon Idrizaj për shkak të dëmtimit. Të grumbulluarit e partizanit janë:

Portier Alban Hoxha, Aldo Teqja dhe Dashamir Xhika. Në mbrojtje Egzon Belica, Enea Bitri, Esin Hakaj, Labinot Ibrahimi dhe Lorenc Trashi. Në mesin e fushës janë të gatshëm Bruno Telushi, Romero, Kristi Kote, Esat Mala, Broja, Kodra, Lukas, Jasir Asani dhye Uilliam Kordeira.

Ndërkohë që faza sulmuese ashtu sikurse sulmi është i mbipopulluar. Mensah, Çinari, Bardhi, Ekuban, Solomon dhe Braun janë lojtarët  që Partizani ka ftuar për ndeshjen kualifikuese ndaj skuadrës së Karabagut.

Ndeshja do të zhvillohet në datën 10 korrik në Selman Stermasi duke filluar nga ora 17:30. /ABC News Albania 24/7

solomon.jpg
G. P.14:47 | 05/07/2019

Skuadra e Partizanit po zhvillon një merkato intensive. Të kuqtë kanë njoftuar blerjet e reja, por edhe largimet nga skuadra.

Partizani mbylli një sezon fantastik duke u shpallur kampion, por drejtuesit e klubit kanë vendosur të bëjnë ndryshime të mëdha në organikë. Në prag të ndeshjes me Karabag në turin e parë të Champions League, në shtëpinë e të kuqve ka patur rinovime largime, por edhe afrime.

Të kuqtë kanë firmosur me ish-sulmuesin e Partizanit të Beogradit, Solomon. 23-vjeçari ka një eksperiencë të madhe me skuadra të ndryshme nga Ballkani dhe pritet me entuziazëm për aventurën me kampionët e Shqipërisë.

Kontrata e nënshkruar me të kuqtë është dyvjeçare. Përforcimi i radhës te Partizani është mesfushori nga Venezuela, Romero i cili ka një ngjashmëri me futbollistin e Barcelonës Arturo Vidal.

23-vjeçari është nën kontratë me skuadrën italiane të Crotone dhe është huazuar vetëm për një sezon të kryeqytetasit. Partizani ka menduar edhe për një portier.

Alban Hoxha është titullar i padiskutueshëm, por tek të kuqtë mendojnë edhe për të ardhmen. Klubi i Partizanit njofton arritjen e marrëveshjes me portierin Aldo Teqja, i cili ka nënshkruar një kontratë dyvjeçare me kampionët e Shqipërisë. 24-vjeçari është aktivizuar për tre sezone me skuadrën e Skënderbeut ku edicionin e kaluar ka luajtur edhe si titullar.

Një nga shtyllat kryesore të Partizanit të sezoneve të fundit, Labinot Ibrahimi ka rinovuar kontratën edhe për një tjetër seozn. Ibrahimi është pjesë e të kuqve që prej vitit 2013 dhe një nga futbollistet më të dashur për tifozët e kuq.

Sa i përket largimeve, Lum Rexhepi është futbollisti i radhës që përfundon karrierën tek të kuqtë. Skuadra kryeqytetase njofton se Rexhepi falenderon skuadrën dhe i uron suksese për sezonin e ri si dhe tifozët e mrekullueshëm të Partizanit. Rexhepi i shtohet largimeve si Atanda, Duka, Hila dhe Hebaj./ABC News Albania 24/7

jozef-ekuban.jpg
G. P.22:15 | 04/07/2019

Partizani merr huazim nga Verona sulmuesin e ri, Jozef Ekuban. Kryeqytetasit, gjithashtu, rinovojnë kontratën me mbrojtësin Egzon Belica.

Një mbiemër i tillë ngjall kujtime të shkëlqyera. Tifozët e Partizanit nuk e kanë harruar ish-sulmuesin e tyre, Kaleb Ekuban, golashënuesin që u bë tmerri i mbrojtjeve të Superligës në sezonin 2016-2017, ndërsa tani një lojtar tjetër me këtë mbiemër është afruar në skuadër.

Bëhet fjalë për vëllain e Kalebit, Jozef Ekubanin, që u prezantua nga kryeqytetasit si përforcimi i radhës. Jozef Ekuban është 19 vjeç dhe vjen huazim nga Hellas Verona në Itali.

Ai do të mbajë fanellën me numrin 66 dhe shpresohet që të jetë qendërsulmuesi i duhur për kampionët e Shqipërisë. Partizani njofton ndërkaq se ka rinovuar kontratën me mbrojtësin Egzon Belica.

Shqiptari nga Struga e Maqedonisë së Veriut firmosi deri në vitin 2021, duke u shpërblyer për paraqitjet e tij mjaft të mira. Mbrojtësi i qendrës erdhi në janar 2018, dhe ky është rinovimi i dytë për të tek Partizani.

Klubi informon tifozët edhe për çmimin e biletave, për ndeshjen e Championsit ndaj Karabakut në 10 korrik, në “Selman Stërmasi”. Biletat në tribunat popullore do të jenë 300 lekë të rinj, ndërsa në tribunat kryesore, 1 000 lekë.

Skuadra tashmë ka përfunduar përgatitjet në Slloveni, ku luajti edhe tri miqësore, duke humbur thellë me Sarajevën e Bosnjë-Hercegovinës, humbur 1-2 ndaj Murës së Sllovenisë, dhe fituar 1-0 ndaj polakëve të Krakovias.

Trajneri italian, Franko Lerda ka marrë edhe përforcime të tjera si brazilianin Melo nga Kukësi, Hakajn nga Teuta dhe mesfushorin e Shkupit, Rron Brojën./ABC News Albania 24/7

tirana-1-1280x700.jpg
Sej rie22:30 | 03/07/2019

Tirana dhe Partizani janë në kërkim të një sulmuesi që garanton gola dhe siguri në repartin ofensivë. Bardheblutë kanë gjetur akordin me sulmuesin e Luftëtarit Dunga ndërkohë që të kuqtë pritet të huazojnë talentin e Veronës, Josep Ekuban.

Skuadra e Tiranës po zhvillon një nga merkatot më aktive të viteve të fundit me synimin e vetëm, të konkurroje denjësisht sezonin e ardhshëm për objektiva madhore. Bardheblutë kanë nënshkruar me Bathën, Kalën dhe Torasen, ndërkohë që prej kohësh flitet për një marrëveshje me sulmuesin e Luftëtarit Ismael Dunga. Fillimisht futbollisti duhet të zgjidhë kontratën me bluzinjtë. Sulmuesi në FSHF ka një kontrate një vjeçare me Luftëtarin ndërkohë që gjirokastritët pretendojnë se kontrata është tre vjeçare. Ky është problem kryesorë që mban peng kalimin e futbollistit te skuadra e Tiranës. Nëse Dunga zgjidh ngërçin me skuadrën e Luftetarit, do të firmosë me skuadrën e Tiranës për një sezon me opsion rinovimi për je tjetër.

Skuadra rivale  e Tiranës, Partizani janë gjithashtu në kërkim të një sulmuesi potent që garanton gola dhe siguri në repartin ofensiv. Të kuqtë janë shumë pranë transferimit të sulmuesit që aktivizohet te Verona, Josep Ekuban vëllai i Kaleb Ekuban. 19 vjeçari pritet të kalojë te kampionët në fuqi të Shqipërisë në formën e huazimit me të drejtë blerje. Ekuban nuk ka zhvilluar asnjë takim zyrtar me skuadrën e sapongjitur në elitën e futbollit Italian por është aktivizuar vazhdimisht me të rinjtë e Veronës./ABC News Albania 24/7

65481702_1095509433976785_160112596928692224_n.jpg
Sej rie19:15 | 02/07/2019

Skuadra e Partizanit fitoi minimalisht 1-0 në miqësoren ndaj skuadrës polakë të Krakovia. Goli u shënua në minutën e 74 nga Lukas Kardozo.

Partizani e mbyll me fitore fazën përgatitore në Slloveni. Të kuqtë fituan ndeshjen e parë pas dy miqësoreve të humbura. Partizani regjistroi fitore minimale 1-0 ndaj skuadrës polake të Krakovias, ku vendosi goli i shënuar nga Lukas Kardoso në pjesën e dytë.

Partizani e nisi ndeshjen me formacionin 433. Në portë Hoxha. Në qendrën e mbrojtjes Bitri dhe Belica ndërkohë që nga krahët u vendosen Ibrahimi dhe Hakaj. Në mesin e fushës u rreshtua treshja Telushi Hila dhe Kote ndërkohe që Asani Melo dhe Çinari plotësuan repartin ofensivë.

Takimi u zhvillua në orën 10:30 në kushte aspak të përshtatshme për të zhvilluar një ndeshje normale. Në vendin e Lorenc Trashit u vendos Hakaj ndërkohë që trajneri Lerda i inkuadroi në pjesën e dytë futbollistet si Menah, Malaj dhe Kardoso që vendosi fatet e takimit në minutën e 74. Disa minuta aktivizim edhe për Brojan dhe Kodrën. Partizani do të vazhdojë përgatitjet në Shqipëri për duelin ndaj Karabag në turin e parë të Champions League./ABC News Albania 24/7

fshf-1280x720.jpg
G. P.17:15 | 02/07/2019

Sezoni i ri i Superligës mund të nisë në 24 gusht. Ky është propozimi i Sektorit të Garave në Federatën Shqiptare të Futbollit, ndërsa pritet vendimi i Komitetit Ekzekutiv.

Pritet të fillojë një javë më vonë se vjet. Sektori i Garave në Federatën Shqiptare të Futbollit ka vendosur për datën 24 Gusht si startin e Superligës, diçka që do të bëhet zyrtare vetëm pas miratimit nga ana e Komitetit Ekzekutiv, që mblidhet këtë të premte.

Shefi i Sektorit të Garave në Federatë, Lysien Nurishmi, e pohoi këtë vendim, në një komunikim telefonik me ABC News-in, ndërsa më parë është marrë mendimi i klubeve. Çdo klub duhet të ketë gati infrastrukturën për t’u licencuar në sezonin e ri, por besohet se me rënien e Kastriotit, problemet duhet të jenë më të pakta.

Gjithsesi, ekziston frika se mund të ketë shqetësime me dhunën e tifozëve, siç ndodhi në ndeshjen e parë të sezonit të kaluar, mes Skënderbeut e Partizanit në Korçë, për shkak të tërheqjes së Policisë së Shtetit jashtë rrethimit të jashtëm të stadiumeve.

Një tjetër propozim i Sektorit të Garave për Komitetin Ekzekutiv është që sezoni të mos nisë, sipas traditës, me Superkupën e Shqipërisë, ndërsa mendohet që finalja Partizani-Kukësi të luhet në Dhjetor ose Janar të vitit të ardhshëm.

Komiteti Ekzekutiv, të premten, duhet të vendosë edhe për datën e fillimit të kampionateve të tjerë, si të Kategorisë së Parë, të së Dytës, të femrave dhe të moshave U17 e U19. Pritet, ndërkohë, të propozohet formulë tjetër për Kategorinë e Parë./ABC News Albania 24/7

Partizani1.jpg
G. P.23:59 | 01/07/2019

Situatë aspak pozitive te skuadra e Partizanit në prag të ndeshjes ndaj Karabag. Përtej mbrojtjes që nuk garanton siguri, të kuqtë kanë probleme edhe në fazën sulmuese.

Skuadra e Partizanit do të vijojë me Shqipëri përgatitjet për ndeshjen e turit të parë të Champions ndaj Karabag. Të kuqtë kanë zhvilluar dy miqësore nën drejtimin e trajnerit italian Franko Lerda, ku skuadra është paraqitur larg pritshmërive.

Mbrojtja rezulton reparti me problematik në dy takimet  e zhvilluara në Slloveni. Si të mos mjaftonte kjo, në kampin kryeqytetas shtohen problemet edhe në fazën sulmuese.

Sulmuesi Jurgen Bardhi rrezikon dy ndeshjet ndaj skuadrës azere pasi stërvitet i diferencuar nga pjesa tjetër e skuadrës. Nëse Bardhi nuk do te jete gati për sfidën e datës 10 Korrik, në vendin e tij mund të startojë nga minuta e parë Emanuel Mensah.

Natyrisht që nuk mund ta mbulojë plotësisht rolin e talentit Bardhi, por mund të përshtatej si një sulmues më i tërhequr. Gjithsesi ndryshimi në sulm do të bëhet në bazë të formacionit që trajneri Lerda do të hedhë në fushën e lojës.

Partizani ka shumë pak shanse ndaj skuadrës së Karabag pasi këta të fundit marrin pjesë rregullisht në fazën e grupeve të Champions ose Europa League, por tek kampionët në fuqi të Shqipërisë mbizotëron optimizmi./ABC News Albania 24/7

partizani-demtimet-1280x711.jpg
ent ela09:22 | 29/06/2019

Partizani beson se do të kalojë problemet e dëmtimeve deri në ditën e ndeshjes në Champions ndaj Karabakut. Tre futbollistë shqetësojnë trajnerin Italian, Franko Lerda.

Shpresa vdes e fundit, por 10 korriku është pranë.

Në atë datë, Partizani do të luajë ndeshjen e parë të Championsit ndaj Karabakut të Azerbajxhanit, dhe problemet nuk mungojnë për trajnerin Franko Lerda.

Tre lojtarë të kampiones së Shqipërisë janë me dëmtime, dhe gatishmëria e tyre në momentin e duhur, nuk është e garantuar.

Ardit Hila dhe braziliani Uilliam Melo u dëmtuan në ndeshjet miqësore të luajtura, ndonëse ky I fundit u aktivizua për disa minuta në përgatitoren e dytë, atë ndaj Murës së Sllovenisë.

Hila u godit pikërisht ndaj sllovenëve, por për fat mjekët përcaktuan se dëmtimi nuk ishte serioz dhe se mesfushori elbasanas mund të kthehet shpejt.

I pamundur për të luajtur në miqësoret e verës, ndaj Sarajevos dhe Murës, ishte sulmuesi Jurgen Bardhi, për të cilin po bëhet ç’mos që të kalojë sa më shpejt lëndimin.

Burime pranë skuadrës bëjnë me dijë se ekziston mundësia që Bardhi të bëhet gati për duelin ndaj azerëve në 10 korrik.

Partizani do të vazhdojë fazën përgatitore verore në Slloveni deri në 2 korrik, dhe pritet të luajë edhe një miqësore të tretë.

Tri miqësore ka luajtur edhe rivali i të kuqve, Karabaku.

Azerët fituan ndeshjen e tretë, atë ndaj skuadrës ruse të Ufës, ndërsa kishin humbur ndaj kampiones së Bullgarisë, Ludogorec, dhe kishin barazuar ndaj rumunëve të Universitateas së Krajovës. /ABC News Albania 24/7

partizaniiiii.jpg
ent ela11:30 | 27/06/2019

Partizani humbet edhe miqësoren e dytë në Slloveni, këtë herë ndaj skuadrës vendas, Mura. Kampionët e Shqipërisë nuk janë ende në formën e duhur, ndërsa përforcimet po vonojnë.

Nuk dihet se kur do të nisin ndryshimet, por për momentin nuk duken.

Partizani, jo vetëm që ka pak lëvizje përsa i përket transferimeve, por edhe vazhdon me humbjet në miqësore.

Pas disfatës së rëndë 1-5 me Sarajevon, ja ku erdhi e dyta, edhe pse shumë më normale, me shifrat 1-2 ndaj skuadrës sllovene të Murës.

Përballë një kundërshtari me nivel të mirë, si vend i katërt në Ligën e Parë të Sllovenisë, Partizani bëri rezistencë më të fortë sesa me boshnjakët, por gjithsesi doli i humbur.

Vendasit shënuan në pjesën e parë me anë të sulmuesit Amadej Marosha, ndërsa në minutën e 72-të dyfishuan rezultatin me mesfushorin Matic Marushko.

Skuadra e trajnerit Franko Lerda u përpoq dhe iu afrua disa herë portës kundërshtare, madje edhe shënoi, por në pozicion jashtë loje.

Italiani provoi edhe brazilianin Kordeiro Melo të marrë nga Kukësi, ndërsa diferenca u shkurtua vetëm në sekondat e fundit shtesë me anë të shkodranit Çinari.

Tifozët, natyrisht që mbeten të pakënaqur me humbjet, ndërsa presin përforcime.

Pritet marrja e mbrojtësit boshnjak, Muamer Axhem, nga Sloboda e Tuzlës, 26-vjeçar dhe shtatlartë 1.94 metra, që do të zëvendësojë Atandën e larguar për në Izrael.

Problem mbetet gjetja e një qendërsulmuesi. /ABC News Albania 24/7

atanda.jpg
G. P.19:39 | 26/06/2019

Pas largimit të mbrojtësit Atanda, një tjetër lojtar është me valixhet në duar. Bëhet fjalë për sulmuesin Jasir Asani për të cilin ka një interes nga kampionati hungarez.

Pas zyrtarizimeve të dy mbrojtësave të krahut, nga skuadra e Partizanit vjen largimi i parë në repartin difensiv. Atanda nuk do të jetë më pjesë e të kuqve për sezonin e ardhshëm.

Mbrojtësi nigerian ka gjetur akordin me skuadrën izraelite të Hapol Saba që është ngjitur këtë sezon në elitën e futbollit izraelit duke i dhënë fund aventurës tek kampionet në fuqi të Shqipërisë.

25-vjeçari aktivizohej prej 4 sezonesh me skuadrën e Partizanit dhe ishte një titullar i padiskutueshëm. Atanda ka luajtur më parë edhe me skuadrën e Apolonisë së Fierit kur ishte vetëm 19 vjeç dhe spikati me paraqitjet e tij duke bërë kapërcimin e madh tek skuadra e Partizanit.

Në Izrael, Atanda do të fitojë shifra të majme ku duke përfshirë edhe bonuset, fitimet mujore arrijnë shifrën e 8 mijë eurove. Mbetet për t’u parë nëse Partizani do të vendoset në kërkim të nje futbollisti për të plotësuar hapësirat e lëna bosh nga Atanda.

Të kuqtë janë në prag të ndeshjes kualifikuese të Champions League ndaj Karabak dhe skuadra nuk ka shumë kohë për t’u kompletuar. Pas Atandës, një tjetër yll është drejt largimit. Bëhet fjalë për 24-vjeçarin Jasir Asani i cili shkëlqeu sezonin e kaluar me skuadrën e Partizanit.

Asani arriti të shënonte 8 gola me të kuqtë dhe për shërbimet e tij interes ka shfaqur skuadra nënkampione e Hungarisë, Mol Vidi e cila ofron plot 550 mijë euro për kartonin e futbollistit. Oferta pritet të tundojë jo pak drejtuesit e Partizanit të cilët mund të lënë të lirë lojtarin./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono