partia konservatore

gjuzi-933x445.jpg
G. P.23:59 | 15/05/2019

Kryetari i Partisë Konservatore i futur në parlament nga lista e PD-së, Kujtim Gjuzi, konfirmoi se mbante në duar një telefon celular që kushtonte 6-7 mijë euro.

Ndërsa kishte një mesazh edhe për gazetarin Enton Abilekaj: Kujdes me mua.

Gjuzi, sëbashku me deputetë të tjerë të rinj dhe gazetarë, ishte i ftuar mbrëmjen e së enjtes në emisionin “Opinion”, në Tv Klan.

Enton Abilekaj: Në një portal, pashë që ajo kompania Atlantik e ka përgënjeshtruar atë që thatë ju…

Kujtim Gjuzi: Unë jam i kujdesshëm, e kam këtu celularin, Kujdes me mua.

Blendi Fevziu: Zoti Gjuzi ngrije pak celularin…Ai është një celular në mos gaboj Vertu, që kushton diku tek 30 mijë euro.

Kujtim Gjuzi: Jo nuk kushton aq,

Blendi Fevziu: Sa kushton? 6-7 mijë po

Kujtim Gjuzi: Aq. /tvklan.al

pd.jpg
G. P.21:24 | 06/04/2019

Partia Demokratike ka hartuar një projekt me tri faza për mënyrën se si duhet të përzgjidhen kandidatët e kësaj force politike. Kandidatët që do të përfaqësojnë PD-në në zgjedhjet parlamentare dhe vendore do të përzgjidhen nga anëtarësia.Duke ju referuar modelit konservator britanik do të kalojë në 3 faza.

  1. Ngritjen e komisionit të seleksionimit të kandidatëve.
  2. Përcaktimin e kritereve dhe standardeve për aplikantët që duan të kandidojnë.
  3. Procesin e seleksionimit të kandidatëve përpara votimit nga anëtarësia.

Përfaqësuesit e lartë të Partisë Konservatore Britanike gjenden në Tiranë, Davis Jones, dhe Joy Morrissey. Ata kanë ofruar përvojën e tyre në procesin e përzgjedhjes se kandidatëve.

Me anë të modelit të ri, Partia Demokratike kërkon që ta lidhë direkt kandidatin me zgjedhësin. Modeli britanik, do i shërbejë Partisë Demokratike edhe si një Vetting brenda saj, pasi do jepet mundësia e zgjedhjes së kandidatëve më të përshtatshëm që do të përfaqësojnë demokratët në parlament dhe në pushtetin lokal./abcnews.al

pd.jpg
G. P.13:46 | 17/11/2018

“Kandidaturat për zgjedhjet në pushtetin vendor dhe Kuvendin e Shqipërisë përzgjidhen dhe seleksionohen në bashkëpunim dhe konsultim aktiv me anëtarët e Partisë Demokratike të SHqipërisë. Kryesia e PDSH-së miraton me udhëzim rregullat për realizimin e procedurës së përzgjedhjes, konsultimit dhe seleksionimit të kandidaturave, si dhe për realizimin e këtij procesi. Pas konsultimit me anëtarësinë, me propozimin e Kryetarit të Partisë, Kryesia e PDSH-së vendos listën përfundimtare të kandidaturave elektorale. Kjo listë i paraqitet për miratim Këshillit Kombëtar të PDSH-së.”

Është në zbatim të nenit 12 të statutit të Partisë Demokratike, ardhja e David Jones, kreut të komitetit të seleksionimit të kandidaturave për antarë të parlamentit britanik dhe Mathew Vickers, kandidatit për deputet nga konservatorët britanik, në selinë blu.

Po marrim përvojën më të mirë të seleksionimit të kandidaturave para se ti dërgohen antarësisë për gjykim.  David Jones ka bërë një prezantim për mënyrën si funksionon procesi dhe do na shoqërojë me këshillën dhe ekspertizën e tij të krijimit të komisionit të seleksionimit të kandidaturave për zgjedhjet e ardhshme”.

Ky vetë-reformim politik i Partisë Demokratike, si e quan kryedemokrati Basha,  vjen si vijim i përpjekjeve të kësaj force politike për ndaljen e një problemi shkatërrimtar për demokracinë, sipas tij.

“Parlamenti është mbushur me persona që s’kanë lidhjes as me partitë politike që i kanë kandiduar. Në rilindje gjenden persona që kanë qenë pjesë e PS, janë biznesmenë me kredenciale të dyshimta”.

Në funksion të ksaj, thekson Basha, Partia Demokratike, në mandatin e parë në opozitë, arriti fitoren e parë në këtë drejtim përmes miratimit të Ligjit të dekriminalizimit.

“Faza e parë e të cilit ka larguar mbi 350 të zgjedhur për shkak të rekordeve kriminale”.

Një tjetër kontribut i demorkatëve me këtë qëllim primar sipas kryetarit të selisë blu, është edhe propozimi kushtetues i grupit të tij parlamentar për vettingun e politikanëve që synon largimin nga politika të të zgjedhurve që kanë lidhje me eksponentë të krimit të orgqanizuar dhe bandave kriminale./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono