partia komuniste

lufta.jpg
ad min22:36 | 14/06/2019

Historiani Marenglen Kasmi ishte i ftuar këtë të premte në emisionin “Provokacija”. Ai tregoi në ABC News momentet kur Partia Komuniste mori në dorë udhëheqjen e Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare.

“Ajo që e përcaktoi apo mund të çonte në një hamendësim se si po shkonte e ardhmja ka dy momente. E para diskretitimi që do t’i bëhej Ballit Kombëtar në kuadër të bashkëpunimit dhe lufta që do i bëhej Ballit Kombëtar si pjesë e formacioneve gjermane dhe unë kam sjellë një dokument të rëndësishëm këtu ku dukej që kjo palë nuk mund të kishte ambicie për të ardhur në pushtet sepse nuk e mbështeste më shumica dhe treguesi i dytë është numri prej 70 mijë luftëtarësh që ka ushtria partizane deri në 29 Nëntor të 1944-s. Pra masivizimi që mori lufta sidomos pas krijimit të Shtabit të Përgjithshëm në 10 Korrik të ’43-shit. Pra mund të thuash në retrospektivë, në vlerësim historik është një tregues i qartë nga po shkonte lufta”, tha Kasmi. /abcnews.al

xi-jingping.qjpg_-1280x826.jpg
ad min09:40 | 11/03/2018

Kina ka aprovuar ligjin që lejon heqjen e kufizimeve të mandateve për liderin. Kjo lëvizje e lejon presidentin aktual, Xi Jinping, që të bëhet President i Përjetshëm.
Ndryshimet kushtetuese u kaluan nga Kongresi i përvitshëm Popullor Kombëtar këtë të diel.
Nga 2.964 votues në total, vetëm 2 delegatë votuan kundër, ndërsa tre të tjerë abstenuan.
Në vitin 1990, Kina kishte miratuar ligjin që u lejonte presidentëve të qëndronin vetëm për dy mandate.
Megjithatë, presidenti Xi doli kundër kësaj tradite gjatë Kongresit të Partisë Komuniste në Tetor të vitit të kaluar.
Ai, konsolidoi fuqinë e tij politike dhe partia votoi për “ngjitur” emrin e tij dhe ideologjinë politike në Kushtetutën e partisë. Në këtë mënyrë, ai e ngriti statusin e tij në nivelin e themeluesit të partisë, Mao Ce Dun./abcnews.al

vlcsnap-error264-1280x720.jpg
ad min13:31 | 25/02/2018

Xi Jinpin kërkon që të zhvillojë ndryshime në kushtetutën e Kinës në mënyrë që të vazhdojë presidencën në një kohë të pakufizuar. Aktualisht kreu i shtetit mund të qëndrojë në pushtet vetëm për dy mandate.

Partia Komuniste kineze ka propozuar që të eliminojë kufijtë e vendosur në kushtetutë ndaj mandateve presidenciale. Nëse mocioni miratohet, Presidenti Xi Jinping do të jetë në gjendje të qëndrojë në pushtet përtej dy mandateve të njëpasnjëshme, raporton Xinhua. Komiteti Qendror i Partisë Komuniste Kineze ka propozuar heqjen nga Kushtetuta të shprehjes se presidenti dhe nënkryetari i Republikës Popullore të Kinës “mund të shërbejnë jo më shumë se dy mandate të njëpasnjëshme”, sipas agjencisë “New China”.

Xi Jinping ka udhëhequr Kinën që nga viti 2013. Periudha e dytë pesëvjeçare duhet të fillojë në mars me zgjedhjet e Asamblesë Popullore Kombëtare dhe presidenti duhet të largohet nga zyra në vitin 2023.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se nisma e re le të kuptohet se Xi Jinping kërkon të qëndrojë më shumë se dy mandate në drejtim të Kinës. Gjithashtu shkruajnë se me mbështetjen që ka, kreu i shtetit nuk e ka të vështirë të bëjë ndryshimet e duhura që të shndërrohet në një presidenti të “përjetshëm”.

Vlerësimi i tij poizitiv në rangun e lartë të politikës kineze vjen për shkak të ballafaqimit me SHBA-në e Donald Trrump dhe rënien e këtij të fundit në politikën globale./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono