Parlamentin

MARTIN-VIZKARRA-PERU-1280x840.jpg
nev ila16:41 | 01/10/2019

Gjykata Kushtetuese bëhet mollë sherri edhe në Peru. Presidenti i vendit ka shpërndarë Parlamentin pas vendimit për ta shkarkuar. Tashmë nuk kuptohet se cila palë duhet të largohet nga drejtimi i vendit në Peru.

Krizë e thellë politike në Peru e cila e ka zanafillën nga një skandal korrupsioni i shpërthyer disa vite më parë në rastin “Odebrekt” shoqëria më e madhe e ndërtimit në Amerikën latine.

Aktualisht presidenti i Perusë ka shpërndarë parlamentin, dhe shpalli zgjedhje të parakohshme.

Parlamenti nga ana e tij e cilësoi anti kushtetues këtë veprim të kreut të shtetit dhe e pezulloi nga posti duke e zëvendësuar me zv/presidenten.

Problem është se aktualisht nuk kuptohet se kush ka qëndruar në vendin e tij dhe kush jo, kush komandon dhe kush është shtypur nga pushteti.

Situata u tensionua pak ditë më parë kur presidenti i Perusë Martin Vizkarra, deklaroi se do të kërkonte mocion votëbesimi për një ligj të ri i cili ndryshonte mënyrën e zgjehdjes së gjykatësve në gjykatën kushtetuese të vendit.

Sipas tij sistemi aktual nuk ishte transparent mjaftueshëm dhe nuk garanton ndarjen e pushteteve të sipas kushtetutës.

Nga ana tjetër qeveria akuzonte opozitën se po përpiqej të manipulonte zgjehdjen e gjykatësve në mënyrë që të kontrollonte më mirë hetimet për skandalin Odebrekt.

Data e zgjedhur nga presidenti i Perusë për zgjedhje të parakohshme është 26 janari i 2020-ës.

Por pak sekonda para deklaratës së presidentin parlamenti në fund miratoi ligjin për emërimin e gjykatësve të gjykatës kushtetuese.

Politikanë të ndryshëm e cilësuan si grusht shteti vendimin e presidentit ndërsa ky i fundit u shpreh se parlamenti nuk i kishte lënë rrugëzgjidhje tjetër.

Mbrëmjen e së hënës në shumë qytete të vendit ka pasur manifestime në mbështetje të presidentit.

Dhe përgjegjësit e forcave të armatosura u mblodhën në presidencë duke garantuar mbështetjen e plotë për rendin kushtetues dhe presidentin e vendit./ABC News Albania 24/7

le-pen.jpg
nev ila14:33 | 18/04/2019

Lideri histori i Frontit Nacional në Francë, Jean Marie Le Pen, ka qenë shumë i ashpër në fjalën e tij  të fundit në parlamentin evropian. Duke iu drejtuar kolegëve të tij, eurodeputeti 90-vjeçar tha se pasardhësit e tyre në atë sallë do t’i mallkojnë.

Një lamtumirë e shoqëruar me tone të forta dhe të ndezura ajo e Jean-Marie Le Pen në parlamentin evropian. Me një fjalim të përqendruar në fenomenin e emigracionit dhe në pafuqishmërinë e Evropës.

Duke iu drejtuar euro deputetëve në sallë ai u shpreh se ata kishin qëndruar të verbër, të shurdhër dhe memecë, si dhe ata që do të uleshin më pas në atë sallë do i mallkonin.

Euro-deputeti 90 vjeçar foli për herë të fundit në sallën e parlamentit duke theksuar se fenomeni i emigracionit kërcënon të tronditë kontinentin ku bën pjesë Evropa e cila është në defiçit gjeografik, sipas tij.

Le Pen drejtoi për rreth 40 vjet frontin kombëtar, nga ku u përjashtua në vitin 2015 për deklaratat e tij rreth Holokaustit.

Ai tha se përballë perspektivave aspak të mira, Evropa po tregohet e pafuqishme. Por më keq akoma, paralizon reagimet kombëtare që duhet të mobilizojnë popujt që e përbëjnë./abcnews.al

GJYLAMETI-1280x760.jpg
ent ela20:44 | 12/03/2019

Deputetja e PS-së Blerina Gjylameti është shprehur se deputet e rinj të opozitës me pranimin e mandatit po i rikthejnë normalitetin Parlamentit shqiptar. Këto deklarata deputetja socialiste i ka bërë mbrëmjen e sotme nga emisioni “Provokacija” në “ABC news”.

“Çështja është se një pjesë e mirë e atyre kolegeve që kanë qenë në listat e dyta ose në pjesën e dytë të listës të PD dhe LSI po rikthejnë edhe një herë në normalitet Parlamenti shqiptar. Ky ishte një vendim që nuk duhej ndërmarrë nga ata dhe në momentin që është ndërmarrë nga ata ne duhet”.

Më tej deputetja e PS-së është shprehur se opozita dhe mazhoranca kishin debate të mira pa praninë e kamerave sesa me praninë e tyre nëpër komisionet parlamentare.

“Jo vetëm ato 5 minuta të një debati që mund të përçohet që nuk ka asgjë të përbashkët me një debati që duhet të ndodhi, është për t’u dënuar. Puna janë e përditshme përtej atij debati 5 minuta pavarësisht se i dënoj me shumë forcë dhe unë jam nga ato që jam ngritur disa herë edhe pse kam qenë shumë  e re në parlament, për të dënuar gjuhën që përdoret kundër grave. Për të gjitha gratë që janë në politike por jo vetëm. Sepse unë mendoj në momentin që përdorim nj gjuhë të tillë jo etem dhunojmë atë që mund t’i drejtohemi por të gjithë ato që përfaqëson secili prej nesh. Puna që behet e përditshme është shumë herë më e madhe sesa ajo që shfaqet. Edhe parlamenti nuk do bëjë dallim nga ajo që ka shoqëria shqiptare një shoqërie e cila është në tranzicion. Dhe besoj si në media ashtu edhe në çfarëdolloj sektori tjetër kemi ato momente ku nuk është krenar askush për çfarë ndodh por kemi dhe ato momente e tjera që shikojmë që gjërat ecin para. Që nga pjesa e komisioneve, puna që bëhet me votuesit puna që behet në terren me njerëzit gjithë ajo pjesa që bëhet pas për të arritur në projektligje që kur të arrihet në fund të ketë ndikim. Jam e bindur dhe mua tua them këtë sekret por të gjithë e dinë është sekret që nuk e themi me zë të lartë por ndërkohë është , që kur nuk janë kamerat diskutimi që kemi të dyja kahet e politikës është tërësish ndryshe nga ai që kemi kur shikojmë kamerat”.

Gjylameti duke komentuar punimet gjatë seancave parlamentare dhe e ka cilësuar ditën e enjte si të tmerrshme.

“Ajo dita e enjte në Parlament është nga ato ditët e tmerrshme. Ajo që duam të themi është se nuk kemi përballje të alternativave por kemi njërën palë që merret me përbaltje dhe një pjesë se çfarë duhet të bëjë”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono