parlamenti holandez

parlamenti-holandez-1.jpg
ad min17:26 | 16/04/2019

Dhoma e dytë e përfaqësuesve në parlamentin e Hollandës ka votuar në shumicë pro mocionit të pesë grupeve parlamentare për të rikthyer vizat për qytetarët e Shqipërisë. Vendimi erdhi pas shqetësimeve të deputetëve hollandezë për rritje të konsiderueshme të aktiviteteve kriminale nga mafia shqiptare në këtë vend. Vendimi u konformua edhe nga ambasada e Hollandës në Shqipëri, e cila thotë se qeveria po shqyrton hapat që do ndërmarrë, por për momentin lëvizja e lirë e shqiptarëve nuk cënohet.

Parlamenti Holandës miratoi mocionin e paraqitur  në emër të 5 grupeve Parlamentare, për të anuluar udhëtimin pa viza për shtetasit shqiptarë në Zonën Shengen. Miratimi është publikuar në faqen e parlamentit hollandez, ndërsa 9 partitë që mbështetën mocionin kanë së bashku 105 vota, nga 150 deputetë që ka dhoma e dytë e përfaqësuesve. Vota pro e detyron parlamentin që t’i kërkojë qeverisë së Holandës t’i propozojë Komisionit Evropian inicimin e procedurës dhe “frenimit emergjent”, i cili mundëson pezullimin e udhëtimit pa viza. Më datë 11 prill në parlamentin holandez pati debate mbi këtë mocion, i cili siguroi mbështetjen e shumicës. Propozimi për pezullimin e vizave për shqiptarët në “Shengen” ka ardhur pasi deputetët holandezë kanë shprehur shqetësimin se ka pasur një rritje të konsiderueshme në aktivitetet kriminale nga mafia shqiptare në Holandë dhe këto organizata kriminale po abuzojnë me mundësinë e udhëtimit nëpër Evropë pa viza, duke zgjeruar më tej rrjetin e tyre të kontrabandës.

Ambasada e Hollandës në Tiranë në një postim në Facebook konfirmon se qeverisë hollandeze i është kërkuar nga parlamenti i saj të kërkojë pezullimin e mekanizmit të regjimit pa viza për Shqipërinë. Për momentin, thuhet në sqarimin e ambasadës, qeveria është duke shqyrtuar hapat të cilat duhet të ndërmarrë. “Për momentin, politika e vizave për udhëtimin drejt Hollandës nuk ka ndryshuar. Nënshtetasit shqiptarë, mbajtës të një pashaporte biometrike, mund të udhëtojnë në zonën Shengen pa viza për maksimumi 90 ditë brenda një periudhe 180 ditësh.”, përfundon njoftimi i ambasadës së Hollandës në Shqipëri.

/abcnews.al

HOLANDA-KUNDER-1280x720.jpg
ent ela11:13 | 22/06/2018

Parlamenti holandez ka votuar me shumicë votash një rezolutë ku i kërkon qeverisë të votojë kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë. Vendimi është mbështetur nga pothuasje të gjitha partitë parlamentare, përfshirë atë të qeverisë në pushtet të kryeministrit Mark Rutte. Sipas deputetëve holandezë, Shqipëria nuk ka përmbushur 5 kriteret e kërkuara nga Brukseli, duke e vënë theksin tek mosvënia përpara drejtësisë e zyrtarëve të lartë.

Edhe më herët Holanda ishte shprehur skeptike për propozimin e bërë nga Komisioni Europian për çeljen e negociatave. Vendimin për këtë çështje pritet ta bëjë publik qeveria holandeze në samitin e 28 Qershorit. Të enjten, ministri i jashtëm i këtij shtetit, Het Blok u shpreh: “Ne kemi shqetësime serioze në lidhje me luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Fillimisht duhe të bëhen më shumë përparime në këto pika”.

Ndërsa, deputeti i Apelit Kristian Demokrat, Van Helvert njeh ndikimin në rritje të Rusisë dhe Kinës në Ballkanin Perëndimor, por nënvizon se nuk duhet të bëhet pazar me anëtarësimin. “Nuk ka progres në Shqipëri, për shembull në reformën e gjyqësorit. Gjyqtarët janë shfaqur. Por nga tetëqind gjyqtarë vetëm dhjetë janë testuar. Atëherë nuk mund të thuash: vendi është gati për negociata për anëtarësim”, thotë ai. Ndërkohë, partitë holandeze sipas “De Telegraaf”, besojnë se Shqipëria duhet të kujdesen mirë për sundimin e ligjit, qasjen ndaj krimit dhe luftën kundër korrupsionit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono