parlamenti evropian

parlamenti-evropian-600x360-1.jpg
nev ila20:54 | 29/01/2020

Parlamenti Evropian ka miratuar këtë të mërkurë largimin përfundimtar të Britanisë nga blloku evropian, duke hapur rrugën për Brexit të premten e 31 janarit

Në procesin e votimit, 621 ligjvënës kanë votuar në të mirë të largimit të Britanisë nga BE-ja për dallim nga 49 që kanë votuar kundër dhe 13 të tjerë kanë abstenuar.

Përveç votimit është dëgjuar edhe një këngë tradicionale skoceze për t’i dhënë lamtumirën e fundit Britanisë si anëtare e BE-së.  Rezultatet e referendumit të vitit 2016 treguan se 52 për qind e britanikëve janë në favor të largimit nga BE-ja.

Pas 31 janarit, procesi i Brexit-it do të ketë një periudhë tranzicioni deri në fund të vitit. Kryeministri britanik, Boris Johnson ka mohuar se do të ketë shtyrje të kësaj periudhe tranzicioni./abcnews.al

KRONIKE-REZULTATET-E-PARA-PE.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
ent ela09:00 | 27/05/2019

Forcat liberale dhe e djathta ekstreme do të kenë më shumë vende në Parlamentin Evropian. Ato pësuan rritje në zgjedhjet evropiane, ndërsa partitë tradicionale kane humbur shumicën në Parlamentin Evropian.

Partitë pro forcimit te Bashkimit Evropian, arritën të mbajnë dy të tretat e vendeve në Parlamentin Evropian, por e djathta ekstreme dhe nacionalistët shënuan rritje në zgjedhjet që përfunduan të dielën.

Ashtu siç ishte parashikuar, qendra e majtë dhe qendra e djathtë nuk do kenë më shumicën absolute në Parlamentin Evropian. Grupimi i Partisë Popullore Evropiane dhe ai i Socialdemokratëve kanë shënuar humbje të konsiderueshme ne elektoratin e tyre. Megjithatë, Partia Popullore Evropiane  (EPP) mbetet forcë e parë fituese këto zgjedhje me 180 vende. I  dyti renditet grupimi i partisë socialiste (S&D) me 146vende, që pasohet nga liberalët  me 109 vende dhe nga të gjelbrit me 69 vende.

Gjykuar nga rezultatet, liberalët do të jenë rol thelbësor në ngritjen e institucioneve të BE.

Grupimi i Partive Konservatore ka siguruar 59 vende, në Parlamentin Evropian me 751 deputete. Ndërsa  e nacionalistët e ekstremit të djathtë dhe popullistët së bashku kanë 151 vende në Parlamentin Evropian.

Surpriza negative e këtyre zgjedhjeve mbetet rritja e ekstremit të djathë në disa vende të Bashkimit Europian. Në Francë, ekstremi i djathtë i Marine Le Pen që kryeson partinë  Fronti Kombëtar është fituese e këtyre zgjedhjeve duke lënë pas grupimin e presidentit francez Emanuel Macron. Madje, Le Pen ka kërkuar shpërbërjen e parlamentit pas shpalljes së rezultateve. Ne Itali po ashtu, Lega Nord e Mateo Salvinit është renditur e para në zgjedhjet për Parlamentin Evropian.

Ndërkohë, në Belgjikë, ekstremi i djathtë është forca e dytê fituese e këtyre zgjedhjeve dhe si parti populiste dhe ekstremiste kanë fituar në disa vende të Bashkimit Evropian dhe do të mund tê futen në Parlamentin Evropian.

Zyrtarët evropianë janë shprehur të kënaqur me pjesëmarrjen në zgjedhje që arriti në 51 për qind, më e lartë se 43 për qind qe ishte në zgjedhjet e 2014. Kjo pjesëmarrje ne zgjedhjet evropiane regjistrohet si me e larta e dy dekadave te fundit./ABC News Albania 24/7

plastika-1280x676.jpg
ent ela12:07 | 28/03/2019

Duke filluar që nga viti 2021 në vendet e Bashkimit Europian nuk do të përdoren më materialet plastike një përdorimshe. Parlamenti europian e miratoi ligjin që ndalon përdorimin e tyre me 560 vota pro. Ndërsa brenda vitit 2025 shishet e plastikës duhet të kenë të paktën 25 për qind të materialit të riciklueshëm.

Parlamenti Europian miratoi në mënyrë përfundimtare ligjin i cili ndalon që nga viti 2021 përdorimin e disa artikujve plastikë një përdorimshe. Ligji mori 560 vota pro, 35 kundër dhe 28 abstenime, ai parashikon ndër të tjera se duke filluar që nga viti 2025 shishet e plastikës duhet ët përmbajnë të paktën 25 për qind material të riciklueshëm, kuotë e cila do të arrijë në 30 për qind brenda vitit 2030.

Ligji fikson dhe një objektiv për mbledhjen e 90 për qind të shisheve të plastikës brenda vitit 2029.

Propozimi parashikon objektiva për reduktimin e konsumit dhe të pijeve që tregtohen në shishe plastike. Shtetet anëtare mund të reduktojnë konsumin duke ofruar produkte alternative, dhe duke ndaluar që produktet e plastikës një përdorimshe të mos shpërndahen falas.

Ndërkohe që letrat e lagura dhe artikuj të tjerë higjienikë do të kenë një etiketë të veçantë ku të tregohet se si mund të asimilohen dhe për impaktin negativ të tyre në ambjent, por dhe për përqindjen e plastikës.

Dhe mjetet e peshkimit preken nga ky ligj pasi përbëjnë 27 për qind të mbeturinave që mblidhen në plazhe.

Sipas Komisionit Europian më shumë se 80 për qind e mbeturinave në det përbëhet nga plastika. Për shkak të dekompozimit të ngadaltë, plastika grumbullohet në det, në oqeane dhe në plazhet e vendeve të BE-së por dhe të botës. Mbeturinat e plastikës gëlltiten nga gjallesat në det, duke u bërë në këtë mënyrë të pranishme dhe në zinxhirin ushqimor njerëzor. /abcnews.al

EURODEPUTETET-TE-RAMA.mpg_snapshot_00.32-1280x720.jpg
ent ela20:13 | 27/02/2019

Pas takimit me drejtuesit e opozitës dhe me ministrin e brendshëm Sander Lleshaj, takime që u zhvilluan në zyrat e delegacionit të BE në Tiranë, grupi i eurodeputetëve ka shkuar në Kryeministri. Për rreth një orë ata kanë zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama, ku siç ishte njoftuar në axhendë, ka qenë i pranishëm dhe ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e jashtme, Gent Cakaj.

Nuk ka ende asnjë njoftim zyrtar mbi këtë takim, por besohet se situata e krijuar në politikën shqiptare pas dorëzimit të mandateve nga deputetët opozitarë dhe  fillimi i protestave nga opozita kanë qenë në fokus të diskutimeve.

Nesër në orën 10.15 do të ketë një konferencë shtypi nga delegacioni i Parlamentit Europian që ka mbërritur në Tiranë, gati tri javë para publikimit të progres-raportit të Komisionit Europian për Shqipërinë. /abcnews.al

 

PARLAMENTI-EUROPIAN-PER-SHQIPERINE-1280x720.jpg
ent ela16:09 | 15/01/2019

Agjensia kufitare dhe e rojeve bregdetare të Bashkimit Europian do kryejë aksione në territorin e Shqipërisë. Parlamenti Europian i hapi dritën jeshile me 601 vota pro, 69 kundër dhe 25 abstenime, duke miratuar raportin e  eurodeputetes Bodil Valero. Parlamenti Europian ka mbështetur aksione të menaxhimit të kufijve të jashtëm të Bashkimit Europian dhe kontrollit të flukseve të emigracionit, edhe në Shqipëri. Ky raport përqëndrohet te statusi i marrëveshjes midis Bashkimit Europian dhe Republikës së Shqipërisë, mbi të gjitha aspektet që rregullojnë përgjegjësinë civile, penale, detyrat dhe kompetencat e anëtarëve të ekipeve të nevojshme, për kryerjen e aksioneve të kësaj agjencie në Shqipëri. Në raport, eurodeputetja Valero, vendos theksin te garantimi e respektimit të plotë të të drejtave të njeriut dhe krijimit të mekanizmave të ankimimit, në rast të shkeljeve të të drejtave themelore gjatë procedurave të azilit, të drejtave të fëmijës, të drejtës për respektimin e jetës private dhe familjare, të parimit të mosbindjes si dhe ndalimi i torturës dhe trajtimive çnjerëzore ose degraduese, apo i dëbimeve kolektive gjatë këtyre aksioneve. /abcnews.al

Manfred-Weber.jpg
ad min08:42 | 09/11/2018

Manfred Weber është zgjedhur nga Partia Popullore Evropiane në kongresin e Helsinkit si kandidati kryesor për zgjedhjet evropiane të vitit 2019. Megjithatë sondazhet nuk tregojnë që PPE dhe socialdemokratët do të fitojnë përsëri maxhorancën.

Kongresi i Partive Popullore Evropian ka zgjedhur kandidatin e saj për Komisionin e Bashkimit Evropian, gjermanin Manfred Weber me 492 vota, e barabartë me 79.2%. Ai mundi rivalin filandez, Alex Stubb. “Kemi pasur 621 vota dhe ato të vlefshmet ishin 619. Kandidati kryesor për 2019 me 492 vota është Manfred Weber”, ishte ky njoftimi i bërë në skenën e kongresit të Helsinkit.

Njohës i madh i mekanizmave evropianë, por pa asnjë eksperiencë qeverisëse në Gjermani, Weber ka premtuar në fjalimin e tij të fundit përpara votimit se do “të ndërtojë një Evropë më të bashkuar, më protective dhe ambicioze”. Bavarezi, i cili është dhe shef i grupit të PPE në Parlamentin Evropian, është shfaqur si një person i moderuar, i aftë për të tejkaluar përçarjet në këtë formacion politik, që po humbet terren kundër populizmit në sajë të krizës me emigrantët. Detyra e Presidentit të Komisionit, e mbajtur që nga viti 2004 pa ndërprerje nga një anëtar i PPE-së, është pjesë e lojës së madhe që do të ndjekë zgjedhjet evropiane të organizuara nga 23 deri më 26 maj me rolet kyçe të institucioneve të BE-së në lojë; Parlamenti Evropian, BQE, Përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme.

Megjithatë Weber nuk është i sigurtë të bëhet presidenti i ardhshëm i Komisionit Evropian. Ai duhet të jetë në gjedje të mbledhë votat e familjeve të ndryshme politike që do të jenë në Parlamentin Evropian. PPE-ja dhe socialdemokratët zotërojnë aktualisht maxhorancën me 55%, por sondazhet parashikojnë fundin e këtij dominimi. Aleanca të reja duhet të formohen dhe mund t’i hapin rrugën një tjetër personaliteti që mund të korrë maxhorancën. Mes emrave që qarkullojnë është ai i eurokomisioneres për Konkurrencën, danezes Margrethe Vestager, anëtare e Aleancës së Liberalëve dhe demokratëve evropianë, dhe ai i francezi Michel Barnier, zëvendëspresident i PPE dhe shef negociat i BE-së për Brexit./abcnews.al

RAPORTI-ERISA-1280x720.jpg
ad min17:58 | 08/10/2018

Komisioni i Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian ka diskutuar raportin e eurodeputetit Knut Fleckenstein për integrimin europian të Shqipërisë. Ky raport ka në thelb mbështetjen për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian në qershor të 2019, duke vendosur theksin edhe te dobësitë aktuale në procesin e reformave. Gjate debatit në gjirin e eurodeputetëve, raportuesi Knut Fleckenstein ka deklaruar, se Shqipëria ka bërë progres në eurinë e përgjithshme të reformave, por duhet vijuar me zbatimin e tyre. Fleckenstein ka vënë në pah ecurinë e mirë të procesit të Vettingut, por ka kërkuar vijimin e zbatimit të reformës në drejtësi dhe rezultate konkrete në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Knut Fleckenstein, raportues për Shqipërinë: Ne mirëpresim qëndrimin e Këshillit të Ministrave për të hapur negociatat vitin e ardhshëm dhe presim që Këshilli të respektojë këtë angazhim dhe të hapë negociatat me vendin në qershor të 2019. Ne jemi të kënaqur me përparimin e reformës ambicioze të drejtësisë dhe ne po shohim frytet e para të saj dhe ecurinë pozitive të procesit të Vettingut. Por ne kërkojmë më shumë rezultate për luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar, për të drejtat e njeriut dhe zbatimit të drejtave të pronësisë.

Eduard Kukan, raportues në hije: Ne duhet t’i përçojmë 4 mesazhe kryesore përmes këtij raporti. Së pari, Shqipëria ka bërë progres dhe ne duhet të mbështesim hapjen e negociatave në qershor të vitit 2019. Së dyti, ne duhet të inkurajojmë vazhdimin e reformave kryesisht në sistemin e drejtësisë, shtetin ligjor dhe administratës publike dhe duhet të ndjekim nga shumë afër zbatimin e tyre, si dhe duhet të evidentojmë çështje problematike, por edhe progresin. Së treti, duhet të jemi realistë. Qeveria shqiptare duhet të zgjidhë problematiken në rritje krimit të organizuar dhe korrupsionit ne vend, që në shumë mënyra po cënojnë progresin e vendit. Duhen rezultate konkrete për luftên kundër krimit të organizuar dhe çështjen e drogês, kultivimit të kanabisit dhe korrupsionit.

Charles Tannock: Ne duhet gjithashtu të nënvizojmë problemet që ekzistojnë me Greqinë bazuar në ligjin ndërkombëtar dhe konventat ndërkombëtare dhe të respektojnë tërësisht të drejtat e minoritetit grek dhe minoriteteve të tjera.

Gjatë debatit i është kushtuar vemendje edhe përmirësimit të të drejtave të njeriut, çështjes së pronës dhe mbrojtjen e pasurive natyrore, si dhe respektimin e standardeve europiane për hidrocentralin mbi lumin Vjosa dhe hidrocentrale të tjerë.

Igor Soltes, eurodeputet: Jemi të kënaqur për përfshirjen e kompromisit mbi mbrojtjen e lumit të Vjosës dhe hidrocentraleve të tjera. Qeveritë shqiptare duhet ta kuptojnë, se s’mund të dëmtojnë pasuritë natyrore dhe të mos respektojne standardet europiane.

Raporti Fleckenstein ka hasur në një mbështetje të gjerë të grupimeve politike. Kjo reflektohet nga fakti, se për këtë raport janë prezantuar 23 amendamente, që përbën edhe numrin më të vogël të amendamenteve lidhur me raportet e mëparshme për Shqipërinë dhe krahasuar me raportet për vendet e tjera të rajonit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono