parlamenti europian

viktor-orban.jpg
G. P.23:44 | 16/09/2019

Dominimi institucional dhe reforma zgjedhore që favorizon partinë në pushtet mund t’i kushtojë shtrenjtë qeverisë së Viktor Orban. Këshilli Europian ka bërë thirrje për mbajtjen e një seance të posaçme për Hungarinë, gjykimi i të cilës ka nisur rreth një vit më parë dhe që mund të mbyllet me sanksione.

Një vit më parë ligjvënësit e Parlamentit Europian i dhanë jetë atij që njihet si neni numër 7. Bëhet fjalë për mjetin më të fuqishëm me të cilin BE-ja mund të ndërhyjë kundër vendeve anëtare që shkelin vlerat thelbësore europiane, viktimë e të cilit ka gjasa të bjerë Hungaria. Këtë të hënë, Këshilli Europian hodhi hapin e parë dhe bëri thirrje për mbajtjen e një seance të posaçme lidhur me këtë vend.

“Shpresoj se do të përshpejtojmë procesin, sepse boll dëme i janë bërë demokracisë, sundimit të ligjit dhe të drejtave themelore”, deklaroi eurodeputetja holandeze Sofi Int Veld.

Sipas saj, është me rëndësi që BE të reagojë me shpejtësi dhe efikasitet kur vlerat europiane shkelen. Një raport i euro-ligjvënësve kritikon ndryshimet e bëra në sistemin elektoral në Hungari, dominimin që partia në pushtet u bën institucioneve, korrupsionin sistematik dhe shkeljen e lirisë së medias. Nëse Budapesti zyrtar vijon me këtë linjë, atëherë mund t’i kushtojë shtrenjtë.

“Është një rregullore e re që do të hyjë në fuqi duke filluar nga viti 2021, që thotë se sundimi i ligjit dhe demokracia janë një parakusht për fondet europiane. Dhe nëse Viktor Orban nuk ndryshon politikat e tij do të thotë se fondet për Hungarinë do të pezullohen”, sqaroi deputetja hungareze Klara Dobrev.

Ndërsa ministrja hungareze e Drejtësisë, Xhudit Varga e cilësoi procesin një gjueti shtrigash.

“Do ta mbroj Hungarinë dhe pres që vendet anëtare t’u qëndrojnë ligjeve bazë kur bëhet fjalë për vendin tonë. Pres që ata t’i shmangin standardet e dyfishta dhe të provojnë se kjo procedurë nuk është një gjueti shtrigash”, deklaroi Varga./ABC News Albania 24/7

bill-de-blasio.jpg
G. P.16:10 | 11/09/2019

Kryebashkiaku i New York Bill De Blasio ka vendosur të taksojë çdo robot që zëvendëson punën e njerëzve në sipërmarrjet e mëdha. Sipas tij kjo gjë do të kufizojë pushimet nga puna.

Taksa për robotët për të kufizuar pushimet nga puna. Është ky projekti i ri i kryebashkiakut të New York Bill De Blasio, njëkohësisht kandidat për zgjedhjet paraprake të demokratëve për presidencialet e 2020-ës.

Masa mbështetet nga krijimi i një agjencie federale për kontrollin e automatizimit. Ideja nuk është e re, për herë të parë ishte Bill Gates në vitin 2017 që e përmendi. Madje është diskutuar dhe në Parlamentin Europian.

De Blasio theksoi se nëse projekti do të realizohej, nuk do të ketë nevojë për të zgjedhur mes risive teknologjike dhe të drejtës për punë.  Një masë tjetër në kuadër të këtij projekti është dhe vendosja e një takse mbi robotët, taksë e cila do të aplikohet në sipërmarrjet e mëdha.

Sipërmarrjet të cilat vendosin të zëvendësojnë njerëzit me robotë duhet të paguajnë një taksë pesëvjeçare për çdo nëpunës nga i cili vendosin të heqin dorë. Këto fonde më pas do të ri investoheshin në projekte infrastrukturore dhe në krijimin e vendeve të reja të punës.

Sipas De Blasio, ata që do të mbeten të papunë ndoshta duhet të ndërrojnë sektor dhe të përfitojnë njohuri të reja, por ndërkohë do të vijojnë të marrin një pagë dhe  të ndihen të dobishëm për shoqërinë./ABC News Albania 24/7

I153973-1280x720.jpg
nev ila14:24 | 03/07/2019

Një tjetër italian në presidencën e Parlamentit Europian. Ish-gazetari dhe ish zv/drejtori i TG 1, David Sassoli do të zëvendësojë Antonio Tajanin, pasi mori 345 vota. Nga partitë italiane ai u votua vetëm nga partia e tij, ajo demokrate.

David Sassoli është presidenti i ri i Parlamentit Europian. Eurodeputeti i Partisë Demokrate italiane u zgjodh me 345 vota, përballë mazhorancës së domosdoshme prej 334 votash, në votimin e dytë. Në fjalën e tij gjatë marrjes së postit, Saasoli falenderoi presidentin në largim Antonio Tajani, i cili u përshëndet nga një duartrokitje e gjatë nga salla, për impenjimin dhe punën e zhvilluar në këtë institucion.

“Të gjithë do e kuptoni emocionin tim në këtë moment në marrjen e postit të presidencës së Parlamentit Europian,” kështu u shpreh Sassoli menjëherë pas përfundimit të votimit.

Ai gjithashtu i uroi mirëseardhjen grave të pranishme në sallë të cilat përbëjnë 40 për qind të parlamentit. Është një rezultat i mirë shtoi ai, por duhet më shumë. Sassoli zëvendëson presidentin në largim Antonio Tajani, i cili tashmë do të drejtojë delegacionin e “Forza Italia”.

Sassoli shtoi se Europës i duhet të rikuperojë shpirtin e etërve themelues, të vijojë rritjen ekonomike, mbrojtjen sociale dhe të respektojë ambientin. Ai tha se muajt e fundit kanë qenë të shumtë ata që prisnin dështimin e këtij projekti duke ushqyer përçarje dhe konflikte. Por ishin qytetarët ata që treguan se besojnë ende në këtë rrugë të jashtëzakonshme e vetmja që mund të japë përgjigje të mëdha ndaj sfidave globale.

“Nuk jemi një incident i historisë – vijoi ai – por jemi bijtë dhe nipërit e atyre që arritën të gjejnë një ilaç ndaj degjenerimit nacionalist që helmon historinë tonë. Nëse jemi europianë jemi dhe se pse jemi të dashuruar me vendet tona. Por nacionalizmi i cili kthehet në ideologji prodhon viruse që stimulojnë instikte superioriteti dhe prodhojnë konflikte shkatërruese”.

Mes partive italiane vetëm partia demokrate votoi për Sassolin. “Forza Italia” abstenoi. Lega dhe FDI votuan për konservatorin Jan Zahradil. Ndërsa Lëvizja 5 Yjet deklaroi se nuk do të kundërshtonte asnjë kandidat.

/ABC News Albania 24/7

 

european-parliament-debate.jpg
nev ila13:39 | 02/07/2019

Parlamenti i ri Europian ka hapur seancën e parë me eurodeputetët e 28 vendeve anëtare. Ndërkohë që gjatë ditës priten dhe emrat që do të drejtojnë institucionet kryesore europiane.

Në orën 10 të së martës ka nisur seancën e parë e parlamentit të ri europian. Eurodeputetët e 28 vendeve anëtare shënuan fillimin e legjislaturës së nëntë 2019 – 2024, duke u mbledhur në seancën e parë në Strasburg. Seancë gjatë të cilës do të zgjidhen presidenti i ri iparlamentit dhe 14 zëvendësuesit e tij. Asambleja do të votojë dhe përbërjen e komisioneve dhe nën komisioneve të përhershme.

Ndërkohë ka nisur dhe një raund i dytë i samiti europian për emërimet në postet kryesore në Europë. Pas dështimit të dy ditëve më parë presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk ka kërkuar një takim të ri për të martën.

Propozimi i së dielës nga kancelarja gjermane Anxhela Merkel për Frans Timmermans dhe Manfred Veber për presidencat e komisionit dhe parlamentit europian, nuk gjeti mbështetjen e asnjërit prej kryeministrave popullorë të vendeve të Bashkimit Europian. Analistët e shohin këtë bllokim të situatës si një precedent të rrezikshëm pasi për herë të parë boshti franko – gjerman nuk e ka më mbështetjen e familjes politike të popullorëve.

Kundër propozimit të Merkel u rreshtuan njëzëri Bullgaria, Hungaria, Irlanda, Polonia, Rumania dhe vende të tjera që nuk qeverisen nga popullorët, si Italia. Sipas analistëve Merkel ka bërë gabime të pashpjegueshme.

Fillimisht në metodikë pasi nuk përgatiti si duhet terrenin në partinë popullore europiane për propozimin që do të jepte. Por dhe në substancë, duke u përpjekur të imponojë një kandidaturë në Parlamentin Europian, institucionin e vetëm të Bashkimit Europian, i cili zgjidhet në mënyrë të drejtpërdrejtë nga qytetarët.

Gjithë kësaj i shtohet dhe armiqësia e popullorëve ndaj një marrëveshjeje që duket se mbron më shumë interesat e Gjermanisë, aq sa janë të shumtë ata që mendojnë se marrëveshja mund të jetë hartuar nga socialisti gjerman Martin Shulz./ABC News Albania 24/7

Andrea-Nahles-1-1280x720.jpg
nev ila14:10 | 02/06/2019

Humbja e rëndë në zgjedhjet euro-parlamentare dhe rënia e popullaritetit në minimumin historik kanë bërë që kryetarja e Partisë Social Demokrate të Gjermanisë të japë dorëheqjen. Kryetarja Andrea Nahles ka deklaruar se në këto kushte nuk mund të kryejë më detyrat e saj.

Kryetarja e Partisë Social-demokrate të Gjermanisë, Andrea Nahles ka deklaruar se do të japë dorëheqjen për shkak se nuk gëzon mbështetjen që i duhet për të udhëhequr subjektin politik.

Lëvizja e saj vjen në një kohë kur të Gjelbërit kanë tejkaluar konservatorët e kancelares Angela Merkel duke u kthyer në partinë më popullore të Gjermanisë, ndërkohë që vetë SPD ndodhet në nivelin më të ulët historik.

Debatet e brendshme në grupin parlamentar dhe reagimet kanë treguar se nuk gëzoj më mbështetjen e duhur për të kryer detyrat e mia”, ka deklaruar Nahles ditën e diel.

Politikania ka saktësuar se do të zyrtarizojë dorëheqjen e saj si kryetare të partisë ditën e hënë dhe më pas të martën si kryetare e grupit parlamentar. Nahles do të përballej me një votëbesim për lidershipin e saj ditën e martë, pasi vendimi për të qëndruar në koalicion me partinë e Merkel u kritikua nga partia e saj.

Më herët, zëvendës kancelari gjerman Olaf Sholc tha për një gazetë vendase se, e përjashtonte hyrjen në një tjetër koalicion të madh teksa social-demokratët po përpiqen të rigrupohen pas humbjes së verifikuar në zgjedhjet euro-parlamentare të javës së kaluar./ABC News Albania 24/7

angela-merkel.jpg
G. P.23:59 | 28/05/2019

Udhëheqësit e 28 vendeve të BE kanë bërë përpjekjen e parë në drejtim të konsesusit për kreun e ri të Komisionit Europian gjatë një darke pune të martën në Bruksel. Por siç pritej, Gjermania e Franca duken se kanë emra të ndryshëm në mendje dhe kjo u duk edhe nga deklaratat paraprake të Merkel e Macron.

Udhëheqësit e 28 vendeve të BE, përfshi kryeministren britanike në largim Theresa May patën mbrëmjen e të martës një darkë informale pune. Synimi ishte diskutimi për pasardhësin e presidentit të Komisionit Europian, Jean Claude-Juncker dhe postet e tjera kyçe, përfshi edhe kreun e Bankës Qendrore Europiane, bazuar në rezultatin e zgjedhjeve te fundit në BE.

Mosmarrëveshjet e para kanë spikatur mes Francës e Gjermanisë, në kushtet kur zgjedhjet e 23-26 Majit kanë ndryshuar balancat në Parlamentin Europian, pasi për herë të parë dy blloqet kryesore të së djathtës e të majtës kanë humbur shumicën së bashku.

Nacionalistët, liberalët dhe të gjelbrit kanë fituar terren, duke i vështirësuar mundësitë për konsensus. Darka informale e të martës ishte vetëm një hap i parë për të testuar ndjeshmëritë paraprake, por negociatat do duan kohë.

5 vjet më parë, Juncker u zgjodh president i Komisionit Europian, organit që kujdeset për zbatimin dhe draftimin e ligjeve të BE, nga radhët e PPE, fitueses së zgjedhjeve.

Por këtë herë zgjedhja është shumë më e vështirë. Nga 217 vende 5 vjet më parë, PPE ka deri tani vetëm 180 vende, një vështirësi për kandidatin e qendrës së djathtë, gjermanin  Manfred Weber, në parlamentin me 751 vende.

Në mbërritjen për darkën informale në Bruksel, kancelarja Merkel tha se patjetër që ajo e mbështet kandidaturën e Weber, me partinë e saj, pjesë e PPE.

Por presidenti francez Emmanuel Macron as që e përmendi z. Weber si kandidat të mundshëm. Macron përmendi emrin e kryenegociatorit të Brexit, francezit Mishel Barnje, të liberales daneze Margret Vestager dhe kandidatit hollandez të qendrës së majtë Frans Timermans, si kandidatë që kanë cilësitë e duhura, nënvizoi shefi i Elizesë.

Në një komunikim me mediat, presidenti i Parlamentit Europian Antonio Tajani u mjaftua me deklaratën se për përzgjedhjen e drejtuesve të rinj në BE do ndiqen procedurat e njohura.

Përvec Jean-Claude Juncker, në postet më të larta të BE, do zëvendësohen edhe presidenti i Këshillit Europian, polaku Donald Tusk, presidenti i Bankës Qendrore Europiane, italiani Mario Draghi dhe përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme, italiania Federica Mogherini.

Negociatat dhe lobimet mes udhëheqësve të BE-së dhe grupeve parlamentare do vazhdojnë deri në samitin e 20-21 Qershorit, ku Këshilli Europian duhet të ketë një vendimmarrje.

Në Korrik do jetë radha e Parlamentit Europian të votojë kandidatin për president të Komisionit Europian, i cili merr detyrën bashkë me përfaqësuesin për politikë të jashtme dhe presidentin e Bankës Europiane. Ndërsa presidenti i Këshillit Europian merr detyrën më 1 Nëntor./ABC News Albania 24/7

byro-politike-27-maj.jpg
nev ila21:39 | 27/05/2019

Zgjedhjet e Parlamentit Evropian dhe ndikimin në Shqipëri për rrugën drejt integrimit ka qenë tema natën e sotme në Byro Politike me Juli Xhokaxhi. Të ftuar për të folur për këtë temë kanë qenë:

Paskal Milo, ish-ministër i jashtëm,

Agim Nesho, ish-ambasadori shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës,

Alfred Peza, sekretar për mediat në Partinë Socialiste, gazetar,

Tomorr Alizoti, anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike, diplomat,

dhe në një lidhje direkte nga Brukseli ishte gazetarja e ABC News Erisa Zykaj.

Ata kanë bërë analizën e tyre në lidhje me zgjedhjet në parlamentin evropian, parë kjo në këndvështrimin se si do të ndikonin ato në çështjen e integrimit evropian të Shqipërisë në qershor të këtij viti.

Sipas Ish-ministrit të jashtëm Paskal Milo me rezultatet e deritanishme në parlamentin Evropian tregojnë se  nuk do të ketë surpriza pasi në raste të tilla partitë do të duhen të pajtohen me të papajtueshmit. Establishmentet politike të Evropës, pavarësisht se patën rënie ata gjithsesi mbeten aktorët kryesorë të jetës politike parlamentare evropiane, por kjo do të varet shumë se me kë do të bëjnë aleanca.

Paskal Milo: Pritshmëritë ishin për më keq por shifrat treguan se establishmentet pavarësisht se patën rënie ata gjithsesi mbeten aktorët kryesorë të jetës politike evropiane. Evropa do të vazhdojë të drejtohet prej tyre por varet shumë se si do të bëhen koalicionet.

Gazetarja e ABC News Erisa Zykaj ka dhënë një panoramë të qartë të situatës aktuale dhe rezultateve të deritanishme të parlamentit evropian. E pyetur nga Juli Xhokaxhi se cilat janë rezultatet dhe cfarë pritet të ndryshojë, Zykaj tha:

“Kemi patur disa deklarata nga kandidatët për presidencën e komisionit evropian Weber ka deklaruar që PPE është  në pozitë kryesuese sepse është forca e vetme fituese në parlamentin evropian por ai ka thënë se i është i hapur ndaj të gjithëve për të formuar një shumicë ndërkohë pati një ndryshim nga dje deri sot sepse kandidati social demokrat foli më tepër për një platformë progresiste për ata që kanë të njëjtat problem si çështja e ngrohjes së planetit, ndryshimeve klimaterike, të drejtësisë sociale, të shteti ligjor, të demokracisë. Ai ftoi të gjelbrit dhe liberalët por jo Partinë Popullore Evropiane. Ndryshimi që ndodhi më pas ishte që PPE ka patur më shumë deputet dhe tashmë kemi një diferencë me 34 deputetë më shumë për PPE në krahasim me grupimin social demokrat. Sot kanë filluar negociatat se kush do jetë presidenti i komisionit evropian, cili do jetë grupimi që do formojë shumicën. shumica absolute do të përbëhet nga 376 vende në një total prej 751 vende në parlamentin evropian. për momenti 3 grupimet që propozohen nga social demokratët nuk arrijnë dot ta kenë këtë shumicë kështu që janë të detyruar të bëjnë koalicionet për partinë Popullore Evropiane. PPE mund të bëj koalicion me socialdemokratët dhe të gjelbrit. Ekstremet e partive edhe pse kanë shënuar forcën e parë në Francë, në Itali apo Belgjikë nuk do të mund të arrijnë të bëjnë çerekun, pra për momentin ata nuk e arrijnë 1/3”.

Më tej në këtë analizë folën edhe figurat e tjera të njohura të diplomacisë dhe gazetarisë të cilët dhanë mendime të ndryshme.

Agim Nesho: Jashtë surprizave projekti evropian jo vetëm po vazhdon për njerëzit, kemi pjesëmarrje masive dhe tregon që ka një interes. Elementi surprizë mund të jetë se kush mund të drejtojë Komisionin Evropian.

Alfred Peza: Lajm i mirë është që kanë fituar forcat që janë pro zgjerimit, kjo na intereson si vend aspirant, tjetra është që, për herë të parë një shqiptare është pjesë e parlamentit evropian. Kemi një prurje të Berluskonit ashtu si kundër Salvini arriti të dominohej si partia e parë.

Tomorr Alizoti: Unë mendoj që partitë popullorë të djathta janë parësore dhe e majta ka humbje të mëdha. Në këtë format politik zgjerimi do jetë i vështirë. Nuk shikoj ndonjë ndryshim të madh në lidhje me interesat shqiptare.

Alfred Peza: Ajo që lexohet është që pothuaj të gjitha vendet e BE do të kenë shkundje politike dhe do të kenë një ripërcaktim të prioriteteve në rrafshin evropian. Partitë evropiane nuk e kanë më shumicën apo mazhorancat si të majtat si të djathtat.

Të pyetur për një gjykim se ku jemi në lidhje me pritshmërinë për integrimin e Shqipërisë në BE dhe  çfarë mund të ndryshojë në zgjerim ekspertët u shprehën:

Paskal Milo: Hapja e negociatave me Shqipërinë në qershor nuk mund ta marrin anëtarët e parlamentit të ri. Tani janë 2 ose 3 institucione që thonë në se hapen ose jo negociatat. Nëse do i besojmë gazetës prestigjioze “Financial Times” thuhet se do të ketë kritika të forta për Shqipërinë. Nëse vendet anëtare të BE siç ka paralajmëruar gjermania atëherë mundet që të stopohet procesi. Nuk e dimë si do të sillet Macron i cili ka dhënë një mesazh të qartë që është ende herët për integrimin duke parë problemet e brendshme. Mendoj se më mira do jetë, që të mos e fusin në axhendë në qershor po të shtyhet nga vjeshta. Ajo që mua më bën optimist është që Parlamenti Evropian ka një konfigurim pozitiv ndaj interesave tona.

Tomorr Alizoti: Mendoj që në qershor Shqipëria nuk mund të hapë negociatat. Evropa në tërësi është për një frenim të zgjerimit. Ka disa mendime në Gjermani që Maqedonia duhet shpërblyer në rastin e emrit ndërkohë që Shqipëria nuk ka bërë progres. Unë e shoh të vështirë hapjen e negociatave.

Alfred Peza: Ajo që ndodhi me këto zgjedhje ishte skenari më i mirë i mundshëm për ne. Kjo tregon që fryma e zgjerimit vazhdon. Duhet thënë se mbas këtij rezultati tregon që era fryn në favor të ambicies tonë në hapjen e negociatave./abcnews.al

BALLA-PER-REFORMEN-ZGJEDHORE-1280x720.jpg
G. P.19:59 | 27/05/2019

Rezultat të besimit tek projekti Europian e sheh Taulant Balla pjesëmarrjen e shtuar të votuesve në zgjedhjet Europiane. Përmes një statusi në rrjetet sociale, numri dy i socialistëve shprehet i bindur se Parlamenti i ri Europian do të ruajë të njëjtën mbështetje dhe qasje pozitive ndaj zgjerimit me vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Si Bashkë-Kryetar i Komitetit Parlamentar të Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri mezi pres të vijojmë punën me kolegët e Parlamentit Europian të rizgjedhur apo të zgjedhur për herë të parë”, shkruan Balla, i cili vijon duke e quajtur vitin 2019 si vitin historik të fillimit të bisedimeve për anëtarësim mes Shqipërisë dhe BE-së.

Në fund, Balla shkruan se zgjedhjet e 30 Qershorit do të jenë hap i rëndësishëm për Shqipërinë drejt respektimit të demokracisë./ABC News Albania 24/7

lulzim-basha-5.jpg
nev ila17:08 | 27/05/2019

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka përcjellë urimin e tij për presidentin Joseph Daul dhe PPE. Gjithashtu kryedemokrati ka uruar në veçanti fushatën e jashtëzakonshme të kandidatit për President të Komisionit Europian Manfred Weber.

Lulzim Basha thekson se forca e qytetarëve është vota dhe se beteja e tyre për votën e lirë është një bëtejë jetike ndaj asnjë hap pas, duke i qëndruar vendimit të tij për të mos dialoguar me Ramën kryeministër.

“Qytetarët europianë, me pjesmarrjen më masive të 20 viteve të fundit në zgjedhjet për Parlamentin Europian, konfirmuan vendosmërinë për të mbrojtur dhe çuar përpara vlerat europiane. 
Jam i lumtur që familja jonë politike EPP – European People’s Party është konfirmuar forca e parë në parlamentin dhe qeverisjen europiane. Urimet më të përzemërta për presidentin Joseph Daul dhe PPE dhe në veçanti për fushatën e jashtëzakonshme të kandidatit tonë për President të Komisionit Europian Manfred Weber.
Forca e qytetarëve në demokraci është vota, prandaj beteja e shqiptarëve për votën e lirë është betejë jetike për vlerat europiane, për demokracinë perëndimore dhe për Shqipërinë si gjithë Europa. 
Asnjë hap pas!”/abcnews.al

 

PARLAMENTI-EUROPIAN-MBULM.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela10:00 | 26/05/2019

Këtë të dielë zhvillohet zgjedhjet për 751 vendet e Parlamentit Europian në 21 vende anëtare.

Në ditën e katërt të këtyre zgjedhjeve, votohet në vendet më të mëdha të BE, Gjermani, Francë, Itali, Spanjë dhe Poloni. Të pesta këto vende kanë puthuaj gjysmën e deputetëve të Parlamentit Europian.

Në ditët e kaluara, kanë votuar Holanda, Britania e Madhe, Irlanda, Letonia, Malta, Sllovakia dhe Republika Çeke

Pritshmëritë janë që e djathta të shtojë vendet e saj për pesë vitet e ardhshme në parlamentin europian. 420 milionë qytetarë në 28 vendet e BE kanë të drejtën e votës, pjesëmarrja pritet të jetë më e lartë se në zgjedhjet e mëparshme. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono