parlamenti europian

parlamenti-europian.jpg
G. P.20:55 | 05/07/2018

Parlamenti Europian miratoi një plan që synon të bëjë më të sigurtë kufijtë e zonës Shengen. Qytetarëve nga 60 vende jo anëtare të BE-së do t’i nënshtrohen një procesi verifikimi për të dhënat personale para udhëtimit për në zonën Shengen.

Vendet anëtare të BE-së kanë votuar të enjten ngritjen e sistemit të parandalimit, që do t’u ndalojë personave të dyshuar për krim të organizuar apo terrorizëm të udhëtojnë në kontinentin e vjetër. Sistemi Europian i Informimit dhe Autorizimit pritet të aplikohet ndaj qytetarëve të vendeve që nuk bëjnë pjesë në zonën Schengen, por që gëzojnë të drejtën e lëvizjes pa viza.

Konkretisht, përpara ndërmarrjes së udhëtimit personi i interesuar duhet të aplikojë në sistem për autorizim. Sistemi do të skanojë të dhënat personale të aplikantit, duke nisur nga pasaporta, shteti europian ku do të qëndrojë, rekordet penale, praninë eventuale në zonat e luftës, si dhe do të bëjë krahasimin e gjurmëve të gishtave.

Në rast se personi i interesuar përmbush kriteret atij do t’i jepet autorizimi, ndërsa në rast të kundërt motivi i refuzimit të lejes për të udhëtuar. Për Brukselin, sistemi ETIAS do të sjellë një menaxhim dhe kontroll më të mirë të kufijve dhe emigracionit. Gjithashtu, ai do të kthehet në një vegël kyçe në luftën kundër krimit të organizuar dhe terrorizmit.

Agjencia policore EUROPOL do të kujdeset për mirëmbajtjen dhe përditësimin e tij, bashkë me agjencitë e tjera europiane për funksionimin e sistemeve elektronike. Mes të tjerash, thotë Brukseli, ky sistem do t’u kursejë kohë udhëtarëve dhe do të shmangë vonesat./abcnews.al

marck-zuckerberg.jpg
G. P.22:42 | 22/05/2018

Mark Zuckerberg ka dëshmuar të martën në Parlamentin Europian në lidhje me rrjedhjen e të dhënave të përdoruesve të Facebook. Ndonëse ka pranuar se ka gabuar dhe ka kërkuar ndjesë, Zuckerberg nuk ka dhënë shumë detaje mbi skandalin që përfshiu kompaninë e lobimit “Cambridge Analytica”.

Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg u ka kërkuar të falur ligjvënësve të Parlamentit Europian për rrjedhjen masive të të dhënave të përdoruesve të rrjetit social. Zuckerberg kishte rënë dakord për t’u takuar me liderët e PE-së, për t’iu përgjigjur pyetjeve mbi skandalin që preku 87 milionë përdorues, 2.7 milionë prej të cilëve nga vendet e BE-së. Në fjalimin e tij, Zuckerberg tha se tashmë e ka të qartë se në vitet e fundit ai dhe stafi i tij nuk kanë bërë sa duhet për të parandaluar abuzimin me të dhënat.

“E kemi kuptuar se nuk kishim këndvështrimin e duhur për rëndësinë e përgjegjësive tona. Ishte një gabim dhe kërkojmë falje”, deklaroi Zuckerberg.

Sidoqoftë mbetet ende e paqartë se si Facebook lejoi kalimin e të dhënave tek kompania e lobimit “Cambridge Analytica” dhe nëse aktualisht po bën sa duhet për të parandaluar një përsëritje. Shfaqja e Zuckerberg në Bruksel vjen tre ditë përpara se rregullat e reja të BE-së për mbrojtjen e të dhënave të hyjnë në fuqi.

Rregullat në fjalë parashikojnë gjobitjen e kompanive me 4 për qind të të ardhurave vjetore nëse verifikohet një incident si ai i Facebook. Nga ana e tij, shefi ekzekutiv premtoi se rrjeti social do të punojë në përputhje me rregullat e Europës, ku brenda vitit do të punësojë 10 mijë persona./abcnews.al

tajani.jpg
G. P.17:35 | 27/04/2018

Presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani, thotë se BE duhet të jetë më shumë prezente dhe protagonist në Ballkanin Perëndimor. Gjithashtu nënvizoi se Brukseli duhet të punojë për të hequr influencën Ruse, Turke dhe Saudite nga rajoni.

“Europa duhet të jetë protagonist në një rajon kaë shumë të rëndësishëm ku mund të ndodhin shumë gjëra, që shpresoj të jenë positive”. Kështu është shprehur në Trieste, Antonio Tajani, president i Parlamentit Europian duke folur në një forum lidhur me situatën në Ballkanin Perëndimor. Gjithashtu më tej ai parashtron edhe disa rreziqe që I kanosen këtij rajoni.

“Europa duhet të jetë prezente, shton Tajani, dhe duhet të tregojë që është e interesuar për zhvillimin e atij territori, i cili nuk duhet të lihet nën influencën ruse, turke apo saudite. Unë jam i shqetësuar për atë që ndodh në Kosovë dhe në Bosnjë e Hercegovinë, ku kemi një rritje të fondamentalizmit islamik”, thotë ai. Ndërsa më tej presidenti i Parlamentit Europian nënvizon se në Kosovë ka një rikthim të luftëtarëve të huaj, dhe në Bosnjë kërkohet që të kthehet nga islam dialogues në fundamentalist.

“Po mbërrijmë shumë muslimanë dhe xhihadistë nga jashtë për të vendosur atë lloj islami”, shprehet Tajani. Gjithashtu shton se kohëve të fundit është vënë re se shumë armë po kalohen përmes Maqedonisë. Duke rikujtuar vizitën e tij në Serbi dhe Mal të Zi, presidenti i PE-së ka theksuar nevojë për të përforcuar prezencën e Bashkimit Europian. Gjithashtu nënvizoi se Brukseli po punon që i gjithë rajoni i Ballkanit Perëndimor, ku bën pjesë dhe Shqipëria, të afrohet sa më tepër me anëtarësimin në Union./abcnews.al

tajani.jpg
G. P.16:32 | 21/04/2018

Presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani, u shpreh se nuk mjafton vetëm arrestimi i tre ekzekutuesve të gazetares Dafne Galicia në Maltë, por duhen gjetur urdhëruesit e kësaj vrasjeje.

“Ne nuk do heshtim dhe nuk do të ndalojmë hetimet deri sa të gjenden ata që urdhëruan vrasjen e Dafne Galicia”.

Ka qenë kjo deklarata e presidentit të Parlamentit Europian, Antonio Tajani, duke folur për gazetaren malteze, e cila u vra me një autobombë në Tetor të 2017-s. Ai u shpreh se nuk mjafton arrestimi i tre vrasësve të saj.

Tajani ishte i vetmi politikan europian që mori pjesë në ceremoninë e varrimit të saj. Presidenti i Parlamentit Europian u shpreh se do të vazhdojë të ushtrojë presion qoftë dhe me anë të gjesteve simbolike. Në 23 Tetor, portreti i gazetares do të vendoset në sallën për gazetarët në Strasburg, e cila që tani ka marrë emrin e saj.

Tajani u shpreh se meqënëse është përmendur dhe posta financiare, atëherë qeveria malteze mund të kërkojë ndihmën e Guardia di Finanzia italiane, e cila sipas tij është më e mira në Europë për këto lloj krimesh shtoi ai se është e papranueshme që të kufizohet liria e medias përkundrazi si mund të ankohen njerëzit për Putin apo Erdogan.

Duke folur për faktin se Malta mund të konsiderohet si ndërgjegja e pistë e Bashkimit Europian, Tajani pohoi se Parlamenti Europian po e monitoron vazhdimisht vendin. Ai theksoi se hetimet do të drejtohen nga dëshira për drejtësi dhe jo në favor të ndonjë force politike. Duhet të bëhet e qartë se në Europë nuk mund të vriten gazetarët kur zbulojnë diçka që dikujt i bezdis, përfundoi ai./abcnews.al

70853Bashkimi.jpg
ent ela22:51 | 16/04/2018

Një grup prej 29 eurodeputetësh, përmes një letre dërguar presidentit Thaçi dhe kryeministrit Haradinaj kanë kërkuar që autoritetet në Kosovë të veprojnë sipas ligjit kur bëhet fjalë për ekstradimin e shtetasve të huaj. Ligjvënësit europianë i janë referuar deportimit të 6 shtetasve turq, veprim ky që sipas tyre është bërë në shkelje të të gjitha procedurave ligjore në fuqi. Në letër nënvizohet se anulimi i lejeve të qëndrimit të 6 personave pa ndjekur procedurat dhe largimi i tyre nga vendi pa një proces gjyqësor përbën shkelje të ligjit. Nisur nga paralajmërimi i presidentit turk Erdogan, se nga Kosova do të ketë ekstradime të tjera, anëtarët e PE i kanë bërë thirrje autoriteteve në Prishtinë që të veprojnë në përputhje me standardet europiane. “Duke qenë se Kosova synon anëtarësimin në BE, atëherë ajo duhet të veprojë në përputhje me parimet europiane dhe sundimi i ligjit është një parim thelbësor”, thuhet në letër. Në të thuhet më tej se, procedurat arbitrare për arrestimin, burgimin, apo ekstradimin e personave të caktuar përbëjnë shkelje të këtyre parimeve. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono