parlament

XHONSON-NE-PARLAMENT-ABCM5T1.mpg_snapshot_00.24-1280x720.jpg
ent ela15:10 | 25/07/2019

Në fjalën e tij të parë si kryeministër në parlamentin e vendit, Boris Xhonson premtoi se do ta nxjerrë Britaninë e Madhe nga Bashkimi europian Brenda datës 31 tetor. Madje ai tha se Mbretëria e Bashkuar në qeverisjen e tij do të bëhej vendi më i mirë në botë për të jetuar.

Boris Xhonson në fjalimin e tij të parë si kryeministër në parlamentin britanik konfirmoi objektivin për të kompletuar Brexit deri në 31 tetor. Mes protestave të opozitës në sallë ai theksoi se do të bënte Mbretërinë e Bashkuar vendin më të mirë në tokë për të jetuar. Një vend të gjelbër, të zhvilluar, besimplotë dhe ambicioz, i cili mund të jetë ekonomia e parë në Europë, shtoi ai, duke ironizuar mbi negativitetin e opozitës dhe pesimistëve. Më pas Xhonson tha se Brukseli duhet të rishohë qëndrimin e tij dhe të pranojë ndryshimet në marrëveshje. Në rast të kundërt, paralajmëroi ai, Mbretëria e Bashkuar do të dalë nga Bashkimi Europian pa një marrëveshje. Vendi deklaroi ai, është më i përgatitur nga sa mendohet për këtë skenar. Mbretëria e Bashkuar nuk do të emërojë, në asnjë rrethanë, një komisioner europian britanik, theksoi kryeministri Xhonson.

Madje ai e renditi si një prioritet të qeverisë së tij impenjimin për tu përgatitur për një Brexit pa marrëveshje. Xhonson refuzoi në këtë mënyrë marrëveshjen e arritur nga Tereza Mej duke thënë se është rrëzuar tashmë tre herë nga parlamenti. Ai tha se dëshironte të negocionte një alternativë të mirë me Bashkimin europian duke u shprehur i bindur se pikat e ndalimit mund të zëvendësohen me zgjidhje të tjera për të garantuar kufirin e hapur irlandez pa u dashur që vendi të qëndrojë në unionin doganor dhe në tregun e përbashkët.

Xhonson theksoi se në rast se Brexit do të dështonte vendi do të përballej me një humbje totale të besimit të elektoratit ndaj politikës, duke shtuar se dhe sistemi i emigracionit ka nevojë për ndryshime.

Ndërkohë qeveria e re e Xhonson tashmë ka ekipin e saj të ministrave. Ndër emrat kryesorë figurojnë:

Saxhid Xhavid – Ministër Finance

Dominik Rab – Ministër i Jashtëm

Priti Patel – Ministër i Brendshëm

Robert Baklend – Ministër Drejtësie

Ben Uallas – Ministër Mbrojtjeje

Met Henkok – Ministër Shëndetësie.

/ABC news Albania 24/7

zoran-zaev-e1546608513506.jpg
G. P.19:40 | 26/06/2019

I ndodhur përpara presionit të institucioneve, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka njoftuar se do të heqë dorë nga posti i ministrit të Financave, që kishte marrë përsipër të mbante në kuadër të riformatimit të qeverisë. Duke shpallur vendimin e tij, Zaev tha se ka vendosur të dëgjojë zërin e opozitës.

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit ka njoftuar Kuvendin e Maqedonisë së Veriut se është i jashtëligjshëm propozimi që Kryeministri Zoran Zaev krahas funksionit Kryeministër ta ushtrojë edhe atë të Ministrit të Financave.

Nga ky Komision kanë thënë se Ligji për parandalimin e korrupsionit dhe konflikte interesash nuk lejon një gjë të tillë. Në një paraqitje para deputetëve Kryeministri Zoran Zaev, tërhoqi propozimin për vetemërim në Financa, siç tha, duke dëgjuar zërin e opinionit e të opozitës.

“Ju njoftoj se e tërheq kandidimin për ministër edhe pse ligji dhe Kushtetuta ma lejon. Tërhiqem pasi pati reagime nga opozita dhe Antikorrupsioni. Paralajmëroj se do të udhëheq me ministrinë derisa të emërohet ministri i ri”, tha Zaev.

Ai që pësoi më keq është Vesel Memedi dhe partia e tij.

“Sot do të dorëzojmë dorëheqjen e parevokueshme nga të gjitha drejtoritë dhe këshillat drejtues dhe kulminacioni i kësaj vlere sublime është tërheqja nga pozita e nënkryetarit të Kuvendit dhe dorëzimi i mandatit të deputetit”, tha ai.

Debati për emërimin e ministrave të ri është i kufizuar në dy ditë dhe pritet që këtë kohë opozita ta shfrytëzoj maksimalisht, e votimi të bëhet nesër, 5 minuta para mesnatës./ABC News Albania 24/7

ARTA-MARKU-MBULIM-ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela10:18 | 17/06/2019

Prokurorja e Përgjithshme e Përkohëshme Arta Marku nuk do të marrë pjesë sot në parlament për të folur për analizën vjetore. Marku ishte thirrur për të bërë publike analizën vjetore të organit të akuzës të drejtuar prej saj.

Vetëm pak orë para se të niset seanca parlamentare Marku e ka anulluar pjesëmarrjen e saj duke dërguar edhe një raport shëndetësorë. Burime nga Prokuroria e Përgjithshme bënë me dije për ABC News që Arta Marku do të jetë të Enjten në parlament për të relatuar para deputetëve, analizën vjetore.

Nga ana tjetër Këshilli i Lartë i Prokurorisë në orën 13:00 ka lajmëruar mbledhjen e radhës ku do të shqyrtojë dokumentet e dorëzuar nga kandidatët dokumentacionin e mbërritur për ta nga institucionet përkatëse për verifikimin e plotësimin e kushteve ligjore të 4 personave që kandidojnë për Prokuror të Përgjithshëm.

Fakti që Marku braktisi parlamentin a mos ka të bëj me mbledhjen e KLP, ku sot pritet që të vendoset dhe renditja përfundimtare e 4 kandidatëve që më pas do t’i kalojnë Parlamentit. /ABC News Albania 24/7

ambasada-1280x853.jpeg
G. P.22:59 | 12/06/2019

Ambasada e Mbretërisë së Holandës në Tiranë ka konfirmuar votimin e mbajtur pasditen e së mërkurës në Parlamentin holandez, që i kërkonte qeverisë të mos pranonte hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë. Megjithatë, përmes një njoftimi për shtyp, selia diplomatike i bën thirrje qeverisë shqiptare që të vazhdojë rrugën e saj.

“Ne jemi të vetëdijshëm se sa sfidues është procesi i anëtarësimit dhe do të vazhdojmë të mbështesim Shqipërinë në realizimin e reformave, sidomos në ato që kanë të bëjnë me sundimin e ligjit”, thuhet në deklaratën për shtyp.

Në të bëhet me dije se shteti holandez vlerëson hapat e ndërmarra nga vendi ynë, sidomos në lidhje me reformën në drejtësi dhe procesin e Vettingut, të cilin e cilëson të një rëndësie të veçantë dhe unik në rajon. Gjithashtu, ambasada konfirmon angazhimin e Holandës për perspektivën europiane të të gjitha vendeve të Ballkanit.

“Politika e zgjerimit të BE-së bazohet në kushte të drejta dhe të serta për t’u siguruar që reformat në vendet aspirante për t’u bashkuar me Unionin të jenë të qëndrueshme dhe të pakthyeshme”, vijon deklarata.

Në votimin e tij Parlamenti holandez i rekomandoi qeverisë se një vendim për hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë më 18 Qershor do të ishte i parakohshëm./ABC News Albania 24/7

aleksander-vucic-1280x657.jpg
G. P.22:33 | 27/05/2019

Çështja e Kosovës është kthyer për diskutim pas 6 vjetësh në Parlamentin e Serbisë. Duke mbajtur fjalimin e tij, presidenti Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se dialogu me Prishtinën nuk është i lehtë dhe se kusht për vazhdimin e tij është heqja e taksës për produktet serbe.

I pritur me duartrokitje frenetike të deputetëve të partisë së tij dhe të një pjese të opozitës, presidenti serb Aleksandër Vuçiç, shfrytëzoi foltoren e parlamentit në Beograd për një rikapitullim të zhvillimeve të 20 viteve të fundit, fillimi i të cilave, tha ai, çoi në humbjen e Kosovës.

Dhe, për këtë Vuçiç ka akuzuar palën kosovare, lidershipin serb në Ballë me Millosheviçin, si dhe opozitën serbe. Pa dhënë ndonjë hollësi, apo pa zbardhur platformën e shumëpërfolur serbe, Vuçiç ritheksoi se parakusht për zhbllokimin e dialogut me Kosovën është heqja e tarifave për mallrat serbe të vendosura nga Prishtina zyrtare. Për më tepër, ai pranoi se kjo punë nuk është e lehtë, jo vetëm për të.

“Duhet të bisedoni. A mendoni se dikush e ka mirë të bisedojë me Thaçin? A mendoni se Thaçi e ka mire të bisedojë me mua? Nëse duhet t’ju them, më keq e ka ai të bisedojë me mua se unë me të”, tha presidenti serb në fjalimin rreth dy orësh, gjatë të cilit, duke akuzuar palën kosovare për moszbatim të marrëveshjeve me ndërmjetësim të Brukselit, e quajti meritë të qeverisjes së tij pengimin e aderimit të Kosovës në nëntë organizata ndërkombëtare dhe tërheqjen e njohjes së pavarësisë nga 13 vende.

Është paralajmëruar se debati për Kosovën në parlamentin serb do të vazhdojë dhe nesër, ndërsa në të do të përfshihet edhe kryeministrja Ana Brnabiç. Opozita që bojkoton këtë seance për Kosovën, të parën pas gjashtë vjetësh, ka kritikuar pushtetin se nuk po del me një platformë  konkrete për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes Prishtinës e Beogradit për një marrëveshje të qëndrueshme mes dy palëve./ABC News Albania 24/7

70853Bashkimi.jpg
G. P.08:37 | 01/05/2019

Pas tre javësh, evropianët do të votojnë për Parlamentin e ri Evropian, por lufta e vërtetë për pushtet do të fillojë pas numërimit të votave.

Ja pse.

KUSH VOTON DHE PËR ÇFARË?

Më shumë se 400 milionë njerëz në 28 vendet anëtare të Bashkimit Evropian mund të votojnë në datat 23-26 maj, duke përfshirë edhe afro 50 milionë britanikë që duhej të largoheshin nga blloku në mars të këtij viti. Votimi për 73 ligjvënës të cilët mund të duhet të lënë postet e tyre

brenda disa javësh, ka shkaktuar pakanëqësi pas vonesave për arritjen e një marrëveshje për Brexit-in.

Nga përfaqësimi proporcional, evropianët do të zgjedhin 751 anëtarë të Parlamentit Europian, që do të ndajnë kohën e tyre mes Brukselit dhe Strasburgut. Duke filluar nga Luksemburgu, Malta dhe Qipro me nga gjashtë vende secila, deri te Gjermania me 96 vende. Deputetët e rinjë të Parlamentit Evropian me mandat pesë vjeçar do të shqyrtojnë dhe miratojnë ligje të propozuar nga Komisioni Evropian, të cilat më pas gjithashtu do të duhet të miratohen nga qeveritë e vendeve anëtare të BE-së.

CILAT JANË ÇËSHTJET KRYESORE?

Disa nga çështjet më të debatueshme janë shpenzimet, edhe pse buxheti i BE-së është vetëm 1 për qind e prodhimit të brendshëm bruto të vendeve anëtare, ndryshimet klimatike dhe të drejtat e punës. Por disa që duan shpërbërjen e BE-së, e shohin atë si një referendum të stilit të Brexit-it për mbijetesën e BE-së, dhe po mbështesin rikthimin e modelit historik

të vendeve me bazë etnike, kundër idesë së sovranitetit të përbashkët, për të mbrojtur pasurinë dhe vlerat e Evropës në një botë të fuqive autoritare në rritje dhe të korporatave globale. Në mes të këtij debati të ashpër janë vënë refugjatët.

Nacionalistët fajësojnë BE-në për një rritje të numrit të refugjatëve në vitin 2015. Federalistët thonë se vetëm bashkëpunimi mund të kontrollojë imigracionin. Udhëheqës të disa shteteve lindore, si Hungaria dhe Polonia po kritikojnë Brukselin për politikat ndaj emigrantëve dhe ankesat e tyre se po minojnë rregullat e BE-së mbi demokracinë në Varshavë dhe Budapest. Ndërsa, disa politikanë perëndimorë kanë bërë thirrje për uljen e subvencioneve të tyre në BE në shenjë hakmarrjeje ndaj veprimeve të Budapestit dhe Varshavës.

Zgjedhjet në Britani shihen nga disa si referendum i ri për Brexit-in, që mund të ndihmojë në bllokimin e shkëputjes, ose ta përshpejtojë atë, ndërsa britanikët vazhdojnë të debatojnë se si dhe nëse duhet të shkëputen nga Bashkimi Evropian.

A KA PARTI POLITIKE TË BE-SË?

Po dhe jo. Tetë grupime partiake janë të përfaqësuara në Parlamentin Evropian. Partia Popullore Evropiane (EPP), një parti e qendrës së djathtë, që ka 217 vende dhe siguron një shumicë të thjeshtë duke bashkëpunuar shpesh me Socialistët dhe Demokratët e qendrës së majtë (S & D – me 186 vende) si dhe liberalët e ALDE-s (që kanë 68 vende). Dy grupime të krahut të djathtë, anti-BE, të udhëhequr nga partia UKIP e Britanisë dhe Partia e Bashkuar Kombëtare e Francës së bashkua kanë 78 vende në Parlamentin Evropian.

Por të gjitha grupimet janë të paqëndrueshme dhe zgjedhjet e BE-së janë kryesisht të kontestuara nga partitë kombëtare në vendet anëtare përkatëse për çështje të njohura për votuesit e tyre.

A ËSHTË BRITANIA NJË PROBLEM?

Disa zyrtarë të BE-së thonë se mund të ketë një vonesë në miratimin e emërimeve kyçe pas zgjedhjeve, deri pas largimit të deputetëve britanikë, për të shmangur akuzat se vendimeve të parlamentit do t’i mungonte legjitimiteti.

Votimi i ligjvënësve britanikë do të favorizonte euroskeptikët, socialistët dhe të Gjelbrit, por do të dëmtonte Partinë Popullore Evropiane, e cila nuk ka anëtarë nga Britania që nga koha kur konservatorët në pushtet braktisën grupin për të formuar bllokun e tyre. Duke marrë pjesë në zgjedhje, Britania e ka detyruar BE-në të shtyjë rishpërndarjen e 27 nga 73 vendet që tani i takojnë Britanisë. Franca, për shembull, do të zgjedhë 79 deputetë, pesë më shumë sesa ka tani, por ata pesë deputetë nuk do të jenë në gjendje të fillojnë punën deri pas shkëputjes së Britanisë dhe pasi parlamenti të zvogëlohet me 46 anëtarë (nga 751 në 705 deputetë).

A MERR FITUESI DREJTIMIN E BE-SË?

Kjo nuk është shumë e qartë. Udhëheqësit e parlamentit thonë se ata janë zemra e demokracisë evropiane. Udhëheqësit kombëtarë të vendeve

anëtare tallen me pjesëmarrjen e ulët prej 43 për qind në zgjedhjet e BE-së në vitin 2014. Në realitet, shtetet kanë më shumë pushtet dhe pothuajse asgjë nuk ndodh pa pëlqimin e qeverive kombëtare.

Komisioni ekzekutiv i BE-së udhëhiqet nga ish kryeministri i Luksemburgut, Jean-Claude Juncker. Lufta historike për pushtet mes Parlamentit dhe këshillit evropian pritet të jetë pjesë e fushatës së zgjedhjeve të majit.

Parlamenti është zotuar se do të detyrojë Këshillin Evropian që pasardhësi i Juncker-it të jetë një kandidat nga një parti fituese. Udhëheqës të vendeve anëtare të BE-së, si Presidenti francez Emmanuel Macron thonë se ata nuk do të jenë të detyruar ta respektojnë këtë kërkesë. Parlamenti Evropian mund të refuzojë kandidatin për President të Komisionit të Këshillit.

ÇFARË ËSHTË BE-ja NË TË VËRTETË?

Është një pyetje e vështirë që kërkon një përgjigje të komplikuar. Por votimi dhe kandidatët kryesorë janë pjesë e tregtisë mes qeverive të forta për të vendosur në pozita të larta bashkëvendasit e tyre ose aleatët e tyre, jo vetëm në Komisionet e ndryshme Evropiane por edhe në Bankën Qendrore Evropiane.’

Gjermania dhe Franca, dy shtetet më të mëdha, kanë një rol më të madh në këtë betejë, por edhe vendet më të vogla luajnë rol të rëndësishëm. Juncker është udhëheqësi i tretë ekzekutiv i BE-së nga Luksemburgu, një vend i vogël anëtar i BE-së.

ÇFARË NDRYSHIME MUND TË SJELLIN ZGJEDHJET?

Një shtytje nga eurokeptikët mund të krijojë një pakicë më të fortë që mund të shkaktojë pengesa në procesin legjislativ të BE-së. Por, optimistët e BE-së thonë se një fushatë që tërheqë më shumë vëmendjen e njerëzve mund të ringjallë përpjekjet pas Brexit-it për të forcuar unitetin në BE.

Sondazhet tregojnë se e djathta ekstreme mund të rrisë numrin e deputetëve të saj, por ndoshta përparimi i tyre nuk do të jetë i mjaftueshëm për të goditur këmbanat e vdekjes së BE-së. Duket se asnjëra palë nuk do të mund të shënojë një fitore të thellë në këto zgjedhje./VOA

zgjedhje-1.jpg
G. P.09:38 | 29/04/2019

Socialistët fituan zgjedhjet e përgjithshme në Spanje, ndërsa Partia Popullore shënoi rezultatin me negativ në historinë e saj. Për herë të parë që nga rënia e dikatorit Franko 40 vjet më parë, hyn në parlamentin spanjoll partia e ekstremit të djathtë. Por pas zgjedhjeve të djeshme asnjë koalicion nuk ka shumicën e nevojshme për të krijuar qeverinë.

Socialistët e PSOE-së, kanë fituar në zgjedhjet e përgjithshme në Spanjë por pa një mazhorancë të qartë. Grupi i Pedro Sançez ka lënë prapa Partinë Popullore, Siudadanos, Podemos dhe ekstremin e djathtë Vox, por kjo e fundit për herë të parë hyn në parlament.

Pjesëmarrja në zgjedhje ka qenë e lartë, 75 për qind. Nuk ka një mazhorancë të qartë për të krijuar qeverinë e re: partitë e të pavarurve mund të mbajnë dhe njëherë një rol të rëndësishëm në krijimin e aleancave. Blloku i së majtës në fakt, në mënyrë që të qeverisë do të ketë nevojë për mbështetjen e një pjese të lëvizjeve katalanase.

Socialistët kanë marrë 123 vende në parlament, të ndjekur nga popullorët me 66 vende, një shifër e përgjysmuar kjo në krahasim me vitin 2016. Partia e qendrës Siudadanos renditet e treta me 57 vende, e majta radikale Podemos e katërta me 35, deputetë, dhe për herë të parë ekstremi i djathtë Vox ka 24 deputetë duke tejkaluar çdo parashikim të sondazheve.

Katalanasit e ERC kanë 15 deputetë, partia e Puixhdemon 7, baskët e PNV 6 deputetë. Për momentin asnjë nga dy koalicionet e mundshme nuk ka mazhorancën absolute prej 176 vendesh. Dhe ata që do të përbëjnë ndryshimin mund të jenë dhe një herë më shumë, katalanasit që duan pavarësinë nga Spanja.

Pikërisht në Katalonjë, ndër të tjera, votuesit duket se i kanë kthyer shpinën ish presidentit Puixhdemon, aktualisht në azil në Beligjikë, duke preferuar të votojnë të majtën republikane, e cila është më e prirur për të dialoguar me Madridin. Partia drejtohet nga Oriol Junkueras, i cili ndodhet në burg me akuzën se shpalli në mënyrë të paligjshme pavarësinë e vendit pas referendumit të 2017-s.

Mbështetur në të dhënat e para, partia e Junkueras ka 14 deputet në parlamentin e ri spanjoll, ndërsa ajo e Puixhdemon vetëm 5. Lideri socialist Sançez, në fjalimin e tij të fitores u shpreh se me këtë votë i është dërguar një mesazh Europës dhe pjesës tjetër së botës. Mund të fitohet kundër autoritarizmit dhe Spanja do të ketë një qeveri pro europiane.

Partia socialiste fitoi të ardhmen me këto zgjedhje dhe humbi të kaluarën shtoi ai duke theksuar tre objektivat kryesorë të qeverisjes së tij: lufta ndaj pabarazisë, promovimi i bashkëjetesës, dhe lufta ndaj korrupsionit.

Sekretari i përgjithshëm i ekstremit të djathtë Vox, nga ana e tij paralajmëroi se ky ishte vetëm fillimi. Havier Ortega Smith në një fjalim para turmës në Madrid premtoi se çdo deputet i kësaj partie do të bëjë një opozitë të vërtetë dhe do të jenë të pandalshëm.

Atmosferë e vakët dhe e heshtur ajo në selinë e partisë popullore pas një rezultati mes më të këqinjve në historinë e këtij grupimi politik. Partia sheh të përgjysmuar numrin e deputetëve të saj.

Lideri 38 vjeçar Pablo Kasado shpresonte të risillte në jetë partinë objekt të skandaleve të korrupsionit. Ai u ka premtuar mbështetësve të tij se do të nisnin punën menjëherë dhe pavarësisht rezultatit negative asnjë nuk i mohon përgjegjësitë./abcnews.al

BALLA-PADI-BASHES-TOYOTA-YARIS_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
G. P.13:58 | 17/04/2019

Numri dy i socialistëve Taulant Balla i ka kërkuar kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, ndryshimin e vendimit të parlamentit për shtyrjen e afatit të punimeve në komisionin e posaçëm të reformës zgjedhore.

Gjithashtu, përmes një shkrese, Balla i kërkon edhe përfshirjen e diskutimit të çështjes së sistemit zgjedhor në Shqipëri, si pjesë të punës së këtij komisioni.

Afati i propozuar nga Balla si skadencë e këtij komisioni është 28 Nëntori i këtij viti, ndërsa çështja e sistemit zgjedhor, e ngre stekën e diskutimit politik një nivel më lartë, nisur nga fakti se kjo do të kërkonte një ndryshim kushtetues, përpos atij të Kodit Zgjedhor./abcnews.al

protestaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
G. P.13:50 | 14/04/2019

Pas përfundimit të protestës së opozitës, policia ka arrestuar 37 persona, ndërsa në gjende të lire janë proceduar 24. Midis të proceduarve është edhe Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, si organizator i protestës. Veprimet janë kryer nga Policia e Tiranës dhe nga Policitë në rrethe.

Plot 61 persona janë shoqëruar nga blutë e kryeqytetit pas protestës së 13 Prillit. 37 persona janë arrestuar, në zbatim të urdhrit të Prokurorisë së Tiranës. Të gjithë akuzohen për veprime të dhunshme mbi institucionet kushtetuese, mbi policinë dhe shkatërrim te pronës shtetërore dhe publike. 24 persona të tjerë po procedohen në gjendje të lirë, mes tyre edhe Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, si organizator i protestës.

Verifikimet janë kryer nga të gjitha komisariatet e Tiranës gjithashtu edhe nga policitë në rrethe. Sipas policisë, veprimet proceduriale janë kryer në bazë të një analize të pamjeve filmike, raporte te shërbimeve, si dhe provave të tjera të mbledhura nga grupi hetimor. Kjo është protesta e 9 e opozitës e zhvilluar në 8 javë, dhe ka pasur numrin më të madh të personave të shoqëruar.

Protesta e 13 Prillit pati përplasje mes policisë dhe protestuesve, ndërsa të lënduar pasti si nga radhët e efektivëve të policisë, ashtu edhe nga qytetarët. Gjatë protestës pati gazetarë të  lënduar, që po kryenin detyrën e tyre. Tubimi i opozitës nisi tek Kryeministria, aty ku u hap edhe kordoni i policisë nga protestuesit. Kur këta u zhvendosën para Kuvendit, ndaj tyre u përdor disa herë gaz lotsjellës për t’i shpërndarë. Tek zona e parlamentit u dogj një makinë që ishte parkuar pranë një kioske, si dhe u thyen xhamat e një biznesi aty pranë./abcnews.al

theresamay1311a.jpg
G. P.23:59 | 11/04/2019

E kthyer në Parlament pas samitit të jashtëzakonshëm të BE-së, kryeministrja britanike Theresa May ka mbrojtur marrëveshjen për shtyrjen e Brexit. Por teksa ka raportuar në Dhomën e Përfaqësuesve, ajo ka hasur në rezistencën e euro-skeptikëve, të cilët kanë kërkuar dorëheqjen e saj.

Kryeministrja britanike Theresa May ka mbrojtur të enjten vendimin e saj për të shtyrë Brexit dhe ka kërkuar një kompromis për planin e daljes me Partinë Laburiste në opozitë. Por, e përballur me kërkesën për të dhënë dorëheqjen, May është shprehur e vetëdijshme se misioni i saj nuk do të jetë i lehtë.

“Arritja e një marrëveshjeje nuk do të jetë e lehtë, pasi për të qenë e suksesshme ajo kërkon konsensus nga të dyja palët”, ka thënë May të enjten në Parlament.

Apeli i radhës i saj ka ardhur pasi më herët gjatë ditës, në samitin e jashtëzakonshëm Bashkimi Europian ra dakord për ta shtyrë Brexit deri më 31 Tetor, duke shmangur kështu një dalje të Mbretërisë së Bashkuar pa marrëveshje. Por ky vendim ka sjellë reagimin e ligjvënësve të linjës së ashpër, që duan që Britania të largohet nga BE sa më parë të jetë e mundur.

“A e kupton kryeministrja se marrëveshja e tërheqjes minon demokracinë tonë, të drejtën për t’u vetëqeverisur dhe interesin kombëtar? A do të japë ajo dorëheqjen për këtë”, ka deklaruar deputeti euroskeptik Bill Kesh.

Por May, e njohur për refuzimin e vazhdueshëm për të dhënë dorëheqje, është përgjigjur shkurt: “Besoj se ju e dini përgjigjen”. Pavarësisht shtyrjes 6-mujore, May synon të arrijë një marrëveshje në Dhomën e Përfaqësuesve përpara zgjedhjeve të Parlamentit Europian, që mbahen më 23 Maj./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono