parim

kuvend.jpg
G. P.22:31 | 26/02/2018

Kuvendi i Shqipërisë miratoi mbrëmë në parim projektligjin për Vettingun në Polici, në Gardën e Republikës dhe në Shërbimin e Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave. Miratimi nen për nen i projektligjit do të bëhet në seancen e ardhshme për t’i dhënë mundësi arritjes së një konsensusi mes mazhorances dhe opozitës. Gjatë diskutimit për këtë draft në seancë pati debate mes palëve.
Nga foltorja e Kuvendit, ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, paralajmëroi transformim të thellë të Policisë, përmes Vettingut dhe goditjen edhe të politikanëve, të çdo force politike qofshin, të lidhur me grupet kriminale.
Por ish-kryeministri Berisha tha se pas lidhjeve me krimin qëndrojnë eksponentë të lartë të Policisë së Shtetit dhe përfaqësues të Partisë Socialiste. Për opozitën, Vettingu duhet të nisë nga ministri i Brendshëm.
Në kundërpërgjigje, ministri Xhafaj e ftoi Bashën të propozojë një amendament kushtetues për të kontrolluar edhe pasuritë e gjithë politikanëve.
Ndërsa, Taulant Balla duke folur në emër të grupit parlamentar të socialistëve tha se ndaj kreut të demokratëve autoritetet ndërkombëtare kanë nisur një hetim për fshehje të një lobimi të paligjshëm në SHBA./abcnews.al

vlcsnap-error171-3-1280x720.jpg
us er13:02 | 14/11/2017

Në komisionet parlamentare është përmbyllur parimisht buxheti i vitit të ardhshëm. Opozita ka shprehur rezervat e saj, duke theksuar se asnjë prej sektorëve jetikë për ekonominë nuk ka rritje fondesh.

Mëngjesi i së mërkurës ishte afati i fundit që komisionet parlamentare të shpreheshin në parim për buxhetin e vitit 2018, pranë Komisionit të Ekonomisë. Por, kjo nuk e ka penguar Komisionin e Ekonomisë.

E ndërsa z. Braçe shprehu qëndrimin zyrtar të komisioneve që janë përgjigje në kohë, Jorida Tabaku solli shqetëesimet e ngritura nëpër komisione nga deputetë të Partisë Demokratike.

Opozita theksoi se për shumë fusha me ndjeshmëri të lartë sociale, qeveria nuk ka rritur financimet.

Deputetët e PD kanë theksuar se për ndihmën ekonomike nuk ka shtese të fondit, ndërsa infrastruktura vendore dhe rajonale kanë 21% fonde më pak. Projekt buxheti u miratua në parim nga komisioni i ekonomise vetëm me votat e maxhorancës./abcnews.al

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono