parashikimi

mot.jpg
G. P.23:55 | 27/11/2018

Sipas MeteoAlb:  Ka Vijuar moti i paqëndrueshëm ku vranësirat dhe shirat mbeten në të gjithë vendin, më të dukshme në zonat veriore dhe pjesërisht në qendër. Në verilindje të territorit priten reshje dëbore.

Mesdita ka sjellë intervale të shkurta kthjellimesh. Pasditja dhe mbrëmja mbeten në të njëjtat kushte atmosferike, ku vranësirat dhe reshjet e shiut dhe dëborës do të jenë dominante,  më të dendura në jug dhe juglindje të territorit.

Temperaturat e ajrit janë ulur  në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 3 në 20 °C. Era do të fryjë mesatare në tokë  dhe e fortë në det, me shpejtësi mbi 55 km/h nga drejtimi Jugperëndimor duke gjeneruar dallgëzim 5 ballë.

Prezantoi: Fioralba Dizdari

/abcnews.al

BANKA-BOTERORE-PER-SHQIPERINE-1280x720.jpg
ent ela14:09 | 04/10/2018

Banka Botërore në raportin e saj për Shqipërine sugjeron ndër të tjera veprime dhe politika lokale, kombëtare dhe globale me qëllim thyerjen e ciklit të varfërisë. Në këtë raport, Banka Botërore ka vlerësuar reformat për rritjen ekonomike, duke e cilësuar si hap mjaft të mirë marrjen e borxhit eurobond prej 500 milionë eurosh.

Shqipëria parashikon Banka Botërore do ta mbyllë vitin me një rritje ekonomike prej 4%. Gjatë prezantimit të raportit për vendet e Ballkanit Perëndimor ekspertët e institucionit ndërkombëtar financiar vlerësuan ecurinë pozitive të te gjithe komponenteve.

Rritja ekonomike vunë në dukje ekonomistët e Bankes Botërore është shoqëruar me rritje të vendeve të punës dhe rënie të papunësisë.

“Punësimi është rritur me 4% në gjysmën e parë të 2018, kryesisht  në sektorin e shërbimeve. Kjo vijon prej disa vitesh. Ka nxitur pjesëmarrjen në forcat e punës, papunësia është ulur në 12.4%  në fund të tremujorit të dytë duke arritur minimumin historik prej disa vitesh“.

Banka Botërore vlerësoi reformat e ndërmarra nga qeveria për rritjen ekonomike dhe në të njëjtën linjë sheh edhe marrjen e eurobondit prej 500 milionë eurosh me një interes prej 3.55% në tregjet ndërkombëtare të kapitalit.

 “Emetimi i Eurobondit në të njëjtën linjë me zgjatjen e maturimit të borxhit dhe uljen e normës interesit qe paguajmë në total për borxhin publik. Pjesëmarrja në tregjet e huaja flet për ecuri pozitive të ekonomisë”.

Megjithëkëtë Shqipëria mbetet një nga vendet me borxhin më të lartë publik dhe ekonsomistët e Bankës Botërore i bëjnë thirrje qeverisë të rendisë ndër pritoritet e saj konsolidimin fiskal, të racionalizojë shpenzimet publike dhe të bëjë kujdes nga rreziqet që sjell partneriteti publik privat. Në këtë pike Banka Botërore tërheq vëmendjen.

“Qëndrimi ynë në një linje me atë të FMN. Partneriteti publik privat është një mënyrë për të ekzekutuar një program publik. Ne mendojmë që perdorimi i propozimeve të pakërkuara është pak më i lartë se duhet të jete. Ky ka qenë dialogu me Ministrin e Financave, sesi ta përdorin këtë instrument më mirë“.

Sa i përket ofertës së kompanisë serbe të telefonisë Telekom Serbia për të qenë pjesë e tregut shqiptar të telefonisë ekonomistët e Bankës Botërore thonë se transaksionet ndjekin rregullat e tregut, ndërkohë që apelojnë për monitorim rigoroz nga autoritetet vendase. /abcnews.al

 

MOTI-TABELAT-2-3-KORRIK-1280x720.jpg
ent ela14:15 | 02/07/2018

Sipas MeteoAlb: Gjatë gjithë ditës, moti dominohet nga kthjellimet në të gjithë territorin përjashtuar orët e pasdites të cilat zhvillojnë vranësira lokale në ekstremet Veri – Verilindje ku priten shira të izoluar. Mbrëmja dhe orët e natës mbeten në kushtet e motit të kthjellët në gjithë vendin.
Temperaturat e ajrit mbeten konstante gjatë mëngjesit, por një rritje me 1 –2°C sjell mesdita duke ngjitur maksimumin në 34°C.
Era do fryjë e lehtë por mesatare në detin Jon, me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Jugperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 1 – 2 ballë. /abcnews.al

MOTI-TABELAT-17-18-QERSHOR-1280x720.jpg
ent ela13:57 | 17/06/2018

Sipas MeteoAlb: Vijon paraditja me kthjellime e vranësira të shpeshta; më të dendura pas mesditës në zonat malore ku pritet ketë rrebeshe të përkohshme shiu. Por shira të izoluar do ketë në zonat Qendrore ndërsa thuajse i gjithë bregdeti vijon me kthjellime dhe vranësira të shpeshta deri në mbrëmje kur kthjellimet shtrihen në të gjithë Shqipërinë.

Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes dhe mesditë duke variuar nga 13 – 32°C.

Era do të fryjë e lehtë deri mesatare, me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Verior duke bërë që në det të krijohet dallgëzim 2 ballë. /abcnews.al

moti-8-qershor.jpg
G. P.15:32 | 08/06/2018

Sipas MeteoAlb, kthjellime dhe vranësira të lehta kanë dominuar në zonat Perëndimore, ndërsa vranësira më të shpeshta ka patur gjatë orëve të mesditës në zonat malore, duke rrezikuar shira të izoluar.

Orët e mbrëmjes dhe gjatë natës fuqizojnë vranësirat duke sjellë shira në zonat perëndimore të vendit.

Temperaturat e ajrit kane pesuar rritje te lehtë gjatë mëngjesit, por rritje të ndjeshme ka sjell mesdita duke shënuar mbi 34°C.

Era do të fryjë mesatare deri e fortë, me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi veriperëndimor, duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë./abcnews.al

Prezantoi: Fioralba Dizdari

MOTI-TABELAT-7-8-QERSHOR-1280x720.jpg
ent ela15:40 | 07/06/2018

Sipas MeteoAlb: E gjithë dita është dominuar nga kthjellime e vranësira kalimtare në gjithë Shqipërinë, përjashtuar orët e pasdites në ekstremet Veri – Verilindje, ku vranësirat bëhen me të shpeshta duke sjellë shira të izoluar. Mbrëmja dhe në vijim mbeten kryesisht në kushtet e motit të kthjellët në të gjithë vendin.

Temperaturat e ajrit jane rritur lehtë në mëngjes dhe mesditë në të gjithë territorin duke variuar nga 12 në 33 – 34°C.

Era do të fryjë kryesisht mesatare, me shpejtësi 32 km/h nga drejtimi Verior ndërsa në det dallgëzimi ngjitet mbi 2 ballë. /abcnews.al

Prezantoi: Fioralba Dizdari

MOTI-TABELAT-6-7-QERSHOR-1280x720.jpg
ent ela14:07 | 06/06/2018

Sipas MeteoAlb: Kthjellime dhe vranësira të shpeshta kanë dominuar motin duke sjellë shira të përkohshëm në pjesën më të madhe të vendit por kryesisht në Veri dhe zonat Lindore. Gradualisht pasditja kalon në kushtet e kthjellimeve për pjesën më të madhe të vendit përjashtuar ekstremin Verior ku shira të izoluar mbeten prezent edhe në mbrëmje.

Temperaturat e ajrit kanë ruajtur vlera thuaje të pandryshuara gjatë mëngjesit, por rënie me 2°C sjell mesdita, kryesisht në Veri dhe Qendër.

Era ka fryrë e lehtë dhe mesatare, me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi Perëndimor duke krijuar në det dallgëzim 1 – 2 ballë. /abcnews.al

MOTI-TABELAT-5-6-QERSHOR-1280x720.jpg
ent ela15:22 | 05/06/2018

Sipas MeteoAlb: Kthjellime dhe vranësira të shpeshta kanë ndikuar motin në territor duke sjellë shira të dobët në Veri dhe Qendër gjatë orëve të para të ditës. Edhe pasditja paraqitet me vranëira të shpeshta dhe shira të përkohshëm në Veri dhe zonat Qendrore, ndërsa mbrëmja, lokalizon vranësirat në Perëndim ku priten shira të izoluar gjatë natës.

Temperaturat e ajrit kanë ruajtur thuajse të njëtjat vlera gjatë mëngjesit, por rritje të lehtë ka shënuar mesdita duke u ngjitur mbi 32°C.

Era paraqitet e lehtë por mesatare në Verilindje, me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Jugperëndimor duke krijuar në det dallgëzim deri 2 ballë. /abcnews.al

MOTI-TABELAT-4-5-QERSHOR-1280x720.jpg
ent ela15:15 | 04/06/2018

Sipas MeteoAlb: Deri në orët e mesditës kthjellimet kanë vijuar dominante në pjesën më të madhe të territorit. Ndërsa pasditja ka sjellë zhvillim të vranësirave lokale në ekstremin Verior duke gjeneruar shira afatshkurtër , ndërsa moti kryesisht i kthjellët vijon mbi pjesën më të madhe të territorit shqiptar.

Temperaturat e ajrit kanë ruajtur vlera termike thuajse konstante duke variuar nga 10 – 11 deri në 32°C, maksimumi në zonat e ulëta.

Era është paraqitur e lehtë në territor por deri mesatare në zonat Juglindore ku ka arritur shpejtësi 32 km/h; drejtimi i erës paraqitet kryesisht Perëndimor duke krijuar në det dallgëzim 1 – 2 ballë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono