parashikimi i motit

motii-1.png
G. P.08:15 | 13/10/2018

Kthjellimet do të dominojnë Shqipërinë deri në orët e pasdites kur vranësirat shfaqen fillimisht në zonat malore Lindore, por gradualisht vranësirat do të përfshijnë edhe zonat e ulëta.

Mbrëmja dhe orët e natës do të sjellin mbulim të territorit me vranësira të dendura, por pa mundur të sjellin shira.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit vijojnë thuajse konstante në vlerat e mëngjesit. Por një rënie e lehtë pritet gjatë mesditës duke variuar nga 5 deri 26°C.

Era do të fryjë e lehte dhe mesatare, me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi kryesisht Lindor, për pasojë në det do të krijohet dallgëzim mbi 2 ballë.

Prezantoi: Fioralba Dizdari/abcnews.al

motiii.jpg
G. P.18:44 | 25/08/2018

Mot i vrenjtur dhe me reshje pritet të na shoqërojë deri në fillimin e javës tjetër. Parashikimi vjen nga meterologët, të cilët parashikojnë edhe ulje të temperaturave.

Nëse keni bërë plane për të shkuar në plazh duhet t’i ndryshoni. Meteorologët parashikojnë rikthim të reshjeve pothuajse në të gjithë vendin.

Në një pjesë të territorit sipas Qendrës Kombëtare për Parashikimin dhe Monitorimin e Rreziqeve Natyrore, ato do të jenë të dobëta, ndërsa në qarqet  Shkodër, Lezhë, Elbasan, Berat dhe Korçë priten reshje mesatare.

Meteorologët nuk përjashtojnë mundësinë e shtrëngatava. Më të mundshme janë në terrene malore, por ato parashikohet të jenë të pranishme vetëm gjatë pasditeve dhe të zgjasin pak.

Vranësirat dhe reshjet pritet të jenë të pranishme deri të hënën, kur në sasi më të konsiderueshme parashikohen në pjesën qendrore dhe juglindje të vendit.

Gjithashtu parashikohet rënie e lehtë dhe graduale e temperaturave deri në fillim të javës tjetër kur vlerat e termometrit parashikohet të bien me të pakten 3 gradë celcius.

Ndërsa era do të vijojë të fryjë e lehtë deri mesatare kryesisht në orët e pasdites./abcnews.al

31-korrik.jpg
G. P.16:34 | 31/07/2018

Sipas MeteoAlb, moti eshte dominuar nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme më të dendura nga mesdita deri pranë orëve të mbrëmjes duke sjellë gjatë kësaj kohe shira të shpeshtë, por afat-shkurtër në zonat malore dhe më pak në Ultësirën Perëndimore ndërsa bregdeti vijon me kthjellime dhe vranësira kalimtare.

Temperaturat e ajrit kane sjelle rritje të lehtë në mëngjes dhe mesditë duke variuar nga 15 në 37°C. Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare në det, kryesisht në Jon, me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Verior ndërsa në det vijon dallgëzimi deri 2 ballë./abcnews.al

mooooo.jpg
G. P.17:06 | 30/07/2018

Sipas MeteoAlb, deri në mesditë moti vijon me kthjellime e vranësira kalimtare në të gjithë territorin. Sërish pjesa e dytë e ditës fuqizon vranësirat në zonat malore duke gjeneruar rrebeshe afatshkurtra shiu, kryesisht në Veri dhe Juglindjem, por shira të izoluar në zonat qendrore.

Temperaturat e ajrit mbeten konstante gjatë mëngjesit, por një rritje me 1 – 2°C sjell mesdita duke shënuar maksimalisht mbi 36°C.

Era do fryjë e lehtë në tokë por mesatare në det, me shpejtësi 32 km/h nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në det vijon dallgëzimi 1 – 2 ballë./abcnews.al

parashikimi-i-moooo.jpg
G. P.16:02 | 29/07/2018

Sipas MeteoAlb, pjesa e parë e ditës mbetet në kushtet e motit të kthjellët ndërsa pasdite vranësirat shfaqen fillimisht në zonat lindore, duke gjeneruar shira të përkohshëm në ekstremet verilindje – juglindje, por rrebeshe të izoluara në ekstremin verior.

Në mbrëmje dhe gjatë natës, vranësirat bëhen dominante në pjesën më të madhe të territorit shqiptar.

Temperaturat e ajrit rriten me 1 – 2°C në mëngjes por kryesisht në mesditë ku maksimumi në zona specifike ngjitet në 37°C.

Era do fryjë mesatare por e fortë në det, me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi verior duke krijuar në det dallgëzim 2 – 3 ballë./abcnews.al

Prezantoi: Fioralba Dizdari

parashikimi-i-motit-28-korrik.jpg
G. P.16:10 | 28/07/2018

Sipas MeteoAlb, moti i kthjellët dominon gjatë gjithë ditës të gjithë territorin shqiptar deri në mbrëmje kur vranësira lokale zhvillohen në ekstremet veri – verilindje, duke gjeneruar rrebeshe afatshkurtra shiu.

Në mbrëmje dhe gjatë natës, moti mbi Shqipëri vijon me kthjellime.

Temperaturat e ajrit ulen lehtë gjatë orëve të para të ditës, ndërsa mesdita ruan vlera termike konstante ku maksimumi mbetet 34 – 35°C.

Era do fryjë e lehtë por mesatare në zonat Lindore, me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 1 – 2 ballë.

Prezantoi: Fioralba Dizdari

 

/abcnews.al

 

moti-27-korrik.jpg
G. P.16:51 | 27/07/2018

Sipas MeteoAlb, vijojnë kthjellimet me alternime vranësirash në gjithë vendin gjatë pjesës së parë të ditës.

Pas mesditës dhe orët vijuese deri pranë mbrëmjes, vranësirat fuqizohen në zonat malore, duke sjellë rrebeshe të përkohshme shiu.

Mbrëmja dhe orët e natës përmirësojnë kushtet atmosferike thuajse në të gjithë territorin shqiptar.

Temperaturat e ajrit vijojnë me rritje të lehtë gjatë mëngjesit dhe mesditës duke variuar nga 14 në 35°C.

Era do fryjë e lehtë por deri mesatare në juglindje, me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi perëndimor, ndërsa në det do vijojë dallgëzim i ulët./abcnews.al

Prezantoi: Fioralba Dizdari

 

moti.jpg
G. P.16:23 | 22/07/2018

Pas një fundjave të nxehtë pritet një fillim jave më i  freskët. Meterologët parashikojnë një rënie të temperatuarave me rreth katër gradë celcius. Ndërkohë që sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, të hënën, gjatë orëve të paradites, në të gjithë vendin pritet të nisin reshjet e shiut.

Në pjesën më të madhe të territorit, reshjet parashikohet të jenë mesatare. Në zona të veçanta kryesisht kodrinore dhe malore pritet të shoqërohen edhe me shtrëngata. Ndërkohë era do të vijojë të fryjë e lehtë deri në mesatare gjatë mesditës./abcnews.al

ottt.jpg
G. P.16:58 | 15/07/2018

Pjesa e dytë e muajit Korrik, sipas shërbimit  Meteoalb parashikohet e kthjellët, pa shi në zonat bregdetare. Ndërsa në zonat malore, sipas Meteoalb  parashikohen vranësira dhe shira të përkohshme në zonat malore.

Kjo verë është parashikuar si e freskët që në fillim të stinës. Sipas parashikimit të Meteoalb deri në fund të Korrikut, vranësira dhe shira të përkohshëm shfaqen kryesisht në zonat malore veriore, por kthjellime dhe vranësira kalimtare dominojnë pjesën më të madhe të vendit.

Për të gjithë ata që kanë vendosur të pushojnë pranë detit nuk ka vend për panik, pasi nuk parashikohen reshje shiu, por temperaturat edhe në pjesën e dytë të Korrikut pritet të jenë lehtësisht mbi vlerat tipike mujore duke shënuar maksimume rreth 33°C, ndërsa në fare pak ditë, temperaturat maksimale do të shënojnë deri 35°C.

Me një vlerësim paraprak të Meteoalb nuk ka sinjale për periudha të nxehta disa ditore as gjatë pjesës së dytë të Korrikut 2018./abcnews.al

parashikimi-i-motit.jpg
G. P.13:50 | 11/07/2018

Sipas MeteoAlb, moti dominohet nga kthjellimet në të gjithë territorin deri pas mesditës, kur vranësira lokale shfaqen në zonat lindore.

Pasditja mbetet kryesisht e kthjellët në pjesën më të madhe të vendit, por vranësirat do të bëhen të dukshme në zonat malore dhe ekstremin verior, ku shfaqet mundësia për shira të izoluar.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes por rritje më të ndjeshme sjell mesdita duke ngjitur maksimumin territorial mbi 33°C.

Era do të fryjë kryesisht e lehtë, me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi veriperëndimor, duke krijuar në det dallgëzim 1 ballë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono