paraprake

kajmaku-2.jpg
R D15:14 | 18/02/2020

Prokuroria mbylli hetimet brenda 2 muajsh e gjysmë dhe dërgoi dosjen “Kajmaku” në gjykatë.

Në Gjykatën Penale të Tiranës është zhvilluar sot seanca paraprake, ku ish-kreu i Bashkisë së Vorës, Agim Kajmaku u përfaqësua nga avokati Isuf Shehu.

Sakaq prokurori Kol Hysenaj paraqiti të gjitha provat që ka në ngarkim të ish-kreut të bashkisë së Vorës. Sipas prokurorit, ditën kur është shkarkuar më 1 nëntor, Agim Kajmaku ka firmusor plot 54 urdhëra dhe vendime.

Gjyqtarja Vjollca Spahiu pranoi dosjen dhe vendosi që të vazhdojë gjykimi. Agim Kajmaku sakaq është zhdukur pa gjurmë, duke iu fshehur drejtësisë.

Kujtojmë se pas denoncimit të PD, KQZ-ja shkarkoi nga detyra Agim Kajmakun pasi nuk kishte deklaruar ne formular ndjekjen penale ne shtetin grek.

Para largimit nga zyra e kryebashkiakut, Kajmaku shkarkoi nga detyra dy nënkryetarët e bashkisë, duke futur në ngerç institucionin. Ndaj tij u caktua masa e sigurise arrest me burg në mungesë. Kajmaku nuk është dorëzuar në polici, ndaj hetimet kanë vazhduar ne mungesë. /abcnews.al

kreu-osbeodhir.jpg
nev ila20:05 | 14/06/2019

OSBE/ODIHR ka nxjerrë një raport paraprak për zgjedhjet e 30 qershorit. Në përshkrimin që i bëjnë situatës, nënvizohet se mjedisi politik mbetet i polarizuar dhe se diskursi politik është dominuar përgjithësisht nga pyetja nëse mund të mbahen zgjedhje pa pjesëmarrjen e partive opozitare kryesore.

Zgjedhjet për kryetarë bashkie dhe anëtarë të këshillave bashkiakë në të gjitha 61 bashkitë po mbahen në kushtet e një ndarjeje të thellë politike mes Partisë Socialiste (PS) në pushtet dhe opozitës ku kjo e fundit është tërhequr nga Parlamenti në muajin shkurt.

Është ky përshkrimi që i bën OSBE/ ODIHR në raportin paraprak për zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Në këtë raport nënvizohet se në 31 bashki, kandidatët e PS-së për kryetarë bashkie garojnë pa kundërshtarë. Kodi Zgjedhor nuk përmban asnjë rregullim specifik për zgjedhje pa kundërshtarë.

Opozita u tërhoq në dhjetor 2018 nga procesi i reformës zgjedhore që rifilloi pas zgjedhjeve parlamentare të 2017-ës thuhet në raportin e OSBE/ODIHR.

Më 10 qershor, Presidenti dekretoi shfuqizimin e dekretit për caktimin e datës së zgjedhjeve. Më 11 qershor, PS-ja inicioi një debat në Parlament në lidhje me vlefshmërinë e dekretit që shfuqizonte dekretin për caktimin e datës së zgjedhjeve dhe shkarkimin e mundshëm të Presidentit.

Mjedisi politik mbetet i polarizuar. Diskursi politik është dominuar përgjithësisht nga pyetja nëse mund të mbahen zgjedhje pa pjesëmarrjen e partive opozitare kryesore. Gjuha e përdorur nga kundërshtarët politikë në mitingje, në mediat sociale dhe në median e shkruar dhe elektronike është shpesh e ndezur dhe e mbushur me akuza dhe kundërakuza./ABC News Albania 24/7

knut-fleckenstein.jpg
ad min21:45 | 26/05/2019

Pas publikimit të rezultateve paraprake të zgjedhjeve të Parlamentit Europian, ka reagura edhe raportuesi për Shqipërinë, Knut Fleckenstein. Ao thotë se do vijojë të jetë i lidhur me Europën dhe vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Sipas rezultateve paraprake unë nuk do të kthehem më në Parlamentin Europian, por do vazhdoj të jem i lidhur me Europën dhe Ballkanin Perëndimor. Më shumë informacion në javën e ardhshme”, shkruan Fleckenstein./abcnews.al

turqi-zgjedhjet-1280x877.jpg
ent ela19:34 | 02/04/2019

Të gjitha partitë politike në Turqi janë njoftuar zyrtarisht për rezultatin paraprak të zgjedhjeve ndërkohë që ka nisur procesi i ankimimit. Dhe pse partia e presidenti Erdogan mbetet parti e parë, si më e votuara, opozita ka rritur të fitojë në qytet të mëdha si Ankara dhe Stamboll.

Kryetari i Komisionit të Lartë Zgjedhor të Turqisë, Sadi Güven, konfirmoi se partitë politike në vend janë vënë në dijeni për rezultatet paraprake të zgjedhjeve vendore të së dielës dhe se aktualisht po vijon procesi i akimimit.

Në zgjedhjet vendore morën pjesë 12 parti politike, ndërsa kandidatët garonin për një mandat 5 vjeçar. 57 milion turq kishin të drejtën e votimit për të zgjedhur përveç kryebashkiakëve dhe anëtarët e këshillave të qyteteve, përfaqësuesit e njësive më të vogla administrative si dhe anëtarët e këshillave komunalë.

Sipas rezultateve paraprake, Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit turk Erdogan fitoi në 39 provinca, duke përfshirë 15 metropole.

Partia Republikane Popullore në opozitë udhëheq garën për kryebashkiakun e Stambollit pasi kandidati i saj Ekrem Imamoglu prin me 48.79 për qind të votave ndaj kandidatit të partisë AK, Binali Yıldırım që mori 48.51 për qind të votave.

Edhe në garën për kryetar të Ankarasë kryeson kandidati i opozitës, Mensur Yavas me 50.91 për qind të votave kundrejt kandidatit të partisë AK, Mehmet Özhaseki me 47.1 për qind të votave./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono